m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Choć historyczne centrum Drezna położone jet lewym brzegu Łaby, my pierwsze kroki kierujemy do Neustadt (Nowego Miasta). Na Görlitzer Strasse 21-25 znajduję się w romantyczny labirynt korytarzy i podwórek pełne sklepików i warsztatów wszelkiego rodzaju rzemiosł. Romantyczne zaułki mają nazwy, takie jak ......Sad z mitycznych stworzeń......., ..... Yard elementów, .......... ...... i dziedziniec Metamorfozy. Fasady budynków to przykład awangardowego podejścia do budownictwa mieszkalnego i rewitalizacji całych kwartałów mieszkalnych.  
Zespoły artystów wykreowały tu z pięciu połączonych dziedzińców pełen fantazji labirynt open-air, mieszczący romantyczne
knajpy, sklepiki i warsztaty rzemiosła artystycznego. Warto to zobaczyć.
Kierując się do centrum zahaczamy o Grosser Garten - czyli zielone płuca miasta. Wielki Ogród to 147 ha zieleni z dość interesującym zlokalizowanym w centrum ogrodu pałacu.
Na południowy zachód od centrum leży największy i najpiękniejszy z drezdeńskich parków. Dziś rozległe tereny parkowe stanowią jeden z najpopularniejszych obiektów rekreacyjnych w mieście. Na imprezy kulturalne zapraszają liczne sceny na wolnym powietrzu, w samym pałacu odbywają się koncerty. Park jest też często miejscem uroczystych bali i pokazów ogni sztucznych. Do atrakcji należy również ogród botaniczny i zoo na skraju terenów parkowych. W 1683 roku został tu wybudowany wczesnobarokowy pałac. Park i pałac stały się reprezentacyjnymi włościami elektorów saskich Pałac miał służyć pierwotnie jako pawilon parkowy dla uroczystości dworskich. Po zmianie mody dworskiej, kiedy zaczęto preferować zamki bliższego otoczenia dworu, wystawiono na parterze Pałacu antyczne posagi z kolekcji Elektora Augusta Mocnego. Sam spacer po parku też jest prawdziwą atrakcją. Dodatkową atrakcją parku jest przylegające do parku zoo oraz ogród botaniczny. Drezno jest na tyle piękne, że często nazywane jest Florencją nad Łabą. W XVIII wieku było to najładniejsze miasto Europy, a przez 800 lat władali nim Wettynowie. Dwaj z nich byli królami Polski: August II Mocny i August III-znani mecenasi sztuki. To w Dreźnie znaleźli spokojną przystań polscy powstańcy listopadowi, w tym Adam Mickiewicz, który właśnie w Dreźnie napisał III część Dziadów. Przez wiele lat mieszkał tu i tworzył Ignacy Kraszewski, który ma w Dreźnie muzeum. Obowiązkowo należy się przespacerować przez Brühlsche Terrasse. Jest to niewątpliwie jedna z większych atrakcji Drezna. Tarasy zaczynają się niedaleko Katedry, a kończą prawie pod Synagogą. Można z nich podziwiać cztery najbardziej znane mosty drezdeńskie, a w czasie odbywających się parad, stanowią doskonały punkt widokowy. Nazwa tarasów wywodzi się od Hrabiego Heinricha von Brühla, którego pałac znajdował się w tym właśnie miejscu.
Idąc w kierunku Placu Teatralnego nie sposób nie zauważyć pałacu Taschenberg. To właśnie ten pałac król August Mocny podarował swojej metresie- legendarnej hrabinie Cosel. Zachodnie skrzydło Zwinger - Galeria Malarska Mistrzów Dawnych. Dzięki różnorodności malarstwa i dużej liczby znaczących mistrzów, których dzieła wystawiane są w galerii, drezdeńska galeria w Zwingerze zalicza się do najbardziej znaczących zbiorów dzieł sztuki na świecie- obowiązkowy punkt zwiedzania Drezna. 
Plac Teatralny - widok na Operę Samplera i Galerię Wielkich Mistrzów W budowie opery użyto form włoskiego renesansu. Opera Sempera ma do swojej dyspozycji 1712 miejsc siedzących i 300 stojących. Jej budynek ustalił wzorzec dla całej europejskiej sztuki budowy teatrów i należy jednocześnie do najlepszych osiągnięć budowlanych niemieckiej architektury tamtych czasów. Drezdeńscy rzeźbiarze stworzyli ozdoby. W niszach fasadowych znajdują się rzeźby, które przedstawiają Szekspira, Sofoklesa, Moliera, Eurypidesa, Goethego i Schillera. Hofkirche (katedra Trójcy Świętej) jest największym kościołem w Saksonii. Został zbudowany przez syna Augusta Mocnego, Fryderyka Augusta II, który rządził 1733/63. Barokowa fasada kościoła ma 38 biblijne i historyczne figury. Wewnątrz można zobaczyć krypty z grobami 49 władców Saksonii i miejsce rzekomego pochówku serca Augusta Mocnego. Zamek/Pałac - rezydencja dynastii Wettynów. Pałac stanowi centralny punkt starówki. Wielu turystów nie wiedząc co to za budowla, po prostu podziwia jej styl i elementy architektury. A jest na co patrzyć, gdyż Residenzschloss, jak na główną siedzibę królów przystało, robi wspaniałe wrażenie. Jest to rozbudowany kompleks z wieloma zakamarkami, nadziemnymi przejściami, dziedzińcami, wieżyczkami.
Kreuzkirche - Kościół św. Krzyża jest to drugi najstarszy luterański kościół w Dreźnie. Do 1539 roku był kościołem katolickim. Jego bryła uwieczniona jest min: na obrazach znanego malarza Canaletto. Drugi dzień zaczynamy od Tarsów Bruhl'a - rzut oka na prawobrzeżną część Drezna gdzie królują dwa monumentalne pałace. Obecnie to siedziby urzędników drezdeńskich. Pierwsze kroki kierujemy na rynek starego miasta z dominującym Frauenkirche - czyli Kościołem mariackim Frauenkirche to barokowy kościół, zbudowany w latach 1726-43, według projektu architekta miejskiego Drezna, George Bähr'a.
Frauenkirche pozostał ruiną, zachowaną w czasach NRD dla upamiętnienia okropności wojny. W latach 80. stała się miejscem antyrządowych demonstracji. Po 1989 r. jako symbol zjednoczenia Niemiec, podjęto decyzję o jego odbudowie, zakończonej w 2005 roku, specjalnie na 800 lecie miasta. Frauenkirche mógł pomieścić 5000 wiernych. Sama tylko kopuła osiągnęła wysokość 95 metrów i średnicę 23,5 metra. Jej szczyt został zakończony latarnią, a sama kopuła była nazywana przez Drezdeńczyków kamiennym dzwonem.
Idąc wzdłuż Augustusstraße podziwiamy słynną ścianę tzw. Poczet Książęcy. Jest to długi na 102 metry, zajmujący powierzchnię 957 m2, największy na świecie porcelanowy obraz, przedstawiający panujących na terenie Saksonii, w latach 1123-1904, Wettinów. Malowidło powstawało na przestrzeni lat 1871- 1876. Monumentalna bryła Hofkirche bardziej kojarzy się z wielopiętrowym, lukrowanym tortem niż z poważną świątynią. Wrażenie takie sprawia wysoka na 83 m, zbudowana na planie elipsy, smukła ażurowa wieża, wznosząca się ponad kościołem. Wśród licznych detali zdobiących kościół wyróżnia się 78 rzeźb świętych autorstwa Lorenza Mattieli. Zwinger jest architektonicznym klejnotem Drezna, a zarazem przykładem na wręcz nałogowe dążenie Augusta Mocnego do przepychu i luksusu. Budowla ta zaliczana jest do najsłynniejszych na świecie. Budowa Zwingera, jedynego w swoim rodzaju kompleksu budowlanego w Europie, zakończyła się w roku 1732. Podczas wojny siedmioletniej pawilony i galerie służyły jako pruski magazyn. Ciężkie uszkodzenia zostały zadane budowli w roku 1813 i w czasach Wiosny Ludów w roku 1849. Projektantem obiektu był Daniel Pöppelmann, a jego lekkie, barokowe budynki doskonale uzupełniły rzeźby Balthasara Permosera. Kompleks pałacowy powstał na miejscu dawnych fortyfikacji - stąd nazwa „Zwinger” (Międzymurze). Po nalocie bombowym 13 lutego 1945 Zwinger został prawie całkowicie zniszczony. Za pomocą starych planów budowlanych i fotografii nastąpiła jednak w latach 1946-63 jego odbudowa. widok z Tarasów Zwinger na Hofkirche
Co ciekawe, Zwinger jeszcze do roku 1709 był zwyczajnym ogrodowym parkiem, w którym jednak już wcześniej odbywały się fety. W pewnym momencie króla ogarnęła wielka pasja budowania i mimo ogromnych potrzeb finansowych w związku z prowadzonymi wojnami i utrzymaniem armii, postanowił roztrwonić ogromne sumy (oczywiście z podatków swoich poddanych) na to cacko architektury. Dziś możemy ocenić, że nie były to pieniądze wyrzucone w błoto. Architektura pawilonów Wschodniego i Zachodniego to świadectwo uwielbienia przez Augusta Mocnego luksusu i przepychu. Od południowej strony widać ozdobną bramę zwieńczoną złotą polską koroną podtrzymywaną przez orły - w ten sposób projektanci Zwingera podkreślili fakt, że August Mocny był również królem Polski Zespół składający się z pawilonów i galerii jest unikatowym na skalę światową arcydziełem dworskiego baroku. Liczne posągi wtopione są we wspaniałą architekturę, a całość składa się na jedno wielkie dzieło sztuki. Zaprojektowana pierwotnie jako oranżeria budowla służyła saksońskiemu elektorowi Augustowi II Mocnemu jedynie do celów reprezentacyjnych i była miejscem wystawnych przyjęć i balów. Na szczególną uwagę zasługują pawilon z carillonem z dzwonkami z miśnieńskiej porcelany, pawilon z fantastycznymi zdobieniami rzeźbiarskimi oraz salon matematyczno-fizyczny, a także zbiór porcelany. Zamek rezydencyjny jest rozległym kompleksem budowlanym. I chociaż został w roku 1945 ciężko uszkodzony, to jest dzisiaj pierwszoplanowym monumentem, w którym odzwierciedla się 800-letnia saksońska kultura i historia. Obecnie zgromadzono tu ciekawe zbiory. Do zamku wrócił wreszcie zbiór eksponatów barokowego i renesansowego jubilerstwa.Tę unikatową kolekcję August II gromadził przez 30 lat, przetrwała bo w czasie wojny zostala wywieziona poza Drezno.Każda z sal zamku Wettynów ma inny kolor i wystrój:jest sala wyrobów bursztynowych,z kości słoniowej, ze srebra, sala ze szlachetnymi kamieniami. Ale jest i druga część zawartości skarbca-1080 dzieł słynnego drezdeńskiego złotnika Johanna Melchiora Dinglingera z wykonanym min.złotym zestawem do kawy i słynna kolekcja 137 maleńkich figurek pozłacanych zwana Dwór w Delhi w dniu urodzin Wielkiego Mogoła. Możemy też obejrzeć 41-karatowy Zielony Diament,który trafił do skarbca w XVIIIw.
Urok Starego Rynku w pełni doceniamy wieczorem - jest naprawdę piękny. To miejsce gdzie można znaleźć wiele wspaniałych okazji do dobrej zabawy, które gwarantują turystom różnego rodzaju cykliczne imprezy oraz niemiecka kuchnia ( dla wielbicieli - ja nie przepadam) w licznych klimatycznych restauracjach. Poranek i panorama miasta z mostem Augusta od strony Nowego Miasta Patrząc na renesansową, barokową architekturę, wspaniałe kopuły kościołów i majestatyczne wieże zamku, aż trudno uwierzyć iż 90% starówki było praktycznie zrównane z ziemią. Pomimo ogromnych zniszczeń podczas II wojny światowej starą część miasta odbudowano z dużą starannością. Historyczne centrum Drezna jak i dolina Łaby w okolicach Drezna, jest od 2004 roku na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Warty uwagi jest także Pałac Japoński (na prawym brzegu Łaby)- zbudowany w efekcie współpracy kilku architektów, pokryty płaskim japońskim dachem - dziś galeria sztuki.
Po nalocie bombowym podczas II wojny światowej budynek opery spłonął do fundamentów. W trakcie odbudowy opery odtworzono wysoką na 40 metrów scenę, która charakteryzuje się wyśmienitą akustyką. Odtworzono również wewnętrzne wyposażenie, w którym dominują kolory czerwieni, złota i brązu. Po 40 latach odbudowy Opera Sempera została ponownie otwarta 13 lutego 1985 roku, a więc w 40. rocznicę tragicznego nalotu.
To tu był skarbiec dynastii Wettinów obejmujący około 2.000 m² powierzchni wystawienniczej i słynie z dużej kolekcji byłych klejnotów koronnych. Założony około 1560 roku przez księcia elektora Augusta, jest najbogatszym muzeum-skarbcem w Europie. Fasada zachodnia zamku. Pałac Taschenberg to obecnie renomowany hotel. Świetność i nietuzinkowość Drezna szczególnie obrazuje Plac Teatralny. To tu, wokół Placu Teatralnego mamy najcenniejsze architektonicznie budowle: operę, Zwinger oraz Zamek z kościołem królewskim. 
Zachęcony głównie dzięki galeriom prezentowanym przez Magg'a i Lucpal'a na OŚ, postanowiłem naocznie sprawdzić wyjątkowość tego miasta. Nie zawiodłem się - jest to obowiązkowe miejsce dla miłośników architektury i ..... nie tylko. 
Sprawdzicie sami !

najbliższe galerie:

 
Drezno z komentarzami :-)
1pix użytkownik monisienka odległość 0 km 1pix
Drezno - piękno baroku
1pix użytkownik lucpal odległość 0 km 1pix
Szwajcaria Saksońska, Drezno
1pix użytkownik japanmen odległość 0 km 1pix
Niemcy_2010 - DREZNO (01)/ogólny spacer po mieście
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Aparaty w Kosmosie - zdjęcia tylko na chwilę. . .
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
Drezno
1pix użytkownik focus206 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 10.06.2017 20:36

Jak zwykle bardzo dobra robota! Pozdrawiam:-)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 17.02.2013 18:54

Super kadry, aż miło popatrzeć:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7138) dodano 23.06.2011 12:30

Świetnie Drezno wypadło na Twoich fotkach, ale właściwie u Ciebie to standard :-) Pozdrawiam

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 23.06.2011 11:57

Zibid, robisz rewelacyjne panoramy, aż szkoda że nie pokusiłeś się o "poskładanie" Orszaku Książęcego, mimo to Drezno w Twoim obiektywie bardzo mi się podoba, pozdrawiam serdecznie ;)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 21.06.2011 22:15

Byłem w Dreznie jeszcze za czasów DDR. Wtedy byłem bardzo zawiedzony miastem.Widzę niesamowitą przemianę.Jestem pod wrażeniem pierwszych pięciu zdjęć.Kapitalna panorama na 41.Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 21.06.2011 00:31

Bardzo fajna galeria i zdjęcia. Zachęcają zdecydowanie do odwiedzenia miasta naszych zachodnich sąsiadów. Nie wiedziałam, że Drezno ma tyle pięknych miejsc do obejrzenia, że to takie ładne miasto jest:)
pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.06.2011 21:04

Piękne miasto, bardzo interesująco zaprezentowane.
Historyczne centrum jak widzę to prawdziwa perełka, ale podobają mi się również budynki zaprezentowane na początku galerii- połączenie architektury i sztuki-fajne.
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 20.06.2011 19:34

Nie no, nie jest źle, ja też trochę naliczyłam ale wiesz... zdjęcia bez ludzików w Pradze zaczynały się od... pierwszego piętra w górę :)))) Pozazdrościłam Ci trochę!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.06.2011 17:54

Cztery Panie na M: Margo, Magda, Mgfoto i Moneeg - dzięki dziewczęta .

Mg - nie przesadzaj, ze 30 sztuk naliczyłem :) Jak widzisz, trochę zdjęć z rana, trochę z wieczora i deszcz padał - a wtedy normalni ludzie w domach lub restauracjach siedzą - a nie uganiają się że statywem po ulicach ! Co do fury - to tak w Toskanii stawiałem że mi dwa mandaty z Włoch przyszły. Ot i demokracja ....

Pozdrawiammagdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 20.06.2011 08:20

Nienaganne kadry i rzetelne opisy. Gratuluję:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 20.06.2011 00:05

Piękne miejsce! Czyżby Drezno nie cieszyło się powodzeniem u turystów czy też znowu ustawiłeś swoją furę na parkingu? Piszę to na gorąco po niedawnym zwiedzaniu cieszącej się powodzeniem Pragi więc znam temat od podszewki ;) Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 19.06.2011 22:02

Fajne zdjęcie wybrałeś na wizytówkę galerii.
Miasto aż kipi od barokowego przepychu a ty reklamujesz je taką industrialną nowością.
Piękne miasto i przepiękna ciepła kolorystyka. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!