m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Tuz za miastem,krajobraz zdobiły liczne .na szczęście opuszczone termitiery... ...zadziwiały swoimi rozmiarami i kształtami,ta stała na środku pola,na którym kiełkowała kukurydza.... ....poletka uprawne ,uzyskuje się przez karczowanie lasu,pozostawiając co większe drzewa i korzenie.Kukurydze sadzi się motyka,wykopując mały dołek,do środka ziarno i czeka się na deszcz,bo tylko wtedy zakiełkują... ...to bardzo mozolna praca,którą w w większości wykonują kobiety,często z niemowlakiem na plecach,mężczyźni szukają jakieś pracy dorywczej lub karczują las pod następną uprawę... Termitiery są bardzo zróżnicowane można je zobaczyć zarówno na drzewach,jak i na ziemi , w tym ostatnim przypadku często w formie kupców , które mogą osiągnąć do siedmiu metrów wysokości ,a u podnóża obwód 28 metrów. Te duże termitiery są głównie z gliny, zawierają wiele komórek i korytarzy,pierwsze służą jako inkubator do wylęgu, drugie dla komunikacji pomiędzy wszystkich komorami termitiery. Oglądając te cuda natury ,nawet nie zauważyliśmy ze jesteśmy obserwowani,przez dzieci...
...już ruszyły w naszym kierunku... ...wyciągajcie plecak,coś tam jeszcze zostało... ...zrobiło się wesoło,w towarzystwie pięknych pan,mój małżonek zawsze czuje się dobrze:)))))))))) Opuszczone termitiery są wspaniałą kryjówką dla węży,wiec nie wkładajcie tam reki,żeby sprawdzić co jest w środku. Swoja wielkością i uroda zachwycały baobaby,rosnące przy drodze i na polach... Baobab,  to bardzo tajemnicza roślina. Nazywany czasem drzewem rosnącym do góry nogami,według legendy Buszmenów baobab rozzłościł Boga, który za to posadził go do góry korzeniami.Baobab należy do rodziny wełniakowatych. W naturze dorasta do 20-25 m wysokości i średnicy pnia 10 m. Dożywa do 5000 lat.
Ten ogromny pień jest unikalny w świecie roślin. Można często zaobserwować, że jest on tak szeroki ,jak wysoki.
Można z niego uzyskać smaczny, orzeźwiający sok, bogaty w witaminę C. Liście, owoce i kora są szeroko stosowane jako środek przeciw febrze, dyzenterii, zapaleniu oczu czy chorobom nerek.
Młode liście są jedzone jak szpinak, natomiast pędy są spożywane jak szparagi.
Sproszkowane nasiona są stosowane jako substytut kawy.
Owoc w kształcie ogórka (do 40cm długości), zwany małpim chlebem, jest jadalny. Szczególnie gustują w nim pawiany i większe ptaki. Kwiaty są bardzo duże,pręciki,których może być nawet tysiąc,tworzą kulkę przypominającą pompon. Z nasion otrzymuje się olej i masło. Włókno z kory jest używane do wyrobu lin, koszy, ubrań, strun instrumentów muzycznych.
Łyko baobabów używa się do powroźnictwa, a wypróchniałe pnie tubylcy używają jako grobowców. Pyłek może być używany jako klej. Podczas suszy baobab ratuje często przed śmiercią słonie, które wyjadają wnętrze jego pnia. Pnie baobabów zbudowane są z miękkiego drewna zawierającego do 20% wody,a wielkie okazy magazynują w swoich pniach nawet do kilkudziesięciu tysięcy litrów wody. W koronie drzewa znajdują schronienie liczne zwierzęta, a w jego cieniu odpoczywają zmęczeni słońcem ludzie.Ten okaz był wyjątkowy,miał aż 3 pnie,niestety na fotce nie da się pokazać jego ogromu. Dojeżdżamy do Malindi,nareszcie asfaltowa szosa,ale przed nami jeszcze 100km...i koniecznie krotka przerwa nad rzeka Galana,która w tym miejscu wpada do morza.
Woda w rzece,jak i ziemia w Kenii,miała kolor czerwony,stojąc na moście,patrzałam na horyzont gdzie było widać błękitny ocean... ...stada, bliżej mi nie znanych ptaków...marzyło mi się żeby podejść bliżej. W rzece ruch jak na Marszałkowskiej,mężczyźni z sieciami,... ...panie tez,szły w ich kierunku... ...na przeciwnym brzegu,wielkie pranie..itd.nasz Denis nie rozumiał,co ja tam tak pstrykam,dla niego to była normalka,a ja miałam ciągle jakieś pytanie.Chcieliśmy już wsiadać do samochodu,gdy do Denisa podszedł chłopak i o czym z entuzjazmem rozmawiali. Gdyby nie ten chłopak ,to tych fotek byście już nie zobaczyli,a my zobaczylibyśmy hipopotamów,taplających się w rzece.
Zabraliśmy chłopaka do samochodu,kiedy nas poinformował,ze tu niedaleko żyje para hipopotamów z 2 dzieci.Dojechaliśmy do wioski ,gdzie pobrano od nas opłatę,dając nawet pokwitowanie i lornetki do prawej reki.Umówiliśmy się jeszcze ze jak nie będzie hipopotamów,to pieniądze dostaniemy z powrotem,tak dla żartów,bo pani na kasie miała bardzo urzędową minę:))) Zaparkowaliśmy samochód niedaleko wiejskiej toalety,z której byliśmy zmuszeni skorzystać...nie było w pobliżu innej możliwości. Dzieciaczki kochane,szybko się nami zainteresowały... ...na szczęście zapasy były w bagażniku... ...kawalerka zainteresowała się córką i tak tłumnie wyruszyliśmy na spotkanie z hipciami,po drodze było bardzo wesoło,rozmowy o szkole,trochę geografii,bo gdzie Niemcy wszyscy wiedzieli,ale z Polska mieli trudności... ...to ci sami rybacy,którym fotkę robiłam z mostu...
...dochodźmy do stada ptaków,a hipopotamów nie widać,raczej morze było coraz bliżej:) ...dławigady afrykańskie.... ...drzewice białolice czyli gesi ...są hipcie,tylko oczy im widać... ...straszne z nich wiercipięty,nie wszystkie fotki nadawały się do pokazania...ale ich widok na żywo w naturze ,niezapomniany... ...to tata hipcio,pięknie pozował,tak jakby wiedział ze turyści go oglądają,a fotka będzie w internecie...
...niestety wszystko co piękne,szybko się kończy,nawet woda w promieniach zachodzącego słońca zmieniła kolor na srebrny... ..w drodze powrotnej napotykamy chłopaków,którzy mieli w wiadrach połów ...trudno mi określić co to było,narybek czy jakiej kraby,wyjaśniono mi tylko ze z tego będzie bardzo smaczna zupa...no to smacznego! ...póki wody w rzece pod dostatkiem,trzeba napełnić wszystkie pojemniki... ...praca wre,a na nas pora,słońce coraz niżej i przed zachodem nie wrócimy już do hotelu... ...wioskę już widać,kończy się ten pełen wrażeń i przygód,udany dzień,ale nie tak całkiem....
...zrobiliśmy jeszcze parę przystanków,żeby popatrzeć na zachodzące słońce,tu zauważyłam jakieś kwitnące drzewo... ..bez pomocy Denisa,nawet bym nie wpadłam na pomysł, ze to drzewo orzecha cashew.. ...czyli nanercz ,rozpoznajecie te charakterystyczne kształty? Zachód nad afrykańską dżunglą ,wygląda całkiem inaczej niż z okna naszej sypialni... ...taki uśmiech,ten bobas w skarpetkach na zakończenie i tak już udanego dnia,to już spełnione marzenie:))) ....dziękuje i zapraszam na dalszy ciąg naszej przygody z Kenia:))))

najbliższe galerie:

 
Marafa....cz.I
1pix użytkownik skuza odległość 0 km 1pix
Marafa. . . Hells Kitchen cz.II
1pix użytkownik skuza odległość 1 km 1pix
Kenia - galeria bez ładu i składu część 1
1pix użytkownik mironel odległość 28 km 1pix
KENIA - wybrzeże Oceanu Indyjskiego , okolice miasta Malindi
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 29 km 1pix
KENIA - Dom na głowie z baobabem w tle
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 34 km 1pix
Marzyłem o Afryce, czyli birdwatching we wschodniej Kenii
1pix użytkownik swift odległość 52 km 1pix

komentarze do galerii (35):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 20.09.2015 22:52

fajnie , lubię ciepełko :D

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.09.2015 22:48

AK,najchętniej bym tam spędziła resztę mojego życia,tylko trochę za gorąco:)

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 20.09.2015 14:34

oj wspaniała to była wyprawa i przygoda, a foty niesamowite :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.09.2015 13:01

Lucy,jak to milo ,ze tu czasem jeszcze ktoś zagląda,pobyt w Kenii byl najwspanialsza przygoda mojego życia....i jeszcze tam wrócę:)
Pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 08.09.2015 01:49

Skuza przez Twoje fascynujace spotkania z Afryka nie wstane rano 😊. I kto za mnie odwiezie wnusie i wnuczka do szkoly, no kto???Niektore galerie juz ogladalam wczesniej a dzisiaj trafilam na ktoras i jak swietna lekture pochlaniam, ba nawet okraszona swietnymi fotkami. Wciagajace😀.Pozdrawiam zza jednego morza.😉.

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 05.12.2011 22:59

Wiem, wiem o tych kormoranach. Chodziło mi o to, że nie ma ich na zdjęciu. Od niedawna jest to nowy gatunek w Afryce. Kiedyś był jeden wspólny - kormoran czarny z Euroafryki lub odwrotnie

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 04.12.2011 01:33

Swift,dziękuje bardzo za informacje,już poprawiłam.Kormorany bialoszyje istnieją ,masz je nawet w jednej z Twoich galerii,jest tez mala wzmianka w Wikipedii...http://pl.wikipedia.org/wiki/Kormoran_bia%C5%82oszyi....tylko ze tam pojawiają się czasami ,bardzo marne tłumaczenia:)))Pozdrawiam serdecznie :)

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 01.12.2011 23:29

Ciekawa galeria. Byłem nad tą rzeką kilka razy. Ale z ptakami nie trafiłaś. Lepiej zawsze się zapytać dwa razy. Zamiast pelikanów są dławigady afrykańskie czyli bociany żółtodziobe z angielska. I nie ma takiej odmiany kormoranów - po prostu są to drzewice białolice czyli gęsi.

umbrella101 użytkownik umbrella101(wpisów:3) dodano 20.07.2011 18:12

Piekna galeria ... ogladalam z zapartym tchem.. Pozdrawiam :)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 02.06.2011 07:50

dzięki :-D ;-D

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.06.2011 07:49

Tak to już bywa ze słowem pisanym:)))Pracowitego dnia zatem życzę:-D

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 02.06.2011 07:42

tak to odebrałam :)))) chciałam jeszcze tylko dodać , ze to taki mój subiektywny punkt odbioru galerii. Pisanie czasem może być odebrane w różny sposób :)

a wolnych dni szczerze zazdroszczę :D zbieram się do pracy....niestety ;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.06.2011 07:38

Carmel,oj jak mi przykro,ze tak odebrałaś moja wypowiedz...ja zawsze z niecierpliwością czekam na Twój komentarz,a to co napisałam,miało być pozytywnie odebrane.Przeczytaj jeszcze raz i zauważ tez to co pisze miedzy wierszami:))))))))))))
Pozdrawiam świątecznie,u mnie dzisiaj dzień wolny od pracy,następne 3 dni tez:))))))))))))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 02.06.2011 07:14

Skuza , ja to napisałam w bardzo pozytywnym znaczeniu :)))))) wszystko co widzimy po raz pierwszy jest "naszym " odkryciem....bardzo lubię to uczucie i jakąś namiastkę tego ośmieliłam się zauważyć i u Ciebie :)))))) pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.06.2011 01:08

Wielkopolanka,Surykatak,Tereza dziekuje Wam za komentarz i pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.06.2011 00:57

Deszczu,było przesympatycznie,tylko za krotko:)))Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.06.2011 00:52

Carmel,...ha,ha...może i tak jest jak piszesz,Kolumbem wprawdzie nie jestem,ale jeszcze dużo zakątków świata czeka na moje odkrycie,a potem pozostanie tylko zachwyt:)))))))))Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3908) dodano 30.05.2011 15:11

Bardzo interesująco pokazujesz i opowiadasz.Czekam na następne galerie.Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 30.05.2011 12:34

Piękne spotkanie :-) Bardzo ciekawa galeria, a kwiaty baobabu przecudne :-) Miło sie z Tobą zwiedza Kenię z tej autentycznej strony :-) Pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1951) dodano 30.05.2011 08:06

Wspaniała wyprawa! piękne zdjęcia i ciekawy reportaż. Piereszy raz widzę przepiękny kwiat baobabu! i ciekawe jest to wszechstronne zastosowanie drzewa.
Na określenie piękna zachodu słońca i uśmiechów na twarzach to po prostu brakuję mi słów! pozdrawiam serdecznie;)))))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 30.05.2011 07:43

Skuzo...widać Twój zachwyt Kenią...i nie dziwię się. Mam wrażenie , że czujesz się trochę jak odkrywca , a to bardzo przyjemnie , czasem wręcz euforyczne uczucie :)))))))) też to uwielbiam...Galeria bardzo interesująca , pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.05.2011 22:34

Margo,nawet nie wiesz jaka przyjemność sprawiłaś mi Twoim komentarzem,bo fotka nie jest najlepszej jakości,ale ten uśmiech był taki szczery i przyjazny,ze musiałam wstawić fotkę do galerii:)))Dziękuje i pozdrawiam:)))


Madeleine,dziękuje... to była naprawdę wspaniała wyprawa:)))Pozdrawiam:)))

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 29.05.2011 22:26

... bardzo mile wspominam Kenię i po zdjęciach widać, że Wam tam było bardzo sympatycznie. Gratuluje wyprawy i pozdrawiam serdecznie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.05.2011 22:25

Anikm,spiżarnia,to jest to słowo którego szukałam,chciałam napisać komórka,ale obawiałam się ze zaraz ktoś poprosi o numer:))))))))CDN,tylko ostatnio trochę choruje na ..chroniczny brak czasu:)))Pozdrawiam cieplutko:)))

Agra60,o jakiej porzeczce piszesz,ja po ostatnim złamaniu nogi,nawet z krawężnikiem mam problemy,a poprzeczki pokonuje z wielkim mozołem:)))))))Pozdrawiam:)):)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.05.2011 22:17

Mgfoto,masz racje,uczymy się cale życie,jak Denis zaczął opowiadać jaka smaczna sałatkę robi jego mama z młodych liści baobabu i rożne inne przysmaki,...zbaraniałam,podejrzewam ze na biologii o pożyteczności baobabu nie uczyli,chyba ze byłam wtedy na wagarach:)))))))Pozdrawiam:)

Nola76....szkoda ze fotka nie jest w skali 1:1,ten kwiat jest tak duży,ze mógłby służyć za nakrycie głowy np:...zastąpić moherowy beret:))))Pozdrawiam:)

Marcowadziewczyna, Watcher,dziękuje ze wizytę i pozdrawiam serdecznie:)))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.05.2011 22:00

Dziękuję za pochlebne komentarze:))))

Magdaleno,gdyby nie Denis i ten szalony pomysł wynajęcia samochodu,na pewno nie zobaczylibyśmy tych wszystkich cudownych miejsc,a kontakt z mieszkańcami byłby zerowy.Małżonek łuszczy się do dnia dzisiejszego,a po dzisiejszej wycieczce,znowu ma "diabelski"wyraz twarzy:))))Pozdrawiam:)

Mapa milo czytać taki komentarz, jestem przekonana,ze w miarę oglądania następnych relacji z Kenii,twój apetyt będzie rósł i w przyszłości będziemy oglądać Twoje przygody z Afryka:)))Pozdrawiam:)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 29.05.2011 21:59

Bardzo mi się podoba, gratuluję wspaniałej wyprawy - termitiery, baoaby, pelikany, hipcie - super :) pozdrawiam serdecznie

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 29.05.2011 18:26

Świetne zdjęcie wybrałaś na wizytówkę. Obok takiego uśmiechu nie można przejść obojętnie. Trzeba otworzyć galerię i zobaczyć resztę zdjęć.
Bardzo fajnie się oglądało. Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1929) dodano 29.05.2011 18:06

Fajna galeryja.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 29.05.2011 12:43

Niezwykle interesujące są te Twoje galerie z Kenii. Oglądam i czytam z wielkim zapałem.
Baobab jest zadziwiającym drzewem, niczym wielka spiżarnia, magazym i apteka w jednym. Nigdzie nie widziałam zdjęcia kwiatu baobabu, także cieszę się że pokazałaś jak wygląda.
Czekam na dalsze części, mam nadzieję że będzie ich jeszcze wiele.
Pozdrawiam:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 29.05.2011 11:40

Sama wysoko podniosłaś sobie poprzeczkę , nie spuszczasz jej.Ogląda się te relacje świetnie.Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 29.05.2011 10:47

kolejna fajna galeria:) bardzo fajnie się ogląda Kenię razem z Tobą:) kwiat na zdjęciu 14 piękny, a dzieciaczki na 28 mega słodkie:) no i te zachody słońca.... ehhh:)
pozdrawiam:)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 29.05.2011 09:48

Interesująca galeria .

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2011 09:21

Całe życie człowiek się uczy... Jaki pożyteczny ten baobab! No i kto by pomyślał, że orzeszki rosną na drzewie a nie w supermarkecie... ;) Kolejna bardzo fajna wyprawa w Waszym towarzystwie bardzo mi się spodobała :) Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 29.05.2011 09:07

Baaaardzo mi się podoba Twoje zwiedzanie Kenii z Denisem! Termitiery imponujące, a możliwości wykorzystania baobabu jeszcze bardziej!
Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg Waszych przygód. Uważajcie tylko na słoneczko, bo męża chyba trochę przypiekło w wąwozach;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!