m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dolina Rudy albo inaczej Rynna Jezior Kuźnickich bierze swój początek niedaleko wsi Tarnowo w pobliżu Bukowej Góry (142,9m.n.p.m.). Powstanie swoje zawdzięcza jak większość rzek i zbiorników wodnych w naszej okolicy działalności lodowca. Już ponad 17 tysięcy lat temu uzyskała swoją tożsamość glacjalną. W poszukiwaniu źródeł doszedłem do tego miejsca. Dalej już były tylko pojedyncze kałuże. Może to nie było odkrycie porównywalne z dotarciem do źródeł Amazonki, ale zawsze to coś. Jezioro Łachotka jako pierwsze na drodze Rudy zbiera wody z licznych strumieni dopływających głębokimi wąwozami do tego zbiornika. Kiedyś nie był on taki duży, ale po spiętrzeniu wody, jego obszar wydatnie wzrósł (obecnie to 39,92 ha). Podmokłe łąki na północ od jeziora to dobre miejsce do obserwacji zwierząt. Ambonę wybudowali co prawda myśliwi, ale podziwiają z niej głównie tokujące żurawie. W obrębie Rynny możemy znaleźć różnorodne siedliska leśne: bory sosnowe, lasy bagienne, grądy, kwaśne buczyny, kwaśne i świetliste dąbrowy, łęgi olchowo-jesionowe i dębowo-wiązowo-jesionowe.
Nad jeziorem Łachotka udało mi się spotkać bąka grającego basem. Zalatuje tu także gniazdujący niedaleko orzeł bielik.
Kawałek dalej na południe spotkałem też puchacza. Na południe od drogi Krępsko -Stara Łubianka znajdują się pierwsze stawy hodowlane. 
W tym miejscu dopływa mały ciek wodny płynący z pól w okolicy Starej Łubianki. Za linią kolejową Piła- Jastrowie w Rynnie rozciąga się duży kompleks stawów rybackich. Hodowane są tu głównie karpie - przysmak bielików, kormoranów i czapli. Od tych ostatnich miejsce to wraz z niewielką osadą nazywane jest Czaplino.
Niestety w okolicach Bożego Narodzenia karpie gdzieś wybywają. Może jak łososie wędrują gdzieś za morze, do ciepłych krajów a może gdzie indziej. W każdym bądź razie zabierają ze sobą całą wodę. Przez stawy płynie tylko taki mały strumyczek.
W bezpośrednim sąsiedztwie stawów, przy drodze Dobrzyca (moja wieś)- Stara Łubianka znajduje się kolejne jezioro -Czarne. Przy niewielkiej powierzchni (0,94ha) jest dość głębokie (7m). Jezioro należy do rzadkich w naszej okolicy głębokich jezior dystroficznych, zawierających duże ilości humusu. Ruda w okolicach stawów płynie obok nich, tworząc malownicze meandry. A to osada Czaplino w całej okazałości. Na pierwszym planie leśniczówka leśnictwa Łubianka a w dole, przy wodzie chatka Pana Rybaka. Stawy po lewej nie są tak intensywnie zagospodarowane, przez co są najliczniejszą ostoją w okolicy Piły kumaka nizinnego. Tu kończą się stawy i zaczyna dzika przyroda. Kiedyś te tereny osuszano, teraz wręcz odwrotnie. Przy pomocy takiej niewielkiej zapory utworzono takie cudo jak na następnej fotce.
A wszystko to dzięki działaniom leśników wespół z przyrodnikami z Klubu Przyrodników. Swoje też dołożył pan Gierek zadłużając nasz kraj w latach 70-tych. Część długu w ramach Ekofunduszu została przeznaczona przez naszych wierzycieli na takie działania. Nie wiem czy te małe łabędzie wiedzą coś o zasługach I Sekretarza, ale czy to im w czymś przeszkadza? Zając choć nie lubi pływać, też czuje się tu dobrze. Torfianki Ramienicowe. Kiedyś kopano tu torf mający tu miąższość do trzech metrów, do celów gospodarczych. Teraz są siedliskiem trzech gatunków ramienic. Łabędzie jak widać też czują się tu dobrze. Na tych torfowiskach występuje bażyna czarna, duża rzadkość w Wielkopolsce a także żurawina błotna, bagno zwyczajne, wełnianka pochwowata.
Miejsce spodobało się także rodzinie bobrów, które zbudowały sobie tutaj żeremie. Na skarpach rosną takie potężne sosny. Tworzą one tutaj wyłączony drzewostan nasienny. Te rany to pozostałość po żywicowaniu. Dawno temu sosny były tak męczone dla zdobycia żywicy. Zaprzestaliśmy tego działania jakieś 20 lat temu. Teraz Chińczycy swoje sosny muszą męczyć dwa razy bardziej. Idąc dalej na południe trafiamy do jeziorka Kuźnik Bagienny. W lecie można spotkać tu liczne grążele żółte, grzybienie białe i rdestnice pływające. Niestety żeby je zobaczyć trzeba się przedzierać przez szeroki pas szuwarów. Bardzo licznie występuje tu Ledum palustre. 
To chyba sympatyczniejsza nazwa aniżeli bagno zwyczajne. Niedaleko znajdziemy jeszcze jedno jezioro- Kuźnik Olsowy.
Można tu spotkać takie rzadkości jak: mszar nastroszony, sierpowiec błyszczący, skorpinowiec brunatny czy ponikło skąpokwiatowe.
Znacie?
Nie? Bo takie rzadkie.
Ruda płynie na wschód od tych jeziorek. Kiedyś łąki nad rzeką były użytkowane. Sądząc po mostku było to bardzo, bardzo dawno temu. Widzieliśmy już zbiorniki naturalne oraz stworzone ręką człowieka. Kolej na dzieło bobrowe. One także przyczyniają się w ten sposób do zatrzymywania wody. Wiosną w zagłębieniach terenu tworzą się okresowe zbiorniki wody. Tworzą takie ciekawe kompozycje. Jeszcze dalej na południe docieramy do rozległych mokradeł. To już mieszana robota: nasza i bobrów. Musieliśmy nawet ograniczyć ich zapędy budowlane, bo trochę przesadzały z wysokością tamy.
Potem masy wody przerywały tamę i nieszczęście gotowe.
Teraz robimy teleportację i omijamy najciekawszy fragment Rynny. Na niego przyjdzie też pora, to rezerwat Kuźnik.
Znajdujemy się przy drodze krajowej nr 10. Tu rozlewa swoje wody sztuczny zbiornik Zalew Koszycki. Na wyspie połączonej z lądem sztuczną groblą możemy podziwiać takie dęby. Zaproponowaliśmy objęcie ich ochroną jako pomniki przyrody, ale jak dotąd nasza propozycja nie znalazła zrozumienia. Nad brzegiem zalewu rośnie jednak kilka drzew pomnikowych. Tutaj trzy kasztanowce. Niedawno powstało tu nowe osiedle domków jednorodzinnych. Sporo tu wędkarzy, co nie musi od razu oznaczać, że są tu ryby. Tu jest spokój. Przy północnym brzegu w wodzie znajduje się spory kamyczek. Tak spory, że został uznany za pomnik przyrody. Stąd nie wygląda na taki wielki.
A teraz? Wody Rudy do Zalewu Koszyckiego są przepompowywane gdyż zalew jest położony wyżej aniżeli rzeka. Na terenie Rynny możemy znaleźć aż 17 siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000. Na zachodnim brzegu Zalewu Koszyckiego znajdują się źródliska z kopułowymi torfowiskami. To duża rzadkość. Rynna Jezior Kuźnickich wraz z rezerwatem Kuźnik jest chroniona w ramach obszaru Natura 2000 Ostoja Pilska. Po lewej Zalew Koszycki, wyżej za nim Zalew Rudnicki (po prawej) i Jezioro Rudnickie. Po prawej stronie fotki Gwda, no i oczywiście miasto Piła.
To już ostatni odcinek Rudy. Jeszcze 100 metrów i jej wody połączą się z Gwdą. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Zdbica z Duracellem
1pix użytkownik wojzsl odległość 2 km 1pix
Stara Łubianka
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Tarnowo - zimowy spływ Dobrzycą.
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Goście,  Goście. . .
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Dobrzycą i Piławą z Tarnowa do Dobrzycy
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Smolary -zarastające jezioro.
1pix użytkownik dispar odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.05.2011 10:37

Piękna całość,jestem zachwycona:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 18.05.2011 15:14

Pięknie!Pozdrawiam:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 17.05.2011 20:45

Rewelacyjna galeria!!!

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 17.05.2011 18:37

tak...oczywiście...widzę to piękno.....miałam na myśli , że Ty w tym pięknie mieszkasz...a ja w podobnym bywam...Kwestia życiowych decyzji czy wyborów. Powiem krótko...chce być leśnikiem :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 17.05.2011 18:24

Carmel; myślę, że wokół każdego z nas jest wiele pięknych miejsc. Czasem po prostu trzeba wcześniej wstać aby to zobaczyć, albo mieć oczy szerzej otwarte.
Jak pięknie wygląda świat odbity w kałużach w galerii mojego sąsiada.
Dzięki za komentarze.
Pozdrawiam.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 17.05.2011 18:13

Dispar....ale Ty masz życie ;) dookoła tyle piękna , że chce się tylko wzdychać ...Mój faworyt ...zdecydowanie fot. 12 ....piękna i pełna ciepła , mimo zimy :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 17.05.2011 09:24

8 i 11 mnie urzekly.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 16.05.2011 22:54

Dzięki.
Surykatka; nie powstrzymuj się.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 16.05.2011 22:30

Jesteś wciąż niestrudzony zazdroszczę Ci tego

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7270) dodano 16.05.2011 22:27

Ech, Dispar, przy Twoich galeriach naprawdę się odpoczywa... Przepiękne okolice.... Uważaj, bo kiedyś zrobię Ci nalot. Powiedziałabym coś jeszcze, ale...chyba się powstrzymam...Po prostu... dobra, pozdrawiam :-)

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 16.05.2011 22:19

14, 23 34, 35 na tak. ładne miejsce.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.05.2011 22:13

Umiesz wypromować swoje okolice. Bardzo malowniczo. Piękne zdjęcia, a wizytówka wręcz zachwycająca.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!