m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Pałac na Wyspie (Pałac na Wodzie, Pałac Łazienkowski) - główny kompleks architektoniczny w Parku Łazienkowskim. Zbudowany wg projektu Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera.  Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami. Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie, a przed budową pałacu (w roku 1767) utworzono ogród francuski. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami. W latach 1788-1793 pałac rozbudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Dominika Merliniego. Autorami dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej byli m.in. Marcello Bacciarelli i Jan Bogumił Plersch. Leży na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego był własnością kolejno ks. Józefa Poniatowskiego i księżnej Marii Poniatowskiej.
Od 1817 był rezydencją cesarską. W 20-leciu międzywojennym był, wraz z parkiem, własnością Państwowych Zbiorów Sztuki. Jesienią 1944 roku sprzęty znajdujące się w pałacu zostały wywiezione przez stacjonujących w nim hitlerowców do III Rzeszy, a sam pałac spalono. Został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772-1793 na bazie tzw. Łazienki Lubomirskiego, zaprojektowanej i zbudowanej w latach 1680-1690 przez Tylmana van Gameren dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Nowo powstały pałac był od 1775 letnią rezydencją króla. Tu w lecie odbywały się organizowane przez władcę obiady czwartkowe. Odbudowę pałacu, pod kierownictwem architekta Jana Dąbrowskiego rozpoczęto w roku 1945 a zakończono w 1960. Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych. Pałac został włączony w charakterze oddziału do Muzeum Narodowego, a od roku 1995 jest samodzielną instytucją. Detale Pałacu Wiewiórki tak śmigają, że trudno za nimi nadążyć :))) Wiewiórki tak śmigają, że trudno za nimi nadążyć :)))
,,,ta wyraźnie pozowała do zdjęcia... ,,,ta wyraźnie pozowała do zdjęcia... Belweder w Warszawie (pałac Belwederski) - pałac w Warszawie, w Śródmieściu, w Parku Łazienkowskim, przy Trakcie Królewskim w latach 1918-1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1922-1926, 1989-1994 i od 2010 siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. most z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego,
most z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, Jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowo-ogrodowych w całej Europie. Ogrody i parki utworzył w XVII w. ostatni polski król Stanisław August Poniatowski, oddany patron sztuki, i to on jest autorem nazwy „Łazienki Królewskie”. Ta zaskakująca nazwa wywodzi się z bogatych łazienek królewskich, które król kazał wybudować w pałacu - tego typu łazienki były w tym czasie rarytasem i prawdziwym synonimem luksusu.
Figury przed Pałacem. Figura Bachusa. Figury przed Pałacem. Figura Bachusa.
Neptun-Całopostaciowa rzeźba boga mórz, w koncepcji króla Stanisława Augusta, miała stanąć przy kaskadzie wodnej i być koronującym akcentem perspektywy oglądanej z okien Pałacu na Wyspie.  Z projektu zachowało się jedynie, gipsowe popiersie Neptuna, którego kopia wykonana w kamieniu, została umieszczona wśród bluszczu w pobliżu wodospadu. Tankred i Klorynda.Grupa rzeźbiarska zamówiona przez Stanisława Augusta we Włoszech, wykonana prawdopodobnie przez Francesco Lazzariniego, ustawiona była w parku łazienkowskim około 1791 roku.
Przedstawia postacie z poematu Torquato Tasso pt. „Jerozolima wyzwolona”. Stanowiła przykład najnowszych trendów romantycznych w rzeźbie. Prezentując uniwersalny temat tragicznej miłości sięgnięto tu, nie do wątków mitologii antycznej lecz do tradycji średniowieczno - renesansowej.Obecnie prezentowana jest współczesna kopia - oryginał znajduje się w Puławach.
Obok głównego wejścia, nad sadzawką, stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina (autorstwa Wacława Szymanowskiego). W letnie miesiące organizowane są tam na świeżym powietrzu cyklicznie koncerty muzyki tego kompozytora.
Pałac jest  połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami, z dwóch stron. Pałac jest  połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami, z dwóch stron. Pałac jest  połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami, z dwóch stron. Kordegarda zatopiona w pałacowym stawie.

najbliższe galerie:

 
Warszawa-Łazienki Królewskie jesiennie cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Warszawa - Lato w mieście czyli Łazienki
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Warszawa 12 - Łazienki i Park Ujazdowski
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Warszawa-Łazienki Królewskie jesiennie cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Warszawa - Spacery po Łazienkach
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Jesień w Warszawie
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 12.05.2011 07:23

Bardzo ładnie wyszedł pałac pod 1. Wyostrzenie spowodowało że zdjęcie nabrało charakteru. To moje ulubione zdjęcie z całej galerii.
Ale za to już na 19, PS nie okazał się twoim sprzymierzeńcem. Za bardzo podciągnięta zieleń.
Pierwsza część galerii ok, natomiast przeróbki ostatnich zdjęć (38, 40, 41) psują trochę harmonię odbioru.
Ale spacerowało się z Tobą bardzo miło :-)
A wiewiórka jest super.
Pozdr.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 11.05.2011 21:30

Miły spacer po Łazienkach.Miałem przyjemność być tam dwa razy.Przyznam,że będąc w Warszawie ,Wilanów zrobił na mnie większe wrażenie.Pozdrawiam

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 11.05.2011 10:36

Łazienki kij samograj -nie tylko mile spędza się czas -ale ciekawy plener.Moje miejsce na wytchnienie ,jak załatwiam wizy w ambasadach,Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 10.05.2011 21:33

Łazienki Królewskie piękne.Sympatyczny spacerek.Wiele ciekawych kadrów.Świetne odbicia w wodzie.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!