m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Ustka to nie tylko plaża i morze. Sama miejscowość również jest interesująca. Idąc nad morze obserwujemy życie codzienne Ustki. Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce jest drugą świątynią oddaną gminie dla dokonywania obrzędów i odbywania nabożeństw. Kościół został poświęcony w 1888 r. jako świątynia protestancka, do kościoła katolickiego włączona została po II wojnie światowej w 1945r. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 18 maja 1885 roku w obecności hierarchów kościelnych. Dokument który został wmurowany mówi o podjęciu budowy nowego kościoła św. Mikołaja w Ustce. Budowę prowadził warsztat mistrza budowlanego Franza Draheima z Ustki. Organmistrz Völkner z Duninowa zbudował organy. Instrument jeszcze przed oficjalnym otwarciem został sprawdzony 19 stycznia 1888 r. przez organistę z kościoła NMP ze Słupska, organista Kutz uznał te organy za jeden z najlepszych instrumentów, które opuściły warsztat Völknera.
Nowy kościół posiadał 800 miejsc siedzących (zupełnie dla Ustki starczało). Uroczystość konsekracji kościoła odbyła się 10 lipca 1888 roku. Wzięli też udział przyjezdni, z samych władz kościelnych duchowni protestanccy, Wilhelmini ze Szczecina, Pötter. Uroczystości w nowym kościele rozpoczęły się biciem w dzwony i procesją ze starego kościoła. W tym czasie nauczyciel i młodzież szkolna śpiewali chorał: Lobe den Herrn. Nastąpiło następnie uroczyste otwarcie wrót kościoła. Regułę wyświęcenia poprowadził konsystorz Wilhelmi, liturgię i kazanie miał pastor Wildberg. Główną ulicą starej Ustki była ul. Marynarki Polskiej ciągnąca się zgodnie z zakrętami wymuszonymi przez rozlewiska rzeki Słupi. Od wschodniej strony granice starej osady wytyczała uliczka Kosynierów a po zachodniej stronie portu znajdowały się wówczas tylko magazyny i kilka gospodarstw rolnych. Kto nie boi się pająków i skorpionów - niech wejdzie! Przy tym skwerze warto usiąść i wypocząć.
Muzeum Chleba. Kto lubi bułki, również znajdzie coś dla siebie. Wejść do restauracji czy księgarni? Oto jest pytanie. Strawa duchowa walczy ze strawą fizyczną.
Retoryczne pytanie. Pięknie zdobione kamienniczki rybackie. Ustka pierwotnie była grodziskiem do którego prowadziła droga łącząca ją z innymi warowniami. Wzdłuż drogi od XI wieku, budowano pierwsze rybackie chaty kaszubskie oraz zabudowy typowo rolnicze, widoczne do dziś w podwórzach kamienic. W ich miejsce na przestrzeni wieków powstawały murowane domostwa mieszczańskie a następnie były one przebudowywane na kamieniczki. Ich przebudowa trwała od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku. Kamienice budowane były z muru pruskiego. Zachowane do dziś szachulcowe kamieniczki stanowią zabytkową architekturę Ustki. Czyż tu nie pięknie? Nocą do klubu pójść...
Ludziom morza - pomnik matki czekającej na powrót syna z morza. Został odsłonięty w 2002 roku przy wschodnim nabrzeżu portu, pomiędzy Latarnią Nadmorską a Kapitanatem Portu w Ustce, przedstawia kobietę zwróconą twarzą do portu. Kompozycji towarzyszą cztery tablice ze scenami portowymi. Wkomponowano też dawne koło sternicze i kotwice. W przeddzień odsłonięcia nieznani sprawcy oderwali głowę rzeźbie i porzucili na terenie miasta. Część pomnika doklejono, jednak widoczne są spękania postaci.

najbliższe galerie:

 
Ustka-przy plaży.
1pix użytkownik oli1104 odległość 0 km 1pix
Ustka
1pix użytkownik o-kropka odległość 0 km 1pix
PDŚJ 6 Smołdzino - Ustka
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Ustka 2
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 1 km 1pix
Ustka jesiennie
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix
Ustka - promenada i morze
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2806) dodano 01.02.2014 12:19

Dla mnie Ustka zawsze kojarzy się z jedno rocznym pobytem w Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej. Miasto raczej jest mi nie znane za mało było w ten czas czasu na zwiedzanie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.07.2011 12:56

Ustka, ktrórą pamiętam sprzed wielu, wielu lat pewnie już nie istnieje. Ciekawa jestem czy zachowało się stare molo leżące na zachód od miasta? Pozdrawiam :)

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 30.06.2011 10:07

Plażę pokażę w kolejnej galerii. Rozbiłem zdjęcia na 2 części, bo nie można umieszczać więcej niż 50 fotografii w jednej galerii.

bartlondyn użytkownik bartlondyn(wpisów:13) dodano 30.06.2011 09:55

W Ustce bylem pare razy, fajne miejsce. Szkoda ze nie pokazales plazy...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!