m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Miasto zamieszkuje 51 000 mieszkańców Chorwaci stanowią 94% mieszkańców. Szybenik z racji swojego położenia geograficznego posiada strategiczne znaczenie dla Chorwacji, co uwidoczniło się w wojnie o niepodległość kraju. Miasto to ważny port handlowy i pasażerski. Szibenik to pierwsze miasto nad Adriatykiem, które nie zostało założone przez Rzymian czy Greków. Ufundował je chorwacki król Petar Kreszmir IV w 1066 roku. Prawa miejskie uzyskał już w 1298 roku, co pozwoliło mu na dalszy rozwój, głównie za sprawą portu, który dzięki strategicznemu położeniu szybko przyczynił się do ożywienia gospodarki handlowej z innymi państwami, rozkwitu miasta oraz bogacenia się mieszczaństwa.
Wśród ciekawych budowli Szybenika dość nietypową formą wyróżnia się kamienny kościół św. Barbary. Nad frontem górują dwie, różniące się nadbudówki na dzwony. Obecnie w budynku jest Muzeum Sztuki Sakralnej. Obok katedry sw. Jakuba, po drugiej stronie placu wznosi się interesujący budynek ratusza z XVI w. Obecnie 9-cio arkadowa galeria zajęta jest przez restaurację.
Wizytówką Szybenika , jednym z najwspanialszych obiektów sakralnych w Chorwacji jest katedra św. Jakuba. Była ona budowana  z kamienia w XV i XVI w. przez kilku architektów, łącząc elementy stylu gotyckiego z renesansowym. Plany konstrukcyjne katedry powstały już wkrótce po otrzymaniu przez Szybenik praw miejskich, jednak budowa rozpoczęła się dopiero w 1402 r. Kościół posiada 3 nawy i rozmiary:
38 metrów długości, 14 metrów szerokości i 38 metrów wysokości w szczycie kopuły. Za surowiec posłużył kamień z wysp: Korcula i Brac. Znanym elementem autorstwa Juraja Dalmatinca prezentowanym na zewnętrznych ścianach katedry św. Jakuba są bardzo realistyczne rzeźby 71 głów mieszkańców Szybenika, oddające ich specyficzny charakter i wyrażające rożne uczucia.
Wejście do katedry zdobi piękna rozeta wzorowana rozecie z katedry w Paryżu.
Wąskie uliczki Szybenika tworzą niepowtarzalny klimat.

najbliższe galerie:

 
Dalmacja - Szybenik
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Hrvatska,  czerwiec 2016r - cz. II
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Sibenik Chorwacja
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Omisz,  Szybenik,  Primoszten - 3 in 1
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Sibenik
1pix użytkownik matylda odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Sibenik
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 18.08.2011 14:08

Widzę następną ciekawą galerię z uroczej Chorwacji. Dziękuję za spacer.
Jo_ta, tak na marginesie, dawno Cię tu nie było - Cieszę się, że wróciłaś i pozdrawiam serdecznie-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!