m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jak głosi oficjalna strona internetowa miasteczka i najstarsi mieszkańcy Szczyrku:  kiedy w dolinie Żylicy pojawili się pierwsi osadnicy-nie wiadomo. Wiadomo jednak, że Szczyrk stał się osadą międzynarodową, ponieważ obok polskich zbiegów i skazańców, około XV w. zawędrowali tu koczownicy z Bałkan, czyli Wołosi (...) jak dołożymy do tego trochę szlacheckiej krwi niemieckiej i austriackiej, żołnierskiej z Węgier oraz słowackiej i czeskiej po sąsiedzku, to Szczyrk objawi się jako zalążek zintegrowanej Europy.
Dzisiaj leży sobie to niewielkie, bo ok. 6 tysięczne miasteczko w Beskidzie Śląskim, otoczone masywem Klimczoka, u podnóży góry Skrzyczne. Znanym miejscem kultu religijnego w Szczyrku jest Sanktuarium Maryjne na Górce. To tutaj, według podań na tzw. Przykrej Kępce, gdzie stoi dzisiaj Sanktuarium, ukazała się pod koniec XIX w 12 letniej Julannie Pezda Matka Najświętsza. Szczyrk leży w strefie przejściowej wilgotnego klimatu morskiego z zachodniej Europy i klimatu suchego wschodniej Europy. Charakteryzuje się dużą zmiennością pogody, a przez cały rok przeważa tu powietrze polarno-morskie. Szczególnie korzystnymi cechami klimatu są: czyste górskie powietrze, duże nasłonecznienie, korzystny układ temperatur i dobra wilgotność powietrza. Klimat sprzyja rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych i serca. Łagodzi również wyczerpanie nerwowe. Nic dziwnego, ze miejsce to upodobali sobie najpierw Bielszczanie, potem  Górnoślązacy . dzisiaj Szczyrkowianie żyją głównie z turystyki. Na zdjęciu Orle Gniazdo-największy w Szczyrku hotel kombinat.
Z miasteczka na szczyt Skrzycznego można dostać się łatwo i wygodnie wyciągiem krzesełkowym... ...własnymi nogami... ...lub rowerem. Trasy niezbyt trudne, do pokonania nawet dla dzieci. Ale, ze Dreptak nie zawsze drepcze tym razem wybrałam najłatwiejszy z możliwych sposób na zdobycie góry - wyciąg krzesełkowy (za jedyne 24 zł i 40 gr). Powiem Wam, ze widoki przedstawiały się nadzwyczajnie.
Kapitalna pogoda, przyciągnęła w podobnych celach do mojego, całe tłumy turystów w wieku na prawdę różnym Wspaniała widoczność, góry, chmury i błękity, zapach odchodzącego lata , ech...:) Jakby tego było mało ... ...jeszcze piękne,kolorowe  paralotnie szybujące z gracją nad moją głową. Bajka!
Pod parasolką etatowa Pani fotograf pstrykająca wszystkim wygodnickim z wyciągu fotki, które przy górnej stacji wyciągu można było sobie wykupić za jedyne 10 peelenów. Wielu chętnych na nabycie zdjęcia nie dostrzegłam. A ja sobie dalej jechałam. Nogami dyndałam i zdjęcia co raz jakiś pstrykałam. Chwilami mogłam prawie utożsamiać się z tymi podniebnymi lataczami. Nagle błogą ciszę przerwało gromkie: Q @ wa ! 
po chwili usłyszałam tylko głośny szelest gałęzi i łoskot .
Widocznie któryś z paralotniarzy (głoś był męski) nie dokończył lotu. Inni szybowali dalej. I tak sobie dojechałam na szczyt górki (1257 m n.p.m.) o nazwie Skrzyczne. Warto było! Rewelacyjne widoki. Skąd nazwa góry? Ponoć kiedyś na jej szczycie było pozostałe po zlodowaceniu jeziorko, które obfitowało w skrzeczące wieczorami żaby.
Na Skrzycznem od końca lat 90. ub wieku stoi  widoczny już z daleka 87-metrowy maszt nadajnika RTV. No i podziwiałam, podziwiałam aż zrobiło się późno... ...i trzeba było wracać, bo bilecik na wyciąg miałam w obie strony,a ostatni kurs na dół był już o 17:15. Jeszcze tylko świątka w kaplicy na szczycie obejrzałam i ... ..heja na dół. Oj, fajnie się zjeżdżało, fajnie.
Słoneczko już nie prażyło tak niemiłosiernie. Wokół słychać było cykady, jakby wszystkie polskie świerszcze wybrały się własnie dzisiaj w Beskidy. Pięknie pachniało trawą, słońcem ziołami. Ech, bajka... I tylko gdzieś w zakamarku serca smutek mały się usadowił,
że to już koniec wakacji... ...i lato się kończy... ...i jesień niedługo.. Ale przecież póki co jeszcze lato trwa...:) Podreptałam trochę jeszcze po miasteczku. Zjadłam kolację.Pooglądałam sklepiki z pamiątkami, remizę, chatki ...
i kwiatki. A potem ziuuu... do domu!

najbliższe galerie:

 
Beskid Śląski,  październik 2015r
1pix użytkownik satan odległość 1 km 1pix
Moje Beskidy 2011- Skrzyczne
1pix użytkownik metuzalech odległość 1 km 1pix
Szczyrk
1pix użytkownik szwagir odległość 1 km 1pix
Skrzyczne
1pix użytkownik kobel odległość 1 km 1pix
Szczyrk - Skrzyczne
1pix użytkownik camel17 odległość 1 km 1pix
Szczyrk - ze Skrzycznego
1pix użytkownik seerene odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 22.08.2014 11:26

fajnie i aktywnie poszalałaś sobie pośród uroczych gór i dolinek....pozdrawiam serdecznie...

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.09.2011 23:30

Szczyrk,Skrzyczne,Klimczok,Beskidy....jakies 40 lat temu,skakalam tam jak kozica,teraz tez wybrałabym wyciąg,lat przybylo,a czlowiek sie rozleniwil:)))Pogode miales super,polecam Beskidy jesienia,niesamowita gama kolorow mozna zobaczyc ze Skrzycznego:)))Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.09.2011 23:02

Jak ostatnio byłam w Szczyrku to dopiero szykowali fundamenty pod Orle Gniazdo. Tamtego roku lało i chmurzyło się przez całe dwa tygodnie więc nie wiem jak w realu wyglądają panoramki ze szczytu. Fajna wycieczka. Pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.09.2011 22:01

... no i już wiemy dlaczego nie byłaś w Poznaniu. I gdzie byłaś. Pewnie wspaniały relaks pod koniec lata. Pozdrawiam serdecznie.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 07.09.2011 20:43

niby tak, ale dla mnie najpaskudniejszy hotel, w jakim kiedykolwiek i gdziekolwiek byłam, brrrr

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1354) dodano 07.09.2011 14:39

Orle Gniazdo musiało się upodobnić do Kombinatu -bo chyba dla Huty Katowice był przeznaczony -w końcu też kombinatu.Pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 06.09.2011 14:27

Chyba trochę Ci zajęło dotarcie do domu takim wynalazkiem z 50-tki ;)
Ciekawe co bardziej by bolało: nogi po wycieczce czy inna część ciała?
Fotki 14 i 49 najbardziej mi się podobają w tej galerii. Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 06.09.2011 03:55

Dreptaku, ta bajka sie nie konczy, jesien przyniesie Ci nowe kolory i nowy powod do powrotu. Dzieki za wycieczke.Pozdrawiam

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 05.09.2011 22:33

Bardzo przyjemna wycieczka, trzeba nałapać tego lata, żeby na cały listopad wystarczyło :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.09.2011 22:17

Ja też byłam w Beskidach z tym, że w niedzielę na Pilsku :)
A na Skrzycznem faktycznie jest bardzo fajnie i widoki przepiękne
Pozdrawiam.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 05.09.2011 21:42

Dzięki:)
wiesz, najchętniej dreptam pod górki na własnych kończynach, tym razem z powodu braku odpowiedniego obuwia (w sandałach jeno byłam) doceniłam wynalazki dla mniej wytrwałych dreptaków , hi hi :)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.09.2011 21:35

Fajną wicieczkę sobie zrobiłaś:)
Widoki cudowne. Fajnie prezentują się paralotnie na tle takich widoczków.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!