m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Od 1599 r. Obory należały do dóbr Łukasza i Anny (z Galewskich) Rudzowskich. Ponad czterysta lat temu, w 1605 r. bezdzietne małżeństwo Rudzowskich dla własnej i swych poddanych wygody i duchownego pożytku, jak zapisano w akcie erekcyjnym, kierując się szczególną miłością ku Bogu postanowiło wznieść w Oborach kościół, a posługę duchową oddać pod opiekę ojców karmelitów. Fundatorzy wybrali karmelitów z konwentu bydgoskiego. Za wieczystą opiekę nad kościołem obiecali ojcom wybudować świątynię i klasztor oraz przekazać połowę dóbr Obory. Na miejsce budowy kościoła wyznaczono szczyt góry Grodzisko (dzisiaj: Kalwaria). Było to najwyższe wzniesienie w okolicy, więc doskonale nadawało się na założenie Karmelu. 
W 1608 r. fundację Rudzowskich potwierdził papież Paweł V. Najpierw w Oborach stanęły kolejno dwa kościoły drewniane. Pierwszy (wraz z zabudowaniami klasztornymi) spłonął w 1612 r., wkrótce po śmierci dziedzica. Wówczas Anna Rudzowska, chcąc podtrzymać fundację, zawarła z karmelitami w 1617 r. nową umowę, na mocy której oddała ojcom dodatkowo połowę dóbr Obory zapisanych jej przez męża.
Równocześnie zobowiązała zakon do odbudowania zespołu klasztornego w ciągu dziesięciu lat oraz do nie sprzedawania dóbr oborskich. Tak u stóp Grodziska powstał w Oborach drugi kościół drewniany. Ojcowie wznieśli go w latach 1617-1618, jednak kościół ten szybko okazał się zbyt mały w stosunku do rosnących potrzeb gromadzących się tu wiernych. 
Już po śmierci Anny Rudzowskiej karmelici przystąpili więc do rozbudowy i wymiany drewnianych konstrukcji na murowane, a kolejne etapy prac remontowych ciągnęły się od 1627 r. aż do końca XVIII w. Po dobudowaniu w 1642 r. nowej, murowanej nawy w 1649 r. biskup Ludwik Tolobowski, sufragan płocki dokonał konsekracji kościoła pw. Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny. W 1694 r. ukończono zostało nowe, dwuprzęsłowe prezbiterium z cegły, a w 1747 r. przy północnej jego ścianie dobudowano kwadratową zakrystię. Cudowna Figura Batki Boskiej Bolesnej
Ołtarz z figurą MB. Budowę świątyni ukoronowała wzniesiona w latach 1748-1749 czworoboczna wieża wysokości 45 m, która na trwałe wpisała się w pejzaż okolicy.
Kościół i klasztor oborski posiada wyposażenie głównie barokowo-rokokowe z XVII i XVIII wieku. Na zdj. Barokowe i rokokowe  ołtarze  boczne.  Nie wiadomo kto był fundatorem organów. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1681 roku i informuję, że dziewięciogłosowe organy wymagają remontu. Wiadomo również, że w XVIII wieku przeor o. Erazm od św. Jana Nepomucena zlecił modernizację i rozbudowę organów znanemu warszawskiemu organomistrzowi Wawrzyńcowi Zachorskiemu. 
 
Ołtarz główny pochodzi z 1696 r., ale w XVIII w. był kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany. Niszę w środkowym polu ołtarza zajmuje łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej, Patronki świątyni.
 Od 1977 r. Pieta zabezpieczona została pancerną zasuwą. Jej odsłonięciu i zasłonięciu towarzyszą oborskie fanfary. Na zdj, W wirydarzu klasztoru znajduje się krypta, w której umieszczony jest grobowiec o. Wincentego Kruszewskiego, kapłana karmelity zmarłego 6 października 1922 r. w opinii świętości.
Pieta jest dziełem pomorskiego artysty (prawdopodobnie karmelity) z końca wieku XIV.  Jest niewielka (64,5 cm wysokości i 42 cm szerokości), wyrzeźbiona z drzewa lipowego, silnie wydrążona, pokryta polichromią. Przedstawia Bolesną Matkę pochyloną nad zdjętym z Krzyża i złożonym na Jej kolanach ciałem Syna. W oborskim kościele zachowały się bardzo liczne wota świadczące o cudach doznanych przez pątników. Na zdj. Po obu stronach Piety ołtarz zdobią dwa pełnoplastyczne, naturalnej wielkości przedstawienia papieży: św. Dionizego i św. Telesfora ubranych w habit karmelitański.
Po obu stronach ołtarza znajdują się dwie bramki do ambitu (obejścia wokół ołtarza). Nad bramkami znajdują się naturalnej wielkości rzeźby świętych Apostołów, Piotra i Pawła czczone przez aniołów. Pod mensą ołtarzową rokokowe antepedium (ozdobna zasłona spełniająca w liturgii rzymskiej rolę frontu ołtarza). Po środku antenpedium widnieje Pieta w ornamentach roślinnych.
Ostatnia renowacja ołtarza miała miejsce w 1984 r.
 Droga Krzyżowa jest jedną z najbardziej znanych pasyjnych praktyk pobożnych. Nabożeństwo to medytacją i duchową pielgrzymką po śladach męki Jezusa. W Oborach w latach 2004/2005 z inicjatywy o. przeora Andrzeja Malickiego powstała plenerowa droga krzyżowa jako wotum od parafian i pielgrzymów za 400 lat istnienia tego pasyjnego Sanktuarium. Pośród parku okalajcego Sanktuarium powstało 15 stacji zbudowanych z realistycznych grup rzeźbiarskich,
każda złożona z kilku plastycznie oddanych postaci, ustawionych na kamiennych postumentach. Ich zwieńczenie stanowi Golgota i stacja Zmartwychwstania Pańskiego. Oborska Stacja Ukrzyżowania, Golgota leżąca na naturalnym wzgórzu, wznoszona jest z naturalnych, polnych kamieni przywożonych przez oborskich pielgrzymów z różnych części Polski.
 Papieski różaniec w plenerze
1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II o. przeor Andrzej Malicki poświęcił na Oborskiej Kalwarii różaniec ułożony z polnych kamieni. Eliasz, jeden z największych proroków Izraela (jego dzieje opisuje 1 Krl 17-19; 21; 2 Krl 1) uznawany jest za duchowego ojca karmelitów.
Dlatego znajduje się na terenie sanktuarium symboliczna grota proroka Eliasza i źródło na dziedzińcu oborskiego Karmelu.
Naprzeciwko XVIII-wiecznej bramy trójdzielnej kościoła w Oborach, znajduje się wzgórze zwane niegdyś Grodziskiem. Na jego szczycie z początkiem XVII w. stanął pierwszy kościół w Oborach, z fundacji małżonków Rudzowskich, strawiony pożarem w 1612 r. W 1686 r. na szczycie Grodziska wzniesiona została kaplica zwana Kalwarią, upamiętniająca pierwszą fundację. Umieszczono w niej duży krucyfiks, znajdujący się tu do dzisiaj. Obecnie na Kalwarii znajduje się cmentarz oborski.

najbliższe galerie:

 
Sacrum w Polskim Krajobrazie.
1pix użytkownik mocar odległość 14 km 1pix
Rypin i okolice
1pix użytkownik achernar-51 odległość 15 km 1pix
Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik achernar-51 odległość 16 km 1pix
Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik popekpawel odległość 16 km 1pix
Wąpielsk - Dwór z XIX w.
1pix użytkownik wmp57 odległość 16 km 1pix
Golub Dobrzyń
1pix użytkownik wmp57 odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 15.09.2011 21:15

Interesująca i z lekcją historii galeria .
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 15.09.2011 20:55

Ciekawa galeria. Lubię takie klimaty. Sama często fotografuję kościoły, więc z przyjemnością oglądam inne galerie, tematycznie związane z moimi.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!