m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Do Libuhory dojechaliśmy późnym popołudniem, więc zwiedzanie odłożyliśmy na dzień następny. Przejechaliśmy więc szybko całą wieś i u podnóża Starostyny rozbiliśmy namiot. Ranek przywitał nas rzęsistym deszczem. Po kilku próbach udało się rozpalić ogień, kibicowało nam przy tym stado kóz. Prawie cały dzień w namiocie, dopiero po południu przestało lać, a miejscowi chłopcy spędzali już krowy z pastwisk. Pogoda ponura, więc zapada decyzja, zostajemy jeszcze jeden dzień, może wyjdzie w końcu słońce. Z gospodarzem z pobliskiej chaty, który przyszedł do nas pogadać ruszyłem do sklepu na zakupy. Po ulewach droga zamieniła się w tor offroadowy.
Wieś oprócz pasterstwa żyje z pracy w lesie. Do sklepu już niedaleko, a może by tak zakupić ziemniaki na ognisko. Takich klimatycznych chat jest tu sporo ale obejrzymy je jutro jak pogoda dopisze. To jest sklep jak by ktoś nie wiedział. Niestety próby wytłumaczenia, że potrzebuje ziemniaków były trudne. Gdy w końcu wszyscy załapali o co chodzi, okazało się, że tu w sklepie ich nie ma, bo każdy ma swoje. Gospodarz który zaprowadził mnie do sklepu (sam bym w życiu nie załapał, że to sklep) zaprosił nas do swojej chaty i obiecał ziemniaki. Zobaczcie w jakich warunkach mieszkają ci ludzie.
Mimo wszystko wydają się być szczęśliwi. Zdobyliśmy ziemniaki, zapłonęło ognisko i powstała prowizoryczna suszarnia. Rano pogoda nie była rewelacyjna, ale musimy w końcu ruszyć dalej. Więc robimy rekonesans po wiosce. W tych chatach mieszkają naprawdę ludzie. Dzieciaki nie mają tu zbyt wiele atrakcji,
więc najzwyczajniej się nudzą. Miejscowi oprócz pasterstwa i pracy w lesie, trudnią się również profesjonalnym tuningiem samochodów. Generalnie panuje tu rozpiździel, ale trafiają się i zadbane gospodarstwa, w których bardzo często pracują dzieci. Nikt tu się nie śpieszy, zawsze jest czas by pogadać z sąsiadem. Niektóre chaty są w dobrej kondycji,
inne w trochę gorszej. Ale życie jakoś się tu toczy. Ludzie przyjaźni i gościnni, Zapraszają w swoje skromne progi.
Rzeka spełnia tu rolę pralki i zmywarki. Po przejechaniu kilometra przez wieś całkiem czysty samochód zamienił się w coś takiego.
Chwila zadum w drodze ze sklepu. Dziewczyny z Libuhory chętnie pozują do zdjęć ;) Dolna cerkiew oznacza, że kończy się wieś, więc ruszamy dalej - kierunek Gorgany.

najbliższe galerie:

 
Libuchora - żywy skansen
1pix użytkownik wosiradek odległość 2 km 1pix
PIKUJ
1pix użytkownik bartekplk odległość 8 km 1pix
BIESZCZADY-ŚCIEŻKA PRZYROD.- HISTOR. DOL. GÓRN. SANU
1pix użytkownik jurasek odległość 10 km 1pix
Połonina Pikuja
1pix użytkownik przemo odległość 11 km 1pix
do grobu hrabiny
1pix użytkownik michal odległość 11 km 1pix
Pikuj - najwyższy szczyt Bieszczad
1pix użytkownik kabaczek odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 18.12.2013 17:13

Trafiłam tu przypadkowo.Niesamowite miejsce.Jestem pod wrażeniem.:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 23.10.2013 21:54

Jestem pod wrazeniem.
Kapitalny repotaz.

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 12.03.2012 23:07

A jeszcze jedno, jak będziesz w Libuhorze to warto też odwiedzić sąsiednią wioskę Hnyłe. Zachowało się tam też bardzo dużo bojkowskich chat i ciekawy cmentarz z nagrobkami zrobionymi z Polskich słupków granicznych z dawnej granicy.

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 12.03.2012 22:59

Dispar na pewno warto, myślę że chatki stoją a i jestem ciekaw jak tam teraz jest, ale na razie w moich planach króluje Rumunia i jak się uda to jesienią Albania. Jak znajdę chwilę to jeszcze wrzucę Libuchorę z 2003 r ale w gorszej jakości.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 07.03.2012 21:39

Przegapiłem tą galerię wcześniej.
Bardzo fotogeniczna miejscowość. Ciekawe czy jeszcze te chatynki stoją.
Bieda jest wtedy, gdy czegoś dotkliwie brakuje.
A tam wszyscy ziemniaki, dach nad głową i czas sąsiada mają.
Trzeba jechać, póki czas.
Pozdrawiam:)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 20.11.2011 13:24

Z przejęciem oglądnęłam i przeczytałam ten foto reportaż i aż wierzyć się nie chce, że tak ludzie żyją, a jednak....... i wcale nie trzeba szukać Indian w dżungli amazońskiej, bo oni żyją tuż obok nas...za ścianą ....za miedzą. Przyroda tu również dzika i ciesząca oko, ale tylko nasze oko. Oni z pewnością tego nie widzą, zbyt ciężka praca i walka o przetrwanie nie pozwala na takie niuanse w stosunku do otoczenia. Czy są szczęśliwi??....... dobre pytanie......pewnie tak, bo skala porównawcza z innym życiem jest zerowa. Pewnie działa bardzo stara maksyma "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma"........... przynajmniej ja to tak odebrałam patrząc w ich twarze na fotkach. Jedyna nadzieja ,że na dziś ich sytuacja się poprawiła.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 22.09.2011 21:54

kadry, które zapadają w pamięć, świetna wyprawa przez monitor, dziękuję:)

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 16.09.2011 09:19

Ci szczęśliwi ludzie na pewno, gdyby mieli tylko taką możliwość zamienili by swoją wieś na bardziej schludną, z porządnymi domostwami, wykoszonymi trawnikami, wyłożoną kostką brukową. Ale na razie nie mają takich perspektyw, więc wydają się być w miarę szczęśliwi z tym co mają. Pewnie kiedyś to się zmieni, my nie będziemy mieli już wdzięcznego tematu do fotografii, ale na pewno należą się tym ludziom lepsze warunki bytu. Ale chyba warto uwieczniać takie miejsca, bo będzie ich coraz mniej a sztuczny skansen to już nie to samo.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 11.09.2011 12:36

Po raz kolejny nachodzi mnie refleksja, że tuż obok mamy prawdziwą egzotykę, nie trzeba gnać na kraniec świata. Zastanawiam się też, czy ci szczęśliwi ludzie nie chcieliby zamienić swojego 'szczęścia' w czystą i nowoczesną wioskę, gdyby tylko mieli na to środki. Bardzo mi się ta galeria podoba, jest bardzo interesująca, też bym ją fotografowała, gdybym tam była, a mimo to budzi mieszane uczucia. Dzięki za te zdjęcia, pozdrawiam.

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 28.08.2011 20:49

Kiedyś sam myślałem nad ucieczką tam. Gdyby nie istniejące wtedy ograniczenia w zakupie nieruchomości na Ukrainie, może bym wtedy zakupił tam jakąś chatynkę ;)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 24.08.2011 21:34

Chętnie bym się tam przeniosła na jakiś czas.:-)
Ta wioska to odkrycie sezonu!;-) Gratuluję!
Pozdrawiam.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 23.08.2011 10:23

Z ogromną ciekawością obejrzałam tą relację. To co nam wydaje się nie naturalne, inne od naszej rzeczywistości dla tych ludzi jest normalnością. I jak na "swoją" normalność pewnie są szczęśliwi. Pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 23.08.2011 00:25

Pięknie i szkoda, że się zmienia. Taki "kosmos" można było spotkać jeszcze niedawno i u nas. Może tam i biednie, ale wydaje się szczęśliwie.
Czasem wydaje mi się, że mamy powody by im zazdrościć.
Czekam z niecierpliwością na fotki z 2003 roku. Pozdrawiam

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 22.08.2011 21:36

To są zdjęcia z 2006 roku, nie wiem jak Libuhora wygląda dziś, ale mam jeszcze zdjęcia z roku 2003 wtedy to dopiero był kosmos, niby 3 lata różnicy, a wieś się zmieniła nie do poznania. W 2003 roku patrzyli na nas jak na kosmitów, bo praktycznie nikt tam "z dalekich krajów" w tym czasie nie zaglądał. Galerię tego miejsca z tych lat kiedyś wrzucę, ale nie będzie imponująca bo: byłem tam w listopadzie, była to końcówka pochmurnego dnia, zdjęcia robiłem swoją pierwszą cyfrą - jakiś sony na dyskietki z matrycą 1,3 mln pix. Chodziłem wtedy z plecakiem dyskietek bo w najlepszej jakości na dyskietkę wchodziło około 4 zdjęć :) A teraz telefony mają 10x lepszą matrycę ;). Mimo to aparacik robił lepsze foty niż najlepszy obecny wbudowany w komórkę.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2011 19:59

Zapamiętało mi się kiedyś takie zdanko : "Zatrzymaj świat i wysiądź...". Oglądając te zdjęcia mam wrażenie, że mieszkańcy wioski "nie wsiedli" i są z tego powodu całkiem szczęśliwi.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.08.2011 19:18

Niesamowita wioska, nie sądziłam że tak blisko wschodniej granicy Polski są jeszcze takie miejsca.
Mężowi spodobał się miejscowy tuning;)
Pozdrawiam:)

annaoj użytkownik annaoj(wpisów:42) dodano 22.08.2011 15:29

Jak zwykle masz w zanadrzu ciekawe opowieści.
O Libuchorze już słyszałam ale nie wiedziałam, że są tam aż takie drogi. Dobrze, że piszesz bo ja mam zwyczaj ostatnio na samochód brać rowery i zwiedzać prowincję na dwóch kółkach.
W biedniejszej chacie niż na zdjęciu 13 byłam chyba tylko w osadzie pasterskiej w Marmaroszach na grzbiecie Farcaula.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 22.08.2011 12:25

Klimatyczna wioska :-) I pomyśleć ,że my na swoje drogie narzekamy ! pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!