m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Kalambaka - widok na Meteory Nazwa Meteora oznacza dosłownie 'kamienie w powietrzu', a Kalabak jest tureckim słowem oznaczającym dokładnie to samo. Masyw górski METEORY został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów).
Meteoryodkryli być może mnisi, pustelnicy, albo błędni rycerze przed tysiącem lat. Wtedy to miejsce blisko Stwórcy zaczęło przyciągać pragnących odosobnienia i obcowania jedynie z Bogiem. Na początku pustelnicy - pierwsi tutejsi mieszkańcy, zajmowali wyżłobione w skałach pieczary. Dopiero potem, po trzech wiekach, zaczęto wznoszenie klasztorów. Wiszące klasztory zaczęto budować w XIV wieku. W okresie największej świetności zajęte były aż 24 skały! Dziś dla turystów udostępnione są tylko cztery klasztory. W dwóch kwitnie nadal życie zakonne. Kilka jest w całkowitej ruinie.
Popularność klasztorom przyniósł film Tylko dla twoich oczu z Jamesem Bondem, gdzie część akcji rozgrywała się właśnie w Meteorach. Monastyr Varlaam Główna świątynia klasztorna pod wezwaniem Wszystkich Świętych
W jednej z sal można obejrzeć ogromną beczkę, w której przechowywano 12 tys. litrów wody. Mnisi w klasztorach żyli zupełnie odizolowani, nie było drogi powrotnej, ponieważ po wybudowaniu klasztoru niszczono rusztowania. W ten sposób mnisi skazani byli wyłącznie na ascetyczne życie w klasztorze. KLASZTOR ROUSSANOU
Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie na linach. Znana jest anegdota o jednym z przeorów. Kiedy pod koniec XIX wieku odwiedzający klasztory angielski podróżnik, po wizycie na górze, zapytał nieśmiało mnicha: A jak często zmieniacie linę? otrzymał słynną i bardzo logiczną odpowiedź: Jak się zerwie! :) Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.

najbliższe galerie:

 
VeloTour 2014 : Grecja cz 1
1pix użytkownik artcze odległość 1 km 1pix
Kalambaka (Grecja)
1pix użytkownik romario odległość 1 km 1pix
Grecja - Meteory
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Termopile, Kalambaka, Kastraki
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
METEORA -Μ ε τ έ ω ρ α
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Meteory
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!