m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Nieśwież to niewielkie miasto oddalone od Mińska o jakieś 120 km. Na rynku głównym - ratusz. A z ratusza wychodzi panna młoda, wiadomo - to była moja sobotnia wycieczka. A na rynku miejskim kwitnie patriotyzm. Spacerując po ulicach NIeświeża nie sprawia to miasto jakoś szczególnego wrażenia, ale to tylko część, powiedzmy, współczesna, mieszkalna, taka, jakich wiele na Białorusi, no może... ....ciut lepiej zadbana.
Ale przechodząc do zabytków... Białoruś, to państwo, którego historia jest mocno związana z Polską, a i po dziś dzień jest tam wiele śladów polskości, jak i mieszka wielu polaków, lub Białorusinów o polskich korzeniach. I dlatego w NIeświeżu odnajdujemy polski kościół farny. Kościelna wieża. No i tych dwóch pań to nigdy nie zapomnę, pełniły w kościele funkcję, powiedzmy, coś w rodzaju przewodnika muzealnego, ale podczas rozmowy z nimi miało się wrażenie, że po przekroczeniu drzwi kościoła znajdziemy w najpilniej strzeżonym dziale muzeów watykańskich. Skądinąd kościół w środku jest dość ładny. Ale idąc dalej.... każdy środek transportu jest dobry. Po drodze do pałacu...
Kompleks pałacowo-parkowy (niestety chwilowo w remoncie) był przez około 400 lat w rękach rodziny Radziwiłłów. Pałac znajduje się na liście UNESCO. Kamień węgielny pod budowę pałacu został wmurowany w 1584r, był wielokrotnie przebudowywany odpowiednio do zmieniających się epok. W pałacu jest ponad 150 pokoi, wiele zakamarków i podziemnych przejść.
Pałac jest otoczony parkiem ze stawami i licznymi rzeźbami. Kilka rzeźb... ale niestety bez historii; większość pomników związana jest z historią Radziwiłłów i muszę to stwierdzić, że w zasadzie pochodząc z Podlasia, większość z nich znałam.
I czas wracać do...

najbliższe galerie:

 
Białoruś - Zamki w Mirze i Nieświeżu
1pix użytkownik grzegorz86 odległość 1 km 1pix
Białoruś:  Zamek w Nieświeżu
1pix użytkownik magdalena odległość 2 km 1pix
Nieśwież
1pix użytkownik maca odległość 12 km 1pix
MIR. BIAŁORUŚ
1pix użytkownik wo odległość 29 km 1pix
Białoruś:  Zamek w Mirze
1pix użytkownik magdalena odległość 29 km 1pix
Mir
1pix użytkownik maca odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2140) dodano 31.01.2014 12:15

Zajrzałem tu po wcześniejszej eksploracji galerii Magdaleny.
Pod zdj. 7 przeczytałem komentarz, w którym O ZGROZO!!! tak napisałaś: "...mieszka wielu polaków, lub Białorusinów..."
Padlasiak pokazuje Podlasiance czerwoną kartkę.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!