m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To rzeka nad którą położony jest Białystok. Poważnie to ona nie wygląda, ale przynajmniej powodzie zdarzają się tu wyjątkowo rzadko. Białystok miastem został stosunkowo niedawno. Zresztą to nawet widać do tej pory.
Białystok w 1749 r. otrzymał przywilej miejski na prawie magdeburskim nadany przez króla Augusta III Sasa.
W tym czasie Tykocin był miastem już od 324 lat.
Dopiero kandydat na króla polskiego Jan Branicki zrobił z tej zapadłej wsi prawdziwe miasto. Jan Klemens II Branicki rządził dobrami białostockimi od roku 1709 do swojej śmierci w 1771 roku. Sprawował on najwyższe urzędy w państwie: był hetmanem wielkim koronnym, kasztelanem krakowskim, pierwszym świeckim senatorem Rzeczpospolitej i wreszcie kontrkandydatem Stanisława Augusta Poniatowskiego do tronu polskiego. Białystok był dla Branickiego oczkiem w głowie. J. K. Branicki nadał ostateczny kształt pałacowi i zespołowi parkowo-ogrodowemu, zwanemu już od XVIII wieku Wersalem Podlaskim. J. K. Branicki roztoczył mecenat nad wieloma artystami i naukowcami, którzy licznie przybywali do Białegostoku. Dzięki czemu zyskał on renomę ważnego ośrodka kulturalnego. W latach 1750-1771 działał tu teatr dworski, w którym gościnnie występowały największe gwiazdy operowe ówczesnych czasów.
Po pożarze w 1753 roku miasto zostało przebudowane według planu architektonicznego, opartego na wzorach francuskich i saskich. J. K. Branicki jest dzisiaj uznawany za patrona miasta. Tego magnata-dobroczyńcę mieszkańcy czczą hucznymi obchodami jego imienin, rozpoczynającymi Dni Białegostoku. W czerwcowy wieczór na pałacowym dziedzińcu pośród fajerwerków, koncertów i parad zjawia się ponoć duch samego Jana Klemensa. Po śmierci J.K. Branickiego w roku 1771, Białystok przechodzi w ręce Potockich, a po drugim rozbiorze Polski w 1795 Ci sprzedają go rządowi pruskiemu.
Wraz z rozbiorami przychodzą cięższe czasy. Ciężary muszą dźwigać mężczyźni a nawet kobiety. Z czasów panowania J.K. Branickiego pochodzi białostocki ratusz. Ładna budowla i trochę dziwna. Niby ratusz a nie ratusz. Władze miasta nigdy tu się nie mieściły. No chyba, że uznamy, że to pieniądz rządzi światem. Były tu różne kramy i sklepiki.
W 1940 roku okupujący Białystok Sowieci rozebrali wieżę ratusza jako symbol Polski Szlacheckiej. W latach 50-tych została ona odbudowana. I cieszy oko do dziś. W pierwszej połowie XIX wieku Białystok powoli zaczął nabierać znaczenia jako ośrodek przemysłu włókienniczego. Impulsem do rozwoju w tym kierunku było ustanowienie granicy celnej między Królestwem Polskim a Cesarstwem w 1834 r. Miasto otrzymało wtedy potoczną nazwę - Manchester Północy. W 1851 r. zniesiono granicę celną. Czego wynikiem był spadek liczby manufaktur. Na dalszy rozwój miasta wpłynęło otwarcie w 1862 r. linii kolei warszawsko - petersburskiej. Tak na marginesie dworzec białostocki należy do najładniejszych w Polsce. Jakimś cudem nie uwieczniłem go. W tym okresie liczba ludności drastycznie wzrosła, gdyż do miasta ściągali Rosjanie, Żydzi i Niemcy. Było to jedną z przyczyn powstania języka Esperanto stworzonego przez mieszkańca Białegostoku - Ludwika Zamenhofa. Żeby nikt nie miał pretensji język przypomina pomieszanie łaciny z hiszpańskim.  To pomnik tego pana. Artysta rzeźbiarz koniecznie chciał uwiecznić jego okulary. Wyszło jak wyszło. Pomimo działań rosyjskiej cenzury nadal zakładano polskie stowarzyszenia kulturalne, wystawiano sztuki teatralne w języku polskim.
Jednym z najbardziej widocznych efektów działalności niepodległościowej była budowa kościoła Farnego (wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego). Wzniesiono go jako przybudówkę do starego kościoła Wiesiołowskich, ponieważ władze carskie nie dawały pozwolenia na budowę nowego. To ten biały kościółek.
Przybudówka jest pewnie z pięć razy większa. W latach 1900-1905 wzniesiono, wielką bazylikę w stylu neogotyku wiślano-bałtyckiego. Katedra, będąca repliką kościoła św. Floriana na Pradze w Warszawie, świadomie przywoływała motywy dawnej średniowiecznej architektury polskiej. Przed wejściem witają nas św. Paweł i Piotr. Jest też, tym razem w sympatycznym wydaniu, nasz Papież Jan Paweł II.
Główne roboty ukończono w 1905 r. i w tym samym roku budowlę poświęcono. Prace wykończeniowe wraz z wyposażaniem wnętrza trwały zasadniczo do I wojny światowej. Kościół uroczyście konsekrowano dopiero w 1931 r. Działania wojenne nie zniszczyły świątyni. W czasie frontu w 1944 r. do jej uratowania przed pożarem przyczyniła się grupa osób z ks. dziekanem Aleksandrem Chodyką na czele. Wówczas, spośród całkowicie wypalonego śródmieścia Białegostoku ocalała jedynie białostocka fara i kościół św. Rocha. W 1977 r. w lewym ramieniu transeptu urządzono kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej, umieszczając w niej kopię obrazu z Ostrej Bramy autorstwa Łucji Bałzukiewiczówny. Kaplicę tę uroczyście poświęcił kardynał Karol Wojtyła w dniu 27 listopada 1977 r., a 5 VI 1995 r. miała miejsce uroczysta koronacja białostockiego wizerunku Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Od 1945 do 1991 r. kościół farny spełniał rolę prokatedry. W 1985 r. papież Jan Paweł II podniósł świątynię do godności bazyliki mniejszej, a 5 VI 1991 r. erygując diecezję białostocką, ustanowił ją katedrą. Białystok przez długie lata należał do diecezji wileńskiej. Naprzeciwko katedry swój pomnik ma ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Ten, który zło dobrem zwyciężał. Obok, katedry pilnuje Marszałek. Centrum miasta to niewątpliwie Rynek Kościuszki, niedawno całkiem udanie zagospodarowany. Kościół św. Rocha jest jednym z najciekawszych polskich kościołów XX wieku, a znawcy coraz częściej zwracają uwagę, iż pod względem architektury jest jedną z bardziej oryginalnych budowli pierwszej połowy XX stulecia na świecie. -to cytat ze strony parafialnej. Oryginalności faktycznie nie można mu odmówić. Mi skojarzył się z kosmodromem ze startującą rakietą. Prawdę mówiąc to chyba nie widziałem brzydszego kościoła. Ala co ja tam wiem. Wewnątrz jest już lepiej.
Obok pałacu jest piękny park. Tu podobało mi się zdecydowanie bardziej. Fontanny sobie grały.
Takie krajobrazy w mieście, które ma drugie miejsce w Polsce pod względem gęstości zaludnienia. Ulica Warszawska.
Powojenny Białystok liczył 40 tysięcy ludności. Obecnie około 300 tysięcy. Kościół św. Wojciecha. 
Od 1997 roku znajdują się tu relikwie świętego, przekazane przez Prymasa Glempa. Jeszcze jeden rzut oka na fontannę przy tzw. ratuszu, katedrę i pałac . Pałac Branickich odbudowany w latach 1946-1960, obecnie jest siedzibą Akademi Medycznej.
Wieczorem pięknie podświetlony. Nie taki Białystok straszny jak go namalowałem. W rzeczywistości jest o wiele piękniejszy, głównie dzięki swoim, wspaniałym mieszkańcom. Przynajmniej mi dane było takich poznać.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Podlasie - Pałac Branickich w Białymstoku
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Białystok - Pałac Branickich.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Białystok (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
BIAŁYSTOK
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Białystok
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Białystok
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
maritka użytkownik maritka(wpisów:22) dodano 09.02.2013 13:01

piekna wycieczka i piekna galeria zdjec. Pozdrawiam Maritka

jurcyk_52 użytkownik jurcyk_52(wpisów:7) dodano 12.06.2011 00:05

Piękny album.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2367) dodano 11.06.2011 18:05

Dispar, jestem pełen podziwu dla Twojej galerii o Białymstoku.
Białystok się zmienia, za każdym razem odajduję tu coś nowego.
Ba, zdarza mi się tu błądzić nawet w centrum.
Kilka razy przymierzałem się już do Pałacu Branickich, jakoś nie wyszło.
Może zmobilizuje mnie Twoja galeria.
Podziwiam to co robisz z głębią ostrości. Jest tam gdzie być powinna, a tło świetnie dobrane, jest pięknie rozmyte.
Tyle razy próbowałem i nie mogę tego opanować.
Czasem sobie myślę: kiedy skończę pstrykać, a zacznę fotografować? Może niegdy?
Pozdrawiam.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 09.06.2011 05:19

"Kontrast" na dwojce bardzo wymowny , jak zwykle dobrze pokazane detale. Podoba sie .

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.06.2011 23:25

Ciekawie,wszystkiego po trochu z detalami:)))Pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 08.06.2011 18:45

Jak Ty wynajdujesz takie obrazki jak na 2 i 3?! Jestem pełna uznania:-) Detale super wypatrzone i sfotografowane. Baaaaaardzo mi się podobało:-)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 08.06.2011 15:58

Bardzo fajnie podpatrzone kontrasty architektoniczne na 2 i 3 zdjęciu. Podoba mi się opis historii miasta i ciekawie uchwycone detale :) 39 fot. spodobała mi się szczególnie , pozdrawiam :))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.06.2011 07:50

Świetnie pokazane detale! Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 07.06.2011 20:58

dispair - pałacu mało - a gdzie cerkwie?
Pozdr

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 07.06.2011 20:23

Ładnie pokazane i opisane.Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 07.06.2011 19:14

Już dostałem reprymendę od kolegi, który cieszy się żoną z tego regionu, że nie przedstawiłem żadnej cerkwi. Wiem, jest to mój błąd. Jest też to trochę mój protest przeciwko zakazowi focenia w cerkwiach.
Białystok z całą pewnością zasługuje na jeszcze jedną galerię, a może nawet na dwie. Mieszkańcy z całą pewnością dorzucą coś na nasz portal.
Dziękuję za opinie i oceny.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.06.2011 18:01

Mam słabość do fotek z fontannami, są takie ...hmm...spontanicznie radosne :-) Nie wiem , co to za ludki tu u Ciebie sikają, ale sympatyczne są :-) pozdrówki

omektron użytkownik omektron(wpisów:144) dodano 07.06.2011 15:34

... w Białymstoku nie byłem ale tam chyba są tylko pomniki i wieże? ;) ... - pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.06.2011 15:23

Ładnie zaprezentowałeś Białystok. To miasto rodzinne mojego Taty, więc mam do niego sentyment:)
Pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.06.2011 12:30

... " śledzikowo " , wyburzyli. Stary Rynek to będą musieli odtwarzać, bo go już chyba nie ma. Hotel Europa to w przenośni " droga " do nowoczesności. I pewnie błędna. Mam do tego miasta duży sentyment. Przeżyłem tam wiele wzruszeń. Termin był dla Ciebie trochę niedobry, bo świąteczny. Lepiej jest w " dzień targowy ".., brakuje mi cerkwi.., pozdrawiam serdecznie.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 07.06.2011 10:38

Fajnie opowiedziałeś historię tego miasta i uzupełniłes super fotkami. Moje gratulacje. Pozdrawiam :)

breizh użytkownik breizh(wpisów:140) dodano 07.06.2011 07:42

Pięknie pokazałeś i napisałeś o Białymstoku. Cieszę się, że informacja o architekcie Fary są podawane jako informacja warta uwagi, mój pradziadek byłby z sobie dumny gdyby wiedział, że nie poszedł w zapomnienie. Jeśli mogę to dodam, że kościół św. Floriana na Pradze też jest Jego projektu, a białostocki kościół św. Rocha powstał w Jego pracowni a zaprojektował go Oskar Sosnowski.
Bardzo miło było popatrzeć na fajne zdjecia i poczytać o ciekawym mieście.
Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 07.06.2011 07:15

No właśnie. Zapomniałem o tym napisać. Czysto jest w dalszym ciągu. Obraz miasta jest oczywiście mocno wypaczony w mojej galerii. Większość Białegostoku to blokowiska i mało interesująca architektura, ale przecież naszym zadaniem jest znajdowanie tych perełek, które sprawiają, że świat jest bardziej przyjazny.
Sam się mocno zdziwiłem, kiedy spostrzegłem, że nie ma właściwie żadnej galerii z tego miasta.
Dziękuję za komentarze. Pozdrawiam.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 07.06.2011 06:39

Bialystok jest, ale Sledzikow nie pokazales zupelnie :) Fajnie przedstawione, jak na raczej nieciekawa pogode, jaka tam miales. W wiekszosci fotograficznie koncentrowales sie na tym, co przy takich wrunkach swietlnych ma szanse byc dobrze ukazane, a nie na tym by isc na przekor naturze ...mam tu na mysli nature swiatla. Zdjecie 35 - swietne. Moje wrazenia co do sw. Rocha sa calkiem podobne do Twoich. Bylem w Bialymstoku ponad 2 miesiace w roku 2004 i to, co najbardziej mnie uderzylo, to nieprawdopodobna wrecz liczba kosciolow, to pierwsze, a drugie - w tym czasie bylo to najschludniejsze ( moim zdaniem) z wielkich miast polskich, jakie udalo mi sie wtedy zobaczyc. Ta schludnosc strasznie kontrastowala z obrazem , ktory zapamietalem jeszcze z lat 80-tych, kiedy to zarowno Bialystok, jak i cale Podlasie byly pod tym wzgledem nie tylko Polska B, ale Polska Z :)

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 06.06.2011 22:54

Ładnie przedstawiłeś Białystok , na dworcu często się przesiadałem, ale do samego budynku nie wchodziłem. kilka minut między pociągami to zbyt mało na zerknięcie... Ujęcia ciekawe, przemyślane.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!