m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Do średniowiecznego Erice wchodzi się przez XII-wieczną Bramę Trapani, po jej przekroczeniu zaraz na lewo znajduje się eryceńska katedra królewska, potężna budowla ozdobiona imponującą kamienną rozetą. Kościół wybudował w 1312 r. król Fryderyk II Aragoński. Znajdująca się obok dzwonnica służyła królowi jako wieża zwiadowcza. Otoczone średniowiecznymi murami miasteczko Erice położone jest na wysokości około 750 m.n.p.m. Miasteczko założyli w V w. p.n.e Elymowie, którzy uważali się za potomków Trojan. Miasteczko znane było w starożytnym świecie jako Eryks, a na szczycie góry wznosiła się wspaniała świątynia poświęcona Wenus Erycyńskiej, śródziemnomorskiej bogini płodności. Zniszczone przez Kartagińczyków w 260 r. p.n.e., którzy z kolei ulegli Rzymianom w 241 roku. Miasteczko znajdowało się jeszcze pod panowaniem Arabów, którzy zmienili nazwę miasta na Gebel-Hameg, czyli Góra Mahometa. Arabowie z kolei zostali wypędzeni w XII w. przez Normanów. Ich wódz - Roger d'Altavilla zmienił nazwę miasta na Górę św. Juliana, która obowiązywała do 1934 r., wybudował także imponujący zamek na skarpie. Nie mogłam się oprzeć tym pięknym talerzom;) wystawiane przez sprzedawców towary to jedne z niewielu kolorowych akcentów na tych ponurych, średniowiecznych murach.
W mieście widać głównie wpływy architektury normańskiej, choć mury otaczające miasteczko zostały przebudowana przez Rzymian i Normanów. Erice pochłania, jak pisał Gustaw Herling-Grudziński - cisza, tak głęboka, że ludzie, nawet gdy wychodzą z domów, poruszają się jakby na palcach, ocierają się o mury i szybko znikają. Pewnie dlatego tak trudno ich tu spotkać. Zresztą wszyscy tu po jakimś czasie giną - w zaułkach, wąskich uliczkach, bramach lub we mgle;) Piazza Umberto Piękne te zakątki i ławeczki:) Erice to zachowana w całości średniowieczna osada w chmurach.
Wejście do kościoła przy Klasztorze San Domenico. Domy Erice noszą ślady kolejnych epok i cywilizacji. i kolejna ławeczka:) Dzięki tym sklepikom nie jest tak ponuro i klimat średniowiecza nas nie przytłacza;) Okazała dzwonnica kościoła San Giuliano.
Takie ozdoby możemy znaleźć na tych zimnych, szarych murach:) Kościół San Giovanni Battista. Ze szczytu urwiska na którym znajduje się zamek rozpościerają się wspaniałe widoki... Chmury, mgła, ale coś widać;) Gdyby pogoda była troszkę fajniejsza oczom naszym ukazał by się cudny widok na dolinę Erice, wybrzeże Morza Tyrreńskiego i przylądek Capo San Vito... Normańska twierdza została wkomponowana w starożytne mury punickie. Castello dell Balio (zamek Wenus) został wybudowany w XII-XIII w. przez króla Rogera w miejscu słynnej starożytnej świątyni Wenus Erycyńskiej, której fragmenty włączono w ściany zamku. Pogoda nas niestety nie rozpieszczała. Zimno, wicher i chmury i mgła...
San Giuliano jest jednym z najstarszych kościołów Erice. Wybudował go w 1076 r. Roger na cześć św. Juliana, który wg miejscowej tradycji uchronił Erice przed muzułmańską nawałnicą. Jest zamek Wenus to i pizzeria musi być;) Erice to kręte, wybrukowane ulice... ...surowe, kamienne budowle... ...przejścia tak ciasne, że może się przez nie przedostać tylko jedna osoba... ...wewnętrzne dziedzińce, tarasy...
...oraz niezliczona ilość zabytkowych kościołów. Ozdoby na murach Erice jest zupełnie inne niż reszta sycylijskich miast, nietknięte myślą współczesnej architektury, zanurzone w średniowieczu... drzwi:)
Ciche, spokojne miasteczko Erice to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Sycylii. Warto się powłóczyć po miasteczku bez celu, nie można się zgubić;)  Zdjęcie to umieściłam z premedytacją;) żeby pokazać jak jest fajnie, gdy nie ma zbyt wielu turystów na uliczkach (to jest główna ulica prowadząca do Bramy Trapani) i że wyszło słoneczko choć na chwilę;) Widok na leżące w dole Trapani. Wracamy też na stopa, bo czekać na autobus w tym mrozie to bez sensu;)
Dzięki za wizytę:)

najbliższe galerie:

 
SYCYLIA  8 - Erice I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
SYCYLIA  9 - Erice II
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Erice
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
SYCYLIA- SEGESTA-TRAPANI-ERICE
1pix użytkownik olaf43 odległość 1 km 1pix
Erice - kamienne miasto w chmurach.
1pix użytkownik ru_da odległość 1 km 1pix
Bella Sicilia III
1pix użytkownik michal1988 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 21.08.2011 01:49

Dzięki Anikm za odwiedziny:) wiadomo, że im mniej ludzi tym lepiej:)
pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.08.2011 01:25

Urokliwe miasteczko. Brak ludzi i pochmurna pogoda dodają klimatu.
Pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 16.08.2011 00:15

Dzięki Spaww:)
pozdrawiam:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 14.08.2011 23:16

Również się bardzo podobało :) pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 04.08.2011 23:54

Mieczysław - dzięki za odwiedziny i miłe słowa:) cieszę się, że Ci się podobał spacer po tym małym średniowiecznym miasteczku, które tonie we mgle i chmurach;)
Doracz - dzięki za wizytę:) fajnie, że się podobało:)
Pipol - dzięki:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 04.08.2011 23:51

Surykatka - dzięki za odwiedziny:) no z pogodą rzeczywiście nie było najlepiej, ale w sumie nie padało:) a tydzień przed naszym przyjazdem na Sycylii padało przez ponad tydzień;) a na dole jakieś 800 metrów niżej już było całkiem przyjemnie;)
Glockerka - dzięki za wizytę:) zawsze może być gorzej, a jak pisałam już wyżej nie padało;) a to już duży plus zwiedzania;)
Magdus - dzięki za odwiedziny:) cieszę się, że Ci się podobało:) i że Ty też nie miałaś tłumu turystów, którzy pewnie woleli wylegiwać się na plaży;)
Skuza - dzięki za wizytę:) bo miasteczko jest naprawdę urocze, ma swój niepowtarzalny klimat, no i też jego umiejscowienie sprawia, że jest takie inne i ciekawe:) fakt z Malty to już bardzo, bardzo blisko, a będąc na Sycylii w marcu nawet nie przypuszczałam, nie myślałam o tym, że miesiąc później znajdę się właśnie na Malcie, gdzie też było cudnie:)
pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9042) dodano 04.08.2011 11:25

24 super

doracz użytkownik doracz(wpisów:1182) dodano 04.08.2011 11:22

Bardzo przyjemne miasteczko i bardzo ciekawie je zaprezentowałaś. Podobało mi się. pozdrawiam ;-)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 28.07.2011 15:48

Nawet pogoda nie jest przeszkodą na spacer po Erice w tak miłym towarzystwie.Dziękuję za oprowadzenie.Świetna prezentacja miasteczka.Oj poszalałbym tam aparatem,bo są to moje ulubione klimaty.Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2011 22:13

Kusisz tymi uliczkami,już 2 razy miałam być na Sycylii,nigdy mi nie wyszło,raz było za mało chętnych,a drugi raz morze było za bardzo wzburzone,bo chciałam tam dotrzeć katamaranem z Malty.Na razie nic nie planuje w tych okolicach,ale nigdy nie wiadomo,co przyniesie przyszłość...może znowu jakiś spontaniczny wyjazd,tak jak do Kenii:)))Miasteczko urocze,fotki tez:)))Pozdrawiam serdecznie:)

magdus użytkownik magdus(wpisów:208) dodano 26.07.2011 16:48

Miasteczko jest urocze. Byłam tam w czerwcu, ale na szczęście nie bylo tłumów :) Bardzo podoba mi się Twój spacer po Erice :) Pozdrawiam.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:741) dodano 26.07.2011 09:04

Przy takiej niezbyt przyjemniej pogodzie zrobiłaś zdjęcia do całkiem przyjemnej galerii.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7270) dodano 24.07.2011 21:07

Pięknie położona mieścina z klimatem. Przyjemne miejsce, szkoda,że pogoda CI nie dopisała... pozdrawiam :-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 24.07.2011 20:38

Mgfoto - dzięki za odwiedziny:) pora całkiem spoko na odwiedzenie Sycylii, choć tam na górze nie było wcale tak przyjemnie i ciepło jak 750 metrów niżej, no i wieczorami przydawały się szalik i rękawiczki;)
Konwalia - dzięki za wizytę:)
Dispar - dzięki za odwiedziny:) cieszę się, że zachęciłam do odwiedzenia tego zakątka Sycylii. Następnym razem postaram się coś wrzucić na tle konkurencji. Jakiejś;)
Carmel - dzięki za wizytę:) miasteczko prawie bezludne, bo to było na początku marca, a wtedy wierz mi tłumów raczej nie ma na tej wyspie, część atrakcji, tudzież udogodnień, jak kolejka linowa jest jeszcze pozamykana i czeka na cieplejsze dni;) ja też jeszcze kiedyś wrócę na Sycylię, bo widziałam dopiero część zachodnią:)
pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 24.07.2011 18:29

Nola...rzeczywiście miasteczko bardzo urokliwe i prawie bezludne . Nie byłam w Erice...marzy mi się powrót na Sycylię i z przyjemnością odwiedziłabym to miejsce. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 24.07.2011 15:36

Zdjęcie 41 wiadomo, że umieściłaś z premedytacją. O wiele łatwiej chwalić się swoją urodą przy braku jakiejkolwiek konkurencji. Uroda niewątpliwa.
Miasto bardzo fotogeniczne. Zachęciłaś.
Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 24.07.2011 14:09

Uroczo tam.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.07.2011 13:58

Urokliwe zakątki. W miejscach, które chcemy zwiedzać najbardziej przeszkadzają nam inni zwiedzający. Wybrałaś dobrą porę na wycieczkę :) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!