m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
La Roche-en-Ardenne zwane jest„perłą Ardenów”.
To niewielkie miasteczko liczące ok. 2 tysięcy mieszkańców.
Pięknie położone wśród zalesionych wzgórz jest dziś turystyczną miejscowością, szczególnie popularną wśród amerykańskich i niemieckich turystów. Uliczki miasteczka wypełniają ściśle restauracje, kawiarenki, sklepiki z artykułami dekoracyjnymi... ... cukiernie i sklepiki z belgijskim piwem. 
Kupiłam sobie trzy piwne wynalazki ;) Piwa o smakach czekoladowym, bananowym i kokosowym. Prawdę mówiąc miasteczko nie jest duże i wszystkie uliczki wydają się być podobne. Panuje tu spokój i wydawać by się mogło że było tu tak od zawsze. Jednak to senne miasteczko skrywa bolesną przeszłość.
Przed wojną La Roche było miejscowością wypoczynkową z ponad 40 hotelami, która zachowała średniowieczną atmosferę. Zapewne pamiętacie z historii Ofensywę w Ardenach. Była to ostatnia dużą operacja ofensywna wojsk niemieckich na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej. Zawierucha wojenna nie oszczędziła także tej niewielkiej miejscowości. We wrześniu 1944 r. miejscowość wyzwolili Amerykanie, ale w grudniu odzyskali ją Niemcy, zabijając ponad 100 mieszkańców i niszcząc 2/3 domów. W La Roche-en-Ardenne znajduje się muzeum poświęcone bitwie w Ardenach.
Trzy piętra prezentują broń, umundurowanie, pojazdy, fotografie i inne pamiątki składające się w dużej mierze z przedmiotów znalezionych w Ardenach. 11 stycznia 1945 roku zostało uwolnione przez brytyjskie i amerykańskie oddziały. Dzięki pomocy miast Ath oraz Huy, mieszkańcy szybko zaczęli odbudowywać zniszczone miasteczko. Cztery lata po wojnie La Roche odzyskało swój dawny blask i rozkwitło na nowo, a liczba turystów stale się zwiększała. Przez miasteczko przepływa wijąc się malowniczo znana Wam już rzeka Ourthe ( widzieliście ją w galerii poświęconej Durbuy). Dzisiaj główną atrakcją La Roche są ruiny średniowiecznego zamku.
Ardeny są krainą zamków, co rusz napotykamy tu na wspaniałe twierdze, piękne pałace, feudalne zamki. W La Roche niewiele pozostało z zamku Feodal, ale jego wspaniałe położenie w samym centrum miejscowości na wzgórzu sprawia że przyciąga turystów spragnionych pięknych widoków rozpościerających się z jego murów. Zamek został wybudowany w IX wieku przez Rupes’a Seremani, wasala księcia Lotaryngii. W XV wieku został przebudowany, a między rokiem 1661 i 1677 był okupowany przez armię Luisa XVI, która zburzyła zamkową wieżę. Pod przywództwem Candau, ucznia sławnego markiza Vaubana (inżyniera wojskowego w czasach Ludwika XIV), zamek przeistoczył się w fortecę: wzmocniono ściany, dobudowano kazamaty oraz taras artyleryjski, a całość została przykryta kilkoma tonami ziemi. Po traktacie zawartym w Utrechcie La Roche znalazło się pod panowaniem austriackim. Wówczas budowla miała zostać przekształcona w więzienie, jednak zaniechano tego pomysłu. Opuszczony w XIX wieku przez austriackiego imperatora Józefa II zamek stopniowo zaczął tracić na znaczeniu.
Do naszych czasów przetrwały już jedynie jego ruiny. Ruiny zamku nawiedzane są przez ducha hrabiny Berty de La Roche. Berta była jedynaczką i zarazem jedyną spadkobierczynią lorda de La Roche, który swego czasu zorganizował zawody rycerskie o rękę swej córki. Pierwszym kandydatem był narzeczony hrabiny Alix de Salm, hrabia Montaigu - potężny i niepokonany w wielu turniejach zawodnik. W związku z tym nikt nie ośmielił się wyzwać go na pojedynek. Kiedy już chciano przerwać turniej, na polu walki pojawił się bardzo młody rycerz, prawie nieuzbrojony, jadący na cherlawym i małym koniu. Wzbudził on ogólną wesołość oraz politowanie widowni. Jednak chłopiec okazał się sprytniejszy niż na początku się wydawało i pomimo wielu prób udało mu się uniknąć ataków groźnego rywala. Rozwścieczony Montaigu, gnając na oślep z ogromnym mieczem, wypadł z siodła i runął na ziemię. W tym momencie mały rycerz jednym ruchem rozciął mu gardło, tym samo wygrywając prawo do poślubienia Berty.
Po zaślubinach ojciec zaprowadził młodych małżonków do komnaty na samym szczycie. Rano okazało się, że pokój jest pusty, a okno otwarte. Przerażony lord spojrzał na brzeg rzeki. Leżały tam dwie plamy: biała, oznaczająca dobro, i czarna, oznaczająca zło. Szybko okazało się, że tajemniczym rycerzem była zazdrosna hrabina Alix de Salm. Podpisała ona pakt z diabłem, mszcząc się na Montaigu i hrabinie de La Roche, powodując ich tragiczną śmierć. Duch nieszczęsnej Berty przechadza się w miejscu jej śmierci w białych szatach ok. 22.00 w każdą noc w lecie, z wyjątkiem dni, kiedy pada deszcz;) Z ruin zamku rozpościerają się widoki na miasteczko... ...oraz otaczające je ze wszystkich stron zielone wzgórza, nietknięte niszczycielską cywilizacją.
Nie mogłam się napatrzeć na widoki, mimo że na górze strasznie wiało. La Roche położone jest u zbiegu sześciu dolin.
Wjeżdżając do niego ukazuje nam się nagle w dole i wzbudza zachwyt- prawdziwa ,,Perła Ardenów. Górujące nad miastem ruiny wyglądają wspaniale, grożnie i romantycznie zarazem. Miasto zostało wypromowane przez mieszkającego w nim pastora Pierre'a Perk, który był twórcą pierwszego turystycznego przewodnika w języku niderlandzkim. Jest on autorem słów: „La Roche leży w centrum wspaniałego krajobrazu, który zostawia niezatarte wspomnienia w pamięci tego, kto choć raz miał przyjemność zobaczyć to urocze miejsce”. Syn pastora, Jacques, również miał swój udział w promocji La Roche, gdyż właśnie temu miastu zadedykował swoje wiersze. Żegnamy się już z pięknym La Roche-en-Ardenne widokiem na rzekę i łopoczącą dumnie na wietrze flagą Belgii.
Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Durbuy- miasteczko jak z bajki
1pix użytkownik anikm odległość 21 km 1pix
BELGIA-Ardeny-Malownicze miasta
1pix użytkownik klavertjevier odległość 34 km 1pix
Wiltz
1pix użytkownik pisanka odległość 35 km 1pix
Clervaux
1pix użytkownik pisanka odległość 35 km 1pix
Esch sur Sure
1pix użytkownik pisanka odległość 40 km 1pix
Luksemburg (cz.I)-Esch-sur-Sûre i inne atrakcje Ardenów
1pix użytkownik anikm odległość 40 km 1pix

komentarze do galerii (52):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 10.07.2011 08:34

perełkę pokazałaś - ciekawi mnie ten region - jak masz coś jeszcze z Ardenów, zapodaj na OŚ
zamczysko pierwsza klasa
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.06.2011 19:49

Konwalia dziękuję i pozdrawiam również:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 10.06.2011 19:48

Sliczne to miasteczko.
Pozdrawiam-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.05.2011 22:34

Jestem ciekawa jak smakuje jagodowe, także nigdy nie kosztowałam.
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 28.05.2011 13:41

poprzednie miasteczko bardziej mi się podobało:) pewnie dlatego, że mniejsze, puste, wąskie uliczki, żadnych ludzi prawie, ale to też niczego sobie:), a widoki z zamku na super zielone okolice bardzo fajne:) wczoraj piłam piwko miodowe i jagodowe:) mniam mniam:) ale kokosowego jeszcze nigdy w życiu!:)
pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.05.2011 18:52

Lala koniecznie jedż w Ardeny przy kolejnej wizycie w Belgii, odkryjesz inną ,,twarz" tego kraju.

Skuza nie chciałam Was straszyć;)

Dziękuję Dziewczyny i pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.05.2011 11:51

Ciekawe te Ardeny,miasteczko może senne ale urocze,szkoda ze nie zaczekałaś na tego ducha,to byłyby fotki,jedyne w swoim rodzaju:))))Pozdrawiam cieplutko:)))

lala użytkownik lala(wpisów:172) dodano 27.05.2011 06:47

Bardzo ładne miasteczko. Muszę koniecznie je odwiedzić przy następnej okazji:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 24.05.2011 15:40

Tereza dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam:)

Mgfoto dobrze że dodałaś ,,bez podtekstów!!!", rozumiem że brałaś pod uwagę moje miejsce zamieszkania;)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3861) dodano 24.05.2011 06:47

Małe urocze miasteczko,ruiny zamku i rzeka,ciekawe opisy,fajnie się oglądało.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 23.05.2011 23:10

Mapa nie ma racji bo ja tu piję tylko ziołową herbatkę - bez podtekstów!!! :)))) Miałam na myśli miesiąc po moim powrocie z Katowic a to już będzie lipiec. Proszę mi tu nie imputować ;)
Mieczysaw : Zapowiada się ciekawie a przewodnicy przedni. Chyba zacznę odkładać na bilet PKP :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 22:55

mgfoto poczekaj do końca lipca ze zwiedzaniem Gliwic.Dotrzymam Ci kroku w zwiedzaniu miasta.Nigdy nie byłem w tym mieście,więc jesteśmy nowicjuszami.Przewodników będziemy mieli świetnych.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 22:44

Mgfoto za jaki miesiąc? Za miesiąc jest jeszcze czerwiec...faktycznie Mapa ma rację;))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 23.05.2011 22:42

Mapa : Puentujesz w zawrotnym tempie. Muszę uważać na słowa gdy jesteś w pobliżu :)
Anikm : Nie potwierdzam i nie zaprzeczam. Za tydzień zwiedzam Katowice to może za miesiąc uda się zwiedzić Gliwice... Zobaczymy!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 22:36

Mieczysław super że doszliśmy do konsensusu:) Do zobaczenia w lipcu:)

Mgfoto to jak już wiesz gdzie jest centrum Polski to mam nadzieję że się w nim zjawisz w lipcu:)

Mapa jak lubisz o smaku chmielowym to takie mają w Gliwicach i również liczę że będziesz:)

Pozdrowionka:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 23.05.2011 22:30

Albo postawicie sobie po następnym browarze :)
Od kiedy pojawiłam się na OŚ miałam wrażenie, że centrum Polski leży daleko na zachód od Warszawy. Teraz okazuje się, że daleko na południowy-zachód. Chyba nie nadążam... ;)))))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 22:26

Widzę,że pakt ugodowy już zawarty.Do zobaczenia w kraju.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 22:18

Mieczysław żartowałam:))) Zatrzymam się u Teściów to będę najedzona po dziurki w nosie, ale możesz mi postawić browara, póżniej ja Ci postawię browara i będziemy kwita;)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 22:16

Pamiętam tę obietnicę i masz to jak w banku.Dlatego nie mogę przeoczyć takiej okazji i zjawię się.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 22:12

No właśnie Mieczysław właśnie przypomniałam sobie że mi kiedyś obiecałeś jakiś obiad, czy kolację, tylko musiałam odmówić bo sądziłam że na spotkanie się nie załapię, a tu taka okazja;)))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 22:04

Jak nie przywieziesz to się nic nie stanie,w końcu w upale może źle znieść podróż.Jakiś tam pakt ugodowy podpiszemy i będzie dobrze.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 22:00

O kurka to wpadłam, teraz muszę ciasto z Holandii tachać;)
A tak serio to bardzo się cieszę:)
Jak ciasta nie przywiozę to stawiam Ci browara!

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 21:51

wszystko na to wskazuje,że tak

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 21:28

To znaczy że w lipcu będziesz na spotkaniu w Gliwicach?:)) Wiesz nie chcę się przez pół Europy z ciastem nadaremno tarmosić;)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 21:27

Przywieź w lipcu.(duży uśmiech)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 21:23

Mieczysław poziomek to tutaj chyba nie widzieli nawet;) Truskawkowe są. Jak mam przesłać?:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 21:16

Może być też holenderski tort,nie jestem wybredny, ale lubię z owocami: mogą być truskawki lub poziomki.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2011 21:12

Mieczysław zamówienia na torty przyjmowałam przed wyjazdem, teraz już przepadło;)
Dziękuję i pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 23.05.2011 21:02

miasteczko takie jakich wiele,ale ruiny piękne.Jak zwykle dużo informacji co czyni galerię jeszcze ciekawszą.Ten wtręt tortowy ciekawy.Dla mnie proszę drugi z lewej od dołu.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.05.2011 21:20

Carmel witaj w gronie łasuchów:)
Dziękuję i pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 22.05.2011 20:48

Miasteczko ładnie położone i bardzo ciekawe. Utknęłabym mimo wszystko na dłużej przy tartach ;)))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.05.2011 19:57

Margo masz rację jest taka francuska marka kosmetyków, jednak nie ma związku z La Roche-en-Ardenne, zresztą jest więcej miast o nazwie La Roche...
Pozdrawiam i dziękuję za wizytę:)

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 22.05.2011 19:28

La Roche kojarzy mi się z kosmetykami, ale to chyba nie to. Zdecydowanie widoczek na 29 najbardziej mi się podobał.
I oczywiście jeszcze słodkości, bo ja też łasuch jestem. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.05.2011 13:27

Elise*-przepraszam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.05.2011 13:27

Elis bardzo się cieszę i pozdrawiam serdecznie:)

elise użytkownik elise(wpisów:959) dodano 22.05.2011 13:22

Dzięki Twoim galeriom poznaje Belgię i Holandię. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.05.2011 11:34

Romana może na deszcz nie są wrażliwe, tylko co się mają wysilać ze straszeniem jak nikt nie patrzy;)

Babuch ciasto krówka też pychota:) Smacznego!

Mocar bardzo się cieszę że poszerzam Twój horyzont poznawczy:)

Surykatka masz rację poprzednie było bardziej bajeczne.

Dziękuję i pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 21.05.2011 23:18

Kolejne piękne miasteczko z zamkiem... Tez mam podobne odczucia jak Eddie - chyba poprzednie bardziej mi się podobało, głównie dlatego,że tam każdy dom był jak element układanki, a tu chyba nie wszystkie tworzą tak jednolitą całość, ale faktycznie ślicznie położone:-) pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2699) dodano 21.05.2011 22:57

Dla mnie Belgia to kraj jeszcze nie zdobyty, a wiec zdobywam i poznaje dzieki Tobie wirtualnie .

Dzieki.

babuch użytkownik babuch(wpisów:991) dodano 21.05.2011 22:15

anikm, kap, kap,kap... to moja ślinka po przeczytaniu opisów tych holenderskich słodkości. A ja jestem okropny łasuch. Jutro upiekę za to "krówkę" - tys pyszne...

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.05.2011 11:30

Ciekawe miasteczko.
Nie wiedziałam, że duchy są wrażliwe na deszcz ;)
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.05.2011 09:18

Caprio dziękuję za miłe słowa i pozdrowienia ślę:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 21.05.2011 08:46

Bardzo ciekawe miasteczko, slicznie położone i jak zawsze w Twoich galeriach z pięknym opisem.Pozdrawiam:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 21.05.2011 08:11

To co pokazałaś wygląda zdecydowanie apetyczniej. Dzięki za wyczerpujące informacje na smakowe tematy. Chyba zgłodniałam... :))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.05.2011 08:06

Mgfoto masz rację z tymi słodkościami. Tych w Belgii nie próbowałam, ale taki sam asortyment jest w Holandii. Te z kratką na górze są sprzedawane w wersji z nadzieniem jabłkowym, wiśniowym i brzoskwiniowym – wszystkie bardzo słodkie. Te co wyglądają na serniki są z innego sera niż nasz twaróg – do polskich serników się nie umywają. To na dole (takie w formie połączonych ślimaków) to drożdżowe- zwykłe drożdżówki z rodzynkami.
Ogólnie wszystkie wypieki straszliwie słodkie, jak dla mnie za bardzo.
To co mogę polecić jako dobre (nie wiem czy jest w Belgii, ale jak ktoś będzie w Holandii to niech spróbuje koniecznie) to appelbol:
http://2.bp.blogspot.com/_EPOliFZUZOQ/TPGpFxgzMaI/AAAAAAAABHU/zKE5ZSXUaO0/s1600/DSC06206.JPG
Wnętrze kryje całe jabłko, w miejscu gniazda nasiennego jest nadzienie z cynamonem, z zewnątrz skarmelizowany cukier tworzy skorupkę na cieście- pycha, szczególnie na gorąco.
Drugi przysmak tylko w Holandii, bowiem to słodkość ze 's-Hertogenbosch (den Bosch), Bossche bol:
http://photos.igougo.com/images/p207868-Den_Bosch-Have_a_plate_of_Bosche_Bol.jpg
Ciasto ptysiowe, oblane czekoladą, wypełnione bitą śmietaną.
Smacznego :)

Metuzalech, Babuch, Mgfoto dziękuję Wam za odwiedziny mojej galerii :)
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 21.05.2011 07:32

Ciekawie położone jest to miejsce (18, 24, 30). Piwo mnie nie rajcuje beza względu na smaki ale jestem ciekawa czy popróbowałaś tych cudów z 4 fotki ;) Moje doświadczenie podpowiada, że, mało gdzie słodkości rzucają na kolana... Pozdrawiam :)

metuzalech użytkownik metuzalech(wpisów:32) dodano 20.05.2011 23:50

Miły spacer, a miasteczko urokliwe. Pozdrawiam :)

babuch użytkownik babuch(wpisów:991) dodano 20.05.2011 22:31

Dzięki za bardzo uroczy spacerek. Tak tam miło i spokojnie. Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.05.2011 22:31

Info-kajak Ty zdaje się mieszkasz w pięknych okolicznościach przyrody i myślę że nie musisz daleko szukać spokoju:)
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam:)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 20.05.2011 22:28

Jak tam cicho i spokojnie zdaje się że czas stanął w miejscu, zazdroszczę im tego choć nie wiem czy bym się w tym odnalazł. Ale dzięki tej galerii wiem że trzeba do takiego spokoju dążyć

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.05.2011 22:25

Eddie mi również Durbuy podobało się bardziej, miało niepowtarzalny klimat, tutaj robi wrażenie głównie położenie, widoki z ruin i sam widok miasteczka wyłaniającego się przy wjeżdzie. Nie mam zdjęcia z drogi wjazdowej, a szkoda bo widok przedni. Niestety Mąż tak szalał w dół, a mnie widok przyćmił umysł i nim się odezwałam byliśmy już w centrum miasteczka;)
Dziękuję i pozdrawiam:)

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 20.05.2011 22:17

Kolejne belgijskie miasteczko, poprzednie bardziej mi sie podobało. Ale też ciekawe. pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!