m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Świątynia Wat Arun bywa określana symbolem Bangkoku. Położona jest na prawym (zachodnim) brzegu rzeki Menam. Do tej przepięknej budowli łatwo można dostać się łodzią ekspresową lub promem j.w Nazwa „Wat Arun”,  wywodzi się od imienia hinduskiego bóstwa świtu - Aruny. Samo słówko wat oznacza kompleks świątyni-klasztoru, z kilkoma typowymi elementami, wspólnymi dla wielu religijnych budowli buddyjskich. Budowla składa się z jednego głównego prangu (smukła wieża typowa dla architektury Khmerów, o fallicznym kształcie, z eliptyczną kopułą) o wysokości 104 metrów, oraz czterech mniejszych wież, których wysokość wynosi od 80 do 85 metrów Świątynia Wat Arun powstała w czasach królestwa Ayutthaya (lata 1350-1767), jako Wat Makok. Później, kiedy stolicę państwa przeniesiono do Thonburi, nosiła nazwę Wat Chaeng.
W czasach panowania króla Ramy II, który rozpoczął przebudowę świątyni, nazwano ją Wat Arunratchatharam, zaś za króla Ramy IV, który przebudowę skończył - Wat Arunratchawararam. Wejścia do Wat Arun strzegą dwaj strażnicy - giganci, Na dziedzińcu wokół świątyni stoi wiele rzeźb o charakterze religijnym. Wat Arun Wat Arun Wat Arun
Przez kilka lat właśnie tutaj przechowywany był słynny posąg Szmaragdowego Buddy - największa świętość buddystów.  Po wybudowaniu świątyni Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy) został tam przeniesiony.

Wat Arun Wat Arun Na glowna wieze świątyni Wat Arun prowadza strome schody... ... a z gory rozciąga się wspaniały widok na rzekę Menam i okolicę.
j.w j.w Widok na Wat Phra Kaew. j.w Posag Buddy przy wyjsciu ze swiatyni. ;)

najbliższe galerie:

 
Bangkok - Wielki Pałac Królewski ze świątynią Wat Phra Kaew
1pix użytkownik muczacza odległość 2 km 1pix
Bangkok cz.  II
1pix użytkownik gosiamal odległość 2 km 1pix
Bangkok - Khao San Road
1pix użytkownik muczacza odległość 2 km 1pix
Bangkok – Rzeka Menam (Chao Phraya)
1pix użytkownik muczacza odległość 3 km 1pix
Bangkok - Chinatown
1pix użytkownik muczacza odległość 5 km 1pix
Bangkok i popisowy numer słonia z pięcioma nogami?; )
1pix użytkownik muczacza odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.05.2011 22:13

Piękna świątynia, tylko jej położenie (18,19) nie pasuje mi do klimatu budowli.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!