m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Jardin des Tuileries Ogrody te ciągną się na długości około 1km między placem de la Concorde a placem Carrousel. Do ogrodów wiedzie wspaniała brama flankowana posągami konnymi - Merkurego (z prawej strony) i Sławy (z lewej strony), autorstwa Coysevoxa. Ogrody zdobią piękne rzeźby, pomniki i popiersia. Można tu odpocząć w cieniu wspaniale strzyżonych trawników
nieprzebrane tłumy zmierzają w kierunku pałacu W ubiegłym roku Diabelski Młyn stał w Ogrodach...
Luwr - dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegu Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda. szklana piramida, którą zbudowano w latach 80-tych i 90-tych XX w.. To był pomysł, socjalistycznego prezydenta François Mitteranda, który przywiązał się do tego, bardzo śmiałego i trochę szokującego, projektu amerykańskiego architekta chińskiego pochodzenia, Ieoh Ming Pei Muzeum znajduje się w Pałacu Luwru (Palais du Louvre) znanym już w średniowieczu. U schyłku XII wieku, król Filip II August wzniósł w tym miejscu zamek warowny. W drugiej połowie XIV wieku Karol V Mądry uczynił z zamku rezydencję królewską. W XVI wieku Franciszek I zamienił tę budowlę w monumentalny renesansowy pałac.
W 1672, Ludwik XIV przeprowadził się do Wersalu, natomiast w Luwrze zostawił bogatą kolekcję dzieł sztuki antycznej. W 1692, gmach został siedzibą Académie des Inscriptions et Belles Lettres oraz Académie Royale de Peinture et de Sculpture, w roku 1699 Akademia zorganizowała pierwszy Salon wystawowy. Podczas rewolucji francuskiej Zgromadzenie Narodowe wydało dekret o zamienieniu pałacu na muzeum. Arc de Triomphe du Carrousel Arc de Triomphe du Carrousel jest łukiem triumfalnym w Paryżu. Znajduje się na Place du Carrousel, niedaleko Luwru. Łuk został zaprojektowany przez Charlesa Perciera i Pierre'a Fontaine'a na polecenie cesarza Napoleona.  Budowla była wzorowana na łuku Konstantyna w Rzymie. Łuk zbudowano w latach 1806-1808.
Upamiętnia on zarówno wojskowe jak i dyplomatyczne zwycięstwa Napoleona w 1805 jak m.in. bitwę pod Austerlitz, poddanie Ulmu, Pokój w Preszburgu i traktaty tylżyckie. Początkowo na szczycie łuku były ustawione cztery konie z fasady Bazyliki świętego Marka. Te zostały zwrócone Wenecji w 1815 i zastąpione przez kwadrygę zaprojektowaną przez François Bosio. Po obu stronach kwadrygi stoją rzeźby zwycięstwa.  Plac du Carrousel, niedaleko Luwru. Arc de Triomphe du Carrousel z widokiem na Łuk Triumfalny.
W 1983 prezydent François Mitterrand przedstawił projekt renowacji pałacu oraz stworzenia podziemnego kompleksu pod głównym dziedzińcem w celu usprawnienia ruchu turystycznego. Realizacja trwała do 15 października 1988 - kiedy uroczysto otwarto nowe wejście które przykrywa budząca kontrowersje szklana Piramida Luwru, która szybko stała się kolejną osobliwością Luwru. W 2008 roku dokonano kolejne zmiany administracyjno-kuratorskie, kolekcję Luwru podzielono na osiem działów: Sztuki starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu (mieszczący sztukę Mezopotamii, Persji oraz sztukę akadyjską i syryjską), Starożytnej Grecji i Rzymu (w tym sztuka etruska i starochrześcijańska), Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki.
Do podziemi wiodą ruchome schody. Odwrócona piramida - część podziemnego kompleksu wzniesionego pod dziedzińcem Luwru po 1983 Sklepik z kamieniami szlachetnymi i minerałami w podziemiach Luwru [szklanej piramidy]
Rue de Rivoli - Na placu Place des Pyramides w północnej pierzei ulicy w pobliżu Luwru znajduje się pomnik Joanny d'Arc z 1874 roku autorstwa Emmanuela Frémiet.

najbliższe galerie:

 
Francja cz.I
1pix użytkownik truskava odległość 2 km 1pix
Paryż
1pix użytkownik perelka odległość 2 km 1pix
PARYŻ - MAJÓWKA 2013
1pix użytkownik pnad odległość 3 km 1pix
Paris,  je t'aime
1pix użytkownik lola310889 odległość 3 km 1pix
Jedna noc w Paryżu. . raz w życiu warto. .
1pix użytkownik beatriche83 odległość 3 km 1pix
paryskie fascynacje
1pix użytkownik michal odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5560) dodano 23.10.2018 23:28

Ładna galeria, choć w tytule znalazła się zbędna jedna literka "L" - powinno być "TUILERIES". Może się czepiam, ale jako tłumaczowi języka francuskiego rzuciło mi się to w oczy. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!