m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Mir, która jako wioska został założony jeszcze przed 1343, a którego rozkwit mocno związany jest z rodziną Radziwiłłów (ok. 1440r. Mir stał się ich własnością, stał się miastem, a z czasem ważnym ośrodkiem handlowym), to mieszanka kultur i narodowości. Dobrze widać to, gdy spaceruje się po rynku. jest tu i dzielnica żydowska... ... i stara szkoła rabinów (oczywiście działała przed wojną, od lat nie ma tu żadnych kleryków). Należy też dodać, że i tu wojna odcisnęła swe krwawe piętno - niemcy dokonali tu masowego mordu żydów. W architekturze miasta można odnaleźć też i takie perełki - domy, które przynajmnjiej dla wyglądają znajomo. I jeszcze odrobinę turystycznej architektury. Ale wracając do wielokulturowości.... Oto cerkiew Św. Trójcy. A niewiele dalej gotycko-renesansowy Kościół Św. Mikołaja Biskupa.
i dalej wielokulturowość.... A dlaczego taka maszyneria - bo cały czas podczas mojego pobytu tam czułam mocno przykurzony oddech ekip budowlano-remontowych na karku.  Znakiem rozpoznawczym Miru jest ten oto zamek, który w 2000r. został wpisany na listę UNESCO, chodź dziwna rzecz, podobno postanowiona w jednym ze skrzydeł zamku urządzić hotel. Twierdza wzniesiona w XVI wieku (choć był to stan sury i jakby budowla nie była jeszcze kompletna) popadła w ruinę w XVII wieku (Rosjanie przyłożyli solidnie rękę do tego) swoją świetność odzyskała w XVIII, kiedy to dobudowano na przykład salę balową.
W jednej z wierz mieści się obecnie muzeum, ale jest mało ciekawe i w zasadzie nieinteresujące, jednak.... aby wpiąć na ową wiszę trzeba mieć niezłą kondycję, a najlepiej dobrze jest mieć nogi wyćwiczone we wspinacze wysokogórskiej, bo może schody nie są aż tak niebezpieczne, ale bardzo strome i zakwasy gwarantowane. a widok jest taki.... koi męki wdrapywania się. Zamek leży nad jeziorem, a tuż za nim.... ...rozpościera się park.
A w parku stoi miedzy innymi, wzniesiona w 1904r. prawosławna kaplica grobowa. Sam park jest dość spory (ok. 16ha, choć niedawno wyczytałam gdzieś, że podobno park ma 25ha), miły do spacerowania. Można też mostkiem przejść na wyspę znajdującą się na jeziorze, skąd rozciąga się piękna panorama zamku. A na koniec odrobinę cepelii, no bo bez tego to nigdzie się nie da :) ...czyli najciekawiej zawsze jest obok straganu....

najbliższe galerie:

 
Mir
1pix użytkownik maca odległość 1 km 1pix
Białoruś:  Zamek w Mirze
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
MIR. BIAŁORUŚ
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Nieśwież
1pix użytkownik maca odległość 25 km 1pix
Nieśwież
1pix użytkownik wo odległość 29 km 1pix
Białoruś:  Zamek w Nieświeżu
1pix użytkownik magdalena odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.08.2012 11:08

Mir na Białorusi to ciekawe miejsce i piękny zamek!:)) Zwiedzałam kilka lat temu,ale jeszcze bez cyfrówki:(

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 11.05.2012 23:04

Zamek cudny reszta też :)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 31.05.2011 21:10

Zgadzam się z anikm - kaplica grobowa wyglada cudnie. Zamek też sliczny. Pozdrawiam :))

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 31.05.2011 20:50

Zamek wygląda na ciekawy-uważam że miałeś udaną wyprawę-pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 31.05.2011 19:22

Interesujące miasteczko. Zamek ładny, ale najbardziej podoba mi się prawosławna kaplica grobowa. Szkoda że jest tylko jedno zdjęcie i nie widać jak prezentuje się z boku.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!