m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Jechalim, 
jechalim i ... dojechalim , warto było! J uż od progu miasto wita kamiennymi murami, zamkowymi wieżyczkami jak z filmów Disneya, kamiennym mostem nad Smotryczem. Po szaroburych, dziurawych drogach, wszechobecnym kurzu i zieleni na zmianę, dość ubogich wioseczkach Kamieniec Podolski robi na prawdę nie małe wrażenie. Miasto liczy bez mała 100 tys. mieszkańców, ale tak na prawdę godna uwagi jest tylko starsza część stolicy Podola. No, chyba, ze ktoś lubi pokomunistyczne, socrealistyczne klimaty. Ja nieszczególnie. Stare Miasto pięknie spogląda na zamek i twierdzę ze wzgórza.
Oprócz polskiego ratusza... warte uwagi są także zabytkowe kościoły w tym najbardziej chyba znany (z charakterystyczną figurą Maryi na dawnym minarecie) - Katedra św. św. Piotra i Pawła. warto pamiętać, ze w kościele tym nabożeństwa odbywają się zarówno w j. ukraińskim jak i polskim. Sporo wokół katedry symboli związanych z Polską. Cóż - H. Sienkiewicz mity i prawdy pięknie połączył i podał nam jako pewnik.
Mimo wielu wyniszczających wojen, w Kamieńcu zachowało się około 150 zabytków, co pod tym względem lokuje miasto na trzecim miejscu na Ukrainie, po Kijowie oraz Lwowie . Taki np Rynek -brukowany, wielki. W mieście przez stulecia żyły różne narodowości, z których każda posiadała swój samorząd. Stąd każda dzielnica posiadała własny rynek i ratusz. Na środku rynku polskiego, naprzeciw katedry, wznosi się polski magistrat (mieszanka stylów  od gotyku po wiek XIX). Historia Kamieńca sięga w głąb wieków. Badania archeologiczne udowodniły, że twierdza została 
założona w XIIw., a miasto powstało w 
drugiej połowie XIIw.  Początki istnienia  miasta jak i okres średniowiecza nadal pozostają nie do końca 
 jasne.
Na początku XIVw. Kamieniec
 wraz z Podolem znalazł się w niewoli tatarskiej, 
w 1362r.  przejęty przez 
Litwę, a w 1434 roku przyłączony do Korony. Sama twierdza w Kamieńcu Podolskim w końcu XVw. stała się ostatnią zaporą przed atakiem 
tureckim. Bramy zamku pyszniły się aż 12 wieżami. Na początku XVII wieku wzniesiono przy dawnej kamiennej twierdzy tzw. Nowy Zamek. Turcy trzykrotnie atakowali twierdzę (1621, 1633 i 1672) Za tym trzecim razem obrońcy skapitulowali. Rozpoczęła się 27-letnia okupacja turecka. Traktat Karłowicki  zwrócił kamieniec Podolski Rzeczpospolitej. 
W latach wiele późniejszych twierdza pełniła głównie funkcje więzienia
(także po zagarnięciu Podola przez Rosję w II  Rozbiorze Polski). Za panowania Turków katedrę zamieniono w meczet .Wybudowano przy nim
minaret (36,5m). Wnętrze kościoła Turcy zniszczyli. Wywieźli również poza granice miasta kości pochowanych na cmentarzu obok. Po przywróceniu Podola Polsce  konsekrowano meczet ponownie na katedrę. W 1756r. ustawiono na minarecie 4,5 metrową figurę Matki Bożej, stojącej na 
kuli ziemskiej i księżycu. Diecezja w Kamieńcu istniała jeszcze po I wojnieświatowej. W 1945r.  kościół został zamknięty , urządzono w nim muzeum ateizmu. W  1990r. zwrócono świątynię wiernym, a w 1991r. papież Jan Paweł II odrodził diecezję 
Kamienicko-Podolską. Podobało mi się bardzo to miasto, polecam innym dreptakom, aby uwzglednili je w swoich planach zwiedzania i poznawania.
Można przenocować w przyzwoitych warunkach (pokoje z łazienkami, dostęp do kuchni i lodówek) np. w dawnej świątyni 2 kroki od katedry) przerobionej na dom pielgrzyma. Do Starówki rzut berecikiem. Mozna zanurzyć się w historii, klimatach dawnych, podziwiać i wzdychać. Odwiedzić fikuśne kramy z pamiątkami. Dreptać, dreptać... dreptać:)
Można zajrzeć do jednego z muzeów. Poobserwować mieszkańców. Wyjść z pokoju na placyk i ze wzgórza spojrzeć na oświetlony zamek, twierdzę albo obserwować zachodzące słoneczko:)

najbliższe galerie:

 
Kamieniec Podolski - Stare Miasto
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Ukraina Zachodnia 2011 cz. 2
1pix użytkownik teerose odległość 1 km 1pix
Zamki,  zameczki, ruiny
1pix użytkownik pomel odległość 1 km 1pix
Kamieniec Podolski - katedra i zamek
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Kamieniec Podolski
1pix użytkownik scipio55 odległość 3 km 1pix
Ukraina Zachodnia-foto migawki
1pix użytkownik dreptak odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 04.11.2014 00:27

jeśli będziesz miał okazję - odwiedź koniecznie, byłam na Ukrainie w kilkunastu miejscach, Kamieniec potrafi zauroczyć

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 03.11.2014 13:17

Mój znajomy z Kijowa polecał mi to miasto, jako jedne z najciekawszych na Ukrainie. Ale, jak dotychczas, nie udało mi się tam dotrzeć. Dzięki za piękną galerię. Pozdrawiam. :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.09.2011 22:59

Po ostatnich galeriach z Ukrainy jakie oglądałam u Ciebie ( troszkę od tyłu oglądam, bo mam zaległości), zaczęłam popadać w depresję;)
Tutaj podoba mi się znacznie bardziej-całkiem przyjemnie tam.
Pozdrawiam:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 13.09.2011 18:27

Mnie również znane miejsce, cały tydzień praktyki studenckiej tam swego czasu odbyłem :) pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.09.2011 08:15

Kulisy do fotografowania wspaniale,zaskoczyla mnie ilosc brukowanych ulic ia miasto wyglada jakby wymarle.23 i 42 sa moimi faworytami,36 powalajace:)Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 13.09.2011 05:58

Ciekawie przedstawilas Kamieniec, najbardziej podoba mi sie zdjecie 36, miejsce ma charakter.Pozdrawiam

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 12.09.2011 23:52

veni, vidi, vici i polecam Kamieniec Podolski

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 12.09.2011 23:05

Jakże znane i bliskie jest mi to miasto, dzięki za piękna galerię.

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!