m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Najstarszy fragment parku to główna aleja, biegnąca od zamku (w tle widoczny kawałek jego elewacji) w kierunku południowym. W przeszłości aleja ta łączyła Kórnik z Bninem. Powszechnie jest ona zwana Aleją Lipową. Rosną wzdłuż niej dwa gatunki lip - lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. Kilkanaście spośród lip drobnolistnych liczy ponad 300 lat. Są to najstarsze drzewa w kórnickim arboretum. W parku są cztery różnej wielkości stawki.  Urokliwe jest położone na uboczu niewielkie oczko wodne obrośnięte łopianami. Widoczny na zdjęciu największy staw jest zlokalizowany w centralnej części ogrodu. Porastające jego brzegi kosaćce wodne lada moment zażółcą się kwiatami. Największą chlubą ogrodu w Kórniku jest cypryśnik błotny - drzewo naturalnie występujące w południowo-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzy lasy na bagnach i terenach zalewanych wodą. Jesteście pewnie ciekawi co to za krasnoludki po prawej stronie;-)
Te pniaczkowate twory wystające z trawy, to pneumatofory - korzenie oddechowe wyrastające pionowo w górę ponad powierzchnię gruntu z podziemnych korzeni drzewa. Umożliwiają one dostęp powietrza do systemu korzeniowego oraz kotwiczą potężne drzewa w bagnistym gruncie, bo - zgodnie z nazwą - cypryśniki żyją na terenach podmokłych. Od gęstych głównych gałęzi cypryśników odchodzą boczne krótkie pędy, które  wiosną porastają miękkie, jasnozielone igiełki o długości 5-17 mm. Jesienią te igły przebarwiają się na rudobrązowo, a potem opadają wraz z krótkimi odcinkami pędów.  Cypryśnik błotny w Ogrodzie Dendrologicznym w Kórniku jest najstarszym i największym egzemplarzem tego drzewa rosnącym w Polsce. Oto ten - liczący ok. 180 lat - okaz w pełnej krasie.  Hrabia Tytus Działyński sprowadzał do parku nasiona i sadzonki licznych drzew i krzewów, najczęściej nie znanych wówczas w Polsce, ze szkółek i najbardziej znanych zakładów ogrodniczych w Anglii, we Francji, Holandii i Niemczech, wydatkując na ten cel poważne kwoty. Tworzył tę kolekcję roślin z myślą o założeniu w Kórniku wyższej szkoły leśnej i ogrodniczej. Na zdjęciu miłorząb dwuklapowy, którego ojczyzną są wschodnie Chiny. Platan klonolistny to mieszaniec gatunku północno-amerykańskiego i euroazjatyckiego. Od wielu lat uprawiany jest w Europie. Wyrasta w potężne drzewa o wysokości 35 m i szerokiej, rozłożystej koronie. Wiek tego drzewa szacuje się na 140 lat.
Po śmierci Tytusa Działyńskiego w 1861 roku, park-arboretum przejął jego syn Jan - z zamiłowania i wykształcenia ogrodnik-dendrolog, który sprowadził do niego imponującą kolekcję nowych gatunków drzew i krzewów. Nim, podobnie jak i ojcem, kierowała idea utworzenia ogrodu botanicznego szkoły rolniczej. Na zdjęciu orzesznik siedmiolistkowy, liczący ok. 120 lat. W jednym tylko roku 1876 Jan Działyński sprowadził do Kórnika ok. 240 gatunków i odmian drzew i krzewów iglastych. Na zdjęciu sosna wejmutka pochodząca z północno-wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Polską nazwę otrzymała na cześć lorda Weymouth'a, który w roku 1705 sprowadził ją po raz pierwszy do Europy. 

Jodła jednobarwna naturalnie występuje w południowo-zachodnich rejonach Stanów Zjednoczonych, głównie w Kalifornii i Kolorado (stąd zwana jest również jodłą kalifornijską). Jej igły długości 4-7 cm są obustronnie jednobarwne, matowe, koloru sinawego po srebrzysty. Roztarte pachną limonką. Świerk pospolity (Picea abies)... ...o ciekawym płaczącym pokroju. Z bocznych gałęzi zwisają długie pędy przypominające frędzle. Po śmierci Jana Działyńskiego (1880) Kórnik stał się własnością Władysława Zamoyskiego (1853-1924), który przed śmiercią przekazał dobra kórnickie wraz z parkiem narodowi polskiemu, tworząc Fundację Zakłady Kórnickie. Kolekcja dendrologiczna miała służyć, według woli fundatora, badaniom naukowym dla leśnictwa i ogrodnictwa.
Od 1926 r. Ogrodami Kórnickimi, bo tak wówczas nazywano park, szkółki i sady, kierował Antoni Wróblewski, wybitny dendrolog, ogrodnik i botanik. Odbudował on w krótkim czasie zaniedbany park i zgromadził kolekcję drzew i krzewów, która przed II wojną światową liczyła 3000 gatunków i odmian. Korkowiec amurski występujący naturalnie w Chinach północnych i na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Ten egzemplarz liczy 60 lat. Nazwa drzewa oczywista? Perełkowiec japoński pochodzi z Chin i Korei (dlaczego więc japoński?!). Drzewo osiągnęło właśnie wiek emerytalny (65 lat). W Kórnickim Arboretum warto zapuścić się w boczne ustronne alejki, by niespodziewanie znaleźć się w tajemniczym paprociowym lesie, bądź... ...na cienistej łące pełnej niedźwiedziego czosnku, który...
...w zbliżeniu wygląda tak. Park w Kórniku jest największym ogrodem dendrologicznym w Polsce. Zajmuje powierzchnię 50 ha. Jest tu sporo rozmaitych zaczarowanych miejsc. Jednym z nich jest Aleja Lipowa Generałowej Jadwigi Zamoyskiej - siostry Jana Działyńskiego i matki Władysława Zamoyskiego, który darował kórnicki zamek i park narodowi polskiemu. Lipowe drzewa zostały tu posadzone ok. 1890 roku bardzo gęsto (co 1 m) i wytworzyły cienistą aleję w romantycznym stylu. Metasekwoja chińska pochodzi ze środkowych Chin (Syczuan i Hupei), gdzie została odkryta dopiero w 1941 roku. Jest to gatunek reliktowy i endemiczny, który przed odkryciem znany był tylko ze szczątków kopalnych sprzed wielu milionów lat. To oryginalne drzewo trafiło do Polski (do Kórnika, Warszawy i Krakowa) w 1948 roku. Miękkie płaskie igły przebarwiają się jesienią na kolor brązowy i opadają na zimę wraz z niezdrewniałymi fragmentami pędów.
Świerk kłujący Białobok. Jego nazwa, wbrew pozorom, nie pochodzi od bardzo jasnego, niemal białego, koloru przyrostów, lecz od nazwiska Jana Białoboka, który wyhodował go w Lublinie w latach 30. XX wieku, a Kórnickie Arboretum wprowadziło do uprawy.  Kórnicki park pięknie się prezentuje o każdej porze roku, jednak chyba najlepszym miesiącem na wizytę w nim jest maj. Nie tylko dlatego, że... ...drzewa i krzewy liściaste wybuchają bujną zielenią (na zdjęciu Acer platanoides Palmatifidum - klon pospolity odmiana powcinana), a... ...iglaki odmładzają jasne, świeże przyrosty, lecz przede wszystkim dlatego,...
 ...że wiele roślin w arboretum cudnie wtedy kwitnie. Czy jest ktoś, kto jest w stanie oprzeć się urokowi delikatnych i puszystych kwiatków wiśni piłkowanej Shirofugen? Spędziłam przy tym drzewku dobre 15 minut i mało mi było.  Kórnicki park to ulubione miejsce poznaniaków chcących podziwiać wiosną magnolie. Rośnie ich tu dużo i to najrozmaitszych odmian. To jest magnolia purpurowa Nigra,...
...a to magnolia pośrednia Lennei. Magnolia parasolowata to pochodzące z Ameryki Północnej drzewo, które dorasta w swej ojczyźnie do 12 m. Kórnicki okaz jest niższy (ok. 5-6 m), jednak wrażenie robi. Jego liście osiągają długość do 60 cm, a kremowobiałe kwiaty średnicę do 25 cm. Zapach kwiatów tej magnolii nie jest przyjemny:-( W maju następuje eksplozja kwitnienia azalii i różaneczników.  W galeriach Jotwu i Wielkopolanki możecie podziwiać bogactwo odmian i kolorów rododendronów zgromadzonych w kórnickim arboretum. U mnie więc tylko symboliczna gałązka azalii.   Derenie to krzewy dość pospolite u nas. Można je spotkać także w kórnickim parku (na zdjęciu Cornus controversa - dereń drzewiasty)... ...i to w różnych gatunkach (na zdjęciu Cornus alba Elegantissima - dereń biały Elegantissima).
Złotlin chiński (Kerria japonica) bywa nazywany japońską złotą różą. Pochodzi ze środkowych i zachodnich Chin, od wieków uprawiany jest w Japonii, a do Europy został sprowadzony na początku XIX wieku. Jaśminowiec wonny o pięknym zapachu białych kwiatów. Niegdyś bardzo popularny, dzisiaj trochę zapomniany. Długo szukałam w kórnickim parku kolkwicji chińskiej, która z całą pewnością tam rośnie. Nie znalazłam, więc na pocieszenie sfotografowałam krzewuszkę cudowną. Kwitną w tym samym czasie i mają bardzo podobne kwiatki:-) Kalina koralowa jest cenioną rośliną ozdobną. Symbolizuje młodość i niewinność. Brzeżne kwiatki już się rozwinęły. Te środkowe - znacznie mniej dekoracyjne - jeszcze nie. A na gałązkach... ...nadal wiszą zeszłoroczne owoce. Te śnieżne kule to też kalina koralowa (odmiana Roseum). Czyż jej kwiatostany nie są doskonałe w swym kształcie i kolorze?
Młode listki cieszą się wszystkim:
wiatrem - że je huśta i kolebie,
obłokami - że tańczą po niebie,
szpakiem - co gałązki w locie trąca
i zielonym cieniem
i promieniem słońca.
Młode listki cieszą się razem z nami,
że są młodymi listkami. Nauczenie się na pamięć tego krótkiego wierszyka Joanny Kulmowej było zadaniem domowym mojej córki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Wkuwałyśmy go razem. Wierszyk przypomina mi się bezwiednie każdej wiosny, gdy świat spowija świeża zieleń...

najbliższe galerie:

 
Kórnicka kolekcja lilaków (bzów)
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Dookoła Poznania - Kórnik
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Kórnik - zamek i arboretum
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Różaneczniki HDR.
1pix użytkownik jotwu odległość 0 km 1pix
Zamek w Kórniku
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Magnolie i różaneczniki.
1pix użytkownik jotwu odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
wrowal użytkownik wrowal(wpisów:115) - Użytkownik usunięty. dodano 06.06.2011 20:08

Przepiękna galeria. Opisy rewelacja - gratuluję. Aż mi wstyd, że swoją galerię z tego miejsca tak ubogo opisałem. O ile to można nazwać opisem. Tę galerię stawiam za przykład.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 30.05.2011 14:59

Urocze miejsce,ładnie opisane i pokazane.Pozdrawiam;)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 30.05.2011 12:41

... zdjęcia kwiatów dobrze jest robić w dzień bez słońca. Słońce za chmurkami białymi. I oczywiście nie pod słońce mimo, ze Go nie widać. Głębia ostrości jest tutaj ważna, czyli mała dziurka a zatem dłuższy czas. Dobrze jak nie ma wiatru! Statyw i wężyk daje pewność, że nie będzie poruszenia. Poziom obiektu i wysokość aparatu i inne takie " kukułki " powodują, że jest lepiej. I na poważnie to piszę, niestety. Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję, za obiecane jesienne kadry.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 30.05.2011 10:16

Deszcz, z tym statywem do fotografowania kwiatków to Ty poważnie? Gdzie miejsce na statyw, przy ekwilibrystyce, którą wykonywałam, by mieć wybrany obiekt właściwie oświetlony i na właściwym tle (wbrew temu, co napisał mi kiedyś Marek50, zwracam ogromną uwagę na tło, o ile oczywiście nie robię akurat zdjęć reportażowych). Drabina to i owszem, przydałaby mi się bardzo przy fotografowaniu lilaków.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie. To "jeszcze" z Kórnika będzie być może w październiku;-)
Watcher, Ciebie też ciepło pozdrawiam:-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 29.05.2011 21:56

... to, że inni zaprezentowli znane obiekty , to nie znaczy, że trzeba odpuszczać. Każdy z nas widzi inaczej a szczególnie kwiaty, które bardzo trudno dobrze pokazać, np., bez statywu. Dziękuję za ciąg dalszy z Kórnika i proszę o jeszcze. Pozdrawiam serdecznie.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 29.05.2011 15:53

Fajne foty :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2011 09:43

Nie martw się, wkrótce zakwitnie :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 29.05.2011 09:37

Dziękuję Wam bardzo za wizytę w arboretum:-)
Mgfoto - perukowiec jeszcze nie zakwitł:-(
Carmel - postaram się pokazać jesienią te gruszki na wierzbie:-)
Wmp - kobieta zmienną jest, czasem bywa romantyczna;-)
Dispar - fotograficznie się starałam:-) Dzięki, że zauważyłeś:-)
Pozdrawiam wszystkich serdecznie:-) Kórnik zaprasza!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 28.05.2011 20:26

No cudnie ! Byłam tam tylko raz , ale nie miałam wtedy czasu na dogłębne penetrowanie arboretum, penetrowałam bardziej bibliotekę w instytucie dendrologii :-) Pora to w końcu nadrobić! :-) Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 28.05.2011 18:02

Pięknie. Także fotograficznie. Tekst- wiadomo. Znowu celująco.
pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 28.05.2011 16:57

Romantyczna duszyczka z Ciebie Magdaleno.
Pozdrawiam ciepło uroczą Poznaniankę.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 28.05.2011 15:08

Cypryśnik błotny to mój faworyt w tym pięknym ogrodzie,jego wystające korzenie na miniaturkach wygladaja jak termitiery.Dobrze się czytało i oglądało:)))Pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.05.2011 11:55

Ale tam uroczo,zielono i kwieciście.
Za daleko mam do tego raju.
Pozdrawiam-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 28.05.2011 10:22

Piękna wycieczka-udzielił mi się nastrój bardzo wiosenny,a wierszyk postaram się przekazać mojej wnusi-bardzo ,bardzo sympatyczny-pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1939) dodano 28.05.2011 09:31

Pięknie pokazałaś Arboretum! gratuluję i pozdrawiam:))))

breizh użytkownik breizh(wpisów:140) dodano 28.05.2011 08:49

Piękne arboretum. Kiedy patrzę na bogactwo form, faktur i kolorów zachwycam się pomysłowością natury, a jako leniuch ogrodowy dodatkowo podziwiam zapał dawnych właścicieli do tworzenia pięknego parku i ogrodu.
Najbardziej przypadł mi do gustu świerk pospolity na 16.
Pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 28.05.2011 07:39

Magdaleno , wspaniała galeria...piękne zdjęcia i bardzo ciekawe opisy. Byłam kiedyś w parku kórnickim...ale najlepiej pamiętam gruszki na wierzbie....Takie cudo jak pneumatofory widzę po raz pierwszy...niesamowite. Chętnie wybrałabym się tam , żeby nacieszyć oczy urokami tego miejsca. Twoja galeria bardzo mnie zachęciła . Dziękuję :)))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 28.05.2011 00:11

Zwiedzałam kiedyś to miejsce w czerwcu. Było pięknie choć nie było tylu pięknych kwiatów co w maju. Największe wrażenie zrobił na nas perukowiec, może dlatego, że wcześniej nie znaliśmy tej rośliny. Fajny spacerek :) Pozdrawiam.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 27.05.2011 22:43

Niesamowicie urocza wycieczka no i oczywiście miejsce. Muszę koniecznie się tam wybrać. Wierszyk śliczny i jest miłym dopełnieniem galerii. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.05.2011 21:06

Piękne miejsce. Niebywała różnorodność gatunków.
Taką kalinę koralową jak na 48 posadziłam jesienią zeszłego roku w ogródku. Rośnie nadzwyczaj szybko i już tej wiosny cieszyłam się pierwszymi kwiatami:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!