m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Panorama Miasta Kowary Najpiękniejszym budynkiem Kowarskiej Starówki, od początku swojego istnienia był Ratusz. Siedziba władz miejskich została wzniesiona według projektu znanego niemieckiego architekta Christiana Schultza w latach 1786-1789. Jego zabytkowe walory i dbałość o architektoniczne detale czynią go jednym z ładniejszych budynków użyteczności publicznej na Dolnym Śląsku. 
Warto wejść do środka. W holu Ratusza podziwiać można interesującą polichromię wraz z herbem Kowar z czasów gdy stało się ono dzięki Fryderykowi Wielkiemu wolnym miastem królewskim. Najciekawsze pomieszczenie znajduje się jednak piętro wyżej. Sala Obrad Rady Miejskiej ma nietypowy owalny kształt, a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje tego, z czego od wieków Kowary słynęły - górnictwa, kowalstwa, tkactwa i turystyki.
Dla wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o mieście otworzono w przyziemiu Ratusza Informację Turystyczną do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy. Kowarski Ratusz nocą Polichromia wraz z herbem Kowar w holu Ratusza z  XVIII wieku Sala Rajców ma nietypowy owalny kształt, a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje tego, z czego od wieków Kowary słynęły - górnictwa, kowalstwa, tkactwa i turystyki.
Sala Rajców Kowarska Starówka - obejmuje obszar ścisłego centrum miasta. Składa się z ciągów zabytkowych kamienic, które powstały pod wpływem typowego budownictwa propagowanego na Śląsku na przełomie XVIII i XIX wieku. Najciekawsze i najbardziej stylowe budynki stoją przy ulicy 1 Maja. Choć kilka z nich wciąż zachowało barokowy układ i rokokową fasadę, to większość z nich zbudowano w stylu klasycystycznym. Już od ponad dwustu lat cieszą oczy swoją zrównoważoną kompozycją i harmonijnymi proporcjami. 
Najciekawsze fragmenty Kowarskiej Starówki zostały wyłączone z ruchu kołowego i stanowią dziś urokliwy deptak miejski, po którym w słoneczny dzień przechadzają się zarówno mieszkańcy Kowar, jak i odpoczywający tu turyści. 
Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce w samo południe, gdy Starówkę wypełniają dźwięki hejnału, płynące z wieży Kościoła Parafialnego. Uważny słuchacz odnajdzie wśród nich stukot kowalskiego młota symbolizującego pięć wieków historii i tradycji górniczej Kowar. Kowarska Starówka
Kowarska Starówka nocą... Kowarska Starówka Kaplica Św. Anny. Jest to późnobarokowa kaplica, której historii powstania należałoby szukać  w czasach, gdy w górniczej osadzie, jaką Kowary od zawsze były, rodziło się życie religijne. W bliżej nieokreślonym czasie uległa zawaleniu. Remont tego co przetrwało nastąpił dopiero w 1772 roku. Architektem i budowniczym kaplicy był Kaspar Jentsch. Została założona na planie elipsy. Wieńczy ją ośmioboczna latarnia, przykryta cebulastą kopułką. Kaplica zachowała późnobarokowe wyposażenie wnętrza. Ołtarz główny ufundowano ku czci św. Anny. 
Zabytek położony na wzniesieniu przy ulicy Kowalskiej góruje nad tą częścią miasta. Koniecznie trzeba wdrapać się na kapliczne wzgórze, by podziwiać panoramę Kowar i Rudaw Janowickich.

 Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny stojący przy placu Franciszkańskim. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z XIII wieku. Kościół jest budowlą w stylu gotyckim, ozdobioną wieżą zwieńczoną blaszanym hełmem. Z wczesnych wieków średnich zachowała się na jednej ze ścian wieży tajemnicza rzeźba zwana „Madonną na potworze”. Dlaczego? Warto samemu sprawdzić. Na zwiedzających największe wrażenie robi wnętrze. Na uwagę zasługuje późnobarokowy ołtarz i ambona oraz prospekt organowy. Zachwycają polichromie wykonane na drewnianym stropie przez malarza Jana Lorenza i jego braci. Wśród tych malowideł najbardziej wymowne jest wyobrażenie Trójcy Świętej, Arki Przymierza oraz apokaliptycznej wizji końca świata. W sąsiedztwie kościoła znajdują się: barokowy XVIII-wieczny kamienny most na Jedlicy, na którym ustawiona została piaskowcowa figura św. Jana Nepomucena oraz budynek plebanii rzymskokatolickiej wybudowany w latach 1779-1783. Wnętrze Kościoła Parafialnego w Kowarach Wnętrze Kościoła Parafialnego w Kowarach
Rzeźba św. Jana Nepomucena na moście przy Kościele Parafialnym W samym sercu miasta, przy ulicy Górniczej, w niepozornej z zewnątrz kamieniczce będącej od kilkunastu lat siedzibą Stowarzyszenia Miłośników Kowar utworzono Dom Tradycji Miasta. Zobaczyć w nim można stałą wystawę o historii kowarskiego górnictwa: od czasów najdawniejszych, po czasy współczesne. Eksponaty związane z odkryciem w dolinie Jedlicy rudy żelaza sceptycznych przekonają o średniowiecznym rodowodzie miasta, a dokumenty i przedmioty związane z wydobyciem uranowych rud przypomną burzliwy okres rozwoju kowarskiego górnictwa, czyli wiek XX.
Wstęp bezpłatny. Monumentalny budynek Domu Kultury bez trudu odnaleźć można w samym centrum Osiedla Górniczego. Jego wejścia strzegą dwa kamienne posągi górnika i hutnika. Ten potężny gmach, o gabarytach rzadko spotykanych w mieście wielkości Kowar, zbudowano na początku lat 50-tych XX wieku w stylu socrealistycznym. Jest pamiątką i pozostałością po latach prosperity związanych z wydobywaniem w kowarskich kopalniach rud uranowych. Dziś stanowi siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury oraz miejskiej biblioteki. W środku, oprócz czytelni, sal wystawowych i pracowni podziwiać można widowiskową aulę, której ściany ozdabiają płaskorzeźby Antoniego Mehla o tematyce oczywiście górniczej. Kamienny posąg hutnika strzegącego wejście do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach. Szpital Wysoka Łąka. Budynek szpitala powstał w latach 1900 - 1902 według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera. Tworząc go wzorował się na wysokogórskim sanatorium w szwajcarskim Davos. Jest to eklektyczny budynek z licznymi werandami i wieżyczkami. Elewację oraz wnętrza tej secesyjnej perełki ozdobiono motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Park w którym stoi budynek szpitala zaprojektował architekt ogrodów Mentzel. Znakomicie wykorzystał otaczający ”Wysoką Łąkę” krajobraz. Z tarasu przed głównym wejściem do szpitala roztacza się malowniczy widok na wschodnią część Karkonoszy. A to ja i moja ukochana psinka Zuzia - największa miłośniczka ziemi Kowarskiej :)
Szpital Wysoka Łąka Szpital Bukowiec. Zbudowano go w latach 1916-1920 jako sanatorium leczące choroby płuc. Klimat panujący w tym spokojnym zakątku Kotliny Jeleniogórskiej nadawał się do tego znakomicie. Funkcje lecznicze ”Bukowiec” pełni zresztą do dnia dzisiejszego. Budynek otoczony jest rozległym parkiem który zachował resztki swojej świetności sprzed prawie wieku. Magia ”Bukowca” wynika jednak nie z jego zewnętrznej urody, ale z posiadania specyficznego genius loci. Nic dziwnego, ”Bukowiec” szczególnie często gościł pacjentów - artystów. Prawie całe swoje twórcze życie spędził w tym byłym sanatorium przeciwgruźliczym Józef Gielniak -  jeden z najwybitniejszych powojennych polskich grafików. Szpital Bukowiec Grobowce rodziny von Reuss. Tajemnicze, a zarazem niesamowicie romantyczne grobowce kryją się wśród ogromnych głazów na szczycie niewielkiego zalesionego wzgórza. Dwie bezimienne kamienne płyty przykrywają szczątki ostatnich mieszkańców pobliskiego ”Nowego Dworu”: Henryka XXX Reuss i jego małżonki Feodory. Księżniczka Feo pochodziła z najbardziej wpływowych rodzin ówczesnej Europy. Jej przodkami byli m.in. Królowa Wiktoria - Władczyni Zjednoczonego Królestwa oraz kilku kolejnych Cesarzy Niemiec. W tym samym leśnym kompleksie, w odległości kilkudziesięciu metrów, znaleźć można miejsce pochówku Marii Klementyny Reuss, której grobowiec wyróżnia się piękną liliową dekoracją ozdabiającą wysoki kamienny krzyż. Grobowce rodziny von Reuss
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska powstał na terenie bezpośrednio przylegającym do dawnej fabryki dywanów. Odwiedzający Park mają możliwość zobaczyć obiekty, reprezentujące bogactwo architektury Dolnego Śląska, odwzorowane w skali 1:25. Modele pałacy, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich zostały wyeksponowane w naturalnym otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni. Na zdjęciu Lumpi - maskotka parku, który należy do Pana Mariana Piaseckiego (założyciela Parku Miniatur). Lumpi występuje również w logo Parku:) Kowary położone są pomiędzy dwoma unikalnymi przyrodniczo obszarami chronionymi: Karkonoskim Parkiem Narodowym i Rudawskim Parkiem Krajobrazowym. Tereny tych Parków szczególnie nadają się  do rodzinnych pieszych wycieczek, zarówno latem jak i zimą. Znajdują się tu zakątki i szlaki, które zadowolą najbardziej wymagających turystów. W zaledwie kilka godzin można zdobyć najwyższy szczyt Sudetów - Śnieżkę (1603 m n.p.m.).

Widok ze stoku Góry Wołowej Panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz sportów lotniarskich. Loty na paralotniach wpisały się już w kowarski krajobraz. Gęsta sieć szlaków rowerowych oraz wyznaczane szlaki konne cieszą się popularnością. 

Widok ze stoku Góry Wołowej Panorama Miasta od strony Rudaw Janowickich Sztuczne ruiny myśliwskiego dworku na wzgórzu Radziwiłłówka, będącego częścią dawnego romantycznego parku. Ruiny znajdują się w sąsiedztwie Pałacu Ciszyca - byłej letniej rezydencji rodziny Radziwiłłów, a następnie Czartoryskich. Pałac w roku 1938 był tłem filmu pt. Legenda miłosna, odtwarzającym dzieje romansu Elizy Radziwiłł i Wilhelma I - późniejszego cesarza Niemiec. W tym samym pałacu Antoni Radziwiłł napisał operę pt. Faust. Pałac w 2012 roku został wpisany  na prezydencką listę pomników historii.

najbliższe galerie:

 
KOWARY - PARK MINIATUR 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Park Miniatur w Kowarach II
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Wędrówki rozkraczonym rumakiem :-)
1pix użytkownik surykatka odległość 1 km 1pix
POLSKA - Kowary - Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
1pix użytkownik paulus odległość 2 km 1pix
KOWARY - PARK MINIATUR 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Kowary - Park Miniatur
1pix użytkownik maryush odległość 2 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!