m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miejsce, w które odwiedzimy to jest zespół po dworski, położony nad brzegami rzeki Nidy. Jednym słowem komercjalizm z historią w tle. Na zespół składa się fortalicja zbudowana w latach 1560-70 przez Stanisława Sobka, wewnątrz której znajdują się ruiny klasycystycznego pałacu wzniesionego przez Szaniawskich około 1770 roku. Fortalicja pierwotnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, z basztami w czterech narożach. Na zdj.Główna brama wjazdowa. Dziś zachowane są pozostałości murów i trzy baszty kryte drewnianymi daszkami, w dolnych kondygnacjach zachowane strzelnice. Na zdj. Główne wrota dekorowane starodawnymi herbami . We wschodniej części miejscowości znajduje się kościół wzniesiony około 1560 roku z fundacji Stanisława Sobka jako zbór ariański. W 1570 roku zamieniony, przez jego syna Stanisława, na kościół katolicki. Na zdj. Ciekawa informacja - musiała się TV dobrze narazić Kasztelanowi Zamku :)
Mury obwodowe mają kształt nieregularnego prostokąta z basztami na narożach.W obrębie murów znajduje się obszerny majdan, pośrodku którego ulokowany był pierwotny zamek Sobkowskich. Wczesnoklasycystyczne ruiny pałacu, z czterema jońskimi kolumnami w części środkowej, zwrócone są fasadą ku rzece. Na zdj. Południowo-wschodnia elewacja boczna pochodzi z ok. 1800 r. Posiada ona ryzalit zwieńczony półkolistym tympanonem. W elewacji bocznej południowo-wschodniej z około 1800 roku znajduje się ryzalit z zamurowanymi arkadami oraz wieńczącym półkolistym tympanonem, Na zdj. Ryzalit Wypełniony on jest kartuszem stiukowym z rogami obfitości i girlandami. w którym umieszczony jest kartusz stiukowy z rogami obfitości i girlandami oraz literami Stanisława Szaniawskiego, krajczego koronnego i jego żony Anny z Kluszewskich. Obiekt został częściowo wyremontowany, aktualnie w fortalicji urządzone są pokoje gościnne i restauracja „Pod zakutym łbem. Gotowe do obrony.... a jest ich o wiele więcej w całej fortalicji .
 Pierwotny zamek zastąpiony został przez wczesnoklasycystyczny pałac Szaniawskich. Powstał on w 1767 r. według projektu Francesco Placidiego. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Obiekt został częściowo wyremontowany, widoczna część to stajnie. Brama od strony rzeki i przystani. Jeden z wielu mieszkańców fortalicji. Przystań przy zamku na rzece Nida.
Nida to rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ górnej Wisły. Długość rzeki wynosi 151 km. Sama rzeka? Niby nic nadzwyczajnego, choć przecież piękna. Ma około 20 m szerokości, liczne meandry, zielone brzegi, drobno piaszczyste wysłanie dna, a także nieliczne bystrza z rumoszem wapiennym i gipsowym oraz rozległe zamuliska. Rzeka meandruje od Wiślicy do samego niemal ujścia, gdzie tworzy rzadko spotykaną deltę śródlądową. Widok zespołu zamku fortalicji od strony rzeki . I jak pięknie meandruje! Bywa, że do kolejnego zakrętu rzeki jest bliżej niż na drugi brzeg. Wewnętrzne zakręty są zamulone, trzęsawiskowe, zarośnięte, ale zewnętrzne mają na ogół twardy, łąkowy brzeg z piaszczystymi zejściami do wody.
Nida ma czarne zabarwienie (przy tym woda wcale nie jest mętna) - to od mułu i ciemnego detrytusu, który osiada na każdym spowolnieniu. Droga prowadząca na przyległe łąki nad rzeczne. Stadnina koni . Nadbrzeżne uroki Nidy. Łąki i pastwiska należące do fortalicji . Widok części hotelowej .
Jeden z wielu mieszkańców fortalicji. Pałac w ruinie, zachowała się zwrócona w stronę rzeki fasada główna, z czterema jońskimi kolumnami. Obiekt został częściowo wyremontowany, aktualnie w fortalicji urządzone są pokoje gościnne
Oferta obejmuje 51 miejsc noclegowych, pokoje dwu, trzy, cztero i pięcioosobowe w tym komnatę dla dwóch osób z kominkiem. Restauracja „Pod zakutym łbem wejście . Obiekt oferuje kuligi, jazdę konną, pokazy i walki rycerskie, tańce dworskie, przejażdżki łodzią, strzały armatnie, spływy kajakowe, posiada do dyspozycji: karety, powozy. bryczki i sanie. Sala rycerska „Pod zakutym łbem Eksponat zbroi rycerskiej wystawiony w sali restauracyjnej.
Okno i ekspozycja w restauracji. Część hotelowa. Do murów przylegają zabudowania gospodarcze. Najlepiej zachowało się południowo-wschodnie skrzydło, gdzie znajduje się brama wjazdowa. Karety do wyboru i koloru. Droga wewnętrzna na dziedzińcu fortalicji.
Fortalicja posiada własne gospodarstwo rolne z kąt pochodzą produkty żywnościowe. A całości strzegą licznie rozstawione działa armatnie.

Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej.
1pix użytkownik halszka odległość 6 km 1pix
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni - cz. I
1pix użytkownik jo_ta odległość 6 km 1pix
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni - cz.  II
1pix użytkownik jo_ta odległość 6 km 1pix
Wąchock-Opactwo Cystersów
1pix użytkownik tereza odległość 8 km 1pix
Polska_2016 - CHĘCINY/ruiny zamku królewskiego
1pix użytkownik charlie odległość 10 km 1pix
Chęciny - tajemiczy zamek.
1pix użytkownik antala odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 02.03.2017 12:01

Interesujące miejsce i ładnie pokazane.
Ciekawe, że już w 2011 nie lubili tu TVNu.
:-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 09.02.2013 21:47

Nie miałem pojęcia o istnieniu tego miejsca, a jest super. I to w dodatku przy krajowej 7.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 22.05.2011 09:39

Bardzo ciekaw zabudowa, szkoda że zostały tylko ruiny z pałacu. Położenie nad rzeką bardzo urokliwe. Trochę elementów nie pasuje mi do całości, ale jak sam napisałeś komercja bierze górę. Na 37 gospodarcze pokryty chyba blachą, solary i ten nieszczęsny parasol. A że "zakute łby" są mi bliskie, to pewnie tam kiedyś zajadę. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 22.05.2011 00:16

I jedyna pierwsza galeria na tym portalu o tym miejscu, odkrylem przypadkowo jadąc z Warszawy do Krakowa kilka kilometrów na lewo za Chęcinami.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.05.2011 23:07

Super miejsce a szczególnie malownicze ruiny! Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 21.05.2011 22:43

Co do TVN to sam byłem zdziwiony takim powitaniem po wejściu do tej fortalicji i nie miałem śmiałości pytać co oni tu wykręcili że zakazuje się im wstępu. Po za tym miejsce bardzo ciekawe z klimatem ale mocno przesiąknięte komercjalizmem. Karoce i nie tylko , bo wszystkiego tu nie pokazałem stoją wypucowane bo wożą młode pary do ślubu a zapewne i turystów w zależności od potrzeby.Ogólnie miejsce ciekawe i atrakcyjne pod względem rekreacyjnym.

Pozdrawiam .

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 21.05.2011 19:46

Znakomita galeria, wspaniałe widoki. Piękne kadry i ciekawe opisy. Ciekawa jestem co TVN "wykręcił w tym miejscu, że mają zakaz wstępu? :)))
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.05.2011 19:25

Bardzo ciekawe miejsce w sielankowych, wiejskich pejzażach. Fajne miejsce na weekendowy wypad- oczywiście tylko dla tych co nie pracują dla TVN;)
Te powozy stoją tam tak cały czas? Wyglądają jakby dopiero je tam ustawiono, takie wypucowane, aż się błyszczą.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!