m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Oto Stara Łubianka w całej okazałości.
Spora wieś. Liczy sobie około 1500 dusz. Historia jej liczy około 500 lat, ale nie bardzo to widać. Zabytków jak na lekarstwo, ale za to współczesne zabudowania niespecjalnie urodziwe.
Oczywiście są wyjątki, jak choćby budynki zespołu szkół (na pierwszym planie fotki). Nawet droga krajowa nr 10 omija bokiem wieś. Niewiele osób skręca z niej aby pogościć się w Łubiance. Bo i gdzie się tu gościć? Miejsc noclegowych -0. Gastronomii- 0.
Przy drodze znajdziemy niewielki bar Bumerang z pysznym plackiem po zbójnicku. Polecam. Za to krajobraz przecudnej urody. Lodowiec, który nawiedził nasze strony w niedalekiej przeszłości, bo raptem 12 tysięcy lat temu, pogubił sporo brył lodowych. Teraz to te oczka wodne.
Te zabudowania to Nowa Łubianka. Tak na pierwszy rzut oka Nowa od Starej niewiele się różni. Okolica typowo rolnicza. Malowniczo. Szkoda, że tak niewielu mieszkańców może podziwiać te kompozycje z góry. 
Po przekątnej droga do Skrzatusza. Ta sama droga z poziomu gruntu. Też fajnie.
Pola fantazyjnie pofalowane. Tutaj przy drodze do Krępska. Największe gospodarstwa rolne posiadają: Marian Pankowski, Janusz Pankowski, Tadeusz Pankowski i Jan Ciepłuch. 
Istnieje podejrzenie, graniczące z pewnością, że panowie Pankowscy to jedna rodzina (jak wszyscy Polacy). Metody ochrony zasiewów pozostają tradycyjne. Na szczęście Unia jeszcze nie wyrugowała strachów na wróble z pól. We wsi istnieje kilka firm i zakładów takich jak:  komis używanych samochodów ciężarowych, masarnia, piekarnia, zakład odlewniczy, zakład ceramiczny, 7 sklepów i 1 zajazd, Urząd Pocztowy, Ośrodek Zdrowia, punkt apteczny i stacja benzynowa.
A co, myśleliście, że to byle jaka wieś? Siedem sklepów! Czy to nie brzmi dumnie. Drogi do wsi wysadzone były do niedawna takimi drzewami. Niestety jest ich coraz mniej. Wycinanie drzew przydrożnych to całkiem inna historia.
Raczej smutna, ale są pierwsze przykłady rozumnego działania.
Pokażę je przy innej okazji.
Gdyby tak wyglądały wszystkie domy, to Szwajcaria by wysiadała. To gospodarstwo państwa Ciepłuchów, najładniejsze w 2009 roku w gminie. Wieś krzyżami stoi.
Wjeżdżając prawie z każdej strony świata, przywita nas krzyż. Te wykonał własnoręcznie ks. Proboszcz. Ma prawdziwy talent do rzeźbienia i to nie w byle lipie czy innej wierzbie, ale w dębie. Potem wystarczy 250 litrów akwareli i tęcza gotowa. Ten znacznie starszy krzyż, stoi od strony Zawady.
Ten stoi przy polnej drodze prowadzącej od leśniczówki. Najcenniejszym zabytkiem jest neogotycki kościół z 1855 roku pw. Podniesienia Krzyża. Ciekawa historia wiąże się z figurą Matki Boskiej a właściwie ze Statuą Niepokalanego Serca Maryi. 
W latach 70-tych proboszczem był tu ks. Władysław Deryng, który zdecydowanie nie lubił tamtego ustroju. Zresztą z wzajemnością. Do tego stopnia, że ówczesne władze, chcąc zrobić mu na złość postanowiły umieścić pomiędzy kościołem a plebanią przystanek autobusowy. Ksiądz dowiedziawszy się o tych zamiarach w jedną noc wraz z zaufanymi i robotnymi parafianami postawił ten pomnik. Pomimo intensywnych przesłuchań nikt się nie przyznał. A rozbierać było niehonorowo. Nawet dla ówczesnych kacyków.
Ks. Deryng był bardzo odważny. Z jego wspomnień, które zawarł na stronach swojej książki Po drugiej stronie ołtarza mały cytat.
Gdy wracałem pociągiem z konferencji do Zbąszynka, zatrzymano mnie i zamknięto na 48 godzin. Na milicji zdarzyła się taka ciekawa historia.
 Otóż jeden z ubeków powiedział do mnie tak: Młody człowieku! Chrystus był pierwszym komunistą (tutaj pojawiło się też sporo słów niecenzuralnych), co ty więc wyprawiasz?. A ja na to, Owszem, uwierzyłbym w to, co mi Pan mówi, ale, niestety, nie widzę portretu tego pierwszego komunisty wiszącego na ścianie. Za taką odpowiedź ubek uderzył mnie w twarz, potem mnie pobili, grożąc przy tym pistoletem. Po 48 godzinach mnie wypuścili. Pisałem już, że wieś krzyżami stoi?
Nie wiecie jak bardzo. 
W Wielki Piątek na ulicach Starej Łubianki wspominana jest Droga Krzyżowa. 
Przez całą wieś mieszkańcy parafii niosą ten krzyż. Nie jest on symboliczny. Jego ciężar daje się we znaki. I o to chodzi. 
W sumie blisko sto osób niesie ten ciężar. Przekazują go sobie, pomagają i łączą we wspólnocie trudu.
Gdyby był lżejszy nie byłoby tak fajnie. Niosą młodzi i troszkę starsi (ale tylko rocznikiem), uśmiechnięci
i uśmiechnięci inaczej. Nawet rośli strażacy odczuwają na koniec zmęczenie. A wszystko to przez tego pana. Pewnie widzieliście różne szopki, w tym bożonarodzeniowe. Część naszych duchownych robi przy ich pomocy, mniej lub bardziej gustownie politykę.
A widzieliście taką?
Kościół staje się stajenką gdzie narodził się Jezus. Nie ma tu żadnych symboli, nie ma nic niepotrzebnego, co odwracałoby uwagę od tego co najważniejsze. Jest prosto, siermiężnie i prawdziwie. Stajenka nie stoi gdzieś z boku. Jest w centrum, tak jak winno być.
I to tymi ręcami zrobione.
A z boku meczą owieczki i kózki.
To mój kolega, też leśnik, dowoził je tu co niedziela.
Były niesamowitą atrakcją, zwłaszcza jak dawały o sobie znać doniosłym głosem w czasie mszy. Dzieci je nie odstępowały. A tu przykład jak można wykorzystać drzewo, które zakończyło już swój żywot.
Na dole kapliczka, a na górze platforma dla bocianów.
Powszechną plagą jest wycinanie pod byle pozorem drzew w miastach i na wsi.
A przecież można i tak. Kolejna inicjatywa naszego Proboszcza. Pomnik upamiętniający ofiary z katastrof w Katyniu i Smoleńsku. Pomnikiem jest posadzonych 96 dębów, symbolizujących ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem i tysiące maków, które zaczerwieniły się na tym polu.
Nie pamiętam aby w poprzednich latach było tych maków tak wiele. Teraz są ich tysiące.
Taki zbieg okoliczności.
Jeszcze jeden zabytek znajdziemy w Starej Łubiance. Jest to eklektyczny dwór z drugiej połowy XIX wieku.
Może i urodą nie powala, choć znajduje się w otoczeniu dość ładnego parku, ale idzie mu ku lepszemu. Trwają prace remontowe. Ma być tu restauracja i hotel. Po zakończeniu prac będę mógł z czystym sumieniem, zaprosić Was w imieniu mieszkańców wsi w gości. Raz do roku w przypałacowym parku i okolicy, przez dwa dni, wczesną wiosną odbywają się targi ogrodniczo rolnicze.
Można kupić sobie traktor albo inny kombajn. Można też coś bardziej poręcznego. Na miejscu prezentują swoje zdolności rzemieślnicy kultywujący starożytne zawody. Ogólnie jest wesoło i kolorowo.
Najfajniejszy pomnik na świecie.
Jedna kolumna a ile intencji:
-wyzwolicielom,
- Papieżowi,
- poległym za Ojczyznę,
-2000 leciu narodzenia Chrystusa,
-powstańcom wielkopolskim i wszystkim walczącym za odzyskanie niepodległości.
A dopiero jedna strona cokołu jest zajęta.
Można pogodzić? Czasem nam się zdaje, że we wsi, przez którą przejeżdżamy nic się nie dzieje. Nieprawda. 
Stara Łubianka jest tego przykładem. 
Dzieje się. Uwierzcie mi.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Ruda (taka rzeka)
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Dobrzycą i Piławą z Tarnowa do Dobrzycy
1pix użytkownik dispar odległość 4 km 1pix
Zdbica z Duracellem
1pix użytkownik wojzsl odległość 4 km 1pix
Tarnowo - zimowy spływ Dobrzycą.
1pix użytkownik dispar odległość 4 km 1pix
Goście,  Goście. . .
1pix użytkownik dispar odległość 4 km 1pix
Leśny spis powszechny
1pix użytkownik dispar odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.07.2011 09:34

Każda miejscowość jest ciekawa,szczególnie dla dobrego fotografa...zawsze wypatrzy ciekawy kadr:)Pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 05.07.2011 20:55

Dobrze pokazana wieś może też być ciekawa.Dałeś tej wsi "swoje pięć minut". Kto wie ,może galeria zachęci do odwiedzenia tego miejsca.Doceniam to,że widzisz piękno naszego kraju.Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5349) dodano 05.07.2011 18:44

Eddie; niestety nie można. Sam czekam na taką okazję długi czas. W zeszłym roku nie udało mi się ani razu. Oszczędzaliśmy w firmie rezygnując z przeciwpożarowych lotów patrolowych. Każdy deszcz (no może oprócz naszego DESZCZA) oddala możliwość popatrzenia na świat z góry. Jak już mi się uda, to pstrykam na prawo i lewo, choć warunki takie sobie. Wszystkie fotki robione przez szybę. Może kiedyś, jak już będziemy bogaci?
Na razie tylko serdeczne pozdrowienia.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 05.07.2011 18:33

..uspokoilas mnie :DDDD

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7169) dodano 05.07.2011 17:55

Watcher - ależ skądże! Jedni są kudłaci, inni łysi, musi być jakaś równowaga w przyrodzie :-)))))

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 05.07.2011 17:46

Ładnie zaprezentowana galeria. Miło się czytało. Szopka całkiem całkiem. Na takie fotograficzne lotne atrakcje, można się u Ciebie zapisać? :-)Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 05.07.2011 17:01

Futerko : masz cos przeciw lysym ??????

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 05.07.2011 17:00

Cudne obrazy - bardzo sie podobalo.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5349) dodano 05.07.2011 16:15

Dziękuję za dobre słowo.
Anikm; masz rację, 43 -słabe, ale dodałem jako dokumentacja. 15- odkręcałem, ale nie bardzo się udało. Kiedyś miałem jeszcze większe tendencje do przeginania. Jak widzisz uczę się, choć trochę wolno.
Pozdrawiam Wszystkich.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4186) dodano 05.07.2011 15:27

Ciekawa galeria, z klimatem.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.07.2011 14:16

Dispar należy Ci się pochwała za to że pokazujesz zwyczajne miejsca i potrafisz wydobyć z nich całe piękno, prezentując je nadzwyczaj ciekawie.
Bardzo podoba mi się 17, 18, fajne też 35 i 42.
43 jak nie Twoje, bardzo odbiega jakością od pozostałych.
Czasami masz też tendencje do zbytniej ingerencji w zdjęcie poprzez program graficzny. Szczególnie widać to na 15, to zdjęcie bardzo mi się nie podoba, pojechałeś z nim po bandzie;)
Pozdrawiam serdecznie:)

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 05.07.2011 10:30

pewnie w wielu niepozornych miejscowościach można znaleśc ciekawe tematy do galerii w OS ale trzeba jeszcze umieć je obfotografować i opisać jak tu. dla mnie bomba

vivi użytkownik vivi(wpisów:487) dodano 05.07.2011 09:32

Zwyczajnie niezwyczajna jest ta Stara Łubianka.
Ale w tych czasach to co zwyczajne jest właśnie niezwyczajne
i cieszę się że takie widoki można zobaczyć właśnie blisko nas.
Dispar mieszkańcy będą nieprzygotowani na turystyczny najazd,
powinieneś zaczekać do wykończenia dworu.
Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9010) dodano 05.07.2011 08:55

Ciekawy spacer, faktycznie 17 super, i jeszcze 9,10. pozdrawiam

babuch użytkownik babuch(wpisów:991) dodano 05.07.2011 06:57

Brawo za pomysł! Świetna promocja małej miejscowości. Zdjęcia z lotu ptaka piękne! Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6131) dodano 04.07.2011 23:22

Że mieszkańcy będą zdziwieni to oczywiste. 5, 12 i 17 bardzo mi się podobają. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7169) dodano 04.07.2011 23:14

A już się miałam grzecznie turlać do łazienki, paciorek, siusiu i spać... A Ty mi tu z taką sielską galerią wyjeżdżasz...Jak piękne mogą być zwykłe pola uprawne, zwłaszcza z góry... Ale z góry wszystko wygląda lepiej, no prawie ;-)... np. poza męską łysiną :-)))))
Fotka z tęczą przecudna...
Pozdrawiam,, dobranoc

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!