m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Most Poniatowskiego - Odnowiono neorenesansowe wieżyczki i pawilony na wiadukcie doń prowadzącym. Przy okazji tego remontu na wieżyczkę przy Muzeum Wojska Polskiego powrócił wykuty w kamieniu kartusz herbowy z wizerunkiem syreny. Został on zdemontowany podczas remontu w latach 80. W latach 2004-2005 wyremontowano wszystkie wieżyczki na moście (te po stronie praskiej trzeba było rozebrać i zbudować od nowa), oraz cztery pierwsze pawilony wiaduktu Warszawa Powiśle - Budynek dworca, część położona na wiadukcie Alej Jerozolimskich Most Poniatowskiego (wcześniej most Mikołajewski, Nowy III most) - zbudowany w latach 1904-14 most przez Wisłę w Warszawie, wtedy tzw. III most. Razem z mostem zbudowano 700 metrowy wiadukt nad Powiślem, będący przedłużeniem Alei Jerozolimskich. Razem z mostem zbudowano 700 metrowy wiadukt nad Powiślem, będący przedłużeniem Alei Jerozolimskich.
Z okazji 20-lecia zawarcia stosunków dyplomatycznych między Polska a Koreą, w styczniu 2009 na warszawskim Powiślu rozpoczęło swoją działalność Centrum Kultury Koreańskiej. Celem Centrum jest popularyzowanie kultury Korei, a także praca nad rozwojem i dalszym pogłębianiem stosunków między Polską i Koreą. Zajmuje się organizowaniem różnych wydarzeń kulturalnych i dąży do wzbogacenia wymiany informacji między naszymi kulturami. Centrum Kultury Korei to nie tylko miejsce, gdzie mogą przychodzić miłośnicy kultury koreańskiej, ale także przyjazna przestrzeń, gdzie każdy może miło spędzić wolny czas. Warszawa Powiśle - przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych na warszawskiej linii średnicowej, położony na terenie warszawskiego Śródmieścia-Wejście na przystanek od strony ul. Kruczkowskiego Powiśle - osiedle Warszawy, będące częścią dzielnicy Śródmieście, i zarazem rejon Miejskiego Systemu Informacji. Od południa graniczy z Ujazdowem, od północy ze Starym Miastem, od zachodu ze Śródmieściem Północnym i Południowym a wschodnią granicę wyznacza Wisła. W dniach 7 lipca - 21 sierpnia 2008 most został zamknięty z powodu prowadzonego remontu nawierzchni. Do roku 2012 planowane jest odtworzenie pierwotnego wyglądu mostu wraz z secesyjnymi balustradami i latarniami.
Granice Powiśla właściwego (pomiędzy Solcem i Mariensztatem) wyznaczają: ul. Karowa, skarpa pomiędzy Powiślem i Traktem Królewskim, wiadukt mostu średnicowego i wybrzeże Wisły. Powiśle widziane z mostu Poniatowskiego. ulica Solec 32/34 widziana z mostu Poniatowskiego. Powiśle widziane z mostu Poniatowskiego. Most Świętokrzyski łączy okolice ul. Tamka i Wybrzeże Szczecińskie. Most Świętokrzyski łączy okolice ul. Tamka i Wybrzeże Szczecińskie.
Dzisiejsze granice Solca wyznaczają: wiadukt mostu średnicowego, Park Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza (dawniej Centralny Park Kultury), ul. Myśliwiecka, ul. Łazienkowska i wybrzeże Wisły. Powiśle i fragmenty Centrum widziane z mostu Poniatowskiego. 7 października 2008 r. ruszyła budowa stadionu. 19 czerwiec 2010 - tak wyglądały początki budowy Stadionu Narodowego. Idea budowy nowego stadionu narodowego w Warszawie pojawiła się w połowie lat 90. XX wieku, a od samego początku główną kwestią sporną pozostawała jego lokalizacja. Jedna z koncepcji zakładała zlokalizowanie go na należących do Skarbu Państwa (w zarządzie Centralnego Ośrodka Sportu) terenach Stadionu Dziesięciolecia. Kolejne przedstawiały natomiast plany budowy w różnych częściach stolicy. Najsłynniejszą z nich był pomysł zrodzony na przełomie 1999 i 2000, forsowany przez ówczesnego rzecznika PZPN Jarosława Kołakowskiego stanowiący, że nowy obiekt zostanie ulokowany na Białołęce i będzie nosił nazwę Stadion Polska (wzorowana na nazwie Stade de France). Inne z koncepcji zakładały budowę na Służewcu, na Łuku Siekierkowskim, w Wawrze i w Wesołej. Przez ponad dekadę obiekt pozostawał jedynie w sferze koncepcyjnej, jednak wybór Polski na współgospodarza piłkarskich Mistrzostw Europy'2012 znacząco przyspieszył tempo działania.
26 kwietnia 2007 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała decyzję w sprawie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie obiektu sportowego planowanego na terenie Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, a 14 września 2007 minister sportu Elżbieta Jakubiak poinformowała, że zostanie on wybudowany na błoniach Stadionu Dziesięciolecia. 4 października 2007 minister Jakubiak powołała Narodowe Centrum Sportu Sp. z o.o., którego zadaniem będzie budowa stadionu w Warszawie. 29 listopada 2007 nowy minister sportu Mirosław Drzewiecki podczas konferencji prasowej na Torwarze poinformował, że warszawska firma projektowa JSK Architekci Sp. z o.o. zaprojektuje Stadion Narodowy w Warszawie. 17 grudnia 2007 zatwierdził on jednak koncepcję budowy obiektu w niecce Stadionu Dziesięciolecia. 1 lutego 2008 Konsorcjum JSK Architekci Sp. z o.o., gmp - von Gerkan, Marg und Partner Architekten i sbp – Schleich Bergermann und Partner przedstawiło projekt koncepcyjny (wizualizację i makietę) nowego stadionu w tym miejscu. Pierwsze roboty budowlane rozpoczęły się 15 maja 2008 od próbnego palowania (126 betonowymi palami) niecki, skarpy trybun i korony starego obiektu. 18 czerwca 2008 Narodowe Centrum Sportu Sp. z o.o. złożyło u wojewody mazowieckiego projekt budowlany i dokumenty wymagane do wydania pozwolenia na budowę. Pozytywną decyzję wojewoda Jacek Kozłowski wydał 22 lipca 2008. 26 września 2008 r. została podpisana umowę z firmą Pol-Aqua S.A. na realizację pierwszego etapu inwestycji, czyli palowania oraz rozbiórki części korony. 7 października 2008 r. wystartowała budowa stadionu.
Wykonawcą Stadionu Narodowego jest konsorcjum Alpine-PBG A oraz Hydrobudowa Polska SA. Kubatura stadionu to ponad milion metrów sześciennych. Nowy stadion jest posadowiony na istniejących wałach ziemnych Stadionu Dziesięciolecia, na których znajdą się schody prowadzące na promenadę stadionu. Jedyny na świecie porównywalny obiekt, który został wybudowany w niecce innego stadionu to Zentralstadion w Lipsku. Rzeźba przed stadionem została wykonana przez Adama Romana i została odsłonięta 22 lipca 1955 na Stadionie Dziesięciolecia. Rzeźba przedstawia trzech mężczyzn w biegu podczas przekazywania pałeczki.  W trakcie użytkowania stadionu, rzeźba przez lata zniszczała. Wraz z podjęciem decyzji o budowie nowego Stadionu Narodowego, podjęto decyzję o zachowaniu historycznych zabytków Stadionu Dziesięciolecia i wkomponowaniu ich w przyszły stadion.
Obok takich elementów jak tablica z orłem z trybuny honorowej czy tablica pamiątkowa poświęcona Ryszardowi Siwcowi, znalazła się także rzeźba. W 2008 pomnik został poddany gruntownej renowacji. Trwała ona miesiąc a jej koszt wyniósł 50 tys. zł. Umiejscowienie rzeźby na nowym stadionie nie jest jeszcze znane. 4 stycznia 2011 zakończono prace montażowe konstrukcji dachu stadionu. Z tej okazji w obecności premiera Donalda Tuska i prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbyła się uroczystość zawieszenia symbolicznej wiechy Inwestor Generalny - Ministerstwo Sportu i turystyki. Stadion ma być jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy 2012. W czasie trwania tej imprezy na Stadionie Narodowym mają zostać rozegrane 3 spotkania grupowe (w tym mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią)[35], a także 1 ćwierćfinał i 1 półfinał.
3 maja 2012 Stadion Narodowy będzie gospodarzem Finału Pucharu Polski PZPN. Tworzenie parków zieleni przed stadionem. Powrót do Alej Jerozolimskich, gdzie rozpoczęłam wędrówkę po Powiślu Mostem Poniatowskiego.

najbliższe galerie:

 
Warszawa (bez znieczulenia)
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Warszawa - warszawskie murale
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Warszawa - Walki o Powiśle
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Warszawa, kiedy jeszcze była nadzieja.
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Warszawa - Błękitna
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 20.07.2011 22:26

Każda Galeria z cyklu Warszawa w moim obiektywie przedstawia pewne miejsca. Ta, przedstawia Powiśle :)))
Pozdrawiam :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 20.07.2011 00:28

coś średnio wiele tej Warszawy w Warszawie, kadr nr6 fajny

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!