m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Spacer po Łomży rozpoczynam od Starego Rynku.Głównym budynkiem Rynku jest ratusz,wybudowany na początku XIX w.wg.projektu Aleksandra Groffe. Klasycystyczny ratusz jest prostokątnym,murowanym,dwutraktowym budynkiem posiadającym wieżę zegarową. Łomżyński Rynek otoczony był klasycystycznymi kamieniczkami z XIX wieku,które zostały zniszczone całkowicie w czasie wojny. Na miejscu zniszczonych kamienic wybudowano w latach 50-tych pseudobarokowe kamieniczki z podcieniami wg.projektu Urszuli i Adolfa Ciborowskich. Łomżyńska Starówka zachowała do dziś średniowieczny układ. Stylizowane na barok kamieniczki z podcieniami.
Rynek jest prostokątnym placem z którego wszystkich rogów wychodzą prostopadłe ulice. Podcienia kamieniczek pseudobarokowych - widok od ulicy Farnej. Ławeczka Hanki Bielickiej upamiętniająca aktorkę,która niemal cały okres dzieciństwa i młodości spędziła w Łomży. Rzeźba odlana w brązie jest dziełem rzeźbiarza Michała Selerowskiego.Przedstawia aktorkę siedzącą na ławce w wielkim kapeluszu.Na oparciu ławki widnieje podpis Hanki Bielickiej. Ulica Farna prowadzi od Starego Rynku do Kościoła p.w.Michała Archanioła. Ulica Farna posiadająca w większości prywatną zabudowę piętrową ze sklepikami i niewielkimi zakładami usługowymi na parterze została w ostatnich latach zamieniona na deptak.
Katedra Łomżyńska p.w.św.Michała Archanioła ( dzisiejsza katedra,a wcześniej fara ) wybudowana została w początkach XVI wieku w stylu późnogotyckim. Fundatorką była księżna Anna Mazowiecka oraz jej synowie. Nawa główna. Sklepienie gwiaździste i sieciowe w nawie głównej. Stalle. Barokowa ambona.
Droga krzyżowa. Kościół p.w.Matki Boskiej Bolesnej dobudowany do klasztoru Kapucynów z XVIII w. Figura Matki Boskiej Częstochowskiej na dziedzińcu klasztoru. Drozdowo to wieś położona nad Narwią,w sąsiedztwie unikalnych przyrodniczo obszarów - parków narodowych Biebrzańskiego i Narwiańskiego,a bezpośrednio na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. W Drozdowie ,w dawnym dworze Stanisława Lutosławskiego znajduje się Muzeum Przyrody.Muzeum powstało w 1984 r. Ekspozycja muzeum składa się z kilku odrębnych wystaw.Jest wystawa poświęcona szacie roślinnej Kotliny Biebrzańskiej,ekspozycja dotycząca batalionów będących ptasim symbolem Kotliny Biebrzańskiej,wystawy przedstawiające ssaki żyjące na terenie Kotliny Biebrzańskiej,osobna wystawa dotyczy łosia - króla bagien,klatkę schodowa zdobią trofea myśliwskie.
Ze względu na przeszłość zajmowanego obiektu poszerzono krąg zainteresowania muzeum o dział artystyczno - historyczny. Wystawa pt.Salon dworski zawiera dawne meble z przełomu XIX i XX w. a także portrety,zdjęcia i pamiątki po Lutosławskich ( dawnych właścicielach ) oraz po Romanie Dmowskim. Zasób powstał dzięki rodzinnym pamiątkom przekazanym przez przedstawicieli rodziny Lutosławskich oraz miejscową społeczność. Ostatnia część wystawy biebrzańskiejpoświęcona jest łosiowi - ssakowi,który jest symbolem Kotliny Biebrzańskiej.Na ekspozycji zgromadzono oprócz spreparowanych okazów łosia ( klępa,łoszak ) bogatą kolekcję poroży. Celem wystawy Przyroda Kotliny Biebrzańskiejjest popularyzacja wiedzy na temat bogactwa flory i fauny.Środowisko to cechuje naturalność w stopniu niepowtarzalnym w przyrodzie Europy.

najbliższe galerie:

 
Nasz łomżing (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Łomża, tuż, za Powązkami
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
SPACERKIEM PO CENTRUM ŁOMŻY
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Twierdza Łomża - Fort III
1pix użytkownik alquere odległość 4 km 1pix
Twierdza Łomża - Fort I
1pix użytkownik alquere odległość 4 km 1pix
Drozdowo
1pix użytkownik mocar odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 27.07.2012 05:40

Skuza...dziękuję za sympatyczny wpis.Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.07.2012 22:08

Bardzo chętnie usiadłabym obok pani H.Bielickiej,miałam okazje poznać ja osobiste,przemiła osoba,jej już nie ma wśród nas,ale ws pomienia o niej pozostaną do końca moich dni.Pozdrawiam:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 25.07.2012 21:31

Konwalia...pięknie dziękuję za miłe słowa.Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 25.07.2012 21:30

Wmp57...w Łomży byłam bardzo krótko,przejazdem na Rozlewiska Narwi i Biebrzy.
Ogólnie mówiąc odebrałam to miasto pozytywnie,położenie faktycznie ładne.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 25.07.2012 21:25

Annuus80...dziękuję za pozytywny odbiór mojej skromnej galerii.Pozdrawiam serdecznie:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 25.07.2012 16:02

Bardzo przyjemny spacer w uroczym miescie.
Pozdrawiam Tereza-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2088) dodano 25.07.2012 15:59

Łomża była kiedyś miastem wojewódzkim, moim zresztą.
Poza ładnym położeniem na skarpie na lewym brzegu Narwi to moim zdaniem...ale co ja tam bądę marudził.
Pozdrawiam.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 25.07.2012 14:34

Przyjemny spacer wśród Łomżyńskich kamieniczek.
Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 25.07.2012 06:03

Magdar...wielkie dzięki.Pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 24.07.2012 21:10

Ładne kamieniczki :)Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!