m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Idąc w kierunku Starego Miasta mijamy Basztę Gotycką zwaną także Basztą Półokrągłą,zrekonstruowaną w latach 80 XX w.Jest ona wraz z fragmentem murów obronnych świadectwem gotyckich obwarowań miejskich.Basztę zbudowano w XIV w. Mijamy również urocze zaułki. Brama Krakowska - brama wjazdowa na Stare Miasto,pozostałość murów obronnych z XIV w. i jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli miasta. Brama została wystawiona w stylu gotyckim,a w XVIII wieku nadano jej rys barokowy.Codziennie w południe odgrywany był z niej Hejnał Lublina.Obecnie sygnał muzyczny miasta odgrywany jest z Nowego Ratusza,znajdującego się naprzeciwko Bramy Krakowskiej. Centralnym punktem rynku jest Ratusz.Zbudowany został pod koniec XIV w.Początkowo służył jako Ratusz,a od XVI w.mieścił się w nim Trybunał Koronny,najwyższy sąd dla szlachty małopolskiej i ruskiej. Trybunał Koronny w XVIII w.przebudowany został w stylu klasycystycznym przez Dominika Merliniego.Obecnie mieści się tutaj Urząd Stanu Cywilnego.
Rynek otaczają cztery pierzeje kamienic wyróżniające się pięknymi fasadami. Stare Miasto w Lublinie to jeden z piękniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Kamienica Konopniców jest jedną z najładniejszych kamienic w Lublinie.Zachwyca swoim kolorem i zdobieniami.Na jej wyjątkowość wpływa fakt,że jej fasada jako jedynej pokryta została manierystycznymi płaskorzeźbami. Kamienice staromiejskie to kilkadziesiąt barokowych i klasycystycznych kamienic wielokrotnie przebudowywanych. Na Starym Mieście ocalało wiele mieszczańskich kamienic,które są systematycznie odrestaurowywane i odzyskują swój dawny blask. Pierwsza po lewej stronie Kamienica Muzyków nazwana tak ze względu na dekoracje o tematyce muzycznej.Dalej za nią Kamienica Wieniawskich w której mieszkał Tadeusz Wieniawski,ojciec genialnego skrzypka i kompozytora - Henryka Wieniawskiego.
Kamienica Lubomelskich z zachowanym renesansowym portalem oznaczonym datą 1540 r.i cennymi polichromiami o tematyce świeckiej.Jej fasada ma specyficzny czerwony odcień.U szczytu budowli znajduje się wmurowana w fasadę renesansowa attyka. W tle kościół Dominikanów. Kamienica Chociszewskich - w I połowie XVII w. właścicielem budynku był Jerzy Lemke,autor rozprawy o Rzeczypospolitej. Na wielu budynkach w Lublinie można również dostrzec socrealistyczne polichromie z 1954 r.kiedy to odnowiono całe miasto w związku z 10 rocznicą ogłoszenia przez komunistyczny rząd lubelski manifestu PKWN. Klimatyczne uliczki. Kamienica Klonowica - kamienica  związana z dziejami Sebastiana Klonowica,wybitnego poety,rajcy i burmistrza.Jej fasady zdobią sgraffitowe medaliony z wyobrażeniem Biernata z Lublina,Jana Kochanowskiego i Wincentego Pola.
Fasady niektórych kamienic są ozdobione manierystycznymi i barokowymi dekoracjami oraz pięknymi attykami. Brama Rybna na Starym Mieście z XV w. Brama Rybna po II wojnie światowej,w 1945 r.została całkowicie zrekonstruowana. Brama Rybna prowadzi do Placu Rybnego,gdzie dawniej odbywał się ożywiony handel. Brama Rybna od strony ulicy Rybnej z widokiem na Rynek. Lubelski rynek jest niezbyt duży i ma nieregularny kształt.
Wieża Trynitarska - neogotycka - dzwonnica jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina.Nazwa wieży pochodzi od zakonu oo.trynitarzy,którzy przebywali w pojezuickich zabudowaniach klasztornych,znajdujących się w pobliżu wieży. Kościół Dominikanów pw.św.Stanisława zbudowany w XIV w.obecny kształt z XVI w.Kościół posiada jedenaście kaplic bogato zdobionych.W kościele tym do momentu kradzieży w 1991 r.przechowywana była jedna z największych na świecie relikwii Krzyża św. najprawdopodobniej znajdująca się wcześniej kolejno w Jerozolimie,Konstantynopolu i Kijowie,a która do Lublina dotarła ok.1420 r. Archikatedra - pierwotnie kościół jezuitów zbudowany w XVI w. Jeden z najstarszych barokowych kościołów poza Włochami. Kościół pw.św.Krzyża w Lublinie  powstał w I połowie XV w.przy trakcie z Lublina do Krakowa.Pierwotnie drewniany,a od XVII w. murowany.Obecnie - kościół  akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - niepubliczny katolicki uniwersytet posiadający pełne prawa uczelni publicznej i finansowany z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Pomnik Jana Pawła II i kard.Stefana Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL. Starówka kryje liczne,romantyczne zułki. Plac po Farze -  znajdują się tu fundamenty kościoła farnego pod wezwaniem św.Michała Archanioła odkopane w latach 1936-1938. Znaleziono wtedy resztki sklepień żebrowych oraz inne fragmenty kościoła.Budynek stojący najbliżej murów to plebania nieistniejącego już kościoła farnego. Zamek Lubelski widoczny z Placu po Farze. Stylowe kamieniczki  przy Placu po Farze.
Klimat Starego Miasta tworzą nie tylko zabytki.Znajdują się tu popularne restauracje i puby. Lublin od wieków był miejscem ścierania się kultur,spotkania Wschodu i Zachodu,katolików,wyznawców prawosławia i żydów. Granicą między Starym Miastem,a Wzgórzem Zamkowym,a jednocześnie między chrześcijańskim i nieistniejącym już Żydowskim Lublinem jest Brama Grodzka z XIV W. Brama Grodzka to brama miejska w Lublinie,pozostałość pierwszych murowanych elementów obwarowania miasta wybudowanych w XIV wieku po zezwoleniu Kazimierza Wielkiego. Obecna brama ma kształt nadany w XVIII w.przez nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,Dominika Merliniego,a jej wygląd jest wynikiem remontu z XVIII w. Brama Grodzka,zwana była także Bramą Żydowską,ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem,a dzielnicą żydowską.
Stare Miasto kryje najpiękniejsze zakątki miasta,położone jest bardzo malowniczo nad samą krawędzią skarpy. Podzamcze - dawna dzielnica żydowska. Stare Miasto z widoczna Wieżą Trynitarską. Dziesięć kamienic na Placu Zamkowym prawdopodobnie ma symbolizować dziesięciu starców odmawiających kadisz za wielkiego cadyka Icchoka Horowitza,który mieszkał po drugiej stronie placu. Zamek pierwotnie zbudowany w XII wieku,wielokrotnie przebudowywany,podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie,później na takie same cele zamek zaadaptowało NKWD.W XX w. w zamku powstało muzeum,a kaplica zamkowa pw.św.Trójcy wybudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce,pokryta rusko-bizantyjskimi freskami z 1418 r. Przed zamkiem lubelskim,a dokładnie po lewej stronie od schodów prowadzących na Wzgórze Zamkowe widnieje pomnik lwa.Pomnik jest symbolem więzi z rodakami we Lwowie i na kresach wschodnich.

najbliższe galerie:

 
Folkowy Lublin.
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Folki`08 [II] Lublin.
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Kulturalny Lublin. [III]
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Jarmark Jagielloński w Lublinie
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
Folki`08 [I] Lublin.
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
LISTOPADOWE MIGAWKI Z LUBLINA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 03.07.2012 17:08

Skuza...dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 03.07.2012 17:07

Mieczysaw...dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 17.06.2012 20:39

W pięknych pastelowych kolorach pokazałaś miasto.Wprawdzie co nie gdzie trzeba jeszcze coś odrestaurować i pomalować,ale to tylko kwestia czasu....a będzie konkurencja dla warszawskiej starówki :9Pozdrawiam serdecznie:))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 15.06.2012 17:05

Lublin jest na mojej liście marzeń.Z poczekalni przesuwam go na listę przyszłoroczną,bo zachęciłaśmnie do odwiedzenia miasta.Uwagę zwróciłem na 10 kamienic.Co druga z nic taka sama.Z tego co widzę różnią się antenami na dachu i reklamami.Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 14.06.2012 20:16

Anikm...miło mi,że Ci się podobało.Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 14.06.2012 20:14

Mgfoto...dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 14.06.2012 20:13

Deszczu...dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 14.06.2012 20:12

Tama...dziękuję za wizytę.Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 14.06.2012 20:10

Grace...dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.06.2012 19:42

Bardzo ładnie prezentuje się Lublin w Twojej galerii.
Śliczne kamieniczki tam mają, co prawda widać że wiele czeka jeszcze na renowację, ale i tak jest pięknie.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 14.06.2012 13:39

Z miniaturek to aż cukierkowy ale cieszy jak bardzo zmienił się Lublin. Pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.06.2012 12:55

...zatęskniłem za Lublinem po obejrzeniu Twojej galerii...piękne miasto i żałuję, że nie wygrało w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016...pozdrawiam serdecznie.

tama użytkownik tama(wpisów:2982) dodano 13.06.2012 11:24

Przyjemny ten Lublin, niska zabudowa i ładnie odrestaurowana starówka a i Brama Rybna taka odrapana ma swój urok. Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 13.06.2012 03:05

Lubie Lublin, rzeczywiscie ma piekna Starowke. Spokojne to centrum bardzo:)
Kamienica Konopnicow bardzo przypadla mi do gustu.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!