m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Ten piękne odrestaurowany pałac mieści się niedaleko Jeleniej Góry i jest idealną przystanią na niezapomniane wakacje i imprezy zapewniając niezwykle luksusowe wnętrza. Otoczony malowniczymi ogrodami i pięknymi zabudowaniami bocznymi Pałac Wojanów to miejsce emanujące prawdziwym, zabytkowym urokiem. Jego wnętrza zdobią wspaniałe dekoracje renesansowe i oryginalne sklepione sufity. W jednej ze znajdujących się tutaj restauracji można zjeść posiłek, który będzie prawdziwą, książęcą ucztą. Kawa będzie smakować wybornie na tarasie z pięknymi widokami na fontannę i jezioro, na którym mogą Państwo równocześnie zażyć kąpieli w promieniach słonecznych. Nowoczesne centrum odnowy hotelu to doskonałe miejsce na relaks po dniu zwiedzania czy pracy. Na miejscu znajduje się sauna, kryty basen oraz salony piękności, w których do dyspozycji jest uczynny personel. Na terenie obiektu można także pograć w tenisa, skorzystać z siłowni i jacuzzi, co jest doskonałym uzupełnieniem oferty Pałacu Wojanów. Pałac Wojanów oferuje luksusowe apartamenty i pokoje, utrzymane w stylu, który podkreśla zabytkowy charakter posiadłości. Każde pomieszczenie wyposażone jest w antyczne meble i oryginalne dodatki. Widoki na rozległe tereny obiektu są szczególnie urocze z górnych pięter pałacu. Pierwsza wzmianka o majątku w Wojanowie pojawiła się już w 1281 r. Dobra lenne należały wówczas do Eberharda von Schildau, którego nazwisko, zgodnie z ówczesną tradycją, wiązano z nazwą dóbr rycerskich.
Często łączono pierwszych rycerzy Wojanowa ze znanym śląskim rodem von Zedlitz, ale dopiero od połowy XIV w. związki te są jednoznacznie udokumentowane. Wojanów należał do rodu von Zedlitz aż do 1727 roku, z krótką przerwą, na początku XVI w., gdy właścicielem został Anton I Schaff-Gotsch, z innego znakomitego  rodu śląskiego Renesansowy dwór w  Wojanowie wzniósł Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt w 1607 r. Niestety, po kilkunastu latach, w czasie wojny trzydziestoletniej, nowa siedziba  rodu została spalona przez wojska szwedzkie. Odbudowanej w 1667 r. przez Christopha von Zedlitz rezydencji nadano nowy, barokowy wystrój. Od początku XVIII w. dobra rycerskie w Wojanowie często zmieniały właścicieli. Byli nimi patrycjusze jeleniogórscy i nowa arystokracja pruska. W 1831 r. posiadłość nabył Karl Albrech Ike, radca sądowy Królestwa Pruskiego. To na jego zlecenie pałac gruntownie przebudowano, w modnym wówczas stylu neogotyckim. Przebudowę przypisywano znakomitemu architektowi królewskiemu Karlowi Friedrichowi Schinklowi, ale ostatnio prowadzone badania wskazują raczej na jego uczniów. W wyniku tej przebudowy pałac całkowicie zmienił swoje oblicze. Z warownego dworu, dekorowanego później barokowym kostiumem, przekształcony został w romantyczną rezydencję dworską. Zyskał dodatkowe piętro, a alkierzowe narożne wieże zakończone belwederami, które nadały mu charakterystyczny i unikalny na Śląsku wygląd. Nowe dekoracje nawiązywały do angielskiego gotyku, a wcześniejsze ornamenty inspirowane były manieryzmem niderlandzkim.
W 1839 r. Ike przeniósł się  do Królestwa Polskiego, gdzie został nobilitowany. Wystawiony na sprzedaż majątek zakupił dla swej córki Luizy Niderlandzkiej król pruski Fryderyk Wilhelm III, który często przebywał w pobliskich Mysłakowicach, swojej letniej rezydencji. Dzięki staraniom pary książęcej obiekt zyskał przepiękny park krajobrazowy. Jego projektantem był znakomity architekt krajobrazu, dyrektor pruskich ogrodów królewskich, Peter Joseph Lenne. Niewielkiej przebudowy romantycznej rezydencji książęcej dokonał uczeń Schinkla, Friedrich August Stuler lub architekt księcia orańskiego Hermann Wentzel. W 1889 roku majątek odziedziczyła córka pary książęcej- Maria zu Wied. Do 1945 r. dobra wojanowskie jeszcze kilkakrotnie zmieniały właścicieli.  Podczas II wojny światowej w pałacu mieszkali jeńcy wojenni, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy. Po zakończeniu działań wojennych pałac podzielił los innych śląskich rezydencji.
Najpierw został splądrowany, a później  był wykorzystywany jako budynek administracyjny powstałego w majątku PGR-u oraz mieszkanie dla robotników rolnych. Nieremontowany, zaniedbany popadł w ruinę. W 1995 r. został zakupiony przez włoską firmę i poddany pracom zabezpieczającym. Nie odzyskał jednak dawnej świetności, a gdy w 2002 strawił go pożar ponownie został wystawiony na sprzedaż. Od 2004 roku właścicielem obiektu jest Spółka z o.o. „Pałac Wojanów”.
Założenie pałacowo-parkowe zostało gruntownie odrestaurowane w latach 2005 -2007. To jedna z największych rewaloryzacji zespołu pałacowego w Polsce w tym dziesięcioleciu. Dawny blask odzyskał bowiem nie tylko dawny renesansowy dwór, ale również wszystkie obiekty dawnego majątku ziemskiego oraz romantyczny park krajobrazowy.
Powstał tu ekskluzywny hotel z częścią konferencyjną i rekreacyjną oferujący ponad 200 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie, dwie restauracje, kawiarnię, winiarnię, bar ogrodowy, dwa ogrody restauracyjne i herbaciarnię. Obiekt wyposażony jest w wiele elementów sportowych i rekreacyjnych, m.in. korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, basen, jacuzzi, sauny, fitness, gabinety odnowy biologicznej, sale ćwiczeń, itp. W parku wybudowano nowe altany i fontannę, założono klomby i odtworzono historyczne ścieżki i promenady spacerowe. Do dyspozycji gości oddano 222 miejsc hotelowe w 92 przestronnych pokojach i apartamentach. Każdy z nich jest inny i niepowtarzalny.
W Pałacu wszystkie pomieszczenia zostały urządzone oryginalnymi zabytkowymi meblami. Siedemnaście pokoi posiada oddzielne saloniki ulokowane w czterech okrągłych wieżach. Z okien rozpościera się wspaniały widok na park i panoramę okolicznych gór. Pozostałe budynki oferują nocleg w wygodnych pokojach, utrzymanych w klimatach karkonoskich.  Wnętrza są tak zaprojektowane, aby spełniały oczekiwania zarówno Gości konferencyjnych jak i turystów indywidualnych 
z całymi rodzinami. Obiekt przygotowany jest do przyjęcia osób niepełnosprawnych w trzech przestronnych pokojach z dostępem do szerokiej windy.
Pokoje wyposażone są w:
•	TV-sat 
•	Łącze internetowe 
•	Telefon 
Niestety ceny za pobyt w pałącu nie są niskie. Pokój 1-osobowy 390 zł. Pokój 1-osobowy w oficynie - 300 zł.
Pokój 2-osobowy w pałacu - 500 zł za dobę. W oficynie za taki pokój trzeba szykować 370 zł. Natomiast apartament pałacowy lux już za 1450 zł. I zero groszy.

najbliższe galerie:

 
Pałace - Wojanów
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Boberstein
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Pałac Wojanów
1pix użytkownik zielas odległość 1 km 1pix
Wojanów sobotnim popołudniem
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Wojanów, Łomnica, Mysłakowice
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Kilka dni na Dolnym Śląsku część 2
1pix użytkownik piszczel odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 24.02.2012 00:28

Ślicznie tam :)Pozdrawiam :)

robson użytkownik robson(wpisów:376) dodano 05.07.2011 09:06

Tak, pewnie ;-) Podejrzewam, że w apartamencie pałacowym lux będę mógł się przespać już za symboliczne 1200 zł ;)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 04.07.2011 22:52

Za taką reklamę na pewno będziesz miał spory upust.
Pozdrawiam.

karola użytkownik karola(wpisów:42) dodano 04.07.2011 21:50

Urocze miejsce.Pewnie na co dzień bardzo spokojne.Ja trafiłam tam w zeszłoroczny weekend majowy,było wiele atrakcji:)Polecam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!