m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Zanim dojedziemy do Kremnicy , warto zatrzymać się we wsi Kremnicke Bane, gdzie znajduje się geograficzny środek Europy! Ów środek kontynentu symbolizuje głaz umiejscowiony przy sanktuarium św. Jana Chrzciciela. Jesteśmy w Kremnicy. Wizytówką miasta jest gród kościelny, powstały na przestrzeni XIII-XV w.Ten zespół architektoniczny wyróżnia charakterystyczna wieża gotyckiego kościoła św. Katarzyny z XV w.,... ...na którą trzeba koniecznie się wspiąć, by podziwiać panoramę całego miasta w otoczeniu Gór Kremnickich. Najstarszym obiektem w zespole jest XIII- wieczny kościół św. Andrzeja z romańską kaplicą. Gród zwiedza się z przewodnikiem. We wnętrzu kościoła św. Katarzyny niestety zdjęć nie wolno robić, ale pamiętam,że cały kompleks zrobił na mnie spore wrażenie. Miło się wdycha tę średniowieczną atmosferę
... i wygląda z krużganków :-) Pogoda była tego dnia kapryśna, ale nic to. Zawsze możecie tu przyjechać i zrobić fotkę grodu na tle niebieskiego nieba ;-) Na rynku stoi kolumna św. Trójcy nazywana też słupem morowym - upamiętnia zarazę, która w 1710 r. nawiedziła miasto. Zresztą na Słowacji spotyka się wiele tego rodzaju słupów...
Warto też pewnie zajrzeć do miejscowego Muzeum Monet i Medali, ale nam nie starczyło już na to czasu... No to dojechaliśmy do Bańskiej Szczawnicy. Na jednym z murków przedstawiono legendę odkrycia złota w tym mieście.Podobno na trop miały naprowadzić osadników salamandry z wyraźnymi drobinami złota na skórze...Od tamtej pory odbywają się tutaj Dni Salamandry - jakaś niezła impreza z pochodem , na którego czele niesie się dużą figurę salamandry... Pierwsze swoje kroki kierujemy do Starego Zamku, położonego na szczycie wzgórza o wdzięcznej nazwie Paradajs :-)
W obrębie zamku znajduje się wieża kościoła Marii Panny, pierwotnie romańskiej bazyliki. Spacerując po murach zamku można przy okazji pooglądać atrakcyjną panoramę miasta. W sumie te krużganki podobały mi się tu najbardziej...Klimat jest - trzeba przyznać... Z dołu wygląda to tak :-) A w środku zamku mieści się muzeum, m.in. prezentujące wyrób fajek. Na zdjęciu pokazuję fajkę z pianki morskiej zdobioną kością słoniową i srebrem. Nic na to nie poradzę ,że fajka po słowacku to PIPA :-)
A to zdaje się baszta Himmelreich, służąca kiedyś jako miejsce kaźni i więzienie.. Romański kościółek św. Michała kryje w sobie... ...interesujące malowidła z XIV w. oraz pozostałości romańskich i wczesnogotyckich okien... Bańska Szczawnica naprawdę obfituje w zabytkowe budowle - na kolejnym malowniczym wzgórzu wznosi się (widziany na fotce 14) Nowy Zamek, warownia , której zadaniem była obrona miasta przed najazdem tureckim. W środku - ciekawa wystawa m.in. z uzbrojeniem tureckim. Podobnie jak w Kremnicy , na głównym placu miejskim, stoi kolumna św. Trójcy, słup morowy, upamiętniający wielką epidemię z 1711 r. Podążając z placu św. Trójcy w dół, docieramy do gotyckiego kościoła św. Katarzyny.
Wnętrze było w tym czasie restaurowane, ale można było wejść do środka, by przyjrzeć się pięknemu sklepieniu, odkrytym w prezbiterium freskom... ...i ciekawym witrażom. Wejścia do bocznej kaplicy strzegą figury rzymskich legionistów... Obiektów godnych odwiedzin było w tym mieście tyle, że niestety nie pamiętam już nazwy tego kościoła... Warto się zaplątać również do niewielkiego ogrodu botanicznego mieszczącego się na tyłach gmachu Akademii Górniczej. Rośnie tam kilka okazów sekwoi olbrzymiej (mamutowca) - największego drzewa świata.
Zrobiliśmy sobie też spacerek na górującą nad miastem Kalwarię. Położona jest pięknie, ale niestety niewiele z niej zostało. Kaplice są bardzo zniszczone...obecnie w trakcie renowacji. Bańską Szczawnicę najlepiej podziwiać z wysoka, np. z okolic tzw. Klopacki, gdzie poza interesującymi widokami możemy upajać się również dziwnymi , energetycznymi napojami podawanymi w słynnej na całą Słowację herbaciarni :-) Zaliczyłam mały odlot po tej herbatce :-) Co mogę jeszcze dodać na koniec? Miasto ma swój nieodparty urok, chociaż na pewno liczne zabytki wymagają jeszcze dopieszczenia. Może za parę lat będzie znów lśnić dawnym blaskiem tak jak za czasów średniowiecznej świetności?...
Pytacie, czy znalazłam złoto? Odpowiadam: nie wszystko złoto , co się świeci :-)

najbliższe galerie:

 
Słowacja - Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica)
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Bańska Szczawnica
1pix użytkownik hardin77 odległość 1 km 1pix
Słowacja-Bańska Szczawnica
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
BAŃSKA BYSTRZYCA
1pix użytkownik mocar odległość 36 km 1pix
Bojnice
1pix użytkownik popekpawel odległość 43 km 1pix
Bojnice
1pix użytkownik admian odległość 43 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 09.06.2011 17:11

Skuza - dotrzyj, bo warto :-) dzięki i pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.06.2011 23:19

Ciekawy ten środek Europy,tymi krużgankami cetnie bym pospacerowała,są urocze,może kiedyś tam dotrę:)))Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.06.2011 20:39

Nie czekaj tylko planuj. Kutna Hora - koniecznie. Jaki tam jest kościół - z "koronkowym" dachem i bajecznymi, secesyjnymi witrażami!!! Nie mogłam przestać pstrykać i nie mogłam się zebrać by opuścić to miejsce.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 08.06.2011 17:32

Carmel - dzięki :-) miło mi, pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 08.06.2011 17:31

Mgfoto - to widzę,że będzie ciekawie :-) Kutna Hora ciągle jakoś mi nie po drodze,a wiem że warto zobaczyć. Więc czekam aż wypłodzisz swoje galeryjki :-))))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 08.06.2011 16:31

Surykatko :) bardzo ciekawie pokazałaś i opisałaś odwiedzane miejsca :))) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.06.2011 15:17

Fajnie znowu tu wpaść na pogaduszki! Czy zdradzę? Czemu nie! Między innymi szlajałam się po pięknym parku w Pszczynie, zwiedzałam Katowice i spędziłam kilka dni u czeskich sąsiadów. Twoja galeria skojarzyła mi się od razu z jednym z odwiedzanych miejsc, tj. przepięknym miasteczkiem Kutna Hora, które ma wiele wspólnego ze srebrem. Przyznam, że troszkę poszalałam ze zdjęciami ;) i trochę potrwa zanim ogarnę swoją radosną twórczość. Jeszcze nie wrzuciłam fotek do komputera ale wydaje mi się, że nie wyszły najgorzej i już się cieszę, że mam materiał na nowe galerie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 08.06.2011 15:04

Mgfoto - dzięki,że jesteś :-) To prawda , Słowacja ma do zaoferowania naprawdę wiele, dla mnie przede wszystkim sporo cudnych pasm górskich, ale i wiele takich fajnych zabytkowych miasteczek :-) A zdradzisz gdzie bylaś jak Cię nie było ;-)? Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 08.06.2011 14:57

Trekker - to czekam z niecierpliwością wielką :-))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.06.2011 23:46

Słowacja oferuje piękne miejsca! Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 07.06.2011 20:38

Terezo - dziękuję , miło,że wpadłaś, pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 07.06.2011 20:37

Trekker - Z Twojej wizyty też się bardzo cieszę :-) Musiałam sprawdzić ten cytat... teraz już wiem... , ważne to czuć się młodym, niezależnie od cyfry z przodu :-))))
Dzięki . Kiedy wrzucisz coś nowego? Pozdrówki ślę :-)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 07.06.2011 20:29

Sympatyczna wycieczka,a miasteczka urocze.Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 07.06.2011 17:44

Deszczu - lubię, jak mnie odwiedzasz :-) W kremnickiej mennicy nie byłam niestety, więc nie wiem co tam biją (lub kogo) ;-) pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.06.2011 13:06

... Kremnica jest mi bliska. W tej mennicy biją polskie pieniądze. Choć, może dzisiaj już nie. Kiedyś, tak. No ale Ty po srebro i złoto a nie po " moniaki ". Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 06.06.2011 16:47

Hej Magdaleno! Widzę,że podobne rzeczy nam wpadają w oko :-) pozdrawiam i dzięki,że wpadłaś

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 06.06.2011 16:44

Agra - dzięki :-) Weekend spokojnie można tam zagospodarować, uwzględniając jeszcze to co napisałam w komentarzach, to nawet może być mało :-) pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3651) dodano 06.06.2011 12:35

Przyjemna wycieczka. Najbardziej podobały mi się zamkowe krużganki i sekwoja olbrzymia. Pozdrawiam:-)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1317) dodano 04.06.2011 14:15

Ciekawie zachęciłaś - dobry sposób na zagospodarowanie weekendu -zwłaszcza że ode mnie nie jest tak daleko.Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 04.06.2011 10:11

Hej Marcowa! :-) Dodałam puentę na końcu galerii, żeby wszystko było jasne :-)))) Tak poza tym, to trochę spostrzegawczości potrzeba ;-))))) A srebro na fotce z fajką? A złoto w pyskach salamander? Albo na zwieńczeniu kolumny św. Trójcy? :-)))))))
Wiesz co, to co piłam było czymś w rodzaju herbaty na zimno z dziwnymi przyprawami...do końca to nie wiem do dziś co to było, ale mocno odlotowe i nazywało się bodajże "Sen Buddy" :-) Kawy tam chyba nie serwowali, tym bardziej do łóżka ;-))))))
dzięki i pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 04.06.2011 09:13

Przyjemna i urokliwa ta słowacka Bańska Szczawnica tylko trochę mało srebra tam widziałam nie wspomnę już o złocie ;) za to odlotową herbatką bardzo zachęciłaś do odwiedzenia tego miasteczka , chociaż ja preferuję kawę ;)))))))))
Pozdrawiam serdecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 03.06.2011 23:14

Anikm - z góry wszystko wygląda lepiej, zawsze i wszędzie :-))))) (no może są pewne wyjątki :-))))).
Nabiegałam się, ale lubię. Tak jakoś wyszło, że fotki tu chyba z jednego dnia są, ale byliśmy tam parę dni, a i tak wszystkiego nie zwiedziliśmy. Nie pisałam o tym, ale pod Szczawnicą jest jeszcze wart odwiedzin kasztel Sw. Anton z ciekawymi wnętrzami, tylko wystawa z wypchanymi zwierzątkami nie była za fajna...
Pozdrówki :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.06.2011 22:52

Urocze miasteczka. Ładnie się tam nabiegałaś przy zwiedzaniu, ale lubisz góry, to pewnie miałaś frajdę że tyle możliwości do wspinania się:)
Lubię takie widoczki z góry.
Pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 03.06.2011 21:55

Super, muszę się tam koniecznie kiedyś wybrać bo lubię zwiedzać i takie małe miasteczka i do tej kopalni bym zajrzała i do muzeum też. Dzięki za pomysł na fajną wycieczkę :)))
Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 03.06.2011 21:18

Romana - uczucie przebywania w samym sercu Europy jest... przyjemne, prawie jakbyś była w centrum Wszechświata ;-))))
Niestety nie spotkałam oprószonej złotem, ani nawet srebrem salamandry... w ogóle salamandry nie spotkałam (poza tymi na ścianie) i to jest ten ból :-).
Ale byłam za to w zabytkowej kopalni złota i poczułam się tam niemal jak górnik, bo zwiedza się ją w długich, ochronnych płaszczach i kaskach :-), poza tym część zwiedzających odłączyła się od peletonu i zabłądziła w boczny chodnik , było dość zabawnie :-)))).
Poza tym warto odwiedzić muzeum mineralogiczne - są tam zgromadzone minerały nie tylko z okolic Bańskiej, ale i z całego świata. Kiedyś miałam hopla na punkcie kamieni. Na pamiątkę można sobie przywieźć własny, ulubiony "księżycowy kamień", ale trzeba go kupić w jednym ze sklepików. Na sztabkę złota to raczej mnie nie stać :-))))
Długo by gadać o tym miejscu, naprawdę jest tam sporo ciekawych rzeczy... Pozdrawiam :-)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7237) dodano 03.06.2011 21:02

Caprio72 - miło mi,że wpadłeś z odwiedzinami i że miasteczka Ci się podobały :-) pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 03.06.2011 19:48

Jakie to uczucie znaleźć się dokładnie w samym środeczku Europy ?
Znalazłaś tam może chociaż malutki kawałeczek złota ? ;-)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 03.06.2011 13:02

Piękne miasteczka. Pozdrawiam :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!