m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwsze wzmianki o osadzie Krumlov pochodzą z 1253 roku. Budowę zamku na lewym brzegu rzeki rozpoczęli w XIII wieku członkowie możnego rodu Vitkowiców. Od 1302 roku zamek był własnością i główną siedzibą rodu Rožmberków.  Za czasów Piotra z Rožmberka został wybudowany nowy, tzw. Górny Zamek, później często rozbudowywany i przebudowywany.  Pod zamkiem wyrosła osada nazywana Latran, której mieszkańcy pracowali w zamku lub dla zamku. Równocześnie na prawym brzegu Wełtawy zaczęło powstawać nowe miasto. W odróżnieniu od żywiołowej rozbudowy Latranu budowano je według planu architektonicznego wzorowanego na Czeskich Budziejowicach. Jego centrum stanowił czworokątny plac z ulicami wychodzącymi z jego rogów. Jednak meandry Wełtawy zmuszały do odstępstw od założeń i oprócz ulic wychodzących z placu powstały ulice okólne.  Panowanie rodu Rožmberków przyniosło długi okres rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Wprowadzenie nowych dziedzin gospodarki, takich jak kopalnictwo rud, hodowla owiec i hodowla ryb oraz piwowarstwo przynosiło wysokie dochody i zapewniło środki na przebudowę zamku w wygodną siedzibę w stylu renesansowym.  Również dawne miejskie gotyckie domy ze stromymi dachami dostały renesansowe zwieńczenia i malowane fasady, zmiany nie ominęły też wnętrz. Ród władał zamkiem i miastem do 1602 roku, kiedy to Piotr Vok zmuszony był sprzedać posiadłości cesarzowi Rudolfowi II.  Od 1622 roku do początków XVIII wieku włościami krumlowskimi zarządzał ród Eggenberków a później w latach 1719-1945 zamek należał do rodziny Schwarzenbergów.
W 1806 roku miasto stało się częścią Cesarstwa Austriackiego (od 1867 roku - Austro-Węgry).
Po I wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Czechosłowacji. Nad Českým Krumlovem góruje zamek. Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą - jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. Hrádek - Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku. Na skalnej ostrodze znajduje się potężny Horní Hrad - Górny Zamek do którego w czasach budowy wchodziło się przez gotycką wieżę Máslenice i drewniany most. Po zbudowaniu nowego wjazdu do Górnego Zamku wieżę przebudowano w stylu renesansowym. W okresie baroku powstały nowe budowle - Mincovna Mennica i Nové purkrabství Nowa Kasztelania. Później kontynuowano rozbudowę zamku w kierunku zachodnim.
W 1681 roku na miejscu wcześniejszych fortyfikacji zbudowano Teatr Zamkowy.  Teatr ten pozostał niezmieniony od 1766 roku i jest dzisiaj unikalną pamiątką techniczną i kulturalną - zachowały się z tamtej epoki kulisy, kurtyna, kostiumy i oświetlenie.
Ogrody zamkowe zostały założone w końcu XVII wieku i zajmują powierzchnię 11 hektarów. Wschodnia część jest urządzona w stylu parku francuskiego, w tej części znajduje się budynek zimowej ujeżdżalni i letnia ujeżdżalnia.
Główną ozdobą tej części jest kaskadowa fontanna z posągami postaci mitologicznych wybudowana w latach 1749-1765. Dalsza część ogrodów jest w stylu angielskim. W tej części znajduje się zbudowany w latach 1706-1708 Letohrádek Bellarie - Belweder, uważany za jedną z najcenniejszych budowli ogrodowych w Czechach. Ogrody kończą się zamkowym jeziorkiem z wysepką Między zamkiem a teatrem i ogrodami znajduje się trójpoziomowy wiadukt Plášťový Most zbudowany nad specjalnie wykonanym głębokim przekopem.
Portal wejściowy do tzw. belwederu znajdującego sie w ogrodach.
Opuszczamy zamek kierując się do miasta na starówke.
Jeszcze raz pożegnalny rzut oka na niedzwiadki wsiadamy w kajak i ruszamy po Wełtawie do Pragi .

najbliższe galerie:

 
Český Krumlov
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
Czechy_2015 - CZESKY KRUMLOV (03)/Zamek
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Cesky Krumlov
1pix użytkownik claude odległość 0 km 1pix
Český Krumlov
1pix użytkownik xsiondz odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY  -  Czeski Crumlow
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Czeski Krumlov
1pix użytkownik alak odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 06.10.2011 20:40

magdalena - Dzięki za wizytę , co do niedźwiadka to - lepszy na wolności kęsek byle jaki niż w niewoli przysmaki - no i smętny :)

Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1177) dodano 26.08.2011 12:20

Piękny jest ten Krumlov. Ciekawie go pokazałeś. Pozdrawiam serdecznie :-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 23.08.2011 19:14

Zamek robi wrażenie, tylko niedźwiadek jakiś taki smętny:-( Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!