m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Lombok, jest trzecią wyspą indonezyjską ( po Jawie i Celebesie ), która znalazła się na trasie naszej wycieczki. Po odpoczynku na jednej z wysepek Gilli ( relacja w poprzedniej galerii ), dzień drugi był przeznaczony na krótki objazd wyspy.
Rozpoczęliśmy od wizyty na chińskim cmentarzu, na którą teraz zapraszam. Chińska diaspora odegrała w Azji Płd-Wsch podobną rolę jaką odegrali Żydzi w Europie. Chińczycy należeli do najbardziej wykształconych i najbogatszych spośród tutejszego społeczeństwa. Cmenarz wydał mi sie tak zjawiskowy, że poświęciłem mu całą galerię.
Niestety nie byłem w stanie odszyfrować czegokolwiek z płyt nagrobnych. Dość pokaźny kopczyk za płytą służył nie tylko do złożenia zwłok ale także różnorakiego sprzętu służącego w życiu pozagrobowym. Skojarzenie z grobowcami faraonów ze starożytnego Egiptu nasuwa się samo. Zapraszam na dalszy spacer jednocześnie podaję kilka faktów na temat Lomboku. Lombok leży w bezpośrednim sąsiedztwie Bali, jest zbliżony do niej wielkością, jednak różnice między wyspami są znaczne. Bali to centrum turystyczne Indonezji, Lombok zachwyca swoją dzikością.
Za około 20 lat Lombok stanie się podobny do Bali. Szybko powstaje infrastruktura potrzebna do zwabienia turystów. Bali jest hinduistyczne, Lombok islamski. Pomiędzy Bali i Lombokiem przebiega linia Wallec'a. Ta linia to duża ciekawostka. Wyznacza granicę występowania całkowicie odmiennych gatunków flory i fauny. Lombok jest zasiedlony przez gatunki charakterystyczne dla Australii, Bali zasiedlają gatunki azjatyckie. To by było na tyle. Zapraszam na dalszy spacer po cmantarzu gdzie ( o czym nie napisałem wcześniej ) pochowano bogatych Chińczyków.

najbliższe galerie:

 
Indonezja cz.  XV - Lombok. Tanjung Karang, wioska rybacka.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Indonezja - cmentarz chiński na Lombok
1pix użytkownik nola76 odległość 6 km 1pix
Lombok przejazdem
1pix użytkownik baudolino odległość 14 km 1pix
indonezja inaczej
1pix użytkownik mariusz odległość 17 km 1pix
Na rajskiej wyspie Gili Air
1pix użytkownik taddd odległość 22 km 1pix
dzieci z Trawangan
1pix użytkownik baudolino odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 04.09.2011 08:58

Czy to ten cmentarz jakies 10km na poludnie od Singiggi? Na Lombok tych chinskich widzialem trzy. Obok Singiggi byl najwiekszy. ...wyprzedziles mnie z tym zdjeciami, bo rowniez mam pare z tego miejsca.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 02.09.2011 14:05

... witaj! Miałem nadzieję, że Kwiatuszek przywieziesz. Dasz " powąchać ". A tu klapa na całej lini. Lombok. Widziałem, mam takie wrażenie ten cmentarz. Chyba jest przy drodze asfaltowej. Ale skąd dokąd to nie pamiętam. Targ w stolicy tej wysepki był pełen zapachów i kolorów. No i wspaniałe zachody słońca... pozdrawiam serdecznie.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 01.09.2011 22:03

Kolorowo, jak w Rumunii. Podoba mi się taki nagrobek jak na 20 lub 30. Ciekawe ile kosztuje miejsce na takim cmentarzu?
Co do napisów, to trzeba było dokładnie sfotografować i w google translator :)
Patrząc na 23 rozumiem, że nie mają problemu z wykaszaniem trawy wokół nagrobków ...
Pozdrawiam :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1826) dodano 01.09.2011 19:07

Bardzo ciekawa i piękna galeria.Nagrobki to prawdziwe arcydzieła!
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6123) dodano 31.08.2011 22:54

No faktycznie robi wrażenie. Ale te kolorki - porażające. Dla mnie "artystycznie" broni się tylko nagrobek ze zdjęcia Nr 7 ale... co kraj to obyczaj. Pozdrawiam :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 31.08.2011 22:47

W takiej formie jeszcze cmentarza nie widziałem. Barwy, rzeźby, różnorodność kształtów oraz precyzja wykonania naprawdę zaskakujące - bardzo ciekawe.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 31.08.2011 18:55

Cmentarz jest niesamowity. Groby nie wyglądają na odwiedzane, przez to że nie ma ani kwiatów, ani zniczy, tak jak na naszych cmentarzach. Pewnie nie mają takiego zwyczaju, ale ogólnie w wielu kulturach odwiedzając zmarłych przynosi się coś na groby.
Pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3646) dodano 31.08.2011 18:54

Robi wrażenie ten cmentarz. Sądząc po 29, jest nadal czynny. Linia Wallec'a to faktycznie ciekawostka. Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!