m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Hofburg - wiedeński pałac władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, czyli od XIII w. do 1918 r.; przez cały ten czas pałac był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców. Stylem dominującym jest barok i klasycyzm. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski połączony renesansową Bramą Szwajcarską z największym placem wśród zabudowań Hofburga - In der Burg.  Plac otoczony jest starym pałacem (niem. Alte Burg), pałacem Amelii z XVI wieku, barokowym skrzydłem Leopolda oraz pochodzącą z XVIII wieku Kancelarią Cesarską. Centralną częścią Starego Pałacu jest Brama św. Michała i wznosząca się nad nią kopuła, która stała się już jednym z symboli miasta  W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety, w budynku Kancelarii mieści się obecnie muzeum. Naturhistorisches Museum (Historii Naturalnej
Kunsthistorisches Museum (Historii Sztuki) Na placu stoi pomnik Franciszka II. W skrzydle Leopolda obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. Skrzydło zostało zaprojektowane na planie łuku, rzeźby zdobiące front mówią o historii Austrii. Pomnik księcia Egeniusza Sabaudzkiego (1865), zdobiący Heldenplatz, wzniósł Anton Dominik Fernkorn. Cokół jest dziełem Eduarda van der Nüll. Burgtor, czyli zewnętrzna brama Burga wzniesiona została przez Luigiego Cagnolę i Petera von Nobile w latach 1818-1823. pomnik Franciszka II. Hofburg, Burg Galerie. NEUE BURG
Tuż przed upadkiem monarchii, w latach 1871-1913, został wzniesiony przez Gottfrieda Sempera i Karla von Hasenauera Neue Burg (Nowy Hofburg), zwrócony na Heldenplatz. Obecnie mieści się tutaj Biblioteka Narodowa, Muzeum Efezu i Muzeum Etnograficzne. Przez ponad siedem stuleci znajdowała się tutaj sterownia imperium Habsburgów. O średniowiecznym zamku, który był zalążkiem dzisiejszego pałacu, przypomina obecnie już tylko gotycka kaplica, w której podczas niedzielnych Mszy św. śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy. Wejście do pałacu umieszczone jest od Placu św. Michała. Na nim odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.
In der Burg - Plac otoczony jest przez: Stary Pałac (Alte Burg), Pałac Amelii (Amalienburg), Skrzydło Leopolda i Kancelarię Cesarską.  Na placu stoi pomnik Franciszka II. Za panowania Maksymiliana I odbywały się tutaj wyścigi konne, później przyjęcia, koncerty a nawet wykonywano egzekucje. Amalienburg (Pałac Amalia) został zbudowany jako osobno stojący budynek na przeciwko Schweizertrakt w XVI wieku. Nazwę zawdzięcza cesarzowej Wilhelminie Amalii, która zamieszkiwała tu po śmierci męża Józefa I. W roku 1764 pałac wzbogacił o wieżę z kopułą Nicolas von Pacassi. Ostatnim mieszkańcem była cesarzowa Elżbieta w okresie 1857-1898, której apartamenty są udostępnione do zwiedzania. In der Burg. Stephansplatz w centrum miasta
Ratusz w Wiedniu Postój fiakrów Looshaus - kamienica w Wiedniu, zaprojektowana przez jednego z najważniejszych architektów wczesnego modernizmu - Adolfa Loosa. Dom ten spina trendy secesyjne, historyczne z nadchodzącymi dopiero ideami modernistycznymi. Adolf Loos był później jednym z najbardziej purystycznych wyznawców modernizmu, co zapowiadał już Looshaus.
Obiekt powstał w 1909 przy Michaelplatz, w samym sercu zabytkowego Wiednia, przy samym wjeździe do zespołu pałacowego Hofburg. Zleceniodawcą był wiedeński kupiec Leopold Goldmann, który planował otwarcie tutaj filii swojego domu towarowego - Goldman & Salatsch. Kamienicę budowała firma Pittel + Brausewetter pod kierownictwem Ernsta Epsteina. Budowie przyglądali się licznie wiedeńczycy, w tym cesarz Franciszek Józef I, który był w szerokim gronie krytyków projektu.
W 1944 budynek uległ niewielkim zniszczeniom podczas bombardowania. Od 1947 jest chroniony, jako zabytek architektury. W 1987 obiekt zakupiła firma Raiffeisen i generalnie go wyremontowała, z zachowaniem cech stylowych. In der Burg - Plac otoczony jest przez: Stary Pałac (Alte Burg), Pałac Amelii (Amalienburg), Skrzydło Leopolda i Kancelarię Cesarską. Na placu stoi pomnik Franciszka II.
Na Heldenplatz znajduje się konny pomnik księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Burgtor Leopoldinischertor Burgtor Pokryty glazurą dach katedry Świętego Szczepana tworzy symbol chrześcijaństwa i Habsburgów - orła dwugłowego, złote jabłko (symbol Ziemii) oraz hiszpański krzyż.
Katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu, niem. Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien - duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
Dach Katedry pokrywa prawie 250 000 glazurowanych dachówek ułożonych w piękne wzory. Z północnej strony Katedry znajduje się Wieża Orla w której wisi Pummerin - olbrzymi dzwon ważący 21 ton. Dzwon odlany został w 1711 roku z brązu uzyskanego ze 180 zdobytych na Turkach i przetopionych armat. Rozbity w 1945 i zrekonstruowany w 1951 roku.
Przed Katedrą. południowa strona Katedry i widok na Wieżę św. Szczepana, nazywaną pieszczotliwie przez wiedeńczyków Steffl. Zaczęto ją wznosić w 1359 a zakończono w 1433 roku. Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Początkowo kościół farny w 1365 świątynia stała się siedzibą kapituły, od 1469/1479 biskupstwa wiedeńskiego, które w 1723 zostało podniesione do rangi arcybiskupstwa.  Zbudowana została w latach 1230/40-1263 w stylu późnoromańskim, a następnie ją rozbudowywano od XIV do początku XVI w. Wówczas to katedra otrzymała obecną gotycką formę. Świątynia kryje liczne dzieła sztuki gotyckiej oraz barokowej m.in. gotycki Ołtarz z Wiener Neustadt, monumentalny grobowiec Fryderyka III - dzieło Mikołaja z Lejdy, późnogotycką kazalnicę wykonaną prawdopodobnie przez Antona Pilgrama oraz kilkanaście barokowych ołtarzy, w tym główny z obrazem przedstawiającym męczeńską śmierć Świętego Szczepana, pierwszego męczennika w dziejach chrześcijaństwa. W podziemiach znajdują się groby książąt z austriackiej linii Habsburgów i ważnych osobistości Austrii. Ważny ośrodek kultu maryjnego, w południowej nawie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs. Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże: najwyższa z nich potocznie nazywana Steffl ma 136,4 metry wysokości, podczas gdy północna (której budowy nigdy nie ukończono) zaledwie 68 metrów. Zachodnią fasadę katedry flankują dwie oktogonalne wysokie na 65 metrów wieże. Spośród dwudziestu dwóch dzwonów zawieszonych w wieżach najsławniejszy jest zawieszony w wieży północnej Pummerin, który znany jest od 1711, obecny pochodzi z połowy XX w.
Do wnętrza świątyni prowadzi kilka wejść, z których najbardziej znane są późnoromańska Brama Olbrzymów i oraz bramy Biskupia i Śpiewaków z bogata gotycką dekoracją rzeźbiarską. Ostatnią z nich zdobią figury {jednego z głównych fundatorów katedry Rudolfa IV i jego małżonki. Barokowe kamienice na Stephansplatz. Po prawej Haas-Haus. KOLUMNA ZARAZY (Pestsaule) Kolumna morowa. Ta barokowa kolumna, zwana Kolumną Trójcy Świętej została wzniesiona na polecenie cesarza Leopolda I (1658-1705) na pamiątkę ofiar epidemii dżumy, która wybuchła w Wiedniu w 1679 roku i pochłonęła około 30 tysięcy ofiar. Znajduje się na Placu Graben w Wiedniu.  W tym miejscu pośpiesznie grzebano zwłoki ludzi, którzy zmarli wskutek zarazy. Pierwszą kolumnę wykonano z drewna, później zastąpiono ją piękną marmurową, wykonaną według projektu Matthiasa Rauchmillera. Nad wysokim postumentem udekorowanym reliefami, wznosi się ku niebu skłębiony tłum figur, chmur, amorków, aniołków i postaci symbolicznych, m.in. postać Wiary triumfującej nad Zarazą. Obok kolumny stoją dwie fontanny: fontanna z pomnikiem św. Leopolda (1096-1136), patrona Dolnej Austrii (po prawej) i fontanna z pomnikiem Józefa (po lewej). Petersplatz i Graben
Plac Marii Teresy

najbliższe galerie:

 
Wiedeń cz. 2.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Wiedenska noc
1pix użytkownik qrde odległość 0 km 1pix
Austria_2008 (01) - WIEDEŃ/spacer po mieście
1pix użytkownik charlie odległość 1 km 1pix
Wiedeń centrum 3
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Wiedeń centrum 4
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Muzeum ALBERTINA
1pix użytkownik olla odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
heidelberg użytkownik heidelberg(wpisów:19) dodano 07.07.2019 21:06

Bardzo ładne zdjęcia

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4238) dodano 13.06.2011 11:24

Witaj watcher. Zdecydowanie mogę powiedzieć o innych miastach, ze podobają mi się i chętnie tam wracam. W Wiedniu byłam "chwilę". Owszem, bardzo ciekawa
architektura, wiele pięknych zabytków...trudno robić zdjęcia w niektórych miejscach. Brak dostępu, ciasno, tłumy turystów. Mimo wszystko, warto zobaczyć Wiedeń
i pozostawić kilka pamiątek w postaci fotek :)))
Pozdrawiam serdecznie.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 12.06.2011 19:33

Nie cierpie tego miasta ale wazne ze Tobie sie podobalo :D
Pozdrawiam serdecznie.

alexkal użytkownik alexkal(wpisów:1) dodano 12.06.2011 19:18

Ładnie pokazałaś Wiedeń.
Pozdrawiam.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 12.06.2011 05:43

Joanno - jak na aparat, ktorym robisz zdjecia niezle sobie radzisz. Czasem troche razi obcinanie dolu kosztem niepotrzebnej gory. Jak w zdecydowanej wiekszosci galerii na Obiezyswiecie i tutaj brakuje zdjec z tak zwanych zlotych godzin, a szkoda.
Pamietaj prosze o jednym. Podpisy pod zdjeciami maja swoj limit ( juz nie pamietam ile, ale chyba 300 znakow). Dluzsze opisy warto wiec rozlozyc na 2, a nawet 3 zdjecia, aby widz mial szanse zapoznac sie z tekstem.
Pozdrawiam!

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 11.06.2011 22:46

Piękny Wiedeń na Twoich fotografiach. Galeria, która nie jednego Obieżyświata skusi do odwiedzenia tego pięknego miasta. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!