m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach to największy teren parkowy w granicach administracyjnych miasta. Zajmuje powierzchnię 72 ha. Jego początki sięgają 1888 r., kiedy na obszarze podmiejskiego lasku powstał park miejski. W późniejszych latach powiększono obszar parku, uporządkowano tereny zielone, wytyczono ścieżki spacerowe, posadzono drzewa i ustawiono ławki. Stylistyką park nawiązuje do ogrodów - parków angielskich, a poprzez rozwiązania kompozycji kwiatowych na klombach i pergolach do ogrodów klasycznych. Duże zasługi w rozbudowie i zagospodarowaniu parku miał doświadczony ogrodnik Paweł Sallmann, który od 1913 r. przez kilkanaście lat był dyrektorem Ogrodów Miejskich w Katowicach. Od 1925 r. park nosi imię Tadeusza Kościuszki. Dzięki swej lokalizacji na skraju centralnych dzielnic miasta należy on do najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych. Wzdłuż ul. Kościuszki rosną rododendrony i azalie. W sumie można tu odnaleźć ponad 90 gatunków i odmian drzew i krzewów. Po zmroku park oświetlają stylowe latarnie.
Znajdziemy tu dzieła twórców  z regionu tworzące galerię rzeźby plenerowej… … a także 35 metrową replikę wieży spadochronowej  służącej do szkolenia skoczków (rozmontowanej w czasie wojny), która jest obecnie pomnikiem poświęconym obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Pierwotna wieża spadochronowa została zbudowana w 1937 r. z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej i była wówczas największą wieżą spadochronową w kraju (62 m. wysokości w tym stalowa konstrukcja - 50 m). Na szczyt prowadziły schody a wewnątrz znajdował się szyb windowy. Na szczycie wieży znajdowała się platforma, z której wykonywano skoki. W historii miasta wieża zapisała się jako legendarny punkt obrony miasta przez harcerzy przed wkraczającymi oddziałami Wermachtu w dniu 4.09 1939 r. Prawda co do przebiegu tej obrony skrywa wiele tajemnic i budzi kontrowersje. Do dziś pozostaje niejasne co działo się wówczas wokół wieży a odnalezione po latach dokumenty przeczą legendzie o bohaterskiej obronie miasta. Przed nami cel spaceru - drewniany zespół kościoła p.w. św. Michała Archanioła (pogromcy Lucyfera i złych mocy)  z Syryni  - osady na południu województwa śląskiego. Jest on najstarszą budowlą sakralną na terenie Katowic i najcenniejszym zabytkiem na terenie miasta.
Składa się z centralnie położonego kościoła, wolno stojącej dzwonnicy i otaczającego całość ogrodzenia. Świątynia jest jednonawowa, z wyodrębnionym prezbiterium. 

Wybudowana została prawdopodobnie w 1510 r., choć istnienie drewnianego kościoła w niewielkiej Syryni poświadczają źródła już w 1306 roku. Forma architektoniczna zabytku odbiega nieco od formy większości kościołów Górnego Śląska. Posiada on raczej cechy kaplicy. Z tego właśnie powodu początkowo nie wznoszono przy nim wieży, a jedynie spiczastą wieżyczkę dachową, tzw. sygnaturkę. Nad głównym wejściem znajduje się zadaszenie na mały dzwon. W związku z tym dzwonnica nie mogła zostać umieszczona w tym miejscu.
Kiedy w I połowie XVII w. zaistniała potrzeba jej wybudowania, znalazła swoje miejsce kilka metrów dalej, po południowej stronie kościoła. Podstawowymi i jednocześnie najstarszymi elementami świątyni są dwa pomieszczenia: prezbiterium i nawa. 

Prezbiterium ma kształt prostokąta zamkniętego od strony wschodniej prostą ścianą. Takie właśnie zamknięcie jest charakterystyczne dla najstarszych piętnasto- i szesnastowiecznych zabytków śląskich. Znacznie szersza i wyższa od prezbiterium jest nawa. Jej wymiary umożliwiły wybudowanie empory czyli antresoli nad głównym wejściem.
Ściany nawy oraz prezbiterium wykonano w konstrukcji wieńcowej, czyli na zrąb, z sosnowych bali połączonych w narożach na tzw. zamek (wszystkie połączenia wykonano bez użycia gwoździ). Na emporę (chór) prowadzą strome schodki umieszczone po lewej stronie od wejścia. Fundamentem ścian zostały przyciesia dębowe, odsadzone nieco na zewnątrz. Uzupełniającym elementem świątyni jest wypełniająca załom między szeroką nawą a węższym prezbiterium zakrystia, zlokalizowana wzdłuż północnej ściany prezbiterium, na planie prostokąta. Wybudowano ją później i przystawiono do głównego korpusu kościoła za pomocą tzw. łątki. Kolejnym etapem powiększania kościoła było dobudowanie przedsionka (kruchty) od strony zachodniej oraz kaplicy (babińca) od północnej strony nawy.
Dołączono je do głównego korpusu również na zasadzie łątki ok. połowy XVII wieku Każdy z elementów składowych kościoła nakryto osobnym dachem, tworząc w ten sposób tzw. układ śląski. W 1938 r. kościół został przeniesiony do Katowic jako pierwszy obiekt w planowanym wówczas skansenie, który ostatecznie nie powstał. W maju 1997 r. prezydent Katowic podjął decyzję o zorganizowaniu w zabytkowym zespole kościoła p.w. św. Michała punktu muzealnego - filii Muzeum Historii Katowic. Kościół pełni nadal funkcje sakralne, pozostając jednocześnie pod opieką Muzeum. Nad głównym ołtarzem znajduje się kopia franciszkańskiego Krzyża z San Damiano.
We wnętrzu kościoła odnajdziemy cenne zabytki. W kruchcie znajduje się XV-wieczna kropielnica z kamienia oraz drewniana skrzynia z okuciami z XVIII - XIX w. Od 1970 r. podziwiać tu można późnogotycką (z początku XVI wieku) drewnianą rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przeniesioną z Dębieńska (rybnickie). Uwagę przyciąga korpus barokowej, drewnianej ambony (XVII w.). Jest on ozdobiony pięknie rzeźbionymi postaciami… … oraz dekoracją malarską.
Do budowy użyto różnych gatunków drewna. Za pomocą zdjęć nie sposób przekazać niesamowitego zapachu jaki unosi się we wnętrzu kościółka. Wolno stojąca dzwonnica pochodzi z 1679 r. Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami. Na jego dziedzińcu utworzono Lapidarium. W miejscu tym zostały zgromadzone obiekty kamienne o dużej wartości historycznej, które muzeum sukcesywnie pozyskiwało i przechowywało. Kiedy zbiór się stał się historycznie spójny, pojawiła się inicjatywa ekspozycji na wolnym powietrzu i 29 kwietnia 2009 r. odbyło się uroczyste otwarcie Lapidarium. Znajdują się w nim trzy nagrobki, kamień graniczny i kamień drogowy. Jednym z eksponatów jest pierwsza płyta ze zbiorowego grobu powstańców śląskich z cmentarza w Janowie, odnaleziona w 2008 r. w Mysłowicach. Do cennych znalezisk należy nagrobek głównego księgowego Carla Peschela, odnaleziony w 2008 r. na Józefowcu, pochodzący najprawdopodobniej z nieistniejącego już cmentarza ewangelickiego przy ul. Damrota w Katowicach…
… a także  nagrobek Szczepana Gaidy, siodłaka (kmiecia) z Dębu, przeniesiony z cmentarza parafialnego na Dębie. Może zbyt wiele szczegółowych informacji wyciągnęłam tym razem z internetu ale przyznam, że mnie one zaciekawiły. Kościół leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego i zapewniam, że warto go odwiedzić.

najbliższe galerie:

 
Dla Wszystkich Obieżyświatów :)
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Malkontent  w parku  Kościuszki  w  Katowicach
1pix użytkownik agra60 odległość 0 km 1pix
Katowice - Park Kościuszki
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Parkowe piękności
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Katowice - Największa katedra w Polsce
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
Katowice modernistyczne -2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 28.09.2011 20:00

Marioli : To podobnie jak ja parę miesięcy temu :) Na miejscu szybko można zmienić zadnie. Pozdrawiam :)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 28.09.2011 13:47

A ja myślałam, że w Katowicach jest tylko "Spodek" i kopalnie. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.09.2011 23:54

Skuza : Dziękuję, że pamiętałaś o obietnicy i opowiedziałaś nieznaną mi część historii tego zabytkowego kościółka. Pozdrawiam serdecznie :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.09.2011 22:18

Mgfoto,bardzo mnie cieszy ze tak pięknie pokazałaś ten kościołek,o jego historii i urodzie prawie wszystko napisałaś.Ja chce tylko dodać ,ze kościół stal w samym środku wsi,na małym pagórku,w tym miejscu do dzisiaj istnieje stary cmentarz,otaczający kiedyś kościół,a w miejscu gdzie był ołtarz,wybudowano kapliczkę.Kościołek sluzyl mieszkańcom przez wieki,aż do momentu kiedy postanowiono 1923r wybudować nowy i większy kościół,żeby w ten sposób odłączyć się od sąsiedniej parafii w Lubomi.W roku 1923 utworzył się komitet budowy nowego kościoła pod przewodnictwem naczelnika gminy, który udał się do Kurii Biskupiej do ówczesnego biskupa Hlonda, prosząc go o utworzenie osobnej parafii. Ks. Biskup przyrzekł odłączyć Syrynię od Lubomi i utworzyć osobną parafię. Już w tym samym roku 1923 biskup posłał pierwszego proboszcza ,a dwa lata później zaczęto budować plebanie i zakupiono ziemie pod budowę nowego kościoła.W starym kościele nadal odbywały się msze lecz wszystkie datki przeznaczone były na budowę nowego.Nowy kościół oddano do użytku w 1936 roku ,a na konserwacje i remont starego już nie starczyło pieniędzy,dlatego przeniesienie kościołka do Katowic było dla niego jakoby ratunkiem przed zniszczeniem.Mimo ze niewiele mieszkańców liczącej dzisiaj około 3200 osób wsi pamięta tamte czasy,ale większość wie ze to właśnie syrynski kościołek stoi w parku Kościuszki w Katowicach i służy nie tylko nowożeńcom do zawierania związków małżeńskich,ale jest tez jedna z głównych atrakcji turystycznych Katowic,o czym przekonałaś się sama:)))Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za ta piękną galerie:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 31.08.2011 20:46

Watcher : Nie masz daleko... Pozdrawiam :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 31.08.2011 12:51

Fajne to drewniane .. chetnie bym tam zajrzal.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.08.2011 23:28

Anikm : Dzięki serdeczne! Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.08.2011 23:27

Skuza : Świat jest mały :) Baw się dobrze a jak wrócisz nie zapomnij, bo rozbudziłaś naszą ciekawość. Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.08.2011 22:46

Przepiękny kościółek. Solidnie przygotowana galeria. Dokładnie pokazane i opisane.
Z zainteresowaniem wrócę tu by przeczytać co napisze o tym budynku Skuza po powrocie z urlopu.
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 21.08.2011 20:16

Mgfoto,ale niespodzianka,najwiecej o tym kosciele to ja mialabym do powiedzenia,kosciol stal w mojej miejscowosci,gdzie mieszkalam 30lat:)))))Napisze wiecej,jak wroce z urlopu,pozdrawiam serdecznie z Nordkapu:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.08.2011 10:50

Magdaleno : Ja też się nie dziwię szczególnie, że takie klimaty są teraz bardzo modne. Trochę obawiałam się pomruków burzy i w pośpiechu nie wszystkie fotki dachu dobrze mi wyszły ale... Jakby się przyłożyć a potem dobrze opisać to z samych gontów można by tam złożyć ciekawą galeryjkę ;) Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 20.08.2011 10:36

Kościółek jest przepiękny. Nie dziwię się, że jest oblegany przez młode pary. Bardzo ładnie pokazałaś jego wnętrze. Gont na 15 i 16 świetnie sfotografowany. Pozdrawiam:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.08.2011 08:47

Witaj Konwalio! Nadal mieszkam w "stolycy" ;) ale potwierdza się, że bez względu na to gdzie pojadę to znajdę coś do sfotografowania i pokazania... Chociaż, akurat w Katowicach nie było z tym większego problemu. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 20.08.2011 07:20

Mgfoto....czy Ty się przeprowadziłaś do Katowic?
Nie wiedziałam,że Katowice i okolice miasta są tak ładne i posiadają takie perełki,jak ten kościół.
Pozdrowienia-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.08.2011 23:57

Surykatko : Trzy miesiące temu miałam na temat Katowic dokładnie takie samo zdanie jak Ty, a oczami wyobraźni widziałam przemysłowe miasto pełne szybów kopalnianych. Moje oczekiwania okazały się bardzo stereotypowe. Katowice to pełne zieleni, piękne, choć troszkę zaniedbane miasto. Właśnie próbuję to pokazać. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.08.2011 23:53

Mieczysaw : Miałam odrobinę szczęścia i dzięki temu mogę pokazać trochę więcej. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.08.2011 23:49

Agatko i Mapo : Dziękuję za te miłe słówka. Postaram się sprostać oczekiwaniom chociaż trochę to trudne. Spędziłam w Katowicach zaledwie dwa razy po pół dnia. Trochę mało by pokazać wszystko - szczególnie, że pogoda nie cały czas była łaskawa. Pozdrawiam serdecznie :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 19.08.2011 23:39

Mgfoto, powtórzę za Mapą: Ty to masz talent:)
Kościółek wygląda bardzo niepozornie jadąc ulicą Kościuszki, a tu proszę, takie cacuszko. Ostatnio bardzo modne jest zawieranie związków małżeńskich właśnie w tym Kościele. Termin niestety trzeba zaklepać na długo przed planowaną datą ślubu.
Ciekawa galeria. Pozdrawiam Cię serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 19.08.2011 20:48

Przyjemnie popatrzeć na kościółek. Jest przepiękny, no i mogę dzięki Tobie obejrzeć wnętrze. Mi było dane oglądać wnętrze tak jak na zdjęciu 30. Lapidarium jeszcze nie było podczas mojej wizyty. Przyjemna galeria dla zrelaksowania się.Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 19.08.2011 20:24

Kto by pomyślał,że w Katowicach jest tyle ciekawych miejsc do odwiedzenia?! Ja na pewno nie :-) Kościółek i dzwonnica bardzo stylowe :-) pozdrówki ślę

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.08.2011 00:11

Romanko : Trening czyni mistrza! Ja też ciągle trenuję. Mogę powiedzieć, że już trochę zaprzyjaźniłam się z moim K-r`ecikiem i w niektórych sytuacjach robimy całkiem niezłe zdjęcia. Gorzej gdy wyłącza mi się rozsądek a intuicja okazuje się mało intuicyjna ;) Nie jestem mistrzem ale czasami lepiej mi idzie teoria niż praktyka. Może mogłabym coś podpowiedzieć? Pytaj. Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2011 22:30

Tak, zdjęcia kościółka z zewnątrz też wejdą w skład galerii - a czy lepsze ? jeśli chodzi o pogodę to tak, ale jeśli chodzi o samą technikę wykonania zdjęć to nie wiem jak będzie z tą jakością - bo ja dopiero od niedawna trenuję fotografowanie architektury :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.08.2011 22:08

Romanko : Cieszę się, że nie zrezygnowałaś a tylko zmieniłaś plany. Może masz lepsze zdjęcia kościółka z zewnątrz? Ja nie miałam szczęścia. Słoneczko prowadziło mnie przez park ale jak już doszłam zrobiło się parno, naszła ciemna chmura i musiałam przyśpieszyć zwiedzanie i fotografowanie. Udało mi się wsiąść do tramwaju dokładnie w chwili gdy spadły pierwsze krople deszczu, który przekształcił się w niezłą burzę i ulewę.
Miło usłyszeć, że moje widzenie Katowic znajduje u Ciebie uznanie. Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2011 21:32

Mgfoto - mam już trochę fotek zrobionych i oglądając Twoją galerię zauważyłam, że niektóre są nawet bardzo podobne :) Ale nie wszystkie, no i są jeszcze miejsca czekające na sfotografowanie. Więc nie bój się tak całkiem to ja z tej galerii nie zrezygnowałam - po prostu trochę muszę przerobić pierwotny plan. Ale galeria powstanie, trochę się tylko spóźni.

P.S.
Czekam z ciekawością na kolejne Twoje galerie z moich okolic. Bardzo mi się podobają Katowice widziane Twoim obiektywem :)
Pozdrawiam :)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.08.2011 21:06

Romana : Jaka konkurencja? Ja tu nie jestem dla wyścigu szczurów. Tak się składa, że trochę pozwiedzałam Katowice więc jeszcze coś wrzucę. Ale przecież to nie znaczy, że mam monopol. Chętnie zobaczę Twoje spojrzenie na te same miejsca. Byłoby mi przykro gdybyś wycofała się z robienia galerii. Pozdrawiam serdecznie :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2011 16:45

Witaj - uprzedziłaś mnie z tą galerią. Ja właśnie się przygotowywałam do stworzenia bardzo podobnej galerii o Parku Kościuszki. Ty byłaś pierwsza i bardzo ładnie przedstawiłaś temat. Nie będę więc robiła Ci konkurencji :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!