m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie - modernistyczny kościół parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Świątynia pełni funkcję głównego kościoła warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Znajduje się na tyłach Placu Wilsona, przy skwerze im. Władysława Niegolewskiego. W latach 1974-1987 proboszczem przykościelnej parafii św. Stanisław Kostki był zaangażowany w działalność opozycyjną ksiądz Teofil Bogucki. W latach 1980-1984 rezydentem w parafii był ksiądz Jerzy Popiełuszko, który od października 1980 roku raz w miesiącu wraz z innymi duchownymi z inicjatywy proboszcza parafii odprawiał w kościele św. Stanisława Kostki Msze za Ojczyznę. W latach 1982-1984 liturgie te stały się manifestacjami patriotycznymi i ściągały tłumy ludzi nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski. Wnętrze kościoła.  Nawa główna udekorowana jest sztandarami symbolizującymi dzieje walki o niezawisłość państwa polskiego. Wystrój wnętrza tworzy spójną całość i w swojej kompozycji nawiązuje do dewizy życiowej wieloletniego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie księdza Teofila Boguckiego - Bóg i Ojczyzna. Ściany naw świątyni są wypełnione wieloma tablicami pamiątkowymi. Witraże w prezbiterium przedstawiają skrótowo historię Polski i Kościoła katolickiego w Polsce. Wnętrze kościoła. We wnętrzu kościoła znajdują się dwa siedemnastowieczne obrazy śląskiego malarza Michaela Leopolda Willmanna oraz rzeźba Anioł Zmartwychwstania autorstwa Bolesława Syrewicza z 1869 roku.Na chórze są organy zbudowane przez W.Biernackiego w 1928 . Wnętrze kościoła. Tablica upamiętniająca pobyt Ojca Świętego w kościele, po śmierci księdza Jerzego.
Mali powstańcy 19 października 2004 roku w związku z rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki odbyła się uroczysta msza, w której uczestniczyło ponad 20 tysięcy wiernych. W tym samym czasie w podziemiach kościoła otworzono muzeum poświęcone osobie księdza Jerzego Popiełuszki.
W 2008 roku kościół był plenerem zdjęć do filmu biograficznego Popiełuszko. Wolność jest w nas. Po tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 3 listopada 1984 roku w kościele św. Stanisława Kostki odbył się jego uroczysty pogrzeb, który podobnie jak Msze za Ojczyznę ściągnął tysiące wiernych. Od 1984 roku świątynia stała się miejscem pielgrzymkowym dla wszystkich, którzy odwiedzają znajdujący się przed frontonem kościoła grób błogosławionego, Jerzego Popiełuszki. 14 czerwca 1987 roku kościół wizytował w tym celu papież Jan Paweł II.
Podczas uroczystej Mszy św. w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 19 października 2010 r., kard. Kazimierz Nycz podniósł kościół p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu do godności Sanktuarium Diecezjalnego Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Dekret Metropolity Warszawskiego odczytał na początku Eucharystii ks. Grzegorz Kalwarczyk, Kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Pomnik księdza Jerzego na terenie kościoła. Bramy i ogrodzenie kościoła świadczą o obecności wiernych i pielgrzymek odwiedzających kościół.
Grób księdza Jerzego jest zawsze pełen kwiatów. W 1980 r. swoją posługę w parafii rozpoczął ksiądz Jerzy Popiełuszko, który od października 1980 r. raz w miesiącu wraz z innymi duchownymi z inicjatywy proboszcza parafii odprawiał w kościele Msze za Ojczyznę. W latach 1982-1983 r. msze te stały się manifestacjami patriotycznymi i ściągały tłumy ludzi nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski.
Po tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 3 listopada 1984 r. w kościele św. Stanisława Kostki odbył się jego uroczysty pogrzeb, który podobnie jak Msze za Ojczyznę ściągnął tysiące wiernych. W latach 1999-2001 w związku z ustanowionym przez papieża Jana Pawła II Rokiem Jubileuszowym kościół parafialny św. Stanisława Kostki pełnił funkcję świątyni jubileuszowej. 17 maja 2000 roku odbyła się tutaj uroczysta msza z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski.
W 2000 roku dokonano prac remontowych w kościele oraz przebudowano prezbiterium.
Świątynia od lat pełni funkcję najważniejszego kościoła Żoliborza. Kościół został wybudowany w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Według niektórych źródeł jego fundacja była związana z obchodami 250. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego na armią Kara Mustafy. Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie to monumentalna dwuwieżowa świątynia zbudowana w stylu modernistycznym z elementami neoromańskimi. Zamysł architekta projektującego obiekt polegał na próbie połączenia w konstrukcji kościoła współczesnej architektury z formami tradycji bazylik wczesnochrześcijańskich. Wnętrze kościoła jest trzynawowe, z dwiema dużymi kaplicami - Matki Bożej i Serca Pana Jezusa. Wokół prezbiterium znajduje się obejście, a nad ołtarzem głównym baldachim. kościół św. Stanisława Kostki ul. Stanisława Hozjusza 2. Zespół klasztorny kamedułów na Bielanach - zespół obiektów pokamedulskich, w skład którego wchodzą kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego i zabudowania klasztorne. Obecnie parafia błogosławionego Edwarda Detkensa spośród 108 męczenników w Warszawie, przy ul. Dewajtis w Lesie Bielańskim w dzielnicy Bielany. Kościół został wzniesiony dla zakonu Kamedułów, przybyłych tu z Bielan krakowskich, w latach 1669-1710, lecz prace wykończeniowe ciągnęły się przez następne pół wieku. Kościół wzniesiony został w stylu późnobarokowym na planie wydłużonego ośmioboku z dwoma dużymi kaplicami. Wnętrza kościoła zdobi stiukowa dekoracja rokokowa oraz cenne obrazy. W zakrystii na sklepieniu znajdują się malowidła M. A. Palloniego z drugiej połowy XVII wieku, w kościele znajduje się serce Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz grób Stanisława Staszica. Siedziba Kampinosko-Bielańskiej Kapituły Kolegiackiej. Schody do nieba. Parafia kościoła pokamedulskiego w lesie na warszawskich Bielanach
Schody do nieba. Parafia kościoła pokamedulskiego w lesie na warszawskich Bielanach  - fragment schodów :) Zegar słoneczny na ścianie kościoła Oprócz kościoła zachowane są do dziś inne zabudowania klasztorne: refektarz, infirmeria, dom gościnny i trzynaście domków pustelniczych - eremów. Z upływem lat liczba kamedułów malała i ostatni z nich zmarł w 1910 roku.
Obecnie z zespołem klasztornym sąsiaduje dawna Akademia Teologii Katolickiej, obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szopka bożonarodzeniowa...kto leży w żłóbku???
Szopka bożonarodzeniowa. Szopka bożonarodzeniowa. Kościół znajduje się w  Lesie Bielańskim przy ulicy Dewajtis. Zespół klasztorny kamedułów na Bielanach - zespół obiektów pokamedulskich, w skład którego wchodzą kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego i zabudowania klasztorne.
Kościół znajduje się w  Lesie Bielańskim przy ulicy Dewajtis. Zespół klasztorny kamedułów na Bielanach - zespół obiektów pokamedulskich, w skład którego wchodzą kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego i zabudowania klasztorne. Kościół parafialny na Marymoncie- Potok. Parafia rzymskokatolicka św. Wyznawców Ojca Rafała i Brata Alberta, ul. Gwiaździsta 16 Kościół jednej z nowych parafii warszawskich, erygowanej w 1988 r.

najbliższe galerie:

 
WARSZAWA - Z MARIENSZTATU NA ŻOLIBORZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 16
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Moja Warszawa (19)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Warszawa, Żoliborz - kościół pw. św. Stanisława Kostki
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
BOŻE NARODZENIE 2014
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 15
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 21.05.2011 22:06

Witaj. Dwa pozostałe kościoły to również Żoliborz i Bielany. Zespół klasztorny kamedułów na Bielanach znajduje się w Lesie Bielańskim na ulicy Dewajtis,
natomiast ten drugi, to malutki kościółek znajdujący się na Żoliborzu, częściowo na Marymoncie.
Pozdrawiam serdecznie.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 21.05.2011 21:52

„afrodyta(wpisów:174) 23.04.2011 14:43
Mam wielki sentyment do tego kościoła. Ślub, chrzest dziecka i wielki przyjaciel ks. Jerzy. Znakomita galeria.
Pozdrawiam serdecznie.”
(dot. http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=11114 )

Myślę i myślę, parę(!) ujęć mamy wspólnych, ale zdjęć z końcówki galerii (od f.28) nie kojarzę – to też Żoliborz (słabo znam Warszawę) ?
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.05.2011 19:15

Bardzo ciekawa i ładnie przygotowana prezentacja.
Widzę że koty mają bliżej do nieba niż ludzie-31 ;)
Na 34 żywa szopka:)
Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 21.05.2011 18:48

Piękna poznawcza galeria tematycznie w sposób szczególny kojarzy mi się z Bł.Księdzem Jerzym Popiełuszko

Dziękuje i pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!