m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miasteczko leży nad Narwią, na Białostocczyźnie. Ulice brukowane albo piaszczyste, stare kamieniczki obok drewnianych chałup. Wokół obszernego rynku rozłożyste bielone domy przypominające szlacheckie dworki. W samym centrum synagoga z 1642 r., jedna z najstarszych i największych w Polsce Tykocin musiał mieć okazałą bożnicę - tutejszy kahał (gmina żydowska) był po krakowskim drugi co do znaczenia w całym kraju. Synagoga jest masywna, murowana, na planie czworoboku, z wysokim dachem z czerwonej dachówki i okrągłą wieżą w narożniku. Z trzech stron niskie przybudówki - niegdyś sklepiki, bejt midrasze (domy nauki), babińce, gdzie modliły się kobiety, i przedsionki.
Wchodzimy do wnętrza Synagogi - Przed wojną w Tykocinie było ponad 2 tys. Żydów (połowa ludności). Na zdj. Bima Zajmowali całe śródmieście - mieli apteki i sklepy. Miasto słynęło z wyrobu tałesów - modlitewnych szali. Katoliccy chłopi mieszkali na obrzeżach, uprawiali pola. Żyli w zgodzie. Wśród tykocinian żywa jest pamięć historii miasta. Nie pozwolili przez cały PRL zmienić nazwy głównej ulicy, 11 Listopada, a pamiątki po żydowskich sąsiadach przechowywali skrzętnie, do czasu aż w 1976 r. powstało w synagodze muzeum. Na zdj. Bima Podczas remontu specjaliści z Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie odsłonili starą polichromię - głównie hebrajskie i aramejskie teksty modlitw (przy słabym oświetleniu trudno było korzystać z modlitewników). Na zdj. Polichromie
Dziś synagoga wygląda tak jakby za chwilę miało w niej się odbyć nabożeństwo. Na zdj. Bima Pośrodku wysoka murowana bima (tu czyta się Torę), wokół pulpity z modlitewnikami, wnętrze oświetlone pięknymi żyrandolami z kutego żelaza. Samych Żydów już nie ma - w sierpniu 1941 r. Niemcy wywołali ich na rynek i zapędzili do pobliskiego lasu, gdzie czekały wykopane doły. Rozstrzelali wszystkich. Operacja trwała dwa dni. Na zdj. tałes Jednak od kilkunastu lat Tykocin trzy razy w roku zaklina przeszłość, przyjeżdżają rabini i odprawiają modlitwy. Na jesieni obchodzi się Sukot - pamiątkę wyprowadzenia ludu z niewoli egipskiej. Na placu przed synagogą powstaje wtedy szałas, a po modlitwie wszyscy dzielą się chałką, miodem, rodzynkami. W grudniu przypada Chanuka, święto świec - w tym roku odbywa się właśnie w tę sobotę, a w styczniu będzie Purim, przypominający o ocaleniu narodu z rąk okrutnego Hamana (namiestnik perski, chciał zgładzić wszystkich Żydów). Na zdj. Chanukije
Gdy w czasie nabożeństwa wymawia się jego imię, wszyscy tupią, klaskają i potrząsają grzechotkami, aby je zagłuszyć. To żydowski karnawał - po ulicach chodzą przebierańcy, w domach słychać śpiewy i tańce. Na zdj. Chanukije Na prezentowanych zdj. eksponaty modlitewne w Synagodze. Na zdj. Chanukije Na zdj. Tora Na zdj. Aron ha-kodesz
Na zdj. Aron ha-kodesz Na zdj. Aron ha-kodesz Na zdj. Tałes przygotowany do modlitwy . Polichromie
Na zdj. Bima Polichromie w Synagodze Na zdj. Bima część centralna . Na zdj. Bima część centralna . Na zdj. Bima
Na zdj. Aron ha-kodesz - fragment Na zdj. Aron ha-kodesz - fragment Na zdj. Dziedziniec kobiet. w którym obecnie jest umieszczona galeria fotograficzna przedstawiająca dawniejszy Tykocin. Zdjęcia z galerii.
Makieta Tykocina centrum miasta. Makieta Tykocina na pierwszym planie Synagoga
Droga przed Synagoga.

najbliższe galerie:

 
Podlasie 1 - Wizna Tykocin
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Tykocin (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - od Sokołowa do Tykocina
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Tykocin - Na królewskim szlaku.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Tykocin (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Bitwa o Tykocin
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
jasienczyk użytkownik jasienczyk(wpisów:9) - Użytkownik usunięty. dodano 05.12.2012 17:32

Szkoda tej pięknej alei z kilkudziesięciu drzew, którą kilka lat temu przewróciła wichura. Mialem szczęście, widziałem ją rok przed zniszczeniem.

andzal użytkownik andzal(wpisów:30) dodano 31.05.2011 09:45

ja też podczas zwiedzania Tykocina zastałem synagogę zamkniętą dziękuję za możliwość jej zwiedzenia

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 28.05.2011 18:36

Niestety w czasie ostatniej mojej bytności w Tykocinie zastałem zamknięte drzwi do synagogi. Tym bardziej dziękuję za Twoją galerię i tym bardziej żałuję.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 28.05.2011 00:27

Ciekawe miejsce! Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.05.2011 19:42

Bardzo ładna synagoga. Polichromie na ścianach ciekawie wkomponowane.
Pozdrawiam:)

bwojto użytkownik bwojto(wpisów:34) dodano 27.05.2011 13:59

Zaznaczam jako punkt na mojej mapie planowanej podróży wzdłuż wschodniej granicy RP...pozdrawiam :)

breizh użytkownik breizh(wpisów:140) dodano 27.05.2011 13:16

Jak miło było znów móc podziwiac to wyjątkowe miejsce, byłam tam ładnych kilka lat temu i mocno zapadło mi w pamieć. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!