m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie - główna świątynia tutejszej parafii. Jest to neobarokowy budynek. Kościół otoczony jest murem, przy którym znajduje się grota Najświętszej Marii Panny, i zabytkowa kostnica. W 1692 roku powstała także tymczasowa, drewniana kaplica fundacji Stanisława Linkauza. Budowa trwała bardzo długo z powodu błędów w projekcie ks. J. Ciołkoszewicza, które doprowadziły do pęknięć w stropie budynku, jak również z powodu braku funduszy. Rozmiary kościoła po ukończeniu wynosiły 26 metrów długości i 15 metrów szerokości. Także z powodów finansowych świątynia po ukończeniu nie miała jeszcze ołtarza głównego, a do nabożeństw wykorzystywano ołtarze boczne. W 1867 przebudowano wnętrze wykonując ołtarze boczne i główny, pracami kierował ks. Andrzej Krasuski. Znacząca przebudowa miała miejsce w latach 1889-1894, dobudowano wtedy nawy boczne i wieże, nadając budynkowi neobarokowy wygląd. Oryginalne dzwony zostały wywiezione przez Rosjan podczas I wojny światowej.
 Autorem projektu nowej fasady był architekt Karol Kozłowski. Wnętrze urządzone jest w stylu barokowym. Do kościoła sprowadzono organy z Warszawy i wykonano nową ambonę. Przebudowa miała miejsce gdy proboszczem był ks. Konstanty Bieńkowski.
Przedmioty cenne i zabytkowe  w kościele:monstrancja z 1741 roku
Przedmioty cenne i zabytkowe  w kościele: zabytkowa ambona
Przedmioty cenne i zabytkowe  w kościele:	krzyż ołtarzowy z korpusem Chrystusa z kości słoniowej Przedmioty cenne i zabytkowe  w kościele:	chrzcielnica rokokowa z XVIII wieku
Przy ulicy Długiej znajduje się dom Sióstr Opatrzności Bożej i inne budynki parafialne. Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie usytuowany w rozwidleniu ulic Długiej i Krótkiej, na krawędzi wzniesienia na którym znajduje się miasto Takie położenie daje wrażenie dodatkowej wysokości budynku.
Żelechów leży we wschodniej części województwa mazowieckiego, tuż przy granicy z województwem lubelskim. W okresie 1975-1998 znajdował się w województwie siedleckim, natomiast do 1939 roku w województwie lubelskim. Historycznie Żelechów leżał na ziemi stężyckiej w przedrozbiorowym województwie sandomierskim, a zatem w Małopolsce. W administracji kościelnej Żelechów należy do diecezji siedleckiej w metropolii lubelskiej. Zgodnie z podziałem geograficznym, miasto leży na Wysoczyźnie Żelechowskiej, będącej częścią Niziny Południowopodlaskiej. Żelechów położony jest w granicach zasięgu dialektu mazowieckiego języka polskiego. Widać zatem, że jest to miejscowość leżąca na pograniczu trzech krain historyczno-geograficznych: Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia. Z tyłu świątyni znajdują się pozostałości dawnego cmentarza, a pod budynkiem katakumby. W pobliżu mieści się także siedziba parafii, a zarazem dekanatu żelechowskiego.
W 1960 roku kościół wpisano na listę zabytków.

najbliższe galerie:

 
Dęblin
1pix użytkownik knd odległość 27 km 1pix
Maciejowice i Stężyca
1pix użytkownik achernar-51 odległość 27 km 1pix
Stężyca nad Wisłą
1pix użytkownik muzelea odległość 27 km 1pix
Rekonstrukcj bitwy pod Kockiem - Serokomla
1pix użytkownik tomekdenka odległość 32 km 1pix
Kozienice i okolice
1pix użytkownik tereza odległość 35 km 1pix
Koło Ryczywołu
1pix użytkownik piautre odległość 35 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!