m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Holašovice - pierwsze wzmianki pisemne o wsi pochodzą z połowy XIII wieku, z okresu kolonizacji południowo-czeskiego pogranicza. Wieś dotknęły dwa wielkie nieszczęścia. Pierwsze miało miejsce w XVI wieku, kiedy to prawie wszyscy starzy mieszkańcy wsi pochodzenia czeskiego zginęli w wyniku zarazy. Na zdj. Kaplica z 1744 r. W krótkim czas ie wieś została zasiedlona nowymi niemieckimi kolonizatorami. Na zdj. Wnętrze kaplicy. Drugie nieszczęście wydarzyło się na początku II wojny światowej, kiedy to ziściły się marzenia miejscowych niemieckich mieszkańców o przyłączeniu wsi do terenów Rzeszy. Z kolei w 1946 roku rozpoczęto akcję przymusowego wypędzania, które objęło większą część mieszkańców narodowości niemieckiej. Opustoszale budynki zostały zajęte przez nowych czeskich lokatorów pochodzących z głębi kraju. Na zdj. Plac centralny wioski i nie wielki na num staw.
Zamiast budować nowe obiekty we wsi bardziej utrzymywali oni istniejący stan budynków.  Południowe Czechy słyną z tzw. barokowej architektury ludowej. Jej najlepszym i najbardziej znanym przykładem są Holašovice, 15 km na zachód od Czeskich Budziejowic. W grudniu 1998 r. wioska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Najwcześniejsze notatki o Holašovicach pochodzą z 1292 r. W I poł. XVI w. przybyli tu osadnicy z dzisiejszych Niemiec i Austrii. Zbudowali 17 gospodarstw. W wiosce zachowała się szkoła, kuźnia i kaplica z 1744 r. Ludowo- barokowe domy skupiają się przy dużym rynku, który z lotu ptaka wygląda jak litera D. Chociaż zabudowania różnią się od siebie, architektonicznie prezentują ten sam schemat z charakterystycznie zaokrąglonymi szczytami od strony placu.
Pochodzą z lat 1840- 5 1880. Świadczą o zamożności ówczesnych mieszkańców Holašovic. I to tyle informacji na temat tej miejscowości. Ciągle zamieszkałe zabudowania wiejskie z XVIII i XIX w., domy mieszkalne i magazyny.
Cała wioska pięknie zadbana i czysta. Elementy sztuki ludowej na placu głównym tuż nad stawem .
W jednym z gospodarstw znajduje się restauracja z regionalnymi daniami. Pomysłowa  ławeczka na placu pod lipą. Eksponaty przeszłości .  Zabytkowy plan  wioski.

najbliższe galerie:

 
Czechy - HOLASOVICE
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Czechy-Holaszowice
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Holašovice - czyli uroki czeskiej prowincji
1pix użytkownik surykatka odległość 0 km 1pix
Holašovice
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Holasovice - barokowa wieś
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Czechy-Hluboka nad Wełtawą
1pix użytkownik tereza odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 06.11.2019 22:16

Marek50 - Dziękuje za konstruktywną ocenę i cenne uwagi moich zdjęć, zgadzam się i uwzględniam Twoje cenne uwagi, a co do mojej osoby to trafiłeś w same sedno.
Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 22.08.2011 08:53

Waaw - Dzięki za spostrzegawczość i gratulacje, strzał w 10 był przypadkowy - aż trudno mi uwierzyć że to aż tyle tego się uzbierało.

Pozdrawiam Wszystkich odwiedzających.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 21.08.2011 22:28

Przyjemne miejsce, ładna galeria i ten strzał w 10 (000) – przyznaj się – „zrobiłeś”, to specjalnie! ;-)
Gratulacje, to imponująca liczba (oczywiście połączona z jakością).
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.08.2011 21:39

Bardzo ładna, zadbana wieś. Przyjemne miejsce, widać że mieszkańcy lubią swoją wioskę i bardzo dbają o otoczenie.
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.08.2011 21:18

Trudno uwierzyć, że to nie skansen a miejsce gdzie normalnie żyją ludzie. Takie "lukrowane" domki :) Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 21.08.2011 20:47

Bardzo ciekawe miejsce .

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 21.08.2011 13:45

zabawny jest ten wyrzezbiony gosc z foty 3 :) Zdjecie 4 - ostrozniejsze (moim zdanie ciasniejsze kadrowanie z nizszym punktem wiedznie) i mialbys fote, ktora zatrzymywalaby uwage wszystkich. Sporo powtorzen ( po co? niekoniecznie wiecej zdjec, to lepiej). Z pewnoscia swietna galeria dla koneserow krajoznawstwa typu PTTK. Dla amatorow fotografii - za bardzo trzyma sie "prawidlowosci" , a za malo ma indywidualnosci. Gdybym mial zgadnac kim jest osoba robiaca taka galerie , mysle ze bez wahania odpowiedzilabym, ze ktos ze sluzb mundurowych...wszystko jest zrobione naprawde dobrze, ale nie ma tez wzlotow.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!