m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jadąc od strony Cassis czujemy dreszczyk emocji na myśl o bliskim z nim spotkaniu z Marsylią - co chwila ukazują nam się takie oto widoki. Zarówno w wyglądzie tego portowego miasta, jak i jego atmosferze ujawnia się szczególny urok Prowansji. Miasto kusi przede wszystkim architekturą, krajobrazem, nadmorskim klimatem i plażowym szaleństwem. 
Na zdjęciu - Cours Honoré d'Estienne d'Orve Marsylia to miasto założone przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. Miasto było pierwszym greckim państwem-miastem na obszarze Europy Zachodniej. Po upadku cesarstwa Marsylia znalazła się w rękach Wizygotów, a następnie Franków. W 1347 r. tutaj po raz pierwszy pojawiła się zaraza „czarnej śmierci” rozprzestrzeniając się w Europie Zachodniej. W 1423 r. Marsylię splądrowali Aragończycy. Najbardziej tragiczna w dziejach była jednak zaraza przywieziona w 1720 r. z Syrii, w wyniku której zmarła połowa mieszkańców Marsylii. Podczas II wojny światowej Marsylia także ucierpiała wskutek bombardowań i duża jej część została zniszczona. Pod koniec XX w. stała się jednym z najważniejszych miast, w których osiedlali się emigranci z Afryki Północnej, zmieniając oblicze narodowościowe Marsylii. Jak dla mnie Number One marsylskiej metropolii to Bazylika Saint-Victor - rewelacyjna rzecz dla miłośników średniowiecznej architektury i nie tylko. Jest jednym z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego nie tylko we Francji, ale i w całej Europie. Powstało ono na ruinach wcześniejszych świętych miejsc, przede wszystkim nekropolii starożytnych Greków i Rzymian. Dziś można tam zwiedzać krypty z piątego wieku naszej ery, z czasów kiedy chrześcijanie zaczęli w starych katakumbach grzebać swoich męczenników. Starą tradycją związaną z opactwem Saint-Victor jest msza święta i procesja do krypty Czarnej Madonny, oraz doroczne błogosławieństwo arcybiskupa Marsylii.
Fort św. Mikołaja - obecnie tylko część Fortu jest otwarta do zwiedzających, pozostała nadal w rękach wojskowych. Marsylska Marina Widok na Port i północną część miasta - tysiące łodzi przycumowanych do setek kej, Las masztów. Głowa (tuńczyk chyba) i mięsko całkiem, całkiem, ale ..... ..... warunki sanitarne jak widać - ciekawe co na to nasz sanepid?
Marsylia jest dość mocno rozwleczona, jednak centrum turystyczne znajduje się właśnie w porcie, który głęboko wrasta w centrum miasta. To tu można najszybciej zarobić ... typowa marsylska ulica - Rue de Rome Sznur zaparkowanych samochodów - typowy widok marsylskiej ulicy.
Prestiżowa ulica Quai des Belges i Kościół Saint-Féréol les Augustins Fontanna na placu Estrangin-Pastre Palais du Pharo zlokalizowany jest w pobliżu portu na skalistym wzniesieniu. Okolice pałacu to przede wszystkim miejsce odpoczynku marsylczyków oraz wspaniały punkt widokowy na port i okolice Marsylia uważana jest powszechnie za wrota do Morza Śródziemnego, dlatego najważniejszym miejscem w mieście jest port. Obowiązkowym miejscem, które trzeba odwiedzić są okolice Starego Portu, funkcjonującego tu juz od 2600 lat. Niewiele jest na świecie miejsc o tak starej historii. Wejście do portu strzeżone jest przez dwa forty: Fort św. Mikołaja i Fort św. Jana. Nietrudno sobie wyobrazić jakie wrażenie musiały wywierać na załogi okrętów wpływające do portu. Obie budowle zostały wzniesione w XIII wieku przez zakon szpitalników z Jerozolimy. Ciekawszy jest Fort św. Jana - obecnie w remoncie.
Marsylski port jest drugim co do wielkości portem w Europie, a największym portem Morza Śródziemnego i Francji - ruch żeglugowy jest tu spory. Miasto rozkwitło dookoła Starego Portu - Vieux Port, istniejącego 2000 lat. Obecnie stary port funkcjonuje nadal jako port rybacki i przystań promów, natomiast Doki przeładunkowe zostały w 1840 r przeniesione na północ i tam znajdują się do dnia dzisiejszego. W okolicy Palais du Pharo znajduję się mała miejska plaża. Generalnie nie polecam kąpieli w całej zatoce Marsylskiej - woda jest ..... cholernie zimna Bazylika Notre Dame de la Garde to kolejne miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić. Zbudowana jest w stylu bizantyjskim. Dzwonnica bazyliki jest zwieńczona dziesięciometrową złoconą statuą Matki Boskiej, a olbrzymi, umieszczony wewnątrz dzwon ma 2,5 metra wysokości i waży 8324 kilogramy.
Bazylika, wzniesiona w latach 1853 - 1864 jest zdobiona warstwami różnokolorowych marmurów, przepięknymi ściennymi malowidłami oraz złoceniami. Bazylika czynna jest codziennie od godziny 7 rano do 19, -natomiast latem do godziny 20. Wstęp do bazyliki jest wolny, ale obowiązuje odpowiedni strój. Bazylika jest zlokalizowana w najwyższym punkcie miasta - 162 m, panoramy stąd są godne trudom dotarcia tutaj. Widok w kierunku na północny-zachód - na górze po lewej Pałac du Pharo oraz Fort Sant Jean. Południe to nowsze dzielnice, a w tle osławione Les Calanques, czyli Kalanki. Kalanki to Jest to 15 km wybrzeża, całego usianego skałami wapiennymi. Znajduje się tu ponad 3000 dróg wspinaczkowych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Większość to drogi dość łatwe, jednak nie brakuje dróg bardzo trudnych. A widoki - miód, cud i malina Na zachód to Morze Śródziemne i marsylskie wyspy z Zamkiem If na czele. Podobno warto tam popłynąć chociażby dla samego wypłynięcia z portu. Sam zamek przez długie lata pełnił funkcję niedostępnego więzienia, rozsławionego przez powieść Hrabia Monte Christo - A. Dumasa. Więzienie służyło głównie więźniom politycznym i religijnym - mało komu się udało.
Jako ciekawostka - od strony północnej na fasadzie bazyliki widoczne są ślady po pociskach z okresu walk o wyzwolenie Marsylii w 1944 roku. Natomiast dominantą północnej części miasta jest katedra Najświętszej Marii Panny, zwana też Wielką Katedrą. Została ufundowana w IV wieku naszej ery a jej rozbudowa przypada na XI wiek Obecny kształt Katedra zyskała podczas przebudowy na modłę romantyczną w XIX wieku,kiedy pozyskała zdobienia w stylu rzymsko-bizantyjskim. Obecnie Katedra traktowana jest jedna z pereł marsylskiej architektury i sztuki malarskiej, jako że jej wnętrze zdobią piękne freski i malowidła.
Katedra położona jest w bliskim sąsiedztwie portu. Obecnie cały układ komunikacyjny jest w przebudowie - m in wybudowano tunel pod portem. Trochę dziwnie to wygląda, jestem przyzwyczajony iż w okolicach katedry zwykle króluje zabytkowa zabudowa, a tu port i nowoczesna architektura.! Południowa panorama z widokiem na port i Bazylikę Notre Dame de la Garde La Vieille Charite - to jedno z najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych miejsc starej Marsylii. W centralnej części znajduje się barokowa kaplica, do której prowadzi dziedziniec z arkadami. Pierwotnie został on zbudowany jako przytułek dla ubogich, później funkcjonowały tu koszary, obecnie znajduje się tam muzeum archeologiczne oraz galeria sztuki afrykańskiej i azjatyckiej. Sąsiednie pomieszczenia zajmują księgarnia i kawiarnia. W słoneczne dni rojno tam od turystów. Miejsce to przyciąga swoim urokiem zwiedzających ze wszystkich stron świata. W zaciszu można pospacerować sobie na trój-poziomowych krużgankach.
Palais Longchamp stanowi okazałe zakończenie akweduktu, który doprowadzał do miasta wodę z rzeki Durance. Akweduktu już od dawna się nie używa, jednakże woda jest wciąż pompowana do centrum kolumnady łączącej dwa wspaniałe skrzydła.
Pałac ten, wybudowany na planach architekta Henrego Espérandieu ( tego samego, który zaprojektował Notre-Dame de la Garde) , został udostępniony zwiedzającym już w 1869 roku. Do dziś dnia, budowla ta skupia w jednym miejscu: Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Historii Naturalnej oraz park botaniczny i zoologiczny w jednym . Na koniec przypominam iż, Marsylia znana jest z opowieści o mafii, korupcji i narkotykach. Opowieści o niej krążą zarówno wśród Francuzów, jak i obcokrajowców. Łatwiej tu niż gdzie indziej stracić portfel... (dzięki Konwalia). Są dzielnice gdzie lepiej się nie zapuszczać. Tylko przejeżdżałem samochodem (np: okolice dworca Saint-Charles), a włos jeżył mi się na głowie! Dlatego też zdjęć nocnych nie prezentuje. :) Miejcie się tam na baczności!

najbliższe galerie:

 
Francja - Marsylia przejazdem
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Marsylia, Francja
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Marsylia, Francja, Bazylika Notre-Dame de la Garde
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Marsylia
1pix użytkownik seerene odległość 1 km 1pix
Francja - Marsylia
1pix użytkownik herika odległość 1 km 1pix
Francja - Marsylia & Sormiou
1pix użytkownik herika odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 29.01.2017 00:07

Z chęcią obejrzałem Twoją Marsylię, też pewnie za jakiś czas zrobię galerię, bo miałem okazję się przekonać jak wygląda w rzeczywistości.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 25.08.2011 21:20

Czy ładniej niż w rzeczywistości - musisz jechać i sama się przekonać ... :)
Dzięki
Pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 25.08.2011 09:00

Jak zwykle: wzorcowo, perfekcyjnie i zapewne ładniej niż w rzeczywistości.
Pozdrawiam.:-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 23.08.2011 21:18

Dzięki dziewczęta

ankim - tłumy były - ale wiesz jak fotografuje, chwila wyczekiwania i po krzyku
mgfoto, nola - ciemnej nie pokazałem, nie chciałem kusić losu, jak widzisz są to wybrane miejsca raczej turystyczne. Np bardzo podobał mi się łuk triumfalny w dzielnicy zamieszkanej przez różne nacje - nie odważyłem się wysiąść z samochodu i robić zdjęcia
konwalia - trochę słońca miałem - ciesze się ze Ci się spodobało moje spojrzenie na Marsylię
magdalena - po prostu staram się
pesteczka, surykatka, pesteczka, agata - dziękuje za dobre słowo i odwiedziny

Pozdrowienia

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 23.08.2011 19:55

Albo z jakimś niwelatorem do robienia pomiarów, czy wszystko jest równo w kadrze;-) Zibid, prostujesz w jakimś programie?

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 23.08.2011 19:30

Magdalena....Zibid jeździ z linijką i ekierką na swoje wycieczki;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 23.08.2011 19:27

Wrrrrr, znowu nie udało mi się znaleźć nic krzywego;-( Sielankowa u Ciebie ta Marsylia, a jednak http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-imigranckie-gangi-zalewaja-marsylie-policja-sobie-nie-radzi,nId,355308
Pozdrawiam:-)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 23.08.2011 10:32

Trudno wydobyć tyle uroku z tak dużego, zatłoczonego miasta.
Zdecydowanie Ci się to udało. Dużo bardzo fajnych fotek.
Pozdrawiam

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 22.08.2011 19:23

Piękne miasto. Podczas podróży na Lazurowe Wybrzeże Marsylii nie mialam w planie, więc z wielką ochotą obejrzałam Twoją galerię. Pozdrawiam.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 22.08.2011 18:55

Pięknie pokazałeś Marsylię, bardzo dobre fotki, zwłaszcza panoramy. Zgadzam się z dziewczynami, odczarowałeś to miasto. Ja, mimo wszystko, zdania nie zmienię - fajnie tam nie jest ;) pozdrawiam serdecznie

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 22.08.2011 17:27

piękne kościoły i panoramy i pałac na ostatnich zdjęciach. nie spodziewałam się, że to takie ładne miasto. Swego czasu będąc we Francji iminęłam to miasto słysząc różne historie, kto gdzie kogo okradł, bliskich znajomych, więc wolałam nie ryzykować i spędzić czas w innych miejscach nad Morzem Śródziemnym. w dzisiejszych czasach, czyli jakieś 17 lat później musi tam być chyba jeszcze bardziej niebezpiecznie, zwłaszcza po tym co się ostatnio dzieje w różnych krajach na ulicach....
pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 22.08.2011 12:52

Bardzo pociągające miasto, choć jak dla mnie nieco za duże. Kościoły zdecydowanie najpiękniejsze :-) pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.08.2011 22:10

Zibid...już myślałam,że odwiedziłeś deszczową krainę.
A tu słonecznie.
Marsylię totalnie odczarowałeś dla mnie.
Tak ją pięknie pokazałeś,wręcz sielskie i anielskie miasto.
Nie wiem,jak to zrobiłeś,ale jestem pełna podziwu.
Ja miałam ochotę wiać po godzinie z Marsylii.
I czekam z niecierpliwością na kolejne Twoje wspomnienia z Prowansji.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 21.08.2011 21:12

Robi wrażenie! Szczególnie port, pokancerowane domki i wnętrza kościołów. Blok na 6 "świetnie" dopasowany do średniowiecznych murów ;))))
Wygląda na to, że pokazałeś jasną stronę tego miejsca. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.08.2011 21:09

Ładna prezentacja miasta.
Szczególnie podobają mi się panoramy.
Wnętrza bazyliki, jak i widoki rozciągające się ze wzniesienia na którym stoi cudowne. Ogólnie miasto interesujące architektonicznie.
Nie widzę jednak na Twoich zdjęciach tych dzikich tłumów.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!