m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
Sam Bran nie jest duży, ale za to przepięknie położony, dookoła góry i piękne krajobrazy. Ale nad wszystkim, na wzgórzu, króluje zamek, którego historia sięga jeszcze średniowiecza. Było to ważny punkt obronny i strategiczny. Miał też wielkie znaczenie jeśli chodzi o wymianę handlową. A przed zamkiem... pies, który nie dość, że był pocieszny, to i uwielbiał dobierać się do kanapek. Zresztą obszar jego łowów rozpościerał się po wszystkich zakątkach w okolicy, w których można było odnaleźć jakikolwiek ślad bytności turystów. Pierwszy zamek, drewniany, który powstał w XIII wieku wznieśli Krzyżacy. Dziś po wielu przebudowach i remontach znajduje się w rękach prywatnych (jeśli się nie mylę to należy do kogoś z rody Habsburgów). Na początku XX wieku zamek otrzymała Królowa Maria (żona Fryderyka), której służył on jako letnia rezydencja. Trzeba powiedzieć, że Maria było bardzo szanowana i cieszyła się wielkim uznaniem wśród ludzi, budowała sierocińce, szkoły.
Przyjemnie spaceruje po tym zamku, i to nie tylko dlatego, że widoki z balkonów i tarasów cieszą oko, ale sama budowla ma dość ciekawą konstrukcję, jak i kryje wiele interesujących zakamarków. Królowa Maria zatrudniła tu cały sztab ludzi, aby udoskonalić zamek i ułatwić życie w nim. Dokonała elektryfikacji (no co załapało się jeszcze przy okazji kilka okolicznych wniosek). Zbudowała też elektrownie turbinową na pobliskiej rzece, czyli ogólnie przedsiębiorcza kobieta z niej była. Co mi się osobiście najbardziej podobało, to piece, jest ich kilka w zamku i muszę powiedzieć, że wyglądają wspaniale.
Pałacowa studnia, podobno zmontowano w niej windę, aby zjechać do tunelu prowadzącego do parku  u podnóża zamku. Zamek w Branie (choć to do końca nie jest powiedziane) stał się główną siedzibą karpackiego hrabi Drakuli - głównego bohatera książki Stokera. Swoją drogą, to Stoker swoim dziełem rozsławił Transylwanię na cały świat, a to z kolei nakręca koniunkturę turystyczną. Dookoła zamku rozpościera się park, już o wiele cichszy i spokojniejszy, bo trzeba to niestety stwierdzić, ale zamek, jako obowiązkowa atrakcja turystyczna przeżywa oblężenie zwiedzających. A w parku jest kilka domów. Niestety niewiele o nich wiem, bo i informacji doszukać się nie mogłam. Dookoła zamku można natomiast się przejść, trzeba co prawda trochę się powspinać, ale to miły spacer i, co najważniejsze, o ile na zamku są tłumy, to na szlaku dookoła zamkowego wzgórza nie spotkałam nikogo.
A znaleźć tam można takie oto ruinki, ale niesyty żadnej tabliczki, co to jest, nie znalazłam. A w okół zamku koniunktura turystyczne kwitnie w pełni i oprócz całej masy badziewia znalazło się stoisko z regionalnymi smakołykami. I muszę stwierdzić, że sery mają wyśmienite. A na koniec widok na Karpaty, na dole wiosna, a na górze jeszcze zima...

najbliższe galerie:

 
Bran.  Zamek
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Rumunia cz.  10 - Zamek Bran.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Bran.  Rumunia
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Bran
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Bran -Z wizytą u Włada Drakuli
1pix użytkownik zuzka82 odległość 1 km 1pix
Drakuli duch w Zamku Bran 2
1pix użytkownik patryk odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 11.05.2012 23:01

Super zamek .Serek mniam :)

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 20.06.2011 11:29

wiem, że muszę jeszcze sporo doczytać (i czytam oraz dopytowywuję znawców tematu), ale nie wiem, czy to w jakiś znaczący sposób wpłynie na jakość moich zdjęć, bo brakuje mi jednego i najwazniejszego elementu - względnie sprawnych oczu, a obrabianie zdjęć przed publikacją (czyli tak zwane dzierganie w pixelach) doprowadza mnie do granic wytrzymałości nerwowej :) czyli reasumując - staram się i będę się dalej starać, ale efekty (lub poprawa) będą raczej znikome.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.06.2011 14:10

... " Lubię też fotografować i choć moje zdjęcia są często krzywe, albo z lekka pokiereszowane to trudno - takim widzę świat w danym momencie, to, co potem już się nie liczy ".... Oko masz ciekawe życia a przez brak kilku wiadomości o fotografii pokazujesz nam nie to, co Ty widzisz tylko soczewka aparatu. A to jest różnica. Radzę wbrew deklaracji trochę poczytać i będziemy się wspólnie cieszyć Twoim ciekawym spojrzeniem na obiekty, które zwiedzasz. Pozdrawiam serdecznie... i wrew temu, że " potem już się nie liczy ", jednak pokazujesz publicznie zdjęcia. Dlatego moja sugestia.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 18.06.2011 12:51

Ciekawa wycieczka. Zameczek ładnie zaprezentowany. Zdjęcie 23 świetne. Kwitnące drzewo na tle śnieżnych gór.
Pozdrawiam.

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 18.06.2011 11:41

Rumunia w natarciu - tak, bo to jest bardzo przyjemny kraj.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.06.2011 21:55

Architekci mieli fantazję. Malownicze miejsce nam zaprezentowałaś. Wycieczka mi się podobała :) Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 17.06.2011 19:55

Ciekawy zamek, mimo że bryła zamku taka sobie to jednak od strony dziedzińca fajnie wygląda.
Rumunia w natarciu. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.06.2011 18:48

Piękny zameczek, bardzo ciekawy pod względem architektonicznym. Piec również mi się podoba.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!