m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
Do Przemyśla - 46 km, do Lwowa - 48. Sądowa Wisznia - to ok. 6 i pół tysięczne miasto (ukr. Sudowa Wysznia - Судова Вишня) w powiecie Mościska województwa Lwowskiego. Jak dla mnie jedno z najbardziej depresjogennych miejsc, jakie odwiedziłam w swoim nie krótkim przecież zyciu. Mimo, ze czasy siermiężnego komunizmu ponoć zakończyły się, to w miasteczku czas zatrzymał się a może wycofał na krawędź międzyczasów? Z czasów dawnej świetności pozostało trochę chylących się ku upadkowi zabytków. Tutaj-jeden z najlepiej zachowanych - ratusz.
Są 2 szkoły: początkowa (w gmachu byłego Sądu Grodzkiego) i średnia, liceum rolnicze, cegielnia i mlyn.
Było Panstwowe Stado Ogierow-(pozostały budynki) są dwie biblioteki, szpital i muzeum krajoznawcze. Ludzie najbardziej chyba dbają jednak o swoje świątynie. Działają 2 cerkwie i kościół katolicki. Kiedyś była też synagoga, ale to już czas zaprzeszły. Najpiękniej prezentuje się cerkiewUkraińskiej Prawosławnej Autokefalicznej cerkwi pw Sw. Trójcy -  tuż przy Rynku.
Sam Rynek, cóż.... gęsiom spod kina chyba nie przeszkadza sypiący się tynk i dość zawilgocone  mury kamienic . Kiedyś zapewne było lepiej, ale wojna zmieniła tutaj wiele. Zbyt wiele. Wiemy, ze 12 obywateli miasta zginęło w Katyniu. Wielu zmuszono do wyjazdu na ziemie wyzyskane. Pozostało ok 300 Polaków(posiadających Kartę Polaka), którzy działają m.in. w Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. mają swój chór, kilkoro dzieci wyjechało na studia do Polski.
na dawnej szkole odnajduję znany wizerunek. jak nic - Julek S. :) Sudowa Wisznia jako miasto, istnieje od 13 wieku, do dzisiaj zachowały się resztki wcześniejszego osiedla z czasow kultury Przeworskiej,
-grodzisko Zamczysko-Wały IX- X w,
osiedle Deberki XI - XII w,
osiedle Czworaki XII-XV.
Kiedyś była też mogila, zwana ”Kopiec Tatarski” z mnóstwem murów i zwalisk lochów (zniszczono ten zabytek za ZSRR). Cóż, dzisiaj jest tutaj nudno, ponuro, smutno, beznadziejnie. Brak pracy i perspektyw wygania młodych za chlebem do innych miast, także do nieodległej Polski.
Wielu topi swe troski w kuflach i kieliszkach. Może jednak znajdzie się jeszcze kiedyś chociaż cień nadziei na lepsze dni dla miasteczka z bogatą przeszłością - Sądowej Wiszni?

najbliższe galerie:

 
Ukraina Zachodnia 2011 cz. 1
1pix użytkownik teerose odległość 29 km 1pix
Szlakiem architektury drewnianej
1pix użytkownik czupur odległość 31 km 1pix
Sambor i okolice zimą
1pix użytkownik paullam odległość 35 km 1pix
Bolestraszyce - Arboretum
1pix użytkownik magda55 odległość 37 km 1pix
Bolestraszyce - Arboretum
1pix użytkownik caprio72 odległość 37 km 1pix
Polska - Arboretum w Bolestraszycach
1pix użytkownik maria37 odległość 38 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 16.09.2011 22:52

smutnych galerii na razie kres, kresowych przynajmniej, jeśli wstawię coś w najbliższym czasie-na pewno nie będzie nafaszerowane smutkiem, pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.09.2011 18:12

Kolejne ukraińskie miasteczko i kolejna smutna historia.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 13.09.2011 21:01

smutny, a gdybym się uparła, mógłby być jeszcze bardziej rzewny
czasami pewne obrazki potrafiły dosłownie zamurować, więc na wet aparatu nie wyjmowałam...
na szczęście gospodarze, u których nocowaliśmy okazali się Polakami i gorących i wielkich sercach, dzięki temu waga rozmaitych wspomnień nieco się wyrównała:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.09.2011 08:19

Ciekawy reportaż,chociaż smutny.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 13.09.2011 05:50

pokazane z reporterska dociekliwoscia, bardzo przygnebiajace

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!