m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Galerię o Świonoujściu podzieliłem na kilka części - letniskową , wybrzeże, port, miasto.Natomiast na temat fortów poświęcam kolejną galerię już niebawem. Gdy już znajdziemy się w Swinoujściu w pobliżu dworca PKP i PKS, to aby przedostać się do centrum miasta musimy skorzystać z często kursujących co 20 min. promów przez rzekę Świnną. Nasz pobyt zaczniemy od części letniskowej, położonej wzdłuż wybrzeża od latarni wiatrak po granice z Niemcami. Wzdłuż promenady ciągną się dziesiątki punktów ze smacznym jedzeniem od najprostszych przekąsek, smażonych ryb do najwymyślniejszych dań egzotycznych i nadmorskich kuchni. Po zachodzie słońca, do późnej nocy cała promenada zamienia się w wielki plac koncertowy i uliczny teatr. Również wzdłuż promenady znajduje się cały szereg hoteli ,willi i pensjonatów o najwyższym  standarcie .
Uliczni grajkowie i artyści . Kawiarnie, bary, ogródki są otwarte tak długo, jak długo są chętni. Na zdj. Promenada w czasie szczytu. Promenada Hotel ,,Irys 4-gwiazdkowy szczególnie oblegany przez naszych sąsiadów z zachodniej granicy. Promenada i praktyczna fontanna do mycia nóg i schładzania się podczas letnich upałów . Fontanna
Fragment promenady. Fontanna podczas nocnej iluminacji. Fontanna Kolejna fontanna na promenadzie. Widok wschodzącego słońca z plaży w Świnoujściu.
Część wybrzeża i falochronu widziany z plaży. Szeroka piaszczysta plaża mimo nie najlepszej pogody pod koniec m.lipca br. zapełniona maksymalnie. Stawa Młyny - znak nawigacyjny w kształcie wiatraka - najbardziej rozpoznawany symbol Świnoujścia, który również znajduje się w oficjalnym logo miasta Świnoujście. Wiatrak usytuowany jest na końcu kamiennego Falochronu Zachodniego (o długości ok. 350 m), wybudowanego w latach 1818-1923. Falochron wieńczy plażę po stronie wyspy Uznam. Po przeciwnej stronie położony jest Falochron Wschodni - położony na prawobrzeżnej części miasta, na wyspie Wolin. Jest to najdłuższy falochron kamienny w Europie, o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza. Jego atrakcyjność przebija wszystkie mola położone nad Bałtykiem! Pomiędzy falochronami uchodzi do morza rzeka Świna, od której pochodzi nazwa miasta - Świnoujście.
Stąd najpiękniej widać wschody i zachody słońca oraz przepływające na wyciągnięcie statki. Warto dodać, że na szczycie Wiatraka znajduje się pulsujące światło, które zsynchronizowane jest z drugim światłem - usytuowanym na szczycie nieopodal położonego nabieżnika. Fontanna w parku miejskim. Tuż przy porcie jachtowym, nieczynna juz zabytkowa wieża ciśnień. Wszystkich żeglarzy szukających spokojnej przystani zaprasza port jachtowy położony w Świnoujściu, w Basenie Północnym . Dysponuje 150 miejscami postojowymi dla jachtów o zanurzeniu do 3,5m.

Port oferuje w cenie postoju energię elektryczną, wodę oraz korzystanie z sanitariatów. Można również zrelaksować się grą w siatkówkę lub tenisa stołowego. Miasto położone jest nad cieśniną Świną, która w północnej jego części łączy się z Morzem Bałtyckim, a południowej z Zalewem Szczecińskim.
Leży na trzech zamieszkanych wyspach: Uznam (ok. 36 tys. mieszkańców[, Wolin (ok. 4 tys. mieszkańców, Karsibór ok. 700 mieszkańców oraz na 41 mniejszych niezamieszkanych wyspach. Świnoujście leży w strefie klimatu umiarkowanego, o charakterze wybitnie przejściowym, na który znaczny wpływ ma ciepły prąd atlantycki. Przejściowość klimatu cechuje znaczna zmienność pogody oraz znacznie mniejsze skoki temperatury, niż to ma miejsce w głębi kraju. Opady są tu nieduże  zimy zaś są łagodniejsze i mniej mroźne. Klimat panujący latem jest dość zmienny, zdarzają się długie okresy ciepłej i słonecznej pogody i odwrotnie - tygodnie deszczowe. W lecie dzień jest tutaj dłuższy o około 1 godzinę niż w Polsce południowej a zimą o godzinę krótszy. Na zdj. Muzeum Rybołówstwa Morskiego - ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Budynek ten jest najstarszym budynkiem w mieście - wybudowanym na przełomie lat 1805/1806, na podstawie projektu pochodzącego z 1792 roku, autorstwa mistrza budowlanego Meyera.
Nieco ponad 30 lat później, do budynku dobudowano ażurową wieżyczkę, na szczycie której obecnie znajduje się zegar, wybijający pełne godziny i odgrywający o godz. 6:00 i 18.00 miejskie kuranty. Na tyłach muzeum znajduje się skwer, którego centralnym miejscem jest fontanna i tablica poświęcona Tym co nie powrócili z morza. Wcześniej w tym miejscu znajdował się schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, a jeszcze wcześniej targ rybny i bydlęcy. XVIII wieczny Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, wzniesiony jest na miejscu gotyckiej świątyni. We wnętrzu kościoła znajdują się między innymi: zabytkowe organy, ciekawe witraże oraz zabytkowy drewniany model statku. Dzieje tego kościoła dość ciekawie opisuje dokument przechowywany w kuli wieńczącej wieżę kościelną, wydobyty w trakcie generalnego remontu dachu i wieży w 1981 roku. Wieża po byłym kościele protestanckim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra - jest to pozostałość po protestanckim, utrzymanym w neogotyckim stylu  wzniesionym w latach 1903 - 1906, według projektu Fritza Gottlieba.
Obecnie na jej szczycie znajduje się najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok niemal na całe miasto. W 2003 roku rozpoczął się jej remont, zaś niespełna dwa lata później - w grudniu 2005r. - została udostępniona do zwiedzania. W części dolnej znajduje się sympatyczna kawiarnia. Obecnie jest dzierżawiona przez prywatnego inwestora, którego celem jest wybudowanie na jej szczycie restauracji z widokiem na panoramę miasta. Oto kilka zdjęć wykonanych z omawianej  wcześniej wieży .Na zdj część willowa letniskowa i wybrzeże. Port pasażerski na rzece Świna, oraz część śródmieścia. Widok wybrzeża w kierunku granicy z Niemcami oraz pobliskie kurorty Ahlbeck i Heringsdorf.
Plaża o zachodzie słońca i jej stali bywalcy bez względu na porę roku.Świnoujście jest rajem dla ornitologów, żeglarzy i wędkarzy. Do jedynego w Polsce miasta położonego na 44 wyspach przybywają też miłośnicy piosenki morskiej, muzyki, sztuki, rekreacji i sportu.

najbliższe galerie:

 
Świnoujście-widoki z latarni i nie tylko
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
BN 2017
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Świnoujście , przeprawa promowa Warszów
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Świnoujście , Muzeum Rybołówstwa
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Świnoujście
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
Świnoujście , port
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 31.08.2011 00:06

super 22 fota. pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.08.2011 21:15

Fajny porcik na 28. Może to dziwne, szczególnie gdy czytam, że jest wiele galerii z tego miejsca na OŚ, ale ja nigdy nie widziałam zdjęć z tego miasta. Wieża wiatrak - fajny pomysł. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 29.08.2011 19:06

Fajnie zaprezentowane miasto- nie tylko plaża, ale i inne atrakcyjne miejsca.
Bardzo interesujące spojrzenie.
Pozdrawiam:)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 29.08.2011 18:11

Miałam w tym roku tam wypoczywać ale niestety zmiana planów i jadę w Beskidy :) szkoda ,bo zawsze lubiłam to miasto .
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!