m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
GÓRA STRĘKOWA, zwana Polskie Termopile, to miejscowość położona u podnóża piaskowej góry, najwyższego wzniesienia Kotliny Wizny (126,9 m n.p.m.). Wzgórze jest pozostałością po ostatnim zlodowaceniu Środkowopolskim. Z jego szczytu możemy podziwiać malowniczą dolinę Narwi, aż do połączenia z Biebrzą. Niedaleko Białegostoku (ok 50km w stronę Łomży), nad piękną rzeką Narwią rozciąga się przepiękny, malowniczy krajobraz. Miejsce to , to miejscowość Góra Strękowa. Ta nieduża miejscowość kryje wspaniałe, warte zobaczenia miejsca. Można tu wypocząć, odprężyć się, a także ujrzeć to, czego nie znajdziemy nigdzie indziej.  A zwłaszcza w miesiącu maju, gdy wody Narwi i Biebrzy czynią ogromne rozlewisko. Zapełniające sie setkami gatunków ptactwa wodnego. Nazwa wiąże się z ukształtowaniem tutejszego terenu, gdyż znajduje się tu góra o wysokości ok 20m. Jest to wspaniały punkt widokowy.
Wieczorem gdy niebo jest bezchmurne możemy zobaczyć przeuroczy zachód, a rankiem ujrzymy cudowny wschód słońca. W dzień widzimy czarującą panoramę tego terenu. W miejscowości tej jest także zachwycająca plaża, gdzie co roku mnóstwo turystów wypoczywa oraz zażywa kąpieli- zarówno wodnych jak i słonecznych. Woda w tym miejscu jest spokojna, bezpieczna i niezbyt głęboka. Przez tę okolicę przebiega również szlak turystyczny. Jest to doskonała trasa na wędrówki rowerowe bądź piesze. Na samym szczycie góry znajduje się schron obronny żołnierzy polskich. Jeden batalion polski przez dwie doby stawiał opór niemieckiej dywizji pancernej (300 czołgów, 10tyś. żołnierzy). Dowódca odcinka, kpt Władysław Raginis, widząc beznadziejność sytuacji poddał swoje wojsko. Sam - zgodnie ze złożoną Bogu przysięgą, że nie opuści posterunku -   - wysadził się w powietrze wraz ze swoim schronem, ostatnim granatem jaki pozostał w ładowni.  Przy głównej szosie Łomża- Białystok znajduje się jego grób.
Tu też znajdują się ruiny schronu bojowego, gdzie 720 polskich żołnierzy walczyło z przeszło 42 tysięczną armią niemiecką. 10 września 1939 roku kapitan Władysław Raginis zginął, wysadzając schron w powietrze. Wolał bowiem umrzeć, niż oddać się w ręce wroga. Nieopodal ruin znajduje się pomnik poświęcony pamięci poległych.  Góra Strękowa położona jest na pograniczu dwóch parków narodowych -Biebrzańskiego i Narwiańskiego. Biebrzański Park Narodowy został założony w 1993 roku. jego obszar to 59224 ha. Znajdują się tam naturalne bagna, rozlewiska i torfowiska z bogactwem roślinności wodnej i ptactwa wodnego. Na zdj. Rzeka Narew. Natomiast Narwiański Park Narodowy założono w 1996 roku. Jego obszar to 7352 ha. Jest to bagienna dolina Narwi z bardzo rozwiniętym systemem rzecznym.
Dominuje tu roślinność szuwarowa, ponadto zarośla wierzbowe oraz zbiorowiska łąkowe i kserotermiczne. Bogata fauna licząca ponad 200 gatunków. Na zdj. Rzeka Narew. Wśród ssaków dominuje łoś, bóbr oraz wydra. Nieopodal, niecałe 5 km w stronę Łomży znajduje się ,,Carski Trakt- dom agroturystyczny. Można tam przenocować i zjeść ciepły bądź zimny posiłek. Zimą organizowane są kuligi, a latem spływy kajakowe na Narwi. To dobre miejsce wypoczynkowe i rekreacyjne. Dom agroturystyczny znajduje się w malutkiej wiosce Sulin. Około 25 km od Białegostoku jest miasto Tykocin. Miejsce to jest położone w malowniczej krainie. Na zdj. Typowy Polski obrazek  jakich w Europie na darmo szukać. Znajduje się tam synagoga żydowska i pomnik kpt. Stefana Czarnieckiego, który naprawdę warto zobaczyć. Kolejną atrakcją tego miejsca jest odrestaurowany zamek. Na zdj. Rzeka Narew. Można przeżyć tu niezapomniane chwile. Nigdzie nie ma tylu zabytków oraz pięknych i ciekawych miejsc. Takich widoków nigdy się nie zapomina.
 Dziękuje

najbliższe galerie:

 
Góra Strękowa - Polskie Termopile, schron kpt. Raginisa
1pix użytkownik alquere odległość 0 km 1pix
Świąteczny spacer.
1pix użytkownik wmp57 odległość 3 km 1pix
Rozlewiska Narwi-zachód słońca nad Narwią
1pix użytkownik tereza odległość 4 km 1pix
Kaczeńce i bocian.
1pix użytkownik wmp57 odległość 5 km 1pix
Łabędź niemy - Rodzina.
1pix użytkownik wmp57 odległość 5 km 1pix
Bocian biały cz.II - 45 min z życia bocianiej rodziny.
1pix użytkownik wmp57 odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 12.05.2011 19:34

Bardzo przyjemne widoki.
Pozdrawiam-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.05.2011 22:03

Piękne te rozlewiska! Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3936) dodano 11.05.2011 15:51

Piękne miejsce,obejrzałam z zainteresowaniem,zwłaszcza,że jeszcze w tym tygodniu wyjeżdżam na rozlewiska Biebrzy i Narwi.Pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 11.05.2011 07:05

piękne rozlewiska z historią w tle. pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.05.2011 18:55

Oglądając galerię myślałam aby napisać to co Michał,ale czytając komentarze widzę że mnie już uprzedził:)
Nie wiem tylko skąd wziąłeś te informacje:
,,Jeden batalion polski przez dwie doby stawiał opór niemieckiej dywizji pancernej (300 czołgów, 10tyś. żołnierzy)."
Dokładnie było 720 żołnierzy polskich (czyli batalion jak piszesz) i ok. 42 tys. żołnierzy niemieckich z 3 dywizji i 1 brygady, wyposażonych między innymi w 350 czołgów. Czyli siły jak 60:1.
Bitwa pod Wizną jest jedną z czterech polskich bitew noszących miano Polskich Termopil, bowiem bohaterska walka żołnierzy w nierównych siłach porównywalna jest do bohaterskich czynów Spartan pod Termopilami.
Pozdrawiam:)


mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 10.05.2011 14:33

Witam wszystkich odwiedzających moje galerie i dziękuje za wszelkie oznaki uznania i zachwytu nad pięknem nad narwiańskich i biebrzańskich stron.
Niebawem znajdziecie kolejną nową przygotowywaną galerię na temat Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pozdrawiam .

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 10.05.2011 13:37

kilka lat temu szwedzka grupa Sabaton nagrała utwór o bohaterskiej obronie Wizny i kapitanie Raginisie.
tu mozna zobaczyć (jeśli ktoś jeszcze nie widział) jak na koncercie w Niemczech szwedzki wokalista z polską falgą w ręku śpiewa o o kpt. Raginisie:
http://www.youtube.com/watch?v=RxdlTDXqrY0&feature=related
wideo z polskimi napisami - tekstem piosenki

aiarenowe-opowiesci użytkownik aiarenowe-opowiesci(wpisów:164) dodano 10.05.2011 13:10

A ja to mógłbym zaszyć się tam na miesiące!!! pięknie tam, pozdrawiam serdecznie...

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.05.2011 12:23

Masz rację, przepiękne miejsce. Marzę o tym abym mogła się urwać z pracy i zaszyć się w takim miejscu przynajmniej na kilka dni :)
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!