m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Bazylika katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie. Jego dwie smukłe, 75-metrowe wieże z miedzianymi dachami pokrytymi zieloną patyną są charakterystycznym elementem Pragi, widocznym z dzisiejszego Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i ze Starego Miasta. Bazylika katedralna św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła - kościół na warszawskiej Pradze (dzisiejsza dzielnica Praga Północ) wzniesiony w latach 1887-1904 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, twórcy kilkudziesięciu świątyń w Polsce, który uznał go za swoje największe osiągnięcie, pierwotnie jako kościół parafialny. Świątynię konsekrowano 29 września 1901 roku. Ustawiony przy okrągłym wówczas placu, nazwanym później placem Weteranów 1863, przy osi komunikacyjnej Pragi (obecnej Trasie W-Z), miał stanowić przeciwwagę dla prawosławnej cerkwi św. Marii Magdaleny oraz licznych ówczesnych budynków administracji Imperium Rosyjskiego. We frontowej elewacji, wykonanej z surowej cegły, nad wejściami umieszczono mozaiki: z postacią Chrystusa, herbem Pragi i herbem pierwszego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka.
We frontowej elewacji, wykonanej z surowej cegły, nad wejściami umieszczono mozaiki: z postacią Chrystusa, herbem Pragi i herbem pierwszego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka.  Kościół zbudowany w formie trzynawowej bazyliki z transeptem. Posiada dwie wysokie wieże i trzecią niższą (sygnaturkę).
 Kościół zbudowany w formie trzynawowej bazyliki z transeptem.  Ołtarz główny świątyni wykonany został w Weronie we Włoszech w 1996 roku. Na posadzce tuż za wejściem umieszczony jest herb abp. Głódzia.Na zdjęciu częściowo przysłonięty dywanem. Również wnętrze utrzymane jest w fakturze ceglanej. Forma i układ przestrzenny kościoła nawiązują do tzw. gotyku mazowieckiego lub nadwiślańskiego. Świątynia ta jest traktowana przez znawców architektury jako wzorcowa w polskiej architekturze sakralnej, wzorowało się na niej wielu projektantów innych kościołów. Trójnawowy kościół zbudowany  w stylu neogotyckim, z charakterystycznym dla tego stylu, ale rzadkim w Polsce systemem łuków przyporowych, podtrzymujących boczne elewacje świątyni.
ołtarze w transepcie są neogotyckie, wykonane przez Jerzego Wrzesińskiego, a obrazy na nich namalowane przez Zofię Grabską, synową rektora SGGW Władysława Grabskiego.
Witraże w kościele powstały z inicjatywy Sławoja Leszka Głodzia, który zażyczył sobie, aby każdy dekanat w diecezji warszawsko-praskiej przygotował jeden z witraży dla kościoła katedralnego. Tak więc powstały jedne z najpiękniejszych dzieł sztuki na miarę cudownej Bazyliki. Witraże w praskiej Bazylice porównywane są z witrażami katedry Notre Dane w Paryżu. Niewiele warszawskich kościołów może się szczycić takimi arcydziełami. Ich wykonanie, to artystyczny majstersztyk. Bazylika katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie, to jeden z najpiękniejszych kościołów stolicy.
Organy zostały przeniesione z Katedry św. Jana w Warszawie w 1987r. Ich rodowód sięga lat sześćdziesiątych. Rozpoczęła budowę Firma Kruszewski pod kierunkiem prof. Możdżonka.Prace rozpoczęto zakupując w Niemczech wiatrownice, piszczałki językowe i inne części. Wykonywane często są koncerty muzuki organowej. Dokonano również nagrań utworów Mendelssohna (Polskie Nagrania -1999r.) Organy 57 głosowe. Traktura gry elektryczna, elektroniczne sterowanie rejestrów (Setzer). Projekt architektoniczny - Dariusz Zych. Skala manuałów: C-g3, pedału: C-g1.  pomnik ks. Ignacego Skorupki. Bazylika widziana z różnych miejsc w Warszawie.
We frontowej elewacji, wykonanej z surowej cegły, nad wejściami umieszczono mozaiki: z postacią Chrystusa, herbem Pragi i herbem pierwszego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka. Figury św.Michała i św.Floriana znajdują się  w bocznych zewnętrznych postumentach naw bazyliki. Od 1992 kościół jest katedrą diecezji warszawsko-praskiej. W 1997 uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.  Konstrukcja wysokich wież została naruszona, toteż zostały one obniżone. Kościół wysadzony przez wycofujących się Niemców we wrześniu 1944, odbudowany staraniem mieszkańców Pragi (odbudowa trwała do 1972).  Na postumencie w prawej nawie znajduje się barokowa figura św. Floriana - patrona strażaków, który wraz ze św. Michałem Archaniołem jest patronem świątyni.  Kościół zbudowany w formie trzynawowej bazyliki z transeptem. Posiada dwie wysokie wieże i trzecią niższą (sygnaturkę).
W listopadzie 1994 przed kościołem odsłonięto kamień poświęcony ofiarom rzezi Pragi, a w sierpniu 2005 pomnik ks. Ignacego Skorupki.  pomnik ks. Ignacego Skorupki.

najbliższe galerie:

 
WARSZAWA - ZAPRASZAM NA PRAGĘ CZ. 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - Praga
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Warszawa 7 - Praga 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
WARSZAWA  PRAWIE JAK MANHATTAN
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - pożytki płynące z podróży służbowych
1pix użytkownik walizka odległość 1 km 1pix
Flash Mob 18.00 Plac Zamkowy
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 31.07.2011 11:45

Witamy - też lubimy architekturę sakralną różnych miejsc - tu też jest bardzo duchowo i ładnie. Pozdrawiamy

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 27.07.2011 11:40

Warszawa, Londyn, Amsterdam, Paryż, Bruksela … - chyba bardzo lubisz stolice, no i ich kościoły :))
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!