m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
 U stóp Zamku, położone jest malownicze miasteczko, otoczone średniowiecznymi murami z wąskimi uliczkami prowadzącymi do niesamowicie romantycznej Starówki tonącej w pelargoniach z wszechobecnym szmerem wody unoszącym się z klasycznej fontanny. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalny klimat porównywalny z miastami południowej Hiszpanii. Golub-Dobrzyń powstał na skutek połączenia w 1950 roku dwóch miast Golubia i Dobrzynia. Prawa miejskie Golub otrzymał w 1331 roku z rąk Krzyżaków, a Dobrzyń - w 1789 roku. Na zdj. Rzeka Drwęca w okolicy starówki. W czasie wojen krzyżackich miasto wielokrotnie było oblegane oraz zmieniało właścicieli. Na zdj. Za mostem na Drwęcy kierujemy się w uliczkę do starówki. W okresie krzyżackim w Golubiu znajdowała się siedziba komturstwa golubskiego. Na zdj. Starówka i widoczny w oddali kościół Ewangelicki z 1909 r. obecnie siedziba szkoły podst. Od 1466 roku miasto należało do króla polskiego, który rządził za pośrednictwem starosty. Na zdj. Starówka w tył. W latach 1611 - 1625 starostwo znajdowało się w rękach królewny Anny Wazówny, przeżywając w tym czasie największy rozwój gospodarczy. Na zdj. Starówka z fontanną
Za rządów królewny założono obok zamku pierwszą w Polsce plantację tytoniu. Na zdj. Architektura starówki. W następnych latach starostami były: królowa Konstancja, jej córka królewna Anna Katarzyna oraz królowa Cecylia Renata. Na zdj. Starówka O okresie tym zwykło się mówić jako o rządach babskich. Stopniowy upadek znaczenia miasta rozpoczął się od połowy XVII wieku. Na zdj. W północno - zachodnim narożniku rynku znajduje się drewniany dom z podcieniem zwany „Pod Kapturem” z XVIII wieku. Po II rozbiorze kraju miasto znalazło się w zaborze pruskim. Na krótko w latach 1807 - 1815 należało do Księstwa Warszawskiego. W 1951 roku oba miasta Golub i Dobrzyń połączono w jeden organizm miejski. Na zdj. Brama przejściowa pod wieżą kościelną. Opuszczamy rynek idąc ul. Kościelną, przy której wznosi się wspaniała bryła gotyckiej świątyni św. Katarzyny z 1 połowy XIV wieku. Kościół był kilkakrotnie niszczony przez pożary w 1414 roku, w końcu XVI wieku oraz w 1689 roku. Wewnątrz znajdziemy fragmenty późnogotyckiej polichromii z początku XVI wieku, fragmenty renesansowego nagrobka wojewody pomorskiego Krzysztofa Kostki. Na wieży wisi gotycki dzwon z XV wieku. Na zdj. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej .
Zwiedzanie miasta zakończymy na wzgórza zamkowym, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto Golub a nieco na prawo patrząc druga część miasta Dobrzyń. Następnie kierujemy się w kierunku zamku.  Na wzgórzu wznosi się zamek zbudowany przez Krzyżaków w latach 1296 - 1310 z przeznaczeniem na siedzibę komtura. Wielokrotnie zdobywany i niszczony. Za rządów starościny królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, .... zamek zmienił wygląd z gotyckiej warowni na renesansową rezydencję pałacową zwieńczoną attyką. W 1807 roku pełnił funkcję lazaretu wojsk francuskich, a w 1833 roku Prusacy przeznaczyli go na więzienie.
W 1842 oraz 1867 roku huragan strącił attyki, które spadając zniszczyły m.in. sklepienia zamku. W okresie międzywojennym podjęto bieżące naprawy dachów oraz rozebrano zrujnowane ściany zamku - północną oraz zachodnią.Na zdj. Wejście na zamek. W latach 1947 - 1953 przystąpiono do odbudowy zamku. Odbudowany zamek został siedzibą miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Na zdj. Dziedziniec zamkowy. Na przedzamczu wyeksponowane zostały armaty - rekwizyty z historycznego filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana, m.in. słynna kolubryna wysadzona przez Kmicica pod Częstochową. Na zdj. Z dziedzińca zamkowego do komnat wchodzi się charakterystycznymi szerokimi schodami zwanymi końskimi, ponieważ służyły do wjazdu rycerzom na rumaku w pełnym rynsztunku. Ciężar zbroi był tak wielki że nie mogli oni zsiąść z konia sami. Stąd w zamkach budowano takie właśnie schody oraz specjalne konstrukcje z łańcuchami zwisającymi z sufitu umożliwiające zejście z konia.  Podobno kto wejdzie na schody i obejrzy się za siebie ten w ciągu roku zarży w najmniej odpowiednim momencie i ośmieszy się jak pewien profesor, który zarżał podczas bardzo ważnego wykładu czy pan młody, który w ten sposób odpowiedział w kościele podczas składania przysięgi małżeńskiej.
Zapraszam do zwiedzenia wnętrz zamkowych. Na zdj. Lochy zamku 7 m pod ziemię. Kilka zdań o właścicielach zamku :Anna Wazówna, polsko-szwedzka królewna pełniąca urząd starosty golubskiego była siostrą króla Zygmunta III oraz wnuczką królowej Bony i Zygmunta Starego. Posiadała wszechstronne wykształcenie, władała 6 językami w tym biegle polskim i łaciną. Na zdj. Górna część dziedzińca. Wyznawała luteranizm jednak dobrze dogadywała się z bratem, który był żarliwym katolikiem. Po detronizacji Zygmunta w Szwecji odsunęła się od polityki i osiadła w Polsce. Na zdj. Wystawa archeologiczna. Wysłała list gratulacyjny do hetmana Chodkiewicza po zwycięskiej bitwie ze Szwedami pod Kircholmem. Była znaną miłośniczką zielarstwa i właśnie w Golubiu, gdzie spędzała najwięcej czasu podczas ostatnich 20 lat życia, założyła piękny ogród botaniczny. Hodowała w nim wiele leczniczych roślin w tym tytoń, którego wtedy jeszcze się nie paliło. Były to pierwsze uprawy tej rośliny w naszym kraju. Z ziół sporządzała lekarstwa i leczyła nimi mieszkańców zamku i okoliczną ludność.
 Pod jej rządami zamek jaki i całe starostwo golubskie bardzo dobrze się rozwijało. W Golubiu gościła wielu znanych ludzi swojej epoki oraz wspierała artystów i ludzi nauki. Na zdj. Dawniejsza kaplica. Mieszkańcy miasta szanowali ją i lubili za jej sprawiedliwość i prawość. Ona również darzyła sympatią tutejszych mieszkańców, starała się, aby żyli bezpiecznie i dostatnio. Na zdj. Tajemne przejście jakich na zamku znajduje się wiele. W tym ukazuje się w noc sylwestrową ,,Biała Dama właśnie Anna Wazówna. Na zamkniętych drzwiach przejścia widoczny obraz Anny Wazówny o której mowa.
Zamek to również miejsce wielu międzynarodowych i krajowych imprez, tj. Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie, Ogólnopolskie Konkursy Krasomówcze oraz Wielkie Bale Sylwestrowe. Wieloletni restaurator zamku były kustosz magister Zygmunt Kwiatkowski. Tablica pamiątkowa.
- Dziękuje -

najbliższe galerie:

 
Golub Dobrzyń - Starówka
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Polska - Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Golub Dobrzyń
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
W zieleni Drwęcy
1pix użytkownik doracz odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2011 01:30

Moze i ja tam kiedys w koncu dotre:)))Pozdrawiam:)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 17.09.2011 14:38

Ładne miasteczko i super galeria. 6 - "naj".
Pozdrawiam.:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 12:36

Fajnie! Warto by zwiedzić. Pozdrawiam :)

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 17.09.2011 12:15

Jak na Mocara przystało ... precyzyjnie, wszechstronnie, interesująco i zachęcająco :)
Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 16.09.2011 22:17

No tak od północy ciemne chmury deszczowe a od południa słonce i efekt na zdjęciu gotowy.
Dziękuje.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 16.09.2011 21:45

światło cię kocha
fajne zdjęcia, 6 faktycznie bajeczna

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 16.09.2011 21:37

6 i 16 to te najfajniejsze zdjęcia, ale całą galerię przyjemnie się oglądało. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 16.09.2011 20:58

Dziękuje serdecznie wszystkim odwiedzającym ,głosującym i komentujących moją galerię.
surykatka - faktycznie też odniosłem podobne wrażenie, że zewnątrz jest o wiele ciekawszy niż wewnątrz, a to dlatego że został gruntownie odbudowany z zniszczeń.
Natomiast wewnątrz nie wiele jest do zwiedzania trochę zbroi .Polecam wyśmienitą restauracje.

Pozdrawiam z wzajemnością.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 16.09.2011 19:43

6,27 i wnetrza bardzo sie podobaly.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 16.09.2011 19:02

Bardzo podobała mi się wycieczka po Golubiu Dobrzyniu! piękne kadry i opisy! pozdrawiam:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.09.2011 18:01

Bardzo ciekawe miejsce. Zamek nader interesujący. Podobały mi się też historyczne opisy do galerii.
Pozdrawiam :)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 16.09.2011 13:51

Interesujace miejsce. Najciekawsze dla mnie zdjęcia to 25 i 27 oraz 6.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7354) dodano 16.09.2011 13:10

Ciekawy ten zamek zwlaszcza z zewnątrz, bo w środku to chyba niewiele z wyposażenia zostało... Uśmiałam się z tego rżenia w nieodpowiednim momencie - ja to mam talent do takich sytuacji :-))))) pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 16.09.2011 12:59

6 i 27 naj. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!