m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Tym razem spacer zaczynamy na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Powstańców. Przy Powstańców mijamy kolejne kamienice. Nie wszystkie są w najlepszym stanie ale jeszcze nieźle pamiętają lepszą przeszłość. W Katowicach warto zadzierać głowę do góry. Na fasadach budynków można odnaleźć np. ciekawe ornamenty stiukowe, rzeźby itp. ale o tym przy innej okazji. Tym razem zmierzamy w stronę największej polskiej katedry. Jej budowę rozpoczęto w 1927 r. wg projektu architektonicznego Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego.
Prace ziemne wraz z budową fundamentów trwały do 1931 r. W 1934 r. mury osiągnęły wysokość 6 do 8 metrów. Wtedy to wszystkie wysiłki skupiono na budowie prezbiterium, które wykończono w 1938 r. Nowo wybudowane prezbiterium przekształcono w kościół tymczasowy. W czasie wojny okupanci nie zezwolili ani na prowizoryczne zabezpieczenie istniejących murów i krypty ani na kontynuowanie budowy. Prace podjęto ponownie dopiero w maju 1946 r. Nasilający się stalinizm i programowa niechęć władz do budowy katedry, zaczęły coraz widoczniej odbijać się na budowie. Pod wpływem żądań władz musiano zrezygnować z budowy bębna i kopuły w kształcie zakładanym w przedwojennym projekcie. Zygmunt Gawlik w 1954 r. zaprojektował nową jej formę. Spłaszczona kopuła osadzona jest na bardzo niskim bębnie z prostokątnymi oknami. Kopułę wieńczy smukła latarnia, której kształt nawiązuje do pierwotnego projektu.
Obecna kopuła jest o 38 metrów niższa od projektowanej, co zdecydowanie niekorzystnie zmieniło sylwetkę kościoła katedralnego. Pierwotnie wysokość zewnętrzna wraz z latarnią miała wynieść 95m. Katedrę zaprojektowano jako gmach monumentalny. Jej długość od wejścia do prezbiterium wynosi 89m., a szerokość między wejściami bocznymi - 53m. Do zewnętrznej części prezbiterium przylega budynek zakrystii z jednej i probostwo z pomieszczeniami katechetycznymi z drugiej strony. Na dachu, pod niewidocznym z dołu zadaszeniem, umieszczono pięć dzwonów odlanych w Passau - wśród nich największy - Jubileuszowy, który waży 3,5 tony. Fasadę katedry tworzy monumentalna kolumnada. Do wnętrza prowadzą trzy pary potężnych drzwi, z których środkowe są zdobione płaskorzeźbami o treści millenijnej.
Wg projektu Jerzego Kwiatkowskiego wykonał je Stefan Gaida. Oprócz wejścia głównego katedra ma jeszcze dwa portale boczne. Autorami architektury wnętrza katedry są inż. arch. Mieczysław Król i artysta plastyk Jerzy Kwiatkowski. Na zdjęciu : witraż nad jednymi z drzwi wejściowych. Zajrzyjmy do wnętrza. Ja spędziłam w nim sporo czasu z uwagi na ulewny deszcz. W przedsionku katedry po prawej stronie znajduje się krzyż i epitafium upamiętniające męczeństwo duchowieństwa górnośląskiego w czasie II wojny światowej. Wnętrze katedry faktycznie jest niezwykle przestronne. Większość witraży katedralnych została zaprojektowana przez Stanisława i Krystynę Pękalskich z Wrocławia. Powstawały one od 1954 do 1972 r. Na zdjęciu : witraż przedstawiający bł. Maksymiliana Kolbe, bł. Melchiora Grodzieckiego.
Fundatorami witraży są dekanaty, dlatego przedstawiają one wizerunki świętych patronów ważniejszych kościołów danych dekanatów. Na zdjęciu : witraż przedstawiający św. Michała Archanioła i  św. Jana Kantego. W bocznej kaplicy natykamy się na papieski ołtarz i ambonkę. Wykonane z brązu w 1983 r. z okazji wizyty Jana Pawła II w Katowicach, służyły podczas jego spotkania z mieszkańcami Górnego Śląska na lotnisku Muchowiec. Autorem ołtarza i ambonki jest katowicki artysta rzeźbiarz Zygmunt Brachmański. Przez 25 lat ołtarz ten znajdował się w prezbiterium Bazyliki Piekarskiej. Po latach w bazylice wybudowano nowy ołtarz a ten papieski w 2008 r. powrócił do Katowic i po beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II ma być elementem kaplicy poświęconej jego czci.
Jerzy Kwiatkowski wykonał dla prezbiterium monumentalną formę rzeźbiarską z wizerunkiem Chrystusa Króla, Pana Przyszłego Wieku. Rzeźba Chrystusa, wykonana w spolimeryzowanej żywicy syntetycznej, wpisana jest w okrągły nimb, który stanowi nawiązanie do formy obłożonego polerowanym trawertynem ołtarza, który też jest okrągły. Z prawej jedna z dwóch ambon. W 1980 r. katedra katowicka zafascynowała odwiedzającego ją ówczesnego arcybiskupa Monachium Josepha Ratzingera a obecnego papieża Benedykta XVI. Na zdjęciu : wnętrze kopuły której rozpiętość wynosi 28m. W wyniku tej wizyty arcybiskup ufundował złotą mozaikę wenecką ozdabiającą ścianę w kaplicy Najświętszego Sakramentu, będącą tłem dla tabernakulum przedstawionego jako Krzew Gorejący. Projekt mozaiki został wypracowany przez artystkę plastyka Lidię Kwiatkowską z Mikołowa i Teresę Madej z Piekar Śl. Prace układania trwały pięć miesięcy. Na powierzchni 80 m2 ułożono prawie milion kamyczków. W 1979 r. oddano do użytku kaplicę Ducha Świętego, będącą zarazem kaplicą chrzcielną. Współautorem projektu kaplicy i projektantem gołębicy Ducha Św. jest Jerzy Kwiatkowski a wykonawcą rzeźby Waldemar Madej.
Znalazłam informację, że płaskorzeźby nad kaplicami przedstawiają postaci, w których życiu Chrystus odniósł zwycięstwo. Po lewej stronie Julian Apostata, cesarz rzymski, a po prawej błogosławieni męczennicy II wojny światowej - ks. Emil Szramek i ks. Józef Czempiel (na zdjęciu). W lewej nawie katedry znajduje się kaplica z figurą Matki Boskiej Fatimskiej, umieszczoną na wykonanym ze stiuku Drzewie Fatimskim. Drzewo Fatimskie to bogata nastawa ołtarzowa, która przedstawia piętnaście tajemnic różańca świętego. Na chórze znajdują się 43-głosowe organy o trakturze mechanicznej, a w prezbiterium, organy chórowe zainstalowane w katedrze w 1977 r. Prospekt organów projektował Mieczysław Król. Jest to 17 głosowy instrument o mechanicznej trakturze, wykonany w Krems (Austria) przez Gregora Hradetzky'ego.
Nie każdemu musi się podobać wnętrze katedry ale jej historia jest interesująca. Muszę przyznać, że nie planowałam zwiedzania kościołów i nie miałam pojęcia o istnieniu katedry przed przybyciem do Katowic. Czasami dobrze, że pada deszcz. Tuż obok katedry znajduje się Kuria Metropolitarna Archidiecezji Katowickiej. W budynku swoją siedzibę ma również Muzeum Archidiecezjalne. Przed jednym z okolicznych budynków, mieszczącym Drukarnię Archidiecezjalną można obejrzeć starą maszynę drukarską. Po deszczu zaczęłam spoglądać pod nogi… … i zauważyłam, że to i owo ciekawie się odbiło
To już koniec dzisiejszego zwiedzania. Jeszcze tylko jedno spojrzenie na kopułę katedry, tym razem z okna pokoju hotelowego.  Zmiana kopuły na szczęście nie wpłynęła na świetną akustykę budynku dlatego w katedrze często odbywają się koncerty muzyczne.

najbliższe galerie:

 
Katowice modernistyczne -2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Katowice –  Muzeum Historii Miasta Katowic
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
Katowice. Miasto na miarę XXI wieku.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Katowice
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Malkontent  w parku  Kościuszki  w  Katowicach
1pix użytkownik agra60 odległość 1 km 1pix
Dzień Kobiet
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.09.2011 23:01

Skuza : Zebrać się nie mogę a tu już kolejne fotki czekają w kolejce. Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.09.2011 22:38

Przyznaje,ze budowle znam tylko z zewnątrz,nigdy w środku nie byłam.Ciekawe schronienie przed deszczem wybrałaś,czekam na następne galerie z tego miasta,bo jestem pewna ze jeszcze nas niejednokrotnie zaskoczysz:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 31.08.2011 20:45

Watcher : Dzięki! W temacie kasy - nie podejmuję dyskusji ;)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 31.08.2011 20:08

Fajne Mgfoty ..co do budowli : sadze ze jest w naszym kraju wiele innych miejsc gdzie nalezaloby pieniadze "wkladac".

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.08.2011 20:55

Mieczysaw : Trudno się nie zgodzić z Twoimi słowami. Ale muszę powiedzieć i to, że stawiane przez wieki świątynie będące przykładami wspaniałej architektury i ozdobione często niezwykłymi dziełami stały się po prostu małymi muzeami. Jeśli nawet powstały z powodu próżności fundatorów to trudno zapomnieć, że dzięki nim do naszych czasów przetrwały zabytki tworzone rękami często bezimiennych artystów. I cieszy, że dziś możemy je podziwiać. Dziękuję i pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 26.08.2011 20:32

Po raz pierwszy słyszę o tej katedrze i po raz pierwszy widzę zdjęcia.Wnętrze może nie zachwyca przepychem,ale czy tak właśnie nie powinno wyglądać miejsce na modlitwę? Miejsce,które nie rozprasza modlących się.Katedra bardzo ciekawie pokazana i opisana.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 25.08.2011 23:15

Dzidka : Najtrudniej ZOBACZYĆ to co najbliżej - to stara prawda. Wydaje mi się, że od kiedy robię zdjęcia, patrzę inaczej i widzę więcej. W każdym miejscu staję się uważnym obserwatorem, szczególnie gdy mam aparat w dłoniach. I mam satysfakcję, gdy udaje mi się zainteresować tym moim spojrzeniem na świat. Pozdrawiam serdecznie :)

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 25.08.2011 22:36

Mgfoto,
Kiedy czytałam i oglądałam galerie z Nikiszowca ,pomyślałam sobie dlaczego ja rodowita Ślązaczka nie zachwycam się tymi familokami?
Katedra jest mi znana .Godzinami wykłócałam się tam z Bogiem ,a trzeba było dostrzec ,to ,co Ty dostrzegłaś.Wrócę tam i popatrzę Twoim okiem na te cudeńka.Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2011 23:18

Mapa : Jak już schowałam się przed deszczem i narobiłam mnóstwo zdjęć to musiałam znaleźć jakieś ciekawe informacje, żeby ktoś mi dotrzymał towarzystwa na tej wycieczce ;)))
A tak po cichutku to Ci powiem, że już mądrze gadasz tylko nie wiem czy te komplementy nie uderzą mi do głowy ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2011 21:10

Waaw : Tylko taki mały przewodniczek ;))) Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 22.08.2011 21:08

Będzie „obieżyświatowy” przewodnik po Katowicach!
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2011 21:04

Surykatko : Tak jak napisałam, nie każdemu będzie się podobać. Ja też wolę zwiedzać kościoły z dłuższą historią i bardziej zabytkową sztuką. Ale nie da się ukryć, że gmach wrażenie robi a i szkoda, że nie zrealizowano wcześniejszych planów, które gdzieś w internecie widziałam na szkicach. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 22.08.2011 13:29

Też nie miałam pojęcia o istnieniu tej katedry. Dobrze,że padał deszcz :-). Wnętrze faktycznie monumentalne, ale jak dla mnie trochę za nowoczesne. Za to kopuła robi wrażenie :-) pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!