m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W Telč - tu czas zatrzymał się w XVI wieku. Tu nie musimy oglądać starych rycin, by dowiedzieć się, jak wyglądała zabudowa w dobie odrodzenia. Wystarczy wyjść na rynek - najpiękniejszy w Republice Czeskiej (koneserzy tego wspaniałego kraju wiedzą, jak wielka to pochwała) - by podziwiać przepiękne renesansowe kamieniczki z podcieniami i kolorowymi fasadami. Można obejść wydłużony trójkątny miejski plac kilkakrotnie, a i tak ma się wrażenie, że wciąż ogląda się coś nowego, że jeszcze jakiegoś szczegółu nie dostrzegliśmy. I bez znaczenia  czy trafimy tam w słoneczny i ciepły dzień, czy w pochmurny i chłodny. To miasteczko zrekompensuje nam zawsze urokiem gdzie nie znajdziemy indziej. Oczywiście miłośnicy baroku także nie wyjadą stąd rozczarowani, bo i ten, tak przecież dla ziem czeskich charakterystyczny styl, nie mógł się tu nie pojawić.
Reprezentuje go dwuwiekowy kościół pojezuicki Imienia Jezusowego ładnie komponujący się z południowo-zachodnią pierzeją rynku, a także obowiązkowa kolumna morowa. O średniowiecznych korzeniach Telčy przypominają dwa kościoły - późnogotycki farny św. Jakuba i obecnie protestancki św. Ducha z wysoką, jeszcze późnoromańską wieżą (najstarszym zabytkiem miasta), z której roztacza się piękny widok na miasto. Jednak Telč to przede wszystkim renesans, w którym powstała nie tylko niemal cała dzisiejsza zabudowa starej części miasteczka, ale i zamek - jedna z najwspanialszych czeskich rezydencji. Stoi w narożu rynku, w niezwykły sposób spajając miasto i dawną siedzibę panów z Hradca. Im to właśnie, a konkretnie Zachariaszowi z Hradca, którego imię nosi dziś telczski rynek, zawdzięcza miasto swój charakter odpowiadający nowym ideałom epoki odrodzenia.
Na zdj.  Kolumna morowa. Na temat Zamku poświęcam kolejną galerię, którą niebawem  wrzucę na portal. 
Na zdj.  Kolumna morowa część dolna.
Telč, której wieże i czerwone dachy odbijają się w wodzie trzech stawów, tworzących wspaniałą oprawę dla zabytków, to prawdziwe muzeum pod gołym niebem, miasto, jako całość będące wyjątkowym dziełem sztuki. To wszystko o czym wspomniałem w tym krótkim opisie proszę obejrzeć w tej skromnej i nie udolnej galerii
Widok z wieży kościelnej na centrum miasta. Widok z wieży kościelnej na centrum miasta. Plansza poglądowa  zabytkowego zespołu miejskiego. Widok zamku od strony parku. Panorama okolicy Telč.

najbliższe galerie:

 
Telcz
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY  -  Telč- zamek
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Telc.
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Czechy-Telcz
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Slavonice - sgraffitowe mistrzostwo świata.
1pix użytkownik dispar odległość 22 km 1pix
Telc i Slavonice
1pix użytkownik watcher odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2011 20:13

Czeskie miasteczka mają niesamowity urok. Szczególnie te w których tak wiele zachowało się z dawnych czasów. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.08.2011 18:42

Przepiękne miasteczko, cudowne kamieniczki.
39 bardzo fajnie.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!