m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Do Trogiru przyjechaliśmy po południu i zanim znaleźliśmy coś godnego do mieszkania, zrobił się wieczór. Wchodzimy do miasta gdzie na głównym placu zgotowano nam huczne powitanie machając flaga narodową. Tylko skąd wiedzieli że przyjedziemy :D ??? Pan wymachiwał tą flagą dobre kilkanaście minut, a goście weselni zgromadzeni wokół „degustowali” lokalne napoje i śpiewali chorwackie pieśni ludowe … coraz głośniej śpiewali. Korzystając z chwili zamieszania postanowiliśmy zajrzeć do przepięknej katedry św. Wawrzyńca. Widoczna na zdjęciu dzwonnica dominuje nad całym miastem. Budowana przez prawie 200 lat, dzięki czemu każde „piętro” wzniesione zostało w innym stylu, począwszy od gotyku de wczesnego renesansu. Dwa lwy strzegą wejścia do środka. Rzeźby te są dziełem mistrza Radovana i jego uczniów, pochodzą z 1240 r. Drugi z lwów.
Wnętrze katedry. Niestety musieliśmy się ewakuować bo goście weselni zaczęli zajmować  miejsca. Niektórzy nie dawali rady o własnych siłach, i byli wnoszeni, ach ta rakija :D Po skończonej uroczystości ciżba weselna zaczęła zbierać się na placu. A starszy już czai się z flagą. Stroje wieczorowe. I machamy. Dobrze że katedry nie podpalili :)
Loggia miejska zamyka plac od południa.  Loggia pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Obok na miejscu dawnego kościoła św. Sebastiana stoi wieża zegarowa. Kolejne spojrzenie na wieżę katedralną. Widok z mostu łączącego Trogir z wyspą Ciovo Po zmroku centrum miasteczka robi się bardzo klimatyczne. Miło pospacerować wyludnionymi uliczkami.
Jeszce jedno spojrzenie na katedrę. Jeden z uroczych zaułków miasta. Szybenik jest często pomijany przez turystów odwiedzających Chorwację, a znajduje się tu przecież jeden z najcenniejszych chorwackich zabytków - katedra św. Jakuba. Surowe wnętrze katedry robi niesamowite wrażenie. Początkowo nad katedrą pracowali weneccy architekci, którzy jednak mieli kłopoty z konstrukcją. W 1441 roku nadzór nad budową przejął Juraj Dalmatinac. Juraj jest także autorem słynnego fryzu z rzeźbami 71 głów, biegnącego po zewnętrznej stronie katedry.
Spojrzenie na ratusz miejski  po przeciwległej stronie katedry. Głowy te to wierne podobizny ówczesnych mieszkańców Szybenika. Wyrażają rożne emocje. Zdziwienie. Szyderstwo. Relaks :) Spojrzenie na kościołek św. Barbary tuż za katedrą, z charakterystyczna nieregularna dzwonnicą.
Ewa. Trzeba przyznać że urodą zbytnio nie grzeszy :D. Stoi dumnie przed wejściem do katedry. Po przeciwległej stronie stoi Adam. Podejrzewam że Ewa nie jest dziełem Juraja, ale ktokolwiek ją rzeźbił mógł nieco bardziej dopracować  te dwa … implanty. Ratusz miejski jest dziełem Michele Sammichelego. Pochodzi z 1546 roku. Widok z twierdzy św. Anny na miasto. Katedra z pięknie widoczną rozetą nad wejściem głównym. Jeden z licznych kościółków na starym mieście. Kolejny widok na katedrę.
Ratusz miejski z dziewięcio łukowym portykiem. Ratusz. Drzwi donikąd. Archanioł Michał umieszczony na zwieńczeniu transeptu od strony placu. Przy opisywaniu tego zdjęcia nagle zacząłem przecierać oczy z niedowierzaniem, czy ta twarz nie przypomina czasem pewnego znanego polskiego polityka? W tym retorycznym pytaniu nie ma cienia złośliwości, tylko element zaskoczenia :)

najbliższe galerie:

 
Szybenik
1pix użytkownik ogi odległość 0 km 1pix
Šibenik - Szybenik
1pix użytkownik danielski odległość 0 km 1pix
Omisz,  Szybenik,  Primoszten - 3 in 1
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Sibenik
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Šibenik
1pix użytkownik dsk odległość 0 km 1pix
Šibenik
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
inka_malinka użytkownik inka_malinka(wpisów:24) dodano 03.05.2013 18:49

Ładna galeria :) Trogir w nocy robi chyba większe wrażenie niż w dzień. Starówka jest nieskalanie biała, aż razi bielą, nie ma kwiatów, dekoracji, tylko biel kamieni, a do tego jest mała, cudownie :) Pozdrawiam ps. żałuję, że nie byłam w Szybeniku, z tego co widzę warto

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 30.08.2011 21:18

....i mnie się podoało :))) Pozdrawiam

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 16.08.2011 20:37

Bardzo się cieszę że się podoba :) pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 15.08.2011 21:39

Bardzo mi się podoba Twoje spojrzenie - z dużym przymrużeniem oka - na chorwackie miasteczka ;) "Detale" rzeźb - zaskakujące!!! :))) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!