m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Do miasta dotarliśmy autem i już na miejscu wybraliśmy parking przy dworcu kolejowym, gdzie znajdują się miejsca parkingowe dla 1700 aut, a cena za dzień postoju wynosi tylko 2,5 euro. Co prawda w centrum znajduje się jeszcze kilka parkingów, ale ceny są dużo wyższe. Z placu przed dworcem odjeżdżają autobusy do samego centrum i są darmowe dla klientów parkingu, mimo to my woleliśmy rozpocząć zwiedzanie natychmiast i ruszyć w miasto na własnych nogach, by zobaczyć jak najwięcej. Większość domów w mieście liczy sobie przeszło 300 lat i same w sobie stanowią atrakcję. Ogólnie całe miasto jest niczym jedno wielkie muzeum. Pierwsze nasz kroki kierujemy do Memlingmuseum znajdującego się w XIII-wiecznym St-Janshospital. Jest to jeden z najstarszych jeszcze istniejących średniowiecznych szpitali w Europie. Prócz muzeum warto zobaczyć tutaj XV-wieczną aptekę szpitalną. Cena biletu obejmuje zwiedzanie apteki, więc po wyjściu z muzeum warto wejść na dziedziniec szpitalny skąd wchodzi się do apteki (na zdjęciu po prawej stronie). W samym muzeum znajduje się ciekawa ekspozycja, niestety obowiązuje zakaz robienia zdjęć, więc mogę się z wami podzielić jedynie wiedzą przekazaną słownie. Muzeum zajmuje dawne sale szpitalne, na kilku obrazach przedstawiono funkcjonowanie St-Janshospital. Jedna z sal (przeznaczona niegdyś dla śmiertelnie chorych) jest miejscem prezentacji dzieł urodzonego w Niemczech, a silnie związanego z Brugią malarza Hansa Memlinga (1430-1494). Był on jednym z najważniejszych przedstawicieli wczesnego odrodzenia w Europie.
Najpiękniejsze dzieła tu prezentowane to ,,Mistyczne zaślubiny św.Katarzyny i relikwiarz św.Urszuli. Na skrzynce umieszczone jest sześć scen z życia świętej i zalicza się ją do siedmiu największych skarbów belgijskiej sztuki. Mieliśmy w planach odwiedzenie kilku muzeów, jednak nasze plany do końca się nie zrealizowały, bowiem na odwiedziny miasta wybraliśmy dzień ,,Wniebowstąpienia i ze względu na procesję jaka odbywa się corocznie w tym dniu muzea były otwarte tylko do godziny 12. Jeśli będziecie w Brugii i zamierzacie odwiedzić kilka muzeów to polecam kupić bilet 3-dniowy, który upoważnia do odwiedzin niemal wszystkich brugijskich muzeów i kosztuje jedynie 15 euro. Samo Memlingmuseum to koszt 8 euro, także karta 3-dniowa jest bardzo opłacalna. Nabyć ją można w każdej placówce muzeum. Ja gadu, gadu, a tu doszliśmy już do placu przy kościele Onze-Lieve-Vrouwekerk . Na placyku tuż obok znajdują się rzeżby czterech jeżdżców apokalipsy. Pokazuję na zdjęciu takie łagodniejsze oblicza jeżdżców, bowiem jeden z nich miał fizjonomię od której usłyszałabym że to ,,Sodoma i Gomora;) ( Choć już szykuję galerię- którą wstawię niedługo-z jednego z muzeów holenderskich i nie wiem jak zareagujecie na pewien przejaw sztuki;)) Jak Brugia to oczywiście kanały, kanały i jeszcze więcej kanałów, a nad nimi przystanie dla łodzi. Próbując opisać miasto trudno uniknąć wyrażenia ,,malownicze. Słowo banalne, ale jakże Brugia oddaje sens tego słowa. Miasto jest wręcz nierealnie piękne.
W 1896 r. angielski pisarz Arnold Bennett zauważył: ,,W innych miastach poszukuje się malowniczych miejsc, ale trudno je znależć, natomiast w Brugii szuka się miejsc, które nie byłyby malownicze, lecz znależć je niełatwo. Na tym właśnie polega zasadnicza różnica. Figura św.Jana Nepomucena na jednym z mostów Brugii. Jest on patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów. Brugię koniecznie trzeba zobaczyć z góry. Więc warto skierować swe kroki na szczyt dzwonnicy Belfort en Hallen.  Jest to najokazalsza budowla miasta i mieści się przy rynku głównym- Markt. Wejście kosztuje obecnie 8 euro, ale warto się ogołocić nawet z ostatnich cencików dla widoków;) Na szczycie niemal 88-metrowej wieży znajduje się wspaniały karylion złożony z 47 dzwonów o całkowitej masie 27 ton.
Nad głowami mamy dzwony, a przed sobą cudowne widoki zapierające dech w piersiach, chyba że to była tylko zadyszka po przejściu 366 stopni prowadzących na szczyt wieży;) W panoramie miasta dominują trzy wieże. Widoczna na zdjęciu wieża kościoła Najświętszej Marii Panny, wieża kościoła Zbawiciela ( na poprzednim zdjęciu), oraz wieża której nie zobaczymy w prezentowanych panoramach, bowiem znajdujemy się na jej szczycie.
Zamiast ściemniać o widokach (sami widzicie co widać), to może parę słów o historii miasta, bo póżniej jak znów zacznę ,,lać wodę, to niczego się nie dowiecie o Brugii;) Już w II w. istniała tu osada galijsko-rzymska, na co wskazują znaleziska archeologiczne. Nazwa ,,Brugge pojawia się dopiero w IX stuleciu. Wywodzi się od staronorweskiego słowa ,,Bryggja, oznaczającego ,,przystań.
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z VII w. 200 lat póżniej Baldwin Żelazne Ramię, hrabia Flandrii zbudował tu wspaniałą warownię. Brugia zaczęła się intensywnie rozwijać dzięki kanałom i handlowi suknem. Szybko została członkiem Hanzy.
W XV w. wzrosła ranga miasta, bowiem należało wówczas do książąt burgundzkich, ściągali  tu artyści z całej Europy. Luksusowe towary produkowane w mieście przyczyniały się do jego bogacenia. Potem szczęście odwróciło się od Brugii: kanał zatkał się mułem, co odcięło miasto od morza a co za tym idzie od szlaków handlowych. Co więcej rządy Burgundów zakończyła tragiczna śmierć młodziutkiej księżnej Marii, która zginęła w wypadku konnym w 1482 r. (na zdjęciu: niech nikt mi nie mówi że jest za stary by wchodzić na wieżę. Ta Pani zawstydziłaby niejednego dwudziestolatka swoją kondycją). Wracając do historii miasta: gdy na mieszkańców nałożono wysokie podatki, Ci zbuntowali się i uwięzili męża Marii, Maksymiliana, póżniejszego cesarza Maksymiliana I, zwanego ,,ostatnim rycerzem. Ojciec księcia Fryderyk III mówiąc oględnie bardzo się wkurzył i wysłał do Brugii flotę wojenną. Mieszkańcy zgodzili się uwolnić księcia, ale dopiero gdy przysiągł że w przyszłości będzie szanował prawa dumnych obywateli miasta. Jak to jednak w życiu bywa książę zaraz po odzyskaniu wolności wprowadził w życie zemstę. Rezydencję przeniósł do Gandawy, a przywileje handlowe nadał Antwerpii. To przypieczętowało los Brugii: to był wyrok śmierci dla miasta. Na prawie 500 lat stało się martwym, zapomnianym miastem. ( Na zdjęciu plan miasta i opis w kilku językach wykonany pismem Braille'a)
Przygotowania do Procesji Świętej Krwi trwają. Z tego wyjątkowego wydarzenia zdam relację w kolejnej galerii. Myślę że można śmiało stwierdzić patrząc na dzisiejszą Brugię że ,,śmierć miasta w 1488 r. stała się dla niego szczęściem w nieszczęściu. W kolejnych stuleciach miasta nie było stać na rozbudowę i zmianę oblicza, a dzięki temu dziś podziwiać możemy tak dobrze zachowane średniowieczne miasto. Znajdujemy się na Markt, który jest ,,sercem'' Brugii. Stoi tu pomnik dwóch bojowników o wolność, Jana Breydela i Pietera de Canincka, którzy w 1302 r. zasłużyli się w tzw. Bitwie Złotych Ostróg pod Courtrai. Potyczkę sprowokował Filip IV Piękny, król Francji, żądając od Flandrii wysokiej daniny. Tkacze pod wodzą de Canincka urządzili wówczas rzeż: każdego kto nie potrafił poprawnie powiedzieć ,,schild en vriend (tarcza i przyjaciel- zwrot nie do wymówienia dla osoby nie posługującej się językiem flamandzkim), natychmiast zabijano. Pod Courtrai armia słabo uzbrojonych powstańców pokonała kwiat europejskiego rycerstwa- na polu bitwy znaleziono aż 600 złotych ostróg, stąd nazwa bitwy. Trybuny rozstawione z okazji przemarszu procesji nie dodają uroku Provinciaal Hof, neogotyckiemu gmachowi administracji Flandrii Zachodniej. Można jednak wykorzystać je by zrobić zdjęcia rynku z niecodziennej perspektywy.
Przenieśliśmy się właśnie na pobliski plac Burg, gdzie znajduje się Stadhuis (ratusz), kaplica Świętej Krwi, oraz urząd miasta i gmachy sądowe. Na zdjęciu widać ołtarz, gdzie przed procesją była wystawiona relikwia- ampułka z Krwią Chrystusa. (Zobaczycie ją w kolejnej galerii). Spacerując uliczkami warto poprzyglądać się domom bliżej, wiele z nich ma wyryte daty budowy, lub takie detale architektoniczne jak ten na zdjęciu. Miasto najpiękniej prezentuje się z wysokości wody, dlatego warto skorzystać z oferty licznych przystani gdzie kotwiczą łodzie motorowe. Przyjemność 30 minutowego rejsu kosztuje 7 euro. Za chwilkę przepłyniemy pod najstarszymi mostami miasta. Są to Meebrug i Peerdenbrug. Chętnych do takiego rejsu nie brakuje, ale przystanie są dosłownie co kilkaset metrów i nie musimy długo czekać aby wziąć udział w tej przyjemnej formie zwiedzania. Nasz kapitan ,,nawijał jak szalony w trzech językach: angielskim, francuskim i niderlandzkim na zmianę, aby każdy mógł zrozumieć co mówi.
Opowiadał nam o mijanych budynkach, dzięki czemu rejs był jeszcze ciekawszy. Właśnie mijamy znany już Wam z początkowych zdjęć galerii średniowieczny szpital ( oczywiście nie mam na myśli tej współczesnej dobudówki na tyłach;)) Pogoda jest w sam raz na rejsik, ciepło, ale nie upalnie, słonecznie, trzeba tylko uważać na obiektyw, bo czasami chlapie wodą:)
Może oglądaliście film z 2008 r. ,,In Bruges, polska nazwa ,,Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj (ach te polskie tłumaczenia;)) Z Colinem Farrellem w jednej z ról głównych? Akcja filmu rozgrywa się w Brugii i opowiada o dwóch płatnych zabójcach. W filmie tym zatrzymali się oni w hotelu który widoczny jest na zdjęciu (podwójny budynek z drewnianym szczytem). W jednej ze scen Ray (grany przez Farrella) skacze z jego okien na łódż przepływającą kanałem. Ogólnie film raczej marny, ale ładnie prezentuje miasto. Blisko centrum znajduje się przyjemny Koningin Astrid Park.
W centrum tłumy, a tutaj spokój aż miło. Kapitan na łodzi mówił że Brugię dziennie odwiedza 7000 turystów, z czego 2000 z Japonii, a tutaj cisza:) Wszyscy siedzą przy kanałach, więc warto oddalić się nieco od centrum by spokojnie pozwiedzać.
Jak już zdecydowaliśmy się na zwiedzanie to najlepiej przejść się w stronę rzeki Reie i zobaczyć port, oraz... ... średniowieczne bramy miasta. Zachowały się cztery: Gentpoort, Kruispoort, Ezelpoort i Smedepoort.
My przeszliśmy od Gentpoort do Kruispoort. Ta ostatnia widoczna na zdjęciu. Wszystkie postawiono na początku XV stulecia. Zdjęcie zrobione po drodze. Między bramami droga prowadzi wzdłuż rzeki. Wiedzie tędy droga dla pieszych i rowerzystów. Tu także spokojnie, bez tłumów.
Rosną tu różne gatunki drzew, opatrzonych tabliczkami z nazwami. Moją uwagę przykuł piękny okaz Cypryśnika błotnego. Występujący naturalnie w południowo-wschodnich stanach USA. Za bramą Kruispoort znajdują się cztery stare wiatraki. Warto zobaczyć! Pora wracać w stronę parkingu. Po drodze wstępujemy jeszcze do Klasztoru Beginek ( oczywiście tylko na chwilę;)) Założony w 1245 r. obecnie zamieszkiwany jest przez benedyktynki. Niegdyś był ostoją beginek i dawał niezamężnym i porzuconym kobietom szansę wstąpienia do szanowanej społeczności bez konieczności składania ślubów.
Nie można ich życia uznać za wygodne, ale miały pewne przywileje, np.mogły posiadać rzeczy osobiste. Opiekowały się one głównie chorymi, lub zarabiały na chleb robiąc koronki. Miejsce to wprost emanuje spokojem. W tym miejscu kończę swoją opowieść o tym cudownym mieście. Mam nadzieję że zachęciłam Was do tego abyście odwiedzili Brugię i poznali jej uroki.
Pozdrawiam serdecznie:)

najbliższe galerie:

 
Belgia - Brugia`07. [I]
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Belgia - Brugia Two `07.
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Brugia 4
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Brugia
1pix użytkownik archipio odległość 0 km 1pix
Belgia - Brugge
1pix użytkownik herika odległość 0 km 1pix
Brugia 2
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (53):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.03.2013 18:35

Glockerko dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie:)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 17.03.2013 19:17

To już druga galeria z Brugii, którą dzisiaj obejrzałam.
To był świetny wirtualny spacer.
Pozdrawiam.:-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.10.2012 22:11

Piotrze dziękuję i cieszę się że spodobało Ci się to co pokazałam.
Pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 23.10.2012 21:46

Taką galerię to wielka przyjemność oglądać.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.10.2012 19:25

Halszko, marzenia się spełniają:)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.10.2012 21:49

Piękne miejsce ciekawie przedstawione.Dzięki za wspaniałą wycieczkę! Już marzę o Brugii:)) Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.10.2012 20:39

AK, miło mi że zaglądasz do moich galerii.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 16.10.2012 20:30

świetny fotoreportaz , piekne zdjęcia i opisy wyczerpujące

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.09.2012 19:33

Whisky1979 dziękuję:)
To muszę Ci powiedzieć że miałeś szczęście. Chciałabym tam pomieszkać choć z tydzień, bo wszystkiego nie sposób zobaczyć w jeden czy nawet w dwa dni.
Miasteczko choć niewielkie ma bardzo wiele atrakcji do zaoferowania.
Pozdrawiam serdecznie:)

whisky1979 użytkownik whisky1979(wpisów:124) dodano 11.09.2012 19:23

W Brugii fajnie jest sobie pomieszkać - miałem okazję :), ale na Belfort nie weszliśmy, ponieważ w sezonie zimowym nie było to możliwe. Pięknie pokazałaś to miasteczko.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.09.2012 11:06

Zibid cieszę się że wywołałam miłe wspomnienia.
Pozdrawiam również serdecznie i dziękuję:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 09.07.2012 22:28

miło powspominać - pięknie miasto pięknie pokazane u CIebie

Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.06.2012 20:15

Herika cieszę się że podane przeze mnie informacje okazują się pomocne.
Życzę Ci pięknych wrażeń w Brugii i czekam na Twoją galerię z tego miasta.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 10.06.2012 12:17

Anikm! dzięki za tę galerię:) wybieram się do Brugge niebawem i znalazłam tu u Ciebie kilka przydatnych informacji:) np już wiem, gdzie zostawię samochód;D
wspomniany przez Ciebie film widziałam. to właśnie on zainspirował mnie do odwiedzenia tego miasta
pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2012 16:56

Grace i ja się cieszę że trafiłaś do mojej galerii:)
Pozdrawiam cieplutko:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.04.2012 15:44

"Nierealnie piekne miasto"- tak, a z Toba zwiedzac je - to prawdziwa uczta:) Pozdrawiam, cieszac sie, ze odnalazlam te galerie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.06.2011 18:34

Spaww, dziękuje ślicznie i pozdrawiam:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 16.06.2011 22:46

Przepiękne miasto, bardzo ciekawie przedstawione, pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.06.2011 21:11

Mieczysławie miło mi że podoba Ci się galeria. Pozdrawiam Cię również serdecznie i dziękuję:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 12.06.2011 10:29

Takie galerie miast najbardziej przemawiają do mnie.Dużo pięknych zabytków i woda,która potrafi upiększyć zdjęcie.Z radością się ogląda takie zdjęcia.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.06.2011 00:20

Babuch co do tego czasu to również tak myślę:) Dziękuję i pozdrawiam:)

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 11.06.2011 22:40

anikm,jesteś wspaniałą przewodniczką. Miejsce emanuje spokojem i harmonią.Fotografie dopracowane, przemyślane. Tam czas zatrzymał się chyba w bardzo odpowiednim miejscu... Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.06.2011 21:19

Skuza muszę się przyznać że i tak nie wiem o co chodzi, więc poczekam na galerię i zobaczę co to za intrygujacy temat:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.06.2011 20:58

Anikam...Polska po latach w czasie 60 godz:)))))))))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.06.2011 20:47

Skuza dziękuję:)
Ciekawam jakiż to temat sobie obrałaś na galerię że może być dla Ciebie za trudny?Czekam na galerię niecierpliwie:))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.06.2011 20:39

Ha,ha,ha.....ale uparciuch z Ciebie:))))))Wrócimy do tematu przy okazji,ja chce w końcu tez coś wstawić,ślęczę nad opisami ...ale coś dzisiaj nie mam natchnienia albo za trudny temat wybrałam:))))))))))))))))))W niedziele udanych fotek życzę:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.06.2011 20:23

Jeszcze o jednym bardzo ważnym bym zapomniała: w Antwerpii jest olbrzymi port, drugi największy po Rotterdamie w Europie, to także miasto przemysłowe.
Jak to miasto przyrównać do małej, średniowiecznej Brugii:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.06.2011 20:19

Skuza będę się upierała przy tym że miasta się bardzo różnią także pod względem zabudowy. Zobacz że Brugia nie rozwijała się tak jak Antwerpia. Antwerpia to nie tylko stara część miasta. Zwróć uwagę na typowo miejską zabudowę XX w. Nawet pozostając w centrum zobacz na główną ulicę prowadzącą do dworca. Patrząc do góry widzisz piękne kamienice, patrząc na dół widzisz ruchliwą ulicę z ekskluzywnymi sklepami co kilka metrów, stacje metra, wielkomiejskie życie. To miasto powstało jak piszesz mniej więcej w tym samym czasie co Brugia, ale ewoluowało, rozrosło się, unowocześniło. Brugia zastygła w miejscu przed wiekami, to niewielkie miasto ma swój niepowtarzalny klimat, zresztą to że zabudowa jest jednolita i nie ma tam nowoczesnej architektury widać najlepiej na zdjęciach z dzwonnicy.
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.06.2011 20:03

Anikm,co do kanałów i Skaldy się zgadzam,do reszty nie,oba miasta powstały prawie w tym samym czasie,stare części miast ze swoimi uroczymi zakamarkami, ma podobny charakter ,nawet kościoły NMP są do siebie podobne,średniowieczne budowle tez znajdziesz w Antwerpii,a w Brugii renesansowe kamieniczki...o takim porównaniu myślałam:)))Z tym słowem pisanym to już tak bywa,czasem trzeba czytać i miedzy wierszami:)))))))))))))))))))))))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.06.2011 21:03

Wrowal dziękuję! Cieszę się że podoba Ci się moja galeria i pozdrawiam serdecznie:)

wrowal użytkownik wrowal(wpisów:115) - Użytkownik usunięty. dodano 09.06.2011 20:49

Przepiękne miejsce. I co ważne, naprawdę fantastycznie opisane :-) Gratuluję!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.06.2011 20:19

Dziękuję Margo, pozdrawiam również i zapraszam do obejrzenia galerii z procesji w Brugii:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 09.06.2011 19:44

Mocno mi się podobało. Bardzo fotogeniczne miasto, zwłaszcza z góry. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.06.2011 16:47

Skuza tak, wiedziałam że będzie procesja, ale nie wiedziałam że mi muzea pozamykają już w południe. Dobrze że zdążyłam choć do Memlingmuseum i na dzwonnicę.
W Gent jeszcze nie byłam, ale do Antwerpii mam niedaleko i byłam tam już kilka razy. Niestety nie mam fajnych fotek, głównie robione takim aparatem że z komórki zrobisz lepsze;) Coś by się tam może wybrało, muszę poszukać i przepatrzeć je.
Trudno porównywać Brugię do Antwerpii, tak bardzo się różnią. Jedno to niewielkie średniowieczne miasteczko, drugie tętniące życiem miasto. W jednym stare domy i uliczki, w drugim renesansowe kamienice. W Brugii kanały i niewielka rzeka, w Antwerpii szeroka Skalda i brak kanałów. W sumie to jak porównywanie Lanckorony do Warszawy, tak są od siebie różne.
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.06.2011 22:46

Fajnie trafiłaś,wiedziałaś ze tam z okazji Wniebowstąpienia,jakaś procesja będzie???Interesująco pokazałaś miasto,świetne opisy i duże brawa za wdrapanie się na wieżę,widoki super:)))Teraz jeszcze wypada pojechać do Genf i Antwerpii,wtedy będziesz miała porównanie,a zarazem trudny wybór,które z miast ładniejsze:)))Czekam na relacje z procesji,zapowiada się ciekawie:)Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.06.2011 22:14

Eddie bardzo się cieszę że mam taki wpływ na Ciebie;)- nie no oczywiście to żarcik:)))
Koniecznie zaraz po Barcelonie kieruj się na północ w stronę Brugii:)
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.06.2011 22:12

Madeleine dziękuję:)
Oczywiście z Belgii wróciłam z czekoladkami. Kupuję je przy każdej wizycie w tym kraju, ale prawdę mówiąc wolę polskie. Belgijskie są bardzo słodkie i niektóre nadzienia za bardzo kojarzą mi się z miękkim masłem. Z czekoladek belgijskich lubię najbardziej wisienki z ogonkami, zatopione w czekoladzie (koniecznie gorzka) i z alkoholem wewnątrz. Teraz kupiłam też kandyzowane plasterki pomarańczy z jednym brzegiem umoczonym w czekoladzie. Dobre, ale słodkość porażająca;)
Pozdrawiam również serdecznie:)

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 08.06.2011 22:10

Mnie natomiast urzeka Twoje opisy, porady, niuanse. Nie wiem, kiedy, ale ( i to nie przez grzeczność ani dla poklasku) zachęciłaś Mnie do przyjazdu tam. Może nawet kosztem Barcelony... nie to przesadziłem. Zaraz po Barcelonie. Pozdrawiam.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 08.06.2011 21:51

Bardzo mi się podobało, świetne kadry i interesująca opowieść. Miasteczko przepiękne, a jak sobie jeszcze pomyślę o pysznych belgijskich czekoladkach, to mam ochotę już jutro wsiąść w samochód ;))) Czekam na relację z procesji i pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.06.2011 18:29

Moi Drodzy bardzo się cieszę że galeria Wam się spodobała:)

Mgfoto jestem ciekawa gdzie spędziłaś ostatnio czas. Czekam na galerie z Twoich wojaży:)

Nola jestem pełna podziwu dla Twojej Babci. To zapewne wspaniała kobieta, pełna wigoru i woli walki.

Dispar dziękuję, Twój komplement jest dla mnie dużą radością.

Magdalena procesja już niedługo pojawi się na Obieżyświecie:)

Wielkopolanka najlepiej zwiedzać Brugię samemu. Ja jadąc tam miałam już cały plan zwiedzania. Przed wyjazdem czytałam o mieście, oglądałam zdjęcia, nawet zobaczyłam film o którym wspominałam w galerii, wydrukowałam plan miasta i zaznaczyłam miejsca które miałam zamiar zobaczyć. Trochę czasu to zajmuje, ale póżniej nie muszę żałować że coś ciekawego mnie ominęło :)

Elsie cieszę się że lubisz moje galerie. Z Brugii będzie jeszcze jedna galeria prezentująca procesję.

Surykatka, wiadomo że z góry widoki są najlepsze:)

Michał trzeba tam być, aby tak naprawdę zobaczyć ile uroku ma Brugia. Mam nadzieję że kiedyś tam dotrzesz i się przekonasz:)

Carmel ja też bardziej wolę naturę niż miasta, ale Brugia jest naprawdę wyjątkowo malownicza i mimo że odwiedza ją tak wielu turystów to poza centrum panuje tam spokojna, sielska atmosfera.
Tobie również tak jak Michałowi życzę spotkania z Brugią:)

Deszcz dziękuję serdecznie za Twoje słowa. Masz rację. Dzięki pobycie na portalu i właśnie dzięki Wam uczę się i to Wam zawdzięczam to że dostrzegam więcej :) Dziękuję:)

Tereza może masz jakieś zdjęcia ze swojego pobytu w Brugii? Jeśli tak to chętnie zobaczyłabym galerię na Obieżyświacie:)

Dziękuję Wam wszystkim i pozdrawiam serdecznie :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 08.06.2011 16:41

Byłam,widziałam.Bardzo fajnie oddałaś klimat tego miasta.Ładna galeria.Pozdrawiam serdecznie:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 08.06.2011 16:32

...stwierdzam, że pobyt na OŚ przyczynił się do podniesienia poziomu Twojego fotografowania. Więcej widzisz. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 08.06.2011 16:24

oj tak Anikm...zachęciłaś.... bardzo...Cenne są Twoje informacje z pobytu , mogą się przydać.Brugia jest pięknym miejsce...wartym odwiedzenia i mam nadzieję kiedyś ją zobaczyć...choć mnie do miast tak średnio ciągnie ;) jak zawsze ciekawe opisy ,świetnie zilustrowane :) pozdrawiam

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 08.06.2011 14:59

niedawno moja koleżanka z pracy wróciła z belgii i holandii i zachwycała się brugią. no to wiem teraz dlaczego. pzdr

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 08.06.2011 14:53

Zachwycające miasto. Widoki z dzwonnicy oczywiście najpiękniejsze , jak to z góry :-). I pogoda Ci się udała i fotki też :-) Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 08.06.2011 09:21

Ja tez jestem fanka twoich galerii. Sa ciekawe piękne naturalne i zawierają praktyczne informacje. Czekałam na galerie z Brugii w Twoim wykonaniu.Pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 08.06.2011 07:55

Dziękuję za wspaniałą wycieczkę. Jak bylam na wycieczce "Kraje Beneluksu" to zwiedziłam trochę Brugię ale z Twojej relacji to na pewno więcej zobaczyłam i dowiedzialam się. Pięknie pokazałaś to cudowne miasto! Gratuluję i pozdrawiam:)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 08.06.2011 07:40

Po takiej relacji to nic tylko wsiadać w samochód i jechać do Brugii:-) Perfekcyjnie pokazałaś i opisałaś to miasto:-) Ostrzę zęby na procesję. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.06.2011 06:28

Zachęciłaś jak najbardziej. Bardzo dobra robota.
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 07.06.2011 23:34

apropo pani na zdjęciu nr 22, jak byłam w tym roku z babcią w Rzymie, to babcia weszła na samą górę kopuły Bazyliki św. Piotra, w wieku 78 lat, a nie było lekko... można powiedzieć, że było nawet ciężko, próby odwrotu i takie tam, ale odwrotu już nie było, droga tylko w jedną stronę.... ale udało się:) babcia zebrała niezłe oklaski na samej górze;)
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.06.2011 23:27

Pełna wrażeń z własnej podróży trafiłam prosto do Twojej pięknej galerii i... bardzo mi się tu spodobało. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.06.2011 23:14

Nola dziękuję.Bardzo się cieszę że lubisz moje galerie:) Przyjemniej się je przygotowuje wiedząc że ktoś je chętnie zobaczy.
Polecam Belgię i Holandię oczywiście, bo Państewka małe, to można zobaczyć obydwa przy jednej wyprawie:)
W Belgii oczywiście polecam jak najbardziej Brugię, w tym mieście można się zakochać.
Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 07.06.2011 23:08

bardzo lubię Twoje galerie Anikm:) zawsze można się czegoś ciekawego i przydatnego dowiedzieć, do tego ładne zdjęcia:) a ta Brugia to nie da się ukryć rzeczywiście malownicza:))) w Belgii byłam raz jeden i tylko w Brukselii, tak że jeszcze trzeba będzie się kiedyś wybrać koniecznie do tego małego kraju:)))
pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!