m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
W drodze na połoniny we wsi Daniłowo naszą uwagę przyciągnęła zabytkowa cerkiewka. Stosowna tabliczka informował, że to zabytek z XV w. ale wewnątrz (z tego co było widać przez okienka) urządzono małą graciarnię. Na Ukrainie stacje benzynowe nie odstają od naszych standardów, ale na bocznych dróżkach można się natknąć na takie rodzynki.  Ust Czorna (Uść Czorna) jej zabudowa na pierwszy rzut oka wyglądała inaczej niż innych wiosek. Stąd ruszyliśmy na Krasną. Połonina Krasna przywitała nas krokusami.
Można było zobaczyć śnieżyce ale i tak najwięcej było... ...krokusów. Przy szlaku grób młodego pasterza ? Granica lasu zostaje za nami. Co to tak się tam czerni?
Niestety, ogromne, aż po horyzont ciągnące się połoniny zostały spalone. Czy to wina biegnącego pod ziemią gazociągu czy nieuwagi turystów nie wiadomo.
Na szczęście życie rozwija się i na spalonej ziemi. Szlak którym szliśmy i wszystkie jego oznaczenia zostały wykonane przez Polaków. (Czy był wśród nich nasz wspólny kolega?) W oddali bieliły się szczyty Świdowca.
Najwyższym szczytem jaki zdobyliśmy była Klimowa 1492m n.p.m. Krasna żegnała się z nami krokusami... i kolejną mogiłą.
A las bukowy którym szliśmy sprawiał wrażenie jak z bajki o Jasiu i Małgosi... ...był piękny i dziki. Kolejnego dnia Świdowiec przywitał nas deszczem śniegiem i mgłą. Na połoninę dowiózł nas nieco lepszy model (kryty) gruzawika.
Z mgły wyłoniło się coś wielkiego... ...to niedokończona budowa hotelu - schroniska. Chciał go zbudować pewien Amerykanin ale podobno poddał się z powodu biurokracji (?) Schodząc w dół mijamy liczne na połoninach szałasy pasterskie. Podobno jednak wypas owiec nie był zajęciem które podobało się komunistycznym władzom. Była to prywata i stąd stosunkowo mało tu owiec. My nie widzieliśmy żadnej.
Większość szałasów jest w opłakanym stanie Cóż, na zdjęciu widać, że deszcz ciągle padał.
Fragment szałasu. Brustury (Łopuchowo). Padający przez cały dzień deszcz wezbrał rzekę. Mimo to znaleźli się chętni żeby sobie urządzić nią spływ. Okazało się, że to Rosjanie.

najbliższe galerie:

 
Kosciol  Sw.  Jura  we  Lwowie
1pix użytkownik avkolyaskin odległość 8 km 1pix
Połonina Krasna –  wrzesień 2007
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 9 km 1pix
Połonina Krasna,  lipiec 2011
1pix użytkownik satan odległość 10 km 1pix
We  Lwowie
1pix użytkownik avkolyaskin odległość 13 km 1pix
We  Lwowie
1pix użytkownik avkolyaskin odległość 15 km 1pix
Lwowska  opera
1pix użytkownik avkolyaskin odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.06.2011 14:17

... właśnie 23. dałbym na tytuł. Ciekawa wyprawa. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 18.06.2011 15:49

Ukraińskie Karpaty to ciągle "terra incognita". To tereny po których można wędrować i poczuć co to znaczy samotność, odczuć dzikość gór i poczuć się jak odkrywca. Wiele terenów ma dodatkowy walor tego, że osoby chcące zagłębić się w historię odkryją tu czasem ślady nawet kilkusetletniej polskiej obecności.
To góry w których jak pewnie w żadnych w Polsce można poczuć wolność, pamiętając jednak aby po naszej wędrówce nie został żaden ślad. (Niestety często wędrując można było znaleźć ślady poprzedników: ślady ognisk, porzucone butelki, plastiki i puszki. Miałem tylko nadzieję, że to nie były ślady polskich turystów).

Ukraińskie góry są coraz częściej celem wypraw polskich obieżyświatów. Na pewno jest to też szansa dla ludzi tam mieszkających.
Są to tereny leżące tuż za progiem a jednocześnie dające możliwość znalezienia się w innym świecie a nawet w innej epoce.

Bardzo dziękuję za odwiedziny i życzliwe przyjęcie moich galerii z ukraińskich gór. Ta była ostatnia.
Mam nadzieję, że może kogoś zachęciły one do odwiedzenia tych pięknych miejsc.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.06.2011 12:53

Świetna prezentacja. Fantastyczne miejsce do wędrówek.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.06.2011 18:43

Piękne góry, ładne zdjęcia, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i ciekawy komentarz. Krokusy cudownie wpisują się w krajobraz.
Pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 17.06.2011 17:56

Śnieżyce i krokusy w tym uśpionym zimą krajobrazie wyglądają pięknie :) Moi faworyci zdjęciowi -22 i 23 :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!