m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wedrówkę po krakowskich kopcach rozpoczynamy od najstarszego z nich kopca Wandy. Kopiec znajduje się na terenie Nowej Huty ,pomiędzy torami tramwajowymi a ogrodzeniem dawnego kombinatu metalurgicznego im. Lenina. Wg. legendy kopiec jest mogiłą Wandy córki księcia Kraka,której zwłoki wyłowiono z przepływającej nieopodal Wisły. Wysokość kopca wynosi 14 m. npt. a pochodzenie datowane jest na VII- VIII w ne. Kopiec jest najbardziej zagadkowym kopcem w Krakowie i właściwie do dnia dzisiejszego nie przeprowadzano tutaj profesjonalnych badań archeologicznych. Zwieńczony jest marmurową rzeżbą orła zaprojektowaną przez Jana Matejkę.
Rzeżba orła zastąpiła zastąpiła poprzednią rzeżbę Wandy. Tereny wokół kopca są obecnie ładnie utrzymane i oświetlone i stanowią teren rekreacyjny. Następny krakowski kopiec to znajdujący się w Podgórzu Kopiec Krakusa na który prowadzi taka malownicza droga w cieniu wiekowych lip. Wg.legendy kopiec jest mogiłą Kraka legendarnego założyciela Krakowa ,usypaną na wzgórzu przez jego synów.Jego wysokość wynosi 14m Przy okazji badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 30 ub.wieku kopiec powstał najwcześniej ok. 500 lat pne. Konstrukacja kopca oparta była na wysokim słupie od którego odchodziły plecione z wikliny przegrody zawierające ubitą ziemię i kamienie.
Inna teoria opiera się na znalezionych w górnej partii kopca korzeniach potężnego dębu i znalezionej skuwce typu awarskiego datowanej na ósmy wiek ne. Na podstawie tych przesłanek wysuwa się hipotezę o słowiańskim pochodzeniu kopca i datuje się jego powstanie na VI- VIII w. ne. Kopiec zwieńczony jest utwardzoną kamieniem platformą widokową. Z platformy widokowej mamy wspaniały widok na Nową Hutę ( na zdjęciu elektrociepłownia w Łęgu ) oraz centrum Krakowa. Na początku XX w. kopiec otoczony był fortem obronnym Krakus wchodzącym w skład umocnień Twierdzy Kraków.
Fort został rozebrany w latach 50-tych i do dziś pozostało z niego tylko niewielkie ślady.
Azymut łączący kopce Krakusa i Wandy jest zgodny ze wschodem słońca w dniu 1 maja.co przemawia za teorią o funkcji kultowej obu kopców i wiąże ich pochodzenie z kulturą Celtycką na tych terenach. Następny krakowski kopiec do którego prowadzi malownicza droga wzdłóż krakowskiego ZOO ,pośród Lasu Wolskiego to - Kopiec Piłsudskiego. Kopiec początkowo nazywany kopcem Niepodległości po śmierci Piłsudskiego w 1935 został nazwany imieniem marszałka. Budowę kopca rozpoczęto 6 VIII 1934 r w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I kompani Legionów. Budowa kopca trwała trzy lata. Kopiec na wzgórzu Sowiniec jest najwyższym Kopcem w Krakowie i ma 36 m. wysokości.
Tereny wokół kopca są pięknie zagospodarowane i można tu wypoczywać w cieniu starych drzew jak i ładnej inftastruktury parkowej. Do usypania kopca posłużyła ziemia przywieziona ze wszelkich pół bitewnych żołnierzy polskich z pierwszej wojny światowej. Niestety również w to miejsce dotarli tzw  obrońcy krzyża 
i zasadzono dąb upamiętniający ubiegłoroczną katastrofę i mają dalsze zakusy na zagospodarowanie tego miejsca. Ponieważ teren wokół otoczony jest lasem również grzybiarze mają tu co robić. Obecnie wejście na platformę widokową kopca jest niemożliwe ze względu na prace konserwacyjne prowadzone na jego zboczach.
Zbocza kopca zaczęły się osuwać po powadziach z 1996 r. Od tej pory prowadzono już prace zabezpieczeniowe kilka razy ale ulewy z ubiegłego roku zdewastowały kopiec w dużym stopniu. Ostatni i najbardziej znany z krakowskich kopców to Kopiec Kościuszki. Budowę kopca rozpoczęto w 1820 r. , a jego budowa całkowicie finansowana była z publicznej zbiórki pieniędzy. Budowa została ukończona w 1823 roku a kopiec mierzy 34.1 m. System odwodnienia kopca zamontowany w czasie ostatniego remontu ,po doświadczeniach z ciągłym osuwaniem zboczy kopca. Szczyt kopca to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Krakowa.
Ze szczytu kopca w czasie dobrej widoczności można dostrzec najodleglejsze miejsca w mieście. W połowie XIX stulecia zaborcy austriaccy otoczyli kopiec pierścieniem fortyfikacji. Obecnie mury porośnięte roślinnością stanowią miejsce wielu imrez plenerowych w mieście. Oprócz popularności jaką zawdziecza doskonałej lokalizacji,
jest przede wszystkim miejscem pamięci narodowej. Zawiera w sobie ziemię z pól bitewnych z Racławic, Maciejowic i Dubienki a także ze Stanów Zjednoczonych Ameryki gdzie również walczył naczelnik Kościuszko.
W  czasie II Wojny Światowej Niemcy planowali zburzenie kopca gdyż był on silnym symbolem polskości. Na terenie kopca jest zorganizowanych kilka wystaw
dotyczących miasta i historii Polski. Jedną z nich jest wystawa figur woskowych postaci związanych z Krakowem. Jest również wystawa na temat fortyfikacji Twierdzy Kraków zorganizowana na terenie autentycznego fortu twierdzy. Przepiękny widok panoramy Krakowa można oglądać przez lunety zamontowane na szczycie. W Krakowie istniał jeszcze piąty kopiec tak zwany Kopiec Esterki ukochanej króla Kazimierza Wielkiego. Jednak w połowie lat 50 ub. wieku  w czasie  radosnej twórczości socjalistycznej został zniszczony . W miejscu tym obecnie znajduje się stadion Wawelu.
Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Kopiec Kościuszki w Krakowie
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Kopiec w Krakowie
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Zamek krolewski na Wawelu
1pix użytkownik esperanca58 odległość 1 km 1pix
Swieto chleba
1pix użytkownik esperanca58 odległość 1 km 1pix
Kraków - Wawel
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Kraków, Okiem zwykłego turysty
1pix użytkownik vipepol odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.08.2012 21:48

Dzięki za wirtualną wycieczkę po krakowskich kopcach i przywołanie miłych wspomnień:)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 20.07.2011 13:02

Skuza - 95 % odwiedzających Kraków zna tylko Kopiec Kościuszki ,ponieważ jest widoczny z centrum miasta,
a najładniej prezentuje się z krakowskich Błoń. Pozostałe kopce to ciekawostki dla koneserów. Trzeba się nieco
ruszyć poza centrum. Ale właściwie łatwo się do nich dostać komunikacją miejską ,a np. Wanda jest przy samych
torach tramwajowych.
Dziękuję za odwiedziny.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.07.2011 10:56

Wstyd się przyznać,ja nawet na kopcu Kościuszki nie byłam,będzie okazja to odwiedzę wszystkie,bo o tych innych nie mia lam zielonego pojęcia:)))Pozdrawiam:))

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.07.2011 22:10

Anikim w takim razie czas na zwiedzanie niewirtualne

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.07.2011 22:09

Mgfoto cieszę się że udało mi się trafić w interesujący Cię temat.
Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 18.07.2011 20:25

Fajna wycieczka.
Pozdrawiam.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 17.07.2011 21:43

Byłam tylko na kopcu Kościuszki. Galeria bardzo ciekawa , pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.07.2011 21:34

Interesująca wycieczka. Niestety nie odwiedziłam ani jednego, to sobie chociaż wirtualnie zwiedziłam:)
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.07.2011 18:08

Galeria jak na zamówienie. Ciekawią mnie krakowskie kopce choć zaliczyłam tylko jeden - Kościuszki. Widoki z niego są naprawdę piękne. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!