m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Wieżę Eiffla zbudowano na Wystawę Światową w 1889 r. Były one organizowane wówczas co 11 lat, ale ta była dla Francuzów szczególna, przypadała bowiem na 100 rocznicę rewolucji Francuskiej i zburzenia Bastylii. Wieża, wówczas najwyższa budowla świata, stanowiła bramę na tereny wystawowe. Pomysłodawcą konstrukcji wieży był inżynier Gustaw Eiffel. Dzieło Eiffla było bezkrytycznie krytykowane przez XIX-wiecznych estetów. Pisarz Guy de Maupassant jadał na niej, aby jej nie widzieć. Do 1931 r., zanim zbudowano nowojorski Empire State Building, była najwyższą konstrukcją na świecie. Po zakończeniu wystawy wieża miała zostać rozebrana, jednak Eifell u szczytu wieży stworzył małe laboratorium, w którym przeprowadzał eksperymenty z dziedziny aerodynamiki. Inżynier Eiffel (1832-1923) otrzymał w 1889 r. Legię Honorową. Ponownie oddano mu cześć w 1929 r., ustawiając pod wieżą jego popiersie dłuta Antoine'a Bourdelle'a. Wieża opiera się na czterech zakrzywionych pylonach. U podstawy wielkie łuki wspierają się na fundamentach, spinając pylony i formułując bramę. Wewnątrz pylonów kursują windy, umożliwiające wygodny dostęp do trzech platform widokowych na wysokości 58 m, 116 m i 273 m. Cała konstrukcja wieży składa się z ponad 18 tys. części metalowych. Fundamenty konstrukcji sięgają od 8 do 14m w głąb podłoża. Wieża łącznie z wieńczącą ją anteną ma 324 m wysokości, w upalne dni jej wysokość wzrasta o 18 cm, z powodu rozszerzalności metalu. 2,5 mln nitów spaja całą konstrukcję. Maksymalne wychylenie wieży to 12 cm, a jej waga to 10 100 ton. Co 7 lat wieża jest malowana i zużywa się przy tym 60 ton farby. Do tej pory taki zabieg miał miejsce 17 razy. Aby dostać się do wieży trzeba odstać swoje w kolejce, chyba że ma się wcześniej wykupiony bilet z wejściem o ustalonej godzinie.
Jak mamy już bileciki, to jeszcze tylko przejście przez wykrywacze metali, kontrola bagażu i możemy szybować w górę;)
Windy jeżdżące na poziom drugi są większe od tych jeżdżących z poziomu drugiego na trzeci, przez co na drugim poziomie trzeba znów stać w kolejce:( Na szczęście można podziwiać przy okazji widoki Paryża:)
Możliwe jest wejście schodami na drugi poziom wieży. Na trzeci możemy dostać się tylko windą. Licząc od samej ziemi jest 347 stopni do pierwszej platformy, 674 stopnie do drugiej i 1710 stopni do małej platformy na szczycie wieży. Podczas mojej bytności na wieży schody nie były czynne. Widok na Champ-de-Mars (Pola Marsowe). Pole Marsowe zostało przeznaczone do ćwiczeń w 1751 r., Ludwik XV utworzył wtedy Szkołę Militarną dla ludzi z biednej szlachty. Póżniej organizowano tu wyścigi konne, pokazy balonów i obchody zdobycia Bastylii (14 lipca 1790 r.). Przez jakiś czas na Polu Marsowym miały miejsce Wystawy Światowe, których główną atrakcją była wieża Eiffla. W końcu sprzedano dużą część terenu i utworzono ogród. Wracając jednak do samej wieży...Projektując windy Eiffel przedłożył bezpieczeństwo nad szybkość ( na zdjęciach widoki z drugiego poziomu wieży). Hydrauliczny mechanizm jest częścią oryginalnego napędu windy z 1900 r. Poruszał windę łączącą drugi poziom ze szczytem. Całość zautomatyzowano w 1986 r.
Widok wieży z wnętrza windy przy wjeżdzie na trzecie piętro. Szyba w suficie nie była zbyt czysta, ale dobrze widać konstrukcję wieży i szyny po których porusza się winda. Ażurowa kratownica, wykonana ze stalowych dżwigarów miała według Eiffla zapobiegać przechylaniu się wieży pod wpływem wiatru. Oto jesteśmy na trzecim, najwyższym poziomie wieży. Widok na Wyspę Łabędzia (Ile des Cignes) , gdzie stoi paryska Statua Wolności.Cztery razy mniejsza od oryginału, waży 4 tony i mierzy 11,5 m wysokości. Wzgórze Chaillot, bliżej Pont d'Iéna wybudowany w 1806 r. przez Napoleona na część swojego zwycięstwa nad Prusakami pod Jeną. 
W 1937 r. most poszerzono, wkomponowując go w otoczenie Pałacu Chaillot. U podnóża wieży działa przystań statków wycieczkowych oferująca rejsy po Sekwanie. Wzgórze Chaillot, tak bardzo spodobało się Napoleonowi, że postanowił wybudować tu olśniewający pałac dla swojego syna. Niestety realizację tych planów przerwał upadek Napoleona. Do budowy w tym miejscu pałacu powrócono dopiero w 1937 r. Z okazji Światowej Wystawy zaprojektowano klasycystyczną budowlę ozdobioną licznymi kolumnami, rzeźbami i płaskorzeźbami.
Pałac składa się z dwóch budynków, zakończonych półkolistymi skrzydłami i połączonych dwupoziomowym tarasem, ozdobionym rzeźbami Apolla autorstwa Henri Boucharda i Herkuless autorstwa Alberta Pommiera. Ogrody projektował R.Lardat.
Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) zaczął budować Napoleon, po odniesieniu wielkiego zwycięstwa pod Austerlitz w 1805 r. Obiecał on swoim żołnierzom: ,,Wrócicie do domu pod łukami triumfalnymi. Rok póżniej zaczęto budowę, jednak zniszczenie planów architektonicznych i upadek Napoleona sprawiły że budowę ukończono dopiero w 1836 r. Łuk usytuowany jest na osi Pól Elizejskich, czyli na linii z południowego wschodu na północny zachód. Osobliwością usytuowania Łuku Triumfalnego jest fakt, że stojąc tylko jednego dnia w roku 2 grudnia (tj. w rocznicę bitwy pod Austerlitz), na środku Champs Elysees można oglądać zachodzące słońce pod Łukiem Triumfalnym. Widoki z wieży zapierają dech w piersiach, szczególnie w piękne, pogodne dni gdy wzrok może sięgnąć nawet do 72 km. Niestety ja nie miałam takiego szczęścia, choć dzień był słoneczny to nad Paryżem unosiła się mgiełka ograniczająca znacznie widoczność. Zbliżenie na Most Aleksandra III ( Pont Alexandre III), najokazalszy most Paryża, z mnóstwem kandelabrów, amorków, nimf i skrzydlatych rumaków na obu końcach. Wielki budynek ze szklanym dachem to Grand Palais, a po przeciwnej stronie ulicy Petit Palais. Dalej wzdłuż Sekwany widoczny Plac Zgody z imponującym obeliskiem ( prezentowałam w galerii poświęconej Dzielnicy Tuileries),  na lewo od niego, nieco wyżej widać kościół Św. Magdaleny (mogliście go obejrzeć w galerii o Dzielnicy Opera). Wieża od zawsze przyciągała śmiałków, marzycieli i szaleńców. Wspinali się na nią alpiniści, pewien dziennikarz zjechał po jej schodach na rowerze. Skakano z niej na spadochronie i wykonywano wysokościowe akrobacje.
W 1912 r. austriacki krawiec Franz Reichelt postanowił sfrunąć z jej gzymsu na skrzydłach z upiętej peleryny. Poszybował ku śmierci na oczach zebranego tłumu. Sekcja wykazała że zmarł na zawał, nim jego ciało dotknęło ziemi. Aby obejrzeć wieżę w pełnej krasie warto wybrać się na Wzgórze Chaillot, gdzie z Placu Trocadero roztacza się piękny widok na Wieżę Eiffla. Widok musi być jeszcze piękniejszy gdy fontanny Trocadero wyrzucają strugi wody. Jeszcze pożegnalny widok z wieżą za dnia... ... i widok nocny z Sekwany, który możemy podziwiać podczas rejsu statkiem po rzece. W latach 1980-1985 zamontowano nowe oświetlenie budowli, w którego skład weszły 352 reflektory o mocy do 1000 W oświetlające konstrukcję. Co jakiś czas jest podświetlana światełkami, które z daleka przypominają brokat, taka iluminacja trwa przez kilka minut i wygląda niesamowicie pięknie.

To koniec kolejnej mojej paryskiej galerii. Żadne zdjęcia nie oddadzą uroku i wielkości Wieży Eiffla. Przed wyjazdem widziałam setki zdjęć tej budowli, ale zetknięcie z nią na żywo sprawia że serce bije szybciej:)
Dziękuję i pozdrawiam:)

najbliższe galerie:

 
Paryż
1pix użytkownik biazol odległość 0 km 1pix
FRANCJA Paryż 2
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
PARYŻ Z WIEŻY EIFFLA [2011]
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Francja - Paryż 2012
1pix użytkownik euphoria odległość 0 km 1pix
Paryż z wieży Eiffla.
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
Paryż 2014
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 13.09.2017 19:15

fajna galeria, obejrzałem, ciągle nie byłem

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.07.2011 20:22

Paweller75 na wieżowcu Montparnasse nie byłam, ale patrząc na zdjęcia z Twojej galerii stwierdzam że faktycznie widok piękny.
Dziękuję i pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 20.07.2011 21:47

Fajne ujęcia z wieży i samej wieży. Dla mnie najefektowniej wieża wygląda z tarasu wieżowca Montparnasse (fotka 9), szczególnie nocą. Widok jest super. Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.05.2011 20:56

Mieczysław masz rację, nocą jest najpiękniejsza:)
Pozdrawiam dzisiaj już po raz wtóry:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 17.05.2011 20:52

Przytoczyłaś dużo ciekawych informacji dotyczących wieży-symbolu Paryża.Takie obiekty zawsze były w kręgu moich zainteresowań,ale zdecydowanie wolę wieżę oglądać w scenerii nocnej.Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 17.05.2011 15:39

...racja !! Plac jest po drugiej stronie Sekwany.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.05.2011 18:16

Watcher masz po części rację. Plac nazywa się Warszawski ( Place de Varsovie).
Zobacz zdjęcie 17. Na pierwszym planie jest most ( Pont d’Iena), zaraz za nim, przed samymi fontannami Trocadero jest właśnie Plac Warszawski..

Tereza dziękuję Ci serdecznie za zainteresowanie moimi galeriami:)

Skuza oczywiście że na górze są zabezpieczenia. Widać je na zdjęciu 11. Warto wjechać na górę:)

Dziękuję i pozdrawiam:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 16.05.2011 15:20

Uwielbiam to miasto , zupelnie przypadkowo zauwazylem ze wieza stoi obok ( jesli nie "na" ) placu..... Warszawskiego.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3984) dodano 16.05.2011 15:15

Piękne widoki,solidnie przygotowana galeria.Paryż z Wieży Eiffla tak właśnie zapamiętałam.Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.05.2011 20:47

Nie,tam nie wjade nigdy,jeszcze po przeczytaniu wrażeń ...nogi mam jak z waty.takie wysokości mnie przerażają,możne gdyby tam były jakieś osłony,to bym sie zdecydowała.Widoki przepiękne,mimo kiepskiej pogody.Duzo sie z tej galerii naumiałam,dzieki:)))Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.05.2011 14:12

Afrodyta, masz rację, widziałam taki w Twojej galerii. Mój jednak troszkę się różni, jest połączeniem 2 zdjęć. Zrobiłam zdjęcie lewej i prawej stromy i połączyłam obydwa, dlatego widok jest szerszy.
Dziękuję i pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 14.05.2011 11:23

Witaj. Zdjęcie 12, mamy identyczny kadr. Mówiłaś, że miałaś kiepską pogodę, a zdjęcia jak żylety !!! Podoba mi się galeria i doskonałe opisy. Pozdrawiam :))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.05.2011 11:18

Eddzie, Surykatka, Trekker, Konwalia, Magdalena, Mapa dziękuję Wam serdecznie za to że zajrzeliście :)

Bardzo wolno idzie mi to wstawianie galerii, głównie właśnie przez to że spędzam nad każdą 2- 3 dni. Zależy mi na tym aby moje galerie były dla Was ciekawe, a najwięcej czasu zajmuje zebranie informacji do galerii. Dlatego bardzo cieszy mnie to że galerie Wam się podobają :)

Co do mieszkania w Paryżu, to bym chyba nie chciała mieszkać w tym mieście. Wydaje mi się że Paryż jest piękny, ale widziany okiem turysty; piękne zabytki, bogata historia, klimatyczne zakątki, monumentalne budowle…itd. Gdybym tam zamieszkała pewnie przeszkadzałyby mi te tłumy turystów, ruch na ulicach. W Paryżu jest wielu bezdomnych, spotyka się ich na każdym kroku, co np. w Holandii jest zupełnie niespotykane. To wielkie miasto i ma też swoje ciemne strony, których zachwycony turysta zdaje się nie zauważać.

Mapa, kolejna moja galeria będzie ostatnią z Paryża, jeśli kiedyś tam powrócę to zobaczysz ciąg dalszy (ile można Was męczyć jednym miastem;)), mam nadzieję że do tego czasu odwiedzisz Paryż, bo naprawdę warto :)

Pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 14.05.2011 07:38

Dużo ciekawych informacji nam przekazujesz. O zachodzie słońca pod Łukiem Triumfalnym nigdy nie słyszałam. Dziękuję za kolejną paryską galerie:-)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 14.05.2011 06:11

Anikm....przeprowadź się do Paryża!
Będziesz super przewodniczką.
Dzięki za piękne galerie z tego miasta.
Ja nie miałam siły stać w kilometrowej kolejce na wieżę.
Dzięki Tobie tam byłam.
Pozdrawiam-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 13.05.2011 23:54

Znowu wydziergałaś fajną galerię i tak jak mówią poprzednicy -pracochłonną :-) Widać ,że jesteś perfekcjonistką :-) pozdrawiam

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 13.05.2011 22:22

Zdjęcie 13 udane:) Warunki jak sama napisałaś nie najlepsze. Ładnie pokazana wycieczka i ładnie opisana. Sporo pracy. Gratki.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.05.2011 21:44

Marcowadziewczyna, Carmel dziękuję wam dziewczyny, bardzo się cieszę że doceniacie moje starania:)

Michał też uważam że pomysł jest rewelacyjny, wspaniale pomyślane i zrealizowane z tym Łukiem Triumfalnym.

Mgfoto ja doskonale rozumiem Twoje obawy. Sama mam tak że jak jest choć jakiś murek i nie ma barierki to mi się zaraz w głowie kołuje, bo wyobrażam sobie że spadnę, mało tego, jak oglądam film ze sceną jak ktoś stoi na skraju dachu wieżowca, to mam zawroty;) Ale jakby na dachu tego wieżowca była barierka to bym się mogła nawet na niej przewiesić. Wiem głupota, ale tak jakoś dziwnie reaguję;)

Dziękuję i pozdrawiam:)

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 13.05.2011 21:27

"stojąc tylko jednego dnia w roku 2 grudnia (tj. w rocznicę bitwy pod Austerlitz), na środku Champs Elysees można oglądać zachodzące słońce pod Łukiem Triumfalnym"
ale pomysł!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.05.2011 21:13

Zgadzam się z tym co napisałaś pod ostatnim zdjęciem i nie wykluczam, że powtórzyłabym wjazd na wieżę przy następnej okazji bo jest to miejsce niezwykłe i żadne filmy ani fotki tego nie pokażą. Tyle, że dla mnie to faktycznie przeżycie ekstremalne. Łatwiej byłoby z marszu wjechać i nie myśleć a tu trzeba pół godziny czekać na drugą windę i podświadomość przejmuje kontrolę. Na szczęście kolega skutecznie zajął mnie rozmową i jakoś nie uciekłam. A na górze nowa niespodzianka. Wysiadam z windy i czuję pod stopami drżenie całej konstrukcji. Uratował mnie aparat. Skupiłam się na robieniu zdjęć a przez obiektyw ta niesamowita przestrzeń wyglądała mniej niebezpiecznie. Sama z siebie żartowałam ale co przeżyłam to moje ;)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 13.05.2011 21:08

Opisy bardzo interesujące , a widokowo temat wszechstronnie ujęty :) pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 13.05.2011 21:00

anikm przywołujesz wspomnienia ,dzięki Ci za to .
A galeria jak zwykle dopracowana w każdym szczególe .
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.05.2011 20:53

Hehehe...to miałaś ekstremalne przeżycia na wieży, ja to byłam tak podekscytowana wieżą i widokami że nie pomyślałam nawet o takich zagrożeniach;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.05.2011 20:43

Taki Mąż to skarb! :) Faktycznie ścisk ale widoki też ciężko mi było podziwiać w czasie jazdy bo oczami wyobraźni widziałam jak się ta "zapałczana" konstrukcja rozlatuje!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.05.2011 20:33

Ja Ci powiem Mgfoto że ja to bym tego okienka nie zauważyła nawet, bo winda mała, ścisk i raczej patrzysz na widoki, a nie na sufit windy. Mąż się tak rozglądał i je wypatrzył:)
Dziękuję i pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.05.2011 20:03

Zrobiłaś nawet zdjęcie przez okienko w suficie windy! Podziwiam!!! Jak zaczęły mi migać przed oczami te zapałki konstrukcji to nie byłam w stanie fotografować ;))) Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.05.2011 19:29

No tak kupa złomu;)
Dzięki i pozdrownienia:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 13.05.2011 19:28

kupa metalu ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!