m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miasto liczy ponad 1000 lat. Już w 981 r. wybudowano graniczny zamek, nazwany imieniem założyciela - Lutomysl. W roku 1098 Břetislav II założył obok zamku klasztor benedyktynów, zwany Olivetską horą. W latach 40. XII w. przejęli go norbertanie. Wraz z rozwojem budownictwa kościelnego rozwijała się również osada, której w 1259 r. Przemysł Ottokar II nadał status miasta. Na zdj. Makieta zamku. Jego centrum stał się podłużny rynek, przez który prowadziła droga łącząca Morawy i  Czechy. Na zdj.\a tak w rzeczywistości. Ciekawostką jest, że granica między Morawami i Czechami przebiegała tam, gdzie kończyła się strefa wpływów biskupstwa ołomunieckiego z jednej strony, a litomyślskich norbertanów z drugiej. W roku 1344 w Litomyślu założono biskupstwo (istniało do 1421 r., wtedy miasto przeszło w ręce husytów). Na zdj. Dziedziniec zamku ,fragment gdyż większość zasłania potężna scena festywalowa.
Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl - międzynarodowy festiwal operowy, odbywa się w czerwcu i lipcu w tym roku  na dziedzińcu zamku, zastałem akurat moment próby. Na kulturalny i gospodarczy rozwój miasta w tym okresie miały wpływ szczególnie dwie osoby - biskup Jan ze Středy oraz biskup Albrecht ze Šternberka. Na zdj . Zamek W roku 1567 Litomyśl przeszedł w ręce rodu Pernštejnów. W tym czasie zaczęto budować nowy zamek (dzisiejsza pamiątka UNESCO). W roku 1999 zamek wpisano na Listę UNESCO. Na rozwój wpłynął także zakon pijarów (klasztor, kościół, gimnazjum).  Na zdj. sala teatralna na zamku. XVIII i XIX w. nie były zbyt przychylne dla Litomyśla. Oprócz powodzi nawiedziły go wielkie pożary (w latach 1636, 1769, 1775 i 1814), które nie tylko zmieniły na zawsze oblicze miasta,  Na zdj. zabudowa wokół zamku. .... lecz także dały początek powiedzeniu „Pali się jak w Litomyślu”. Na zdj . Zamek
Tutaj urodził się wybitny czeski kompozytor Bedřich Smetana. Z miastem była też związana pisarka Božena Němcová. Na zdj . Zamek Miejsca, które warto zobaczyć

Rynek (Smetanovo náměstí) otaczają dwa rzędy kamienic, z których warto obejrzeć Dům U Rytířů (nr 110), wybudowany przez Mistrza Błażeja. Warto też dokładniej się przyjrzeć wieży ratuszowej, na której oprócz zegara znajduje się tablica z miarą czeskiego łokcia (český loket), czyli 59 cm. Idąc od rynku ul. Rettigovą i B. Němcové, dochodzimy do tunelu łączącego dolne i górne miasto - Fortna jest otwarta tylko w ciągu dnia (wieczorem, po 22.00, trzeba iść naokoło). Górujący nad rynkiem kościół pijarów (kostel Nalezení sv. Kříže) został zbudowany w latach 1714 - 30 przez Jana Baptistę Alliprandiego (dokończony przez praskiego budowniczego M.F. Kaňkę). Po prawej stronie stoi budynek dawnego gimnazjum (piaristické gymnázium), wybudowanego dla zakonu pijarów przez Alliprandiego w 1715 r.
W roku 1567 - za panowania Vratislava z Perštejna - na miejscu zniszczonego pałacu na Olivetskiej horze zaczęto budować zamek. Na zdj. Ratusz miejski . Główny dziedziniec otaczają z trzech stron renesansowe arkady, a na ścianie północnej jest przedstawiona bitwa U Milvijského mostu. W 1585 r. naprzeciwko zamku wzniesiono budynek browaru, w którym w 1824 r. urodził się kompozytor Bedřich Smetana (autor czeskiej opery narodowej). Na zdj. Dom Bedřicha Smetany. Areał zamku uzupełnia wybudowana w 1725 r. ujeżdżalnia (jízdárna) oraz teatr (zámecké divadlo), wybudowany pod koniec XVIII w. Na zdj. Pomnik Bedřicha Smetany w centrum Rynku Gł. Imprezy kulturalne: w czerwcu i we wrześniu odbywa się staroczeski jarmark, we wrześniu ponadto są dni dziedzictwa europejskiego (Dny evropského ddictví), podczas których do większości zabytków, muzeów itp. wstęp jest wolny.
Ciekawą propozycją są Toulovcovy prázdninové pátky - piątki wakacyjne (lipiec - sierpień) - wówczas na Toulovcovym nám. dzieci będą mogły obejrzeć bajki oraz wysłuchać koncertów folkowych.  Tekst zapożyczony  w fragmenty z przewodnika turystycznego Czechy. Gospoda pełna humoru. Autor: Izabela Krausova-Żur.  Oto kilka zdjęć z tego przepięknego miasteczka .

najbliższe galerie:

 
Litomyśl
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Czechy - Litomyśl
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Nove Hrady
1pix użytkownik krzysiug odległość 13 km 1pix
SVITAVY - CZECHY
1pix użytkownik afrodyta odległość 17 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY -  Letohrad
1pix użytkownik mocar odległość 22 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Doudleby nad Orlicí - zamek
1pix użytkownik mocar odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.06.2011 15:06

Urokliwe są te czeskie miasteczka. Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.06.2011 00:13

surykatka - dispar - mieczysaw - Dziękuje Wam za miłe słowa, to fakt ze opisy nie pokrywają się z zdjęciami nie dołożyłem większych starań , zresztą najpierw układam galerie a następnie dodaję opisy i to nie zawsze się pokrywa. Posiadam wiele więcej zdjęć i zawsze mam problem doboru.

Pozdrawiam .

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 28.06.2011 22:38

Urokliwe miasteczko i dużo ciekawych budowli.Sympatycznie się zwiedzało.Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 28.06.2011 22:25

Prawda, że bardzo sympatyczne miasto?
Opisy trochę mijają się z fotkami.
Wieczorem nie dane mi było podziwiać iluminacji. Podobająca galeria.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7286) dodano 28.06.2011 18:01

Piękne miasto, zwłaszcza w fazie nocnikowej :-) pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 28.06.2011 16:56

omektron - Dokładnie, pokażę ich więcej w kolejnych galeriach są piękne i zadbane oraz zagospodarowane.
marioli - Zgadzam się zupełnie , nie zawsze można wszystko zobaczyć ale Dispar faktycznie mnie zachęcił i za to również Jemu dziękuje.

Dzięki za wizytę i ocenę dla Andzal a. Pozdrawiam serdecznie.

omektron użytkownik omektron(wpisów:144) dodano 28.06.2011 12:24

czesi strasznie lubia malowac swoje zamki w krztalty podobne do jakiegos budulca albo mam tylko takie wrazenie? - pozdrawiam

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 28.06.2011 12:14

Mocar, że to odpowiedź na reprymendę Dispara :) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!